Krásná zemi, která byla v 60. letech důležitou zastávkou na trase hippies po Asii. Dodnes je známá svoji velkolepou krajinou a drsnými skalnatými horami. Turistické výpravy obvykle zahrnují historické, avšak válkou sužované město Kábul, horské vesnice, starověké opevnění a některé dochované buddhistické památky a probíhají v malých skupinkách. V případě mnoha obyčejných Afghánců život pokračuje téměř beze změny, tak jako po celá staletí.
Afghánistán
Informace o zemi
Mapa
Základní údaje
Afghánistán nemá přístup k moři, sousedí s Uzbekistánem, Tádžikistánem, Turkmenistánem, Pákistánem, Čínou a Íránem. Na většině území se rozkládá pohoří Hindúkuš, kde najdeme také nejvyšší horu Afghánistánu Nošak měřící úctyhodných 7 492 metrů nad mořem. Země má převážně vysokohorský charakter. Svahy se používají jako pastviny pro dobytek. Údolí slouží jako zavodňovací oázy, kde se také soustřeďuje nejvíce obyvatelstva. V zemi je kontinentální klima, tzn. že jsou zde suchá horká léta a chladné zimy. Obyvatelstvo Afghánistánu je tvořeno několika etnickými skupinami. Počet a složení obyvatelstva se však neustále mění v důsledku velkého pohybu uprchlíků. Převažují Paštunové, kteří tvoří asi dvě pětiny populace. Dále zde žijí početní Tádžikové, Uzbekové a Hazárové. Najdeme zde také početné menšiny Ajmaků a Turkmenů. Kromě těchto nejpočetnějších skupin zde žije dalších asi 30 národností. Obyvatelstvo je převážně muslimské, z nichž 80% jsou sunité. Zbylých 20% tvoří šíité. Nejdůležitějšími jazyky jsou paštúrština a perština, mluví se zde také turkmenštinou, uzbečtinou a dalšími několika jazyky. V zemi je pouze 36% gramotnost. Hlavním zdrojem příjmů je zemědělství. Ze země se vyváží ořechy, ovoce a koberce. Afghánistán je ale také jedním z největších vývozců opia. Pěstuje se také pšenice, ječmen, kukuřice, rýže, proso, brambory, sezam, zelenina a bavlna. Afghánistán je chudou zemí, která je kromě zemědělství závislá také na chovu skotu, ovcí, koz, velbloudů a drůbeže. Těží se zemní plyn a černé uhlí. Ekonomika v zemi je poničena politickými a vojenskými boji. Je zde nedostatek potravy, oblečení, lékařské péče a mnohdy lidé nemají ani kde bydlet. O obnovu Afghánistánu usilují četné mezinárodní programy. Země bude ještě mnoho let závislá na pomoci ze zahraničí, je zde nutné vybudovat novou infrastrukturu.
Objevte s námi Afghánistán
Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme
Rádi Vám připravíme nabídku na míru
Praktické informace
Cestovní doklady a víza
- cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po předpokládaném vstupu do země
- 1 x vyplněný formulář ( v anglickém jazyce, bez diakritiky)
- 2 x fotografie pasového formátu
- pozvání nebo itinerář cesty v anglickém jazyce
- aktuální výpis z rejstříku trestů
Pozor: V případě, že klient žádá o vízum bez pozvání z afghánské strany, je možné, že bude ambasáda vyžadovat osobní návštěvu klienta (na základě předem dohodnutého termínu).
Standardní vyřízení – 80 EUR / 1 vstup na max. 30 dnů.
Praktické informace na cestu
Afghánistán je krásnou a zajímavou zemí, kterou však jeho strašlivá nedávná minulost pod vládou Tálibánu a poměrně nebezpečné podmínky přetrvávající do současnosti vyřadily z plánovaných tras většiny cestovatelů. Je to však země natolik odlišná od všech ostatních, že řadu dobrodruhů uchvacuje a láká i přes dnešní poněkud chaotickou bezpečnostní situaci. Afghánistán leží na trase Hedvábné stezky. Většinu jeho území pokrývají drsné hory, jejichž výška místy přesahuje 7000 metrů. Jedním z nejkrásnějších míst celé Asie jsou nepochybně kaskádovitá jezera Band-e Amir nacházející se v centrální provincii Bamiyanu.
Stravování
Afghánistán není zrovna kulinářskou velmocí. Jídla sestávají většinou z jednoduchého jehněčího kebabu s rýží nebo chlebem, v lepším případě doplněném o zeleninu. Druhou běžnou variantou je pulao, čili zeleninové rizoto s kořením a případně kousky masa. Má mnoho variant, z nichž nejběžnější je qabli pulao s mrkví, mandlemi a hrozinkami. Mantu jsou další klasické středoasijské jídlo - knedlíky na páře plněně masem a zeleninou. V Afghánistánu je v létě všude hodně stánků s ovocem – mango, melouny, banány, hroznové víno, ryngle, třešně a podobně podle nadmořské výšky. Ve větších městech (Herat, Kábul) narazíte dokonce na stánky nabízející čerstvé ovocné džusy s ledem.
Podnebí
Počasí v Afghánistánu je ovlivňováno vnitrozemským středomořským klimatem. Nejteplejší měsíc má průměrnou teplotu více než 22 °C. Nejžhavější měsíc je červen, kdy max teplota je asi 36 ℃. Země obsahuje různé povětrnostní podmínky. V Afghánistánu neexistují žádné pobřeží a jsou tam významné rozdíly v teplotě mezi letním a zimním obdobím. Na jihu země jsou velmi horká léta, a zimy jsou naopak mrazivé. Jaro, které trvá od dubna do června a na podzim (od září do října) jsou nejpříjemnější období roku. V zimě jsou teploty v centrální Vysočině pod nulou, sníh je přítomen po většinu zimy ve vyšších nadmořských výškách. V nižších oblastech, jako je Mazar-e Sharif a Jalalabad, teploty v létě mohou být vyšší než 50 ℃. Ve vyšších oblastech, jako je Kábul, je zimní teplota kolem 0℃, zatímco v létě je asi 30℃. V Kábulu je nejpříjemnější doba v dubnu, květnu a září. Největší část Afghánistánu dostává přibližně 300 mm deště ročně; pouze ve východních regionech, které jsou ovlivněny monzunem, jsou roční srážky 800 mm.
Afghánistán - Fotogalerie
Nebyly nalezeny žádné fotografie.
Zažijte Afghánistán na vlastní kůži!
Kam se vydat
Kábul
Je hlavním a největším městem Afghánské islámské republiky a rozprostírá se ve východní části této asijské země. Kábul leží v údolí v podhůří Hindúkuše a jeho územím protéká řeka Kábul. Historie současného afghánského hlavního města sahá až do 1. tisíciletí před naším letopočtem a v průběhu následujících staletí byl Kábul metropolí několika významných staro a středověkých říší. V průběhu 19. století byl obsazen britskými vojsky a v roce 1919, kdy získal jako království plnou nezávislost, se Kábul stal hlavním městem nového suverénního státu. V současnosti je Kábul nejdůležitějším hospodářským, společenským, kulturním a intelektuálním centrem celého státu. Dnešní Kábul se dělí na dvě části, Staré město na pravém a Nové město na levém břehu řeky. Nejstarší část Kábulu se rozprostírá na úpatí horského hřbetu Šir-Davaza, kde se dochovaly ruiny pevnosti Bala Hišar a hradeb. Poblíž stojí sloup Osvobození. Ve městě se dále nachází bývalý Královský palác. Historické muzeum založené v roce 1918 má velkou a bohatou sbírku mincí z období před příchodem islámu, za návštěvu stojí i Národní galerie.
Váchánský koridor
Vachánský koridor leží v Badachšánské provincii Afghánistánu, v pohoří Pamír. Je velmi úzký, jeho šířka v některých místech nepřesahuje 10 kilometrů. Na severu hraničí s Tádžikistánem, na jihu s Pákistánem a na východě s Čínskou lidovou republikou. Vachánský koridor byl vytvořen na konci 19. století, v rámci tzv. Velké hry mezi Britským impériem a Ruským impériem. Jako součást Durandovy linie byl záměrně vklíněn mezi ruské a britské državy a sloužil jako nárazníková zóna mezi Britskou Indií a ruským Turkestánem. Vznikla tak krátká čínsko-afghánská hranice, jejíž průběh Čínská lidová republika smluvně uznala až v roce 1963. Ve Vachánském koridou se opravdu čas zastavil. Díky své odlehlosti a snad i tyčícím se horám z obou stran se k místním žádný pokrok nedostal. Kyrgyzové, které tu nejčastěji naleznete pást kozy a jaky, si žijí ve svém vlastním světě a rádi vás přivítají mezi sebe.
Herát
Rozvinul se na obchodní cestě s Íránem. Jeho obyvatelé jsou k cizincům přátelští a pohostinní. Páteční mešita má více než 800 let a její překrásné minarety dominují starému městu. Na kopci nad západním cípem města se rozkládá Citadela, která byla znovu otevřena pro veřejnost. Asi 2 km odsud leží Musalla. Ze známého komplexu mešit dnes stojí už jen jediný minaret, který je památkou na Gowhara Šada - zakladatele Musally. Okolí města je doslova poseto starými mešitami a hrobkami posazenými do pouštní krajiny.
Bamiyan
Největší atrakce v Afghánistánu. Vysoké kamenné sochy Buddhů byly zničeny Talibanem, ale i přesto se Bamiyan považuje za nejkrásnější oblast země. Nedaleko najdete 5 tyrkysových jezer (Band-e Amir), které jsou spolu s okolní skalní krajinou považovány za perly Afghánistánu. Mnoho dalších historických a přírodních památek je roztroušených po celé zemi, která se, doufejme, brzy vzpamatuje z dlouhodobého chaosu a otevře dokořán pomyslné dveře k těmto pokladům.
Přehled všech zájezdů dle data
Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů.