Galapágy jsou lákavé především kvůli tomu, že se staly jednou z klíčových pozorovacích lokalit přírodovědce Charlese Darwina, který díky tamních druhům živočichů definoval evoluční teorii o přírodním výběru druhů.
Galapágy jsou lákavé především kvůli tomu, že se staly jednou z klíčových pozorovacích lokalit přírodovědce Charlese Darwina, který díky tamních druhům živočichů definoval evoluční teorii o přírodním výběru druhů.
Turisté, kteří míří na ostrovy, chtějí na vlastní oči vidět obří želvy, leguány, žraloky, rejnoky, různé druhy ptáků a exotickou květenu. Souostroví Galapágy se nachází ve východní části Tichého oceánu po obou stranách rovníků, asi tisíc kilometrů od Ekvádoru v Jižní Americe, ke kterému oficiálně patří. Souostroví tvoří 13 sopečných ostrovů, některé sopky jsou aktivní i dnes.
Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. Podle želvy sloní dostalo své jméno toto souostroví - obrácený krunýř připomíná sedlo, a to se ve španělštině řekne „galápago“.
V roce 1978 UNESCO toto území vyhlásilo za celosvětové přírodní dědictví. Galapágy, neopakovatelný svět odlehlých ostrovů v Pacifiku, mají nesmírně bohatou endemickou faunou. Galapágy jsou domovem pro unikátní druhy zvířat, které nenajdete nikde jinde na světě. Nejznámějším je obrovská galapážská želva. Průměrná délka jejich života je okolo 150 let a váha přibližně 200 kg. Naneštěstí se tyto želvy staly oběťmi lovu, což mělo téměř za následek jejich vybití.
Na ostrovech žije na 60 druhů ptáků, z toho 28 endemických. Mnoho jich však bylo vyhubeno. Nesmírně pozoruhodní jsou pro člověka prehistoricky vypadající ještěři. Vyskytují se tu i tučňáci, Darwinovy pěnkavy, fregatky, albatrosi, mořští rackové, terejové, galapážští jestřábi, kormoráni, mořské vlašťovky, hnědí pelikáni, bahamské husy, růžoví plameňáci, galapážští holubi, delfíni, velryby, lvouni. Galapágy jsou jediným místem na severní polokouli, kde žijí tučňáci.
Na Galapágách se nesmíte dotýkat zvířat ani je krmit, fotit s bleskem, cokoliv sbírat, odhazovat odpadky, chodit mimo vyznačené cesty, zdržovat se na ostrovech po setmění a pohybovat se bez průvodce (výjimkou jsou samozřejmě obydlené ostrovy).
Pro pobyt na ostrovech dnes platí přísná pravidla. Návštěvníci většinou připlouvají na malých, ale luxusních lodích a musejí se zde řídit pokyny průvodců a ochránců parku. Všechna tato omezení jsou vyvážena pobytem v tomto neuvěřitelně krásném přírodním zázraku.