Země s velkolepou historií lehce zastíní všechny své sousedy. Kambodža má totiž chrámy Angkoru. Ty vydají za zemi plnou monumentů, umlčí vás, ohromí, změní dosavadní měřítka. K nim se upíná veškerá národní hrdost, najdete je na penězích, pivě, v názvech hotelů i restaurací. Angkor Wat, to je Kambodža.
Základna pro průzkum areálu Angkor Wat je turistické městečko Siem Reap, od kterého je Angkor vzdálen cca 7km. Nejdříve je nutné zvolit způsob dopravy: nabízí se jízda tuc tucem nebo na pronajatém jízdním kole. Jízda na kole je sice nejsvobodnější a nejlevnější, ale ve zdejších zabijáckých teplotách kolem 40 stupňů, také dost únavná. Po cestě do areálu si musí každý koupit vstupenku – k výběru je denní, třídenní a týdenní. Pro návštěvu základních chrámů je absolutní minimum vstupenka třídenní. A za několik minut už se před vámi objevuje gigantický vodní příkop obklopující Angkor Wat, potom obvodová zeď a pak prosvítají horní věže hlavního chrámu. Projdete nejdříve přes most, první hlavní branou, potom přes obrovské nádvoří, ke zdobené balustrádě, poté první nádvoří, druhé nádvoří, hlavní chrám. Komplex chrámu je obrovský, na neuvěřitelné ploše, plný podnětů, a většina turistů neví, na co dříve koukat. Angkor Wat je vhodné navštívit vícekrát, například i při východu slunce, kdy lze pozorovat žhavý kotouč vystupující zpoza chrámových věží a odraz celého divadla v jedné z vodních nádrží. Fenomenální.
Největším překvapením jsou pro většinu ostatní chrámy Angkoru. Ankor Wat je přece jenom známý, je na všech fotkách, vybírá si veškerou slávu. Chrámů Angkoru je ale kolem Siem Reap několik desítek a minimálně deset z nich je naprosto neuvěřitelných. Je zde chrám s věžemi, ze kterých na vás kouká několik desítek strážných obličejů, máte pocit, že v každém okamžiku jste pod dohledem, sledováni. Tuhle stavbu musel navrhnout nějaký génius nebo šílenec! Potom je zde chrám kouzelně prorostlý džunglí; všechno si můžete prozkoumat, nikde není nikdo, kdo by vám zabránil vstupu na rozvrácená místa. Další chrám má naprosto neuvěřitelné detailní zdobení s polonahými tanečnicemi i nelítostnými bohy. A tak bychom mohli pokračovat dál. Každý je jiný, jedinečný a každý si zaslouží několik hodin prohlídky.
Většina chrámů Angkoru je postavena hinduistickými vládci, když do Kambodži kolem 9. století našeho letopočtu pronikal silný vliv z Indie. V průběhu několika válek se sousedním thajským královstvím se ale oficiální náboženství několikrát změnilo z hinduismu na buddhismus a zpět. Chrámy byly užívané vyznavači obou náboženství a i dnes v nich můžeme nalézt obojí oltáře. Po přestěhování hlavního města do Phnom Penhu v 15. století byl areál obydlen jen mnichy a zarůstal v džungli až do svého znovuobjevení v roce 1820 francouzským biologem Henri Mouhotem. Chrámy Angkoru byly jediné historické budovy, které přežily vládu Rudých Kmérů. Ti dokonce proklamovali návaznost na tuto velkou éru Kambodži, kdy bylo primárním zdrojem obživy zemědělství. Je to v podstatě velké štěstí v neštěstí, kdyby chrámy zničili, přišel by svět o jednu z nejúžasnějších památek. O jeden z novodobých divů světa.
Související zájezdy
Fascinující Indočínou podél Mekongu
+ dalších 5 termínů 17 dní