Patříte mezi ty cestovatele, kteří si domů z cest rádi vozí suvenýry typické pro danou zemi? Pokud ano, vězte, že z Maroka si těch originálních a typických výrobků můžete odvézt skutečně mnoho. Marocké království je zemí s bohatou historií a kulturou, ve které se mísí berberské a arabské zvyky. Dodnes si Maročané uchovali svá tradiční řemesla, díky nimž jsou souky (tržnice) a pouliční obchůdky historických center měst plné kvalitních výrobků, které nepocházejí z Číny. Zde je sedm tipů, co si ze své návštěvy Maroka dovézt na památku nebo k užitku.
1. Kovotepecké a šperkařské výrobky
Kovotepectví patří k řemeslům, které mají v Maroku dlouhou tradici. Ve starých uličkách Fesu nebo Marrakéše můžete narazit na obchůdky s dílničkami kovotepců a dokonce je pozorovat při práci. Vybrat si z široké a nápadité nabídky výrobků ale nebude snadné. Domů si můžete odvézt nádherné konvičky, tácy, hrnce, lampy s barevnými sklíčky, zrcadla…Pro ty, co si chtějí zařídit interiér svého domova v orientálním stylu, bude marocký souk rájem. Cena se odvíjí od náročnosti práce a také od toho, jak schopní jste ve smlouvání.
Ženy jistě ocení i originální berberské stříbrné šperky s marockými motivy. Součástí šperků jsou skleněné, jantarové, či korálové prvky, penízky nebo lastury. Nejvíce šperkařských obchůdků naleznete v medíně v Marrakéši v blízkosti slavného náměstí Jemaa El Fna.
2. Čajový servis
Na cestě Marokem vám jistě bude nabídnut tradiční marocký čaj. Slazený zelený čaj s množstvím mátových lístků, které se louhují v tepané čajové konvičce, je národním nápojem a v nabídce jej mají snad všechny kavárny a restaurace. Příprava marockého čaje je rituálem a pití čaje v kruhu rodinném či mezi přáteli je důležitou společenskou událostí. To se ostatně odráží ve vzhledu čajového servisu. Marocký čaj se z konvičky nalévá do malých, mnohdy zdobených, skleniček. Součástí čajového servisu bývá i tepaný tác, na kterém je čaj ke stolu přinášen. Pokud jste milovníky čaje, bude to pro vás jistě skvělý suvenýr.
3. Arganový olej a kosmetika
O blahodárném působení arganového oleje na kůži jistě slyšela většina žen. Arganový olej má hydratační, antioxidační, protizánětlivé a hojivé účinky. Působí proti stárnutí pleti. Olej se získává z jader plodů argánie trnité – až 10m vysokého jeře, který roste v pouštních a polopouštních oblastech Maroka a části Alžírska. Nikde jinde na světě argánii nenajdete. Dodnes se arganový olej zpracovává podle tradičních postupů a vyrábějí jej výhradně berberské ženy. V uličkách Fesu a jiných měst narazíte na obchůdky s kosmetikou z arganového oleje. Nabídka je široká. Kromě čistého oleje si můžete domů odvézt pleťové a tělové krémy, masky na vlasy, mýdla…
4. Marocká malovaná keramika
Maroko se proslavilo svou malovanou keramikou. Talíře, misky, džbány s barevnými geometrickými, vzory v arabském stylu. Marocká historie byla ovlivněna Římany, Vandaly, Vizigóty i Byzantinci a tyto vlivy se projevily i v keramice. Na marockou keramiku narazíte snad na všech trzích i v pouličních Marrákeše, Meknésu, Agadiru, Rabatu…Keramika v každém regionu se liší ve tvarech i převažujících barvách. Pro Fez je typická modrá barva keramiky. V královském městě Meknés pak dominuje zelená barva. Unikátním výrobkem, který si můžete domů odvézt, je keramická nádoba tažín. Pokud v ní chcete doma připravovat pokrmy, odvezte si tažín bez barevné glazury.
5. Koření
Marocká kuchyně je pestrá a vynikající. Svou roli v tom hraje i koření, které je do pokrmů přidáváno. Pokud jste vášniví gurmáni a kuchaři, jistě vás nadchnou krámky s orientálním barevným kořením, na které narazíte snad na každém souku. Koření je tu naaranžováno v nádobách do homolí a hraje všemi barvami. Mezi deset nejzákladnějších koření, která jsou používána v marocké kuchyni patří: římský kmín, černý pepř, zázvor, kurkuma, cayennský pepř, skořice, anýz, sezamové semínko, mletá paprika a šafrán. Oblíbeným mixem koření je Ras El Hanout a koření na tažín.
6. Kožedělné výrobky
Již po staletí jsou součástí souků v medínách významných marockých měst obchůdky s kožedělnými výrobky. Zejména v medíně Fezu, kde výrobky z kůže narazíte v oblasti historické koželužny Chouara, která je jedním z turisticky vyhledávaných míst ve městě. A to i přes nevábný odér linoucí se okolím z kádí, ve kterých se louhuje a barví kůže. Můžete si být jisti, že kožené výrobky, které obchodníci nabízejí v okolních obchodech, pocházejí odtud. Kromě vyčiněné kůže si domů můžete odvézt kvalitní kožené kabelky a tašky, peněženky, barevné pantofle nebo třeba podsedáky.
7. Berberské koberce
Předtím, než se na území dnešního Maroka usídlili Arabové, obývali tuto oblast berberské kmeny. Vlivy jejich kultury se přenesly do marockých řemesel. Jedním z tradičních řemesel, které dodnes vykonávají berberské ženy, je pletení rohoží a koberců. Každý berberský kmen má vlastní styl výroby. Ten je ovlivněn dostupností přírodních zdrojů, vegetace a minerálů používaných na barvení v dané oblasti. Tradiční koberce jsou nejčastěji ručně pleteny z vlny a jsou dekorovány barevnými geometrickými vzory. Na berberské koberce narazíte především v oblasti pohoří Atlas, ksarů a kaseb v okolí města Ouarzazate.
Na co při nakupování nezapomenout
Ať již si budete na marockých tržnicích nebo v pouličních obchůdcích kupovat cokoliv, nezapomeňte na smlouvání. Je to součástí marocké kultury. Je to hra, kterou ukazujete obchodníkovi, že znáte jeho kulturu a respektujete ji. Pokud nechcete vypadat jako hloupý turista, neplaťte první cenu, kterou obchodník navrhne. Vězte, že cena je značně nadsazena. Smlouváním klidně dosáhnete snížit cenu i na polovinu původní ceny. Klidně hrajte divadlo, že odcházíte, pokud obchodník nesníží cenu. Nemusíte se cítit špatně, že obchodníka a jeho rodinu odíráte. Vězte, že obchodník by vám své zboží neprodal, kdyby na něm něco nevydělal.
Související zájezdy
Od Atlantiku přes Saharu i Vysoký Atlas
+ další 1 termín 11 dní