V ostrovním státě proslulém pod názvem Cejlon vás hned na letišti přivítá vůně jasmínu. Krásné ženy v pestrobarevných sárí, muži v dlouhých sukních, pekelně pálivé kari i lahodně jemný buvolí jogurt, staleté banyanové stromy a rozvážné rodinky slonů. To vše vás čeká za jeho branami. Ve starých královských městech si na své přijdou milovníci historie, v horách nadšenci pro čaj a přírodní scenérie, u moře odpočinku chtiví požitkáři.
Sedím na skále, kousek od řeky, kde se přede mnou koupe asi 60 slonů. Malí, velcí, rozverní i líní. Zvlášť povedená jsou sloní mimina, potápí se, nabírají do chobotu vodu a vystřikují ji kolem jako vodotrysk. Vše pod ochranným dohledem mámy, ke které si občas přijdou sosnout trochu mlíčka. Nejroztomilejší podívaná. Všichni sloni jsou ze státního sloního útulku v Pinnewale, kousek od Kandy. Mahautové je každé dopoledne i večer naženou do tropické řeky na koupání a zajistí tak turistům krásnou a velmi oblíbenou podívanou.
Město Kandy je náboženským srdcem země, ač druhé největší město na ostrově, má klidnou atmosféru a u břehu jeho jezera se dá nasávat historická atmosféra i příjemně odpočívat. Srí Lanka je země buddhistická a v Kandy je uložena nejsvětější relikvie ostrova – Buddhův zub, který byl prý ukraden z jeho kremačního lože v Indii před 2500 lety. Zub je uložen v sérii několika zlatých truhel v chrámu, který dříve býval součástí královského paláce a navštívit jej je zážitek zvláště v průběhu každodenních ceremonií. Do zamčené svatyně mají přístup jen nejvyšší kněží, kteří mu třikrát denně nosí obětiny a potravu. V té době se za zvuku bubnů a píšťal dveře otevřou a věřící i zvědaví turisté mají možnost na pár sekund zahlédnout zlatou truhlu. Kromě chrámu svaté relikvie a fotogenických koloniálních budov je v okolí Kandy k vidění ještě zmiňovaný sloní sirotčinec a elegantní botanická zahrada, kterou založili Britové, a procházka jejími úhlednými záhony a pod labyrintem větví stromů je velmi půvabná.
Z Kandy to není daleko do horského městečka Nuwara Eliya, kde se nachází nejznámější plantáže proslaveného cejlonského čaje. Nuwara Eliya bývala anglická horská stanice a anglickou atmosférou to tu doslova čiší. Jsou tu dřevěné domky se záhony trvalek, dostihová dráha i golfové hřiště. Nejoblíbenější zábavou je samozřejmě návštěva plantáží a továren na zpracování čaje, kde vám ochotně vysvětlí celý proces. Horský terén ale nahrává i přírodním scenériím, je zde hned několik velkých vodopádů a krásný národní park Hortnons plains (Hortnovy pláně). Příroda náhorní plošiny je úchvatná, oproti tropům o pár hodin dále, je zde studené klima, traviny, na kterých se pasou jeleni a horská džungle s mechovým porostem.
Odbočení z klasických turistických tras vás může zavést pod hory do městečka Wellawaya, v jehož okolí jsou dvě archeologická naleziště se sochami Buddhy. Krajina je plná zelených rýžových políček, po kterých se hrdě promenádují divocí pávi, v lesích létají ledňáčci a vstupné na památky je symbolické. Další zajímavé místo, poutní město Kataragama je svaté zároveň pro tři náboženství – buddhisty, hinduisty a muslimy. Na nedělních obřadech jsou tu tisíce místních poutníků, kteří přináší náruče květin a ovoce pro uctění bohů či Buddhy, zvoní se na zvony, pálí se vonné tyčinky.
Na jižní rovině se rozprostírá také několik národních parků, kde stále buší putují divocí sloni a na větvích stromů na svou kořist číhají leopardi. Jedním z nejznámějších je NP Yale. Když vyjedete džípem před úsvitem, v teplém ranním světle můžete pozorovat hejna letících ptáků, pávy sedící v korunách stromů, vodní buvoly užívající si koupel v jezírcích, krokodýly vyhřívající se na březích či rodinku divokých slonů při snídani.
Na jihu ostrova je skutečná koloniální perla Srí Lanky – původně holandské městečko Galle. Uličky krásně dochované pevnosti jsou tiché a čisté, ubytování v holandských domech připomene domov, obchůdky prodávají kvalitní suvenýry a v restauraci vám udělají chutné evropské jídlo i kapučíno. Zkrátka kousek Evropy v tropech. V okolí Galle jsou i proslavené pláže Hikkaduwa a Unawatuna, kde si můžete užít i povalování v lehátku a plavání v tyrkysovém moři.
Jedním z hlavních přírodních zdrojů, kterými Srí Lanka oplývá, jsou drahé kameny. Rubíny, smaragdy, safíry… pro milovníka šperků pravý ráj. Na Srí Lance si ale ten svůj drahokam najde každý člověk. Názor slavného spisovatele sci-fi Arthura C. Clarka, který žil na Srí Lance většinu svého života, ale je, že největší zdejší poklad je její obloha, na Zemi prý nejlepší k pozorování galaxie.
Související zájezdy
Ostrov slonů pro malé i velké
+ další 1 termín 12 dní