Alžírsko

DZA

Alžírsko

Informace o zemi

Alžír je druhou největší zemí Afriky, přičemž asi čtyři pětiny země jsou pokryty saharskou pouští. Tato oblast Sahary patří díky písečným dunám a skalním formacím mezi nejkrásnější. Vegetaci zde nalezneme jen v několika oázách. Pouštní oblast odedávna patřila tajemným, hrdým a neústupným obchodníkům a válečníkům - Tuaregům. Alžír skrývá ale i archeologické poklady z římské historie. Téměř dvacet let stál stranou zájmu kvůli občanské válce, ale dnes se opět pomalu otvírá návštěvníkům. Alžírsko leží u Středozemního moře. Po Súdánu je Alžírsko druhou největší zemí Afriky. Na severu při pobřeží se nachází pohoří Atlas, většinu území dále k jihu zabírají pouště. Na severu je pobřeží subtropické středomořské, na jihu pak suché subtropické až tropické. Tomu odpovídá i rostlinstvo, které se v jižní části vyskytuje pouze v oázách. Na jihu země se rozkládá poušť Sahara s pohořím Hohhar a Tassili, které dosahuje výšek až 3000 m. n. m. Na severu dominují dva paralelně od východu na západ probíhající horské hřebeny Atlasu oddělující pobřeží Středozemního moře od Sahary. Mezi Velkým Atlasem a Malým Atlasem ve výšce 700 - 1200 m. n. m. se rozprostírá plošina se slanými jezery. Na 80 % území Alžírska se nenachází žádná vegetace, pouze oblast Kabylie východně od Alžíru je pokryta souvislým lesním porostem. Sahara zabírá přibližně tři čtvrtiny rozlohy státu. Střídají se pouště písečné, kamenné a štěrkové. Běžně je užívána francouzština, v hlavním městě pak i částečně angličtina.

Informovat o zájezdech do Alžírska?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 2 381 740 km²
Obyvatelstvo: 34 milionu obyvatel
Hlavní město: Alžír
Jazyk: arabština
Měna: 1 alžírský dinár (DZD) = 100 centimů
Náboženství: sunnitští muslimové (99,4 %)
Národnostní složení: Arabové (79 %), Berbeři (21 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): 0 (+1 hodina = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 00213
Důležitá telefonní čísla: 17 - policie, 14 - hasiči - civilní obrana (první pomoc), 19 - informace o telefonních číslech, soukromá přeprava nemocných (bez lékařského servisu) Exppress - 021736969

Objevte s námi Alžírsko

Vybíráme z nabídky zájezdů
Alžírsko
165 Alžírsko

Římské památky i Sahara

10.4. - 24.4.2025
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas. 
Víza a režim vstupu:
- cestovní pas platný nejméně 6 měsíců  se třemi volnými stránkami
- 2x vyplněný formulář Žádost o vízum podepsané žadatelem
- 2x fotografie pasového formátu podepsané na zadní straně
- 1x kopie Smlouvy o cestovním pojištění
- 1x zvací dopis NEBO potvrzení o rezervaci ubytování /již uhrazená rezervace, nejlépe ubytovací voucher/, zvací dopis nebo rezervaci ubytování je nutno přiložit k žádosti a také zaslat přímo z Alžíru předem emailem na ambasádu (consulaire@algerie.cz)
- úředně ověřená plná moc
- rezervace zpáteční letenky
- itinerář cesty
 
Cizinci: potřebují k žádosti doložit trvalý nebo dlouhodobý pobyt v České republice
Pozor: ambasáda vydává pasy s vyřízenými vízy těsně před plánovanou dobou odletu (1-2 dny). Proto se doporučuje zakoupit si letenku až po udělení víza a obdržení pasu.
 
Vyřízení víz trvá cca 3  týdny
Standardní vyřízení: 2400 Kč - jednovstupé vízum (cena pro ambasádu)
 
Platnost obvykle 3 měsíce od data vystavení, délka pobytu max. cca 15 dní - dle posouzení konzulátu.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
 
Adresa konzulátu:
Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
 V Tišině 10/483
 P.O.Box 204
160 41  Ptaha 6
E-mail: ambalger@volny.cz
Telefon: 00420-233 371 142
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 230 V, 50 Hz.
Telefon: Veřejné telefony jsou dostupné především na turistickém severu země. Roaming funguje většinou v okolí větších  měst. Aktuální informace o roamingu konzultujte se svým operátorem.
Internet: Úroveň internetového spojení postupně roste. Internetové kavárny, obzvláště ve městech na pobřeží fungují spolehlivě, stejně jako připojení v hotelech vyšší třídy.
Pošta: Pošta je součástí každého většího města. Pošta v hlavním městě funguje non-stop, většina pošt je otevřena po-so od 8 do 17 hodin. Pošta do Evropy doputuje většinou do jednoho týdne.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Tradiční alžírská kuchyně vychází z arabského, tureckého a francouzského základu. Může být mírně až velmi pikantní, přičemž použití orientálních koření je nevyhnutelností. V pouličních stáncích se nejčasteji prodávají brochettes (kebaby) ve francouzském chlebu, bohatě polité pálivou omáčkou. Žízeň se zapíjí zlatavým mátovým čajem anebo silnou oslazenou kávou. Prodej alkoholu je v zemi zakázaný! Alkohol se smí podávat jen ve vybraných hotelích.

Podnebí

Podnebí na severu Alžírska při pobřeží Středozemního moře je subtropické středomořské. Zima tu bývá mírná s průměrnou teplotou 13°C, léto horké a vlhké s teplotami kolem 30 stupňů. V létě na pobřeží vane nepříjemný pouštní vítr sirocco, který s sebou přináší jemný písek ze Sahary. Pobřeží je od Sahary odděleno pohořím Atlas. Tam je klima typicky kontinentální se studenými zimami a horkými léty. Na jihu země se rozkládá již zmíněná Sahara, pro niž jsou charakteristické velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Přes den tu mohou teploty vystoupat až k 50 stupňům a v noci klesnout i několik stupňů pod nulu. To jsou ale extrémní případy. Obvyklý rozdíl teplot mezi dnem a nocí je asi 40 stupňů. Déšť je tu poměrně vzácný, v některých oblastech pouště neprší i několik let po sobě. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Alžírska jsou zimní měsíce, kdy jsou na Sahaře teploty příjemné, kolem 23 stupňů, a na severu u moře se pohybují kolem 18°C.

Alžírsko - Fotogalerie

Zažijte Alžírsko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Alžírska

Kam se vydat

Pohoří Hoggar

Na jihu Sahary se rozkládá sopečné pohoří Hoggar, známé také jako Ahaggar, táhnoucí se až ze sousední Lybie. V srdci Hoggaru leží Tamanrasset - centrum tajemných a hrdých Tuaregů. Je důležitým obchodním uzlem pro cesty dále na západ. Z Alžíru se sem dá dopravit i letecky. Turisté využívaji Tamanrasset jako základnu pro trekingové túry. V tomto divokém pohoří, připomínajícím měsíční krajinu, se tyčí nejvyšší hora Alžírska: Tahat vysoký 3003 m. Dalším známým vrcholem je Assekrem (2 800 m), odkud jsou velkolepé výhledy do krajiny.

Hlavní město Alžír

Alžír je díky poloze na středomořském pobřeží důležitým přístavem již od dob Římské říše. V současnosti má více než 2 milióny obyvatel. Dodnes se zachovaly pozůstatky mnohých tehdejších staveb. V historické části města, tzv. Médině, se ztratíte ve spleti uliček a opevnění  z 16. století. Široké bulváry s domy v koloniálním stylu pocházejí z poloviny 19. století, z období francouzské kolonizace. Kromě mnoha muzeí zde naleznete katedrálu Notre Dame dAfrique, divadla, restaurace, univerzitu, krásná turecká obydlí a paláce. Za návštěvu stojí palác v osmanském stylu  Dar Hassan Pacha. Mezi nejlepší muzea severní Afriky se řadí místní Národní muzeum Bardo a Etnografické muzeum. Výraznou stavbou je Památník mučedníků, který byl postaven na oslavu 20. výročí nezávislosti.

Ghardaia a Beni-Isguen

Tato místa se nachází v údolí Oued M´Zab (UNESCO). V údolí leží také Melika, Bou Noura a El-Ateuf. Města této oblasti zaujmou elegantní architekturou středověku, tradičním muslimským hřbitovem, ale i dodnes funkčním systémem zavlažování palmových hájů.  Ghardia je domovem hluboce věřících muslimů,  Mozabitů, kteří se před devíti sty lety oddělili od hlavního proudu islámu. Svaté město Beni Isguen je náboženským centrem údolí. Vstoupit můžete jen s průvodcem a  je nutné dodržovat striktní pravidla. 

Národní park Tassili-n-Adjjer

Náhorní plošina s kaňony a bizarními skalními útvary, ukrývající jedinečnou přírodní galerii s 15 000 skvěle zachovanými prehistorickými malbami a rytinami. I díky této raritě je Alžírsko tolik navštěvovanou zemí. Oblast národního parku je výborným místem pro treky.

Djemila

Poměrně dobře zachované ruiny římského města založeného v 1. století našeho letopočtu jsou zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město se postupně stalo obchodním centrem a kromě jiného zde bylo postaveno velké fórum, bazilika, baptisterium, divadlo, ulice, domy a další stavby. V 5. - 6. století našeho letopočtu, kdy se rozpadla Svatá říše římská, bylo město opuštěno.

Sahara

Magie a podmanivá krása Sahary láká odedávna. Nejlepší vstupní branou je roklina Kherrata jižně od Constantinu.  Sahara je tvořena  dvěma  nekonečnými moři písku se zelenými oázami ukrytými v dunách pouště. Západní poušť se nazývá Grand Erg Occidental, východní Grand Erg Oriental. V západní části ohromí bohatou vegetací město El Goléa či  Beni Abbés obklopené vysokými písečnými dunami. V nekonečných písečných dunách Velkého východního Ergu okouzlí El Oued. Město bílých kopulí a umělých palmových kráterů s živým tržištěm. Starobylé saharské oázy s hrobkami místních králů i posvátná jezera, to vše a ještě mnohem víc ukrývá Sahara ve svých dunách. Jedním z nejfotogeničtějších míst jsou obrovské písečné duny Erg Admer.

Historie

V 11. století př. n. l. existovala při pobřeží obchodní kolonie Foiničanů. V průběhu 1. tisíciletí př. n. l. přišli na území dnešního Alžírska předci Berberů. V letech 46 až 429 ovládali toto území Římané, které vystřídali Vandalové a Byzantici. V 1. století př. n. l. zde vznikla římská provincie Mauretania Caesarensis. Na počátku 16. století se území dostalo pod vliv Osmanské říše. Roku 1529 bylo Alžírsko připojeno k Osmanské říši Chairem ad-Dinem a jeho bratrem Arujem, který udělal z Alžírska základnu korzárů. Francie invadovala do země v roce 1830 a v roce 1847 se dostalo pod jejich nadvládu. Desítky tisíc kolonistů z Francie, Itálie, Španělska a Malty přijely do Alžírska, aby hospodařily na pobřežních planinách a zabraly nejdražší pozemky ve městech vyvlastněné francouzskou vládou. Lidé evropského původu a původní alžírští Židé byli od konce 19. století právoplatnými francouzskými občany, na rozdíl od většiny alžírských muslimů, kteří zůstali mimo francouzské právo, nemajíce občanství ani volební právo. V roce 1954 zahájila Národní osvobozenecká fronta guerillovou Alžírskou válku o nezávislost. Po skoro deseti letech války ve městech i na venkově se jí podařilo v roce 1962 vyhnat Francouze ze země. Většina z milionu lidí evropského původu spolu s profrancouzskými muslimy během několika měsíců roku 1962 odletěla do Francie. První prezident, vůdce osvobozenecké fronty Ahmed Ben Bella, byl v roce 1965 svržen svým bývalým spojencem a ministrem obrany Houari Boumediennem. V zemi se potom po 25 let udržela relativní stabilita pod vládou socialistické strany Boumedienna a jeho následovníků. V roce 1989 umožnila nová ústava podíl na vládě i opozičním stranám. Volby 26. prosince 1991 vyhrála Islámská fronta spásy (FIS) fundamentalistických muslimů. Následoval vojenský převrat, moc převzala Nejvyšší státní rada, v lednu 1992 rozpustila parlament a v únoru vyhlásila výjimečný stav. FIS byla zakázána, přesto neukončila svoji činnost a na konci roku 1993 vyzvala všechny cizince v zemi, aby ji opustili. Po uplynutí této lhůty začaly masakry namířené nejen proti cizincům. Roku 1994 se stal prezidentem Liamín Ziruál, podporovaný armádou. Na usmiřovacích konferencích v letech 1996 a 1997 se mu podařilo přimět umírněné islamisty k dialogu. V listopadu 1996 schválilo 85,6 % Alžířanů ústavní reformu, která zakazuje náboženské strany, umožňuje formování politických stran a posiluje úlohu prezidenta. 
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)