Austrálie

AUS

Austrálie

Informace o zemi

Austrálie je nejstarším a nejmenším kontinentem na světě. Láká rozmanitou krajinou od pustého vnitrozemí, přes náhorní plošiny a bujné tasmánské lesy až po deštné lesy a korálové útesy. Zároveň se pyšní jedinečnou faunou, konkrétně zástupci vačnatců. Klokan, medvídek koala nebo ptakopysk jsou zvířata, která můžete potkat jen zde. Austrálie také přitahuje díky okouzlujícím přírodním scenériím pozornost filmových tvůrců.

Informovat o zájezdech do Austrálie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 7 686 850 km²
Obyvatelstvo: 21 milionů obyvatel
Hlavní město: Canberra
Jazyk: angličtina
Měna: 1 australský dolar (AUD) = 100 centů
Náboženství: řím. katolíci (27 %), anglikánští křesťané (24 %), protestanti (20 %)
Národnostní složení: běloši (92 %), asiaté (7 %), domorodci (1 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): + 9 hodin,  (+ 10 hodin letní čas) 
Mezinárodní předvolba: 0061, mobilní: 00611, 00614
Důležitá telefonní čísla: policie-tísňové volání - 000, záchranná služba - 000 , hasiči - 000

Objevte s námi Austrálii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Australský komplet
401 Australský komplet

Tasmánie, Rudý střed a Velký bariérový útes

28.1. - 16.2.2025
+ další 2 termíny
20 dní
Ikony Austrálie
404 Ikony Austrálie

Výběr toho NEJ z Austrálie

14.2. - 1.3.2025
+ další 1 termín
16 dní
Austrálie - Nový Zéland
407 Austrálie - Nový Zéland

Výběr toho NEJ z obou zemí

16.2. - 12.3.2025
+ další 1 termín
25 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Biometrický pas platný minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Austrálie.
Víza a režim vstupu: Bezplatná online žádost o australské vízum se vyplňuje na internetové stránce australského Ministerstva imigrace a občanství (e-visitors, form 651). Australské vízum se uděluje na pobyt do 3 měsíců. Vyrozumění o udělení víza obdržíte za cca 2-10 dní od vyplnění žádosti na váš email, jeho součástí je tzv. Grant Number (jedenáctimístný kód), který je nutné si vzít s sebou na cestu. 
Adresa konzulátu:
Velvyslanectví Australského společenství
Mattiellistrasse 2
Vienna 1040
Telefon: +43 1 9287 827
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do země samostatně ověřit!
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 240V 50Hz. Standartní napětí v Austrálii je 240 V (střídavých) a frekvence 50 Hz. Cestovatelé budou tedy potřebovat adaptér.
Internet: Internet je dostupný téměř všude, včetně nejmenších vnitrozemských měst, ta mají většinou alespoň jednu internetovou kavárnu. V turistických destinacích jsou potom celé ulice internetových kaváren.
Pošta: Pohlednice stojí A$1.10 (australský dolar). Pošta funguje stabilně a spolehlivě.
Očkování:  Doporučené očkování:  Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.
 

Stravování

Austrálie sama o sobě nemá nijak vyhraněnou kuchyni. Různé národnosti sem přinesly různé ingredience a recepty. Výsledkem je, že si doma nebo v restauraci můžete pochutnat téměř na všem. Není problém sehnat zde různé italské těstoviny, řecké speciality nebo celou škálu různých čínských nudlí a octů. Národním jídlem jsou v této zemi fish and chips neboli ryba a hranolky. Na první pohled to může působit velmi obyčejně, vezmeme-li ale v potaz, že jsou zde desítky druhů různých ryb a v mnoha případech se jedná o čerstvý úlovek, který restaurace nabízí pod názvem fish of the day, může se jednat o kulinářskou pochoutku.

Podnebí

V Austrálii jsou roční období v přesně opačných měsících než u nás. Podnebí Austrálie se mění v závislosti na oblasti. Největší část kontinentu zabírají pouště a polopouště, především západ země je horký a suchý. Jihovýchodní část Austrálie má mírné klima. Severní oblast je tropická, s vlhkými teplými léty a mírnými zimami. Nacházíme se na jižní polokouli, takže roční období jsou tu opačně než v Evropě. Léto trvá od prosince do března a průměrná teplota tehdy dosahuje 29°C. Zima začíná v červnu a končí v srpnu. Průměrná zimní teplota v Austrálii je 13 stupňů.

Austrálie - Fotogalerie

Zažijte Austrálii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Austrálie

Kam se vydat

Sydney

Sydney se nachází na východním pobřeží Austrálie, je hlavní město Nového jižního Walesu a představuje největší přirozený přístav na světě. Populace přesahuje 4 milióny obyvatel a představuje nejvíce zalidněné město Austrálie. Sydney je turisty vyhledávané místo pro své klima (240 slunečných dnů v roce), pláže a kulturní vyžití. V Sydney a jeho okolí je 36 pláží. V Sydney můžete také vidět: most Harbour Bridge, budovu opery Sydney Opera House; parkové komplexy a zahrady Royal Botanic Gardens, Domain, Hydepark, Chinese Garden; nejvyšší budovu Sydney Tower; faunu celé Austrálie v největším australském Akváriu, nejstarší čtvrt Rocks, atd. V roce 2000 se v Sydney konaly poslední Olympijské hry na území Austrálie.

Brisbane

Brisbane je správním střediskem a ekonomickým i kulturním centrem státu Queensland. Zároveň je třetí největší město Austrálie. Leží na východě, na řece Brisbane 20 km od ústí do moře. Roku 1824 zde byla založena trestanecká kolonie. Mezi největší atrakce samotného Brisbane patří Muzeum námořnictví, Botanická zahrada a park Bunya, budovy parlamentu a staré radnice, katedrála Sv. Jana a Starý mlýn, nejstarší budova ve městě.

Canberra

Canberra je hlavním městem Austrálie. Ve městě žije 350 tisíc obyvatel a je to největší australské vnitrozemské město. Canberra se nachází 300 km jihozápadně od Sydney a 650 km severovýchodně od Melbourne. Když se australské kolonie roku 1901 sloučily v Commonwealth of Australia, nemohli se Australané dohodnout, zda roli hlavního města převezme Sydney nebo Melbourne. V roce 1908 tak vznikl kompromis Canberra. Jméno Canberra v jazyce domorodců znamená Místo setkávání. Jedná se o město, které bylo přesně navrženo a postaveno podle plánů, které se nechaly inspirovat městem Chicago od architekta Waltera Burleye Griffina. Významná místa jsou New Parlament House - nová budova parlamentu Austrálie, Old Parlament House - stará budova parlamentu Austrálie, National Library - národní knihovna, National Science and Technology Centre - Národní centrum vědy a techniky, ANZAC památník - Australský válečný památník atd.

Melbourne

Melbourne je kosmopolitní město s téměř čtyřmi milióny obyvatel a je hlavní město státu Victoria. Je důležitým ekonomickým a průmyslovým centrem Austrálie. Žije tu množství menšin, které mají svoje vlastní čtvrtě, nejvíc je Italů a Řeků. Ve městě najdete velmi zajímavou architekturu, od hypermoderních mrakodrapů po budovy ve Viktoriánském stylu. V letech 1901 až 1927 byl hlavním městem Austrálie. V roce 1956 se zde konaly letní olympijské hry. Zajímavá místa jsou historický domek Jamese Cooka, moderní Federation Square, vyhlídková věž Eureka, parlament, botanická zahrada a také tenisové kurty Australian Open. Asi 150 km jižně od Melbourne najdete rozsáhlé kolonie tučňáků na Phillip Island.

Darwin

Darwin je sídlo správy Severního teritoria a nejdůležitější přístav severní Austrálie. Založeno bylo v roce 1869 pod názvem Palmerston. Teprve v roce 1911 bylo přejmenován na Darwin podle přírodovědce Charlese Darwina. V průběhu minulého století bylo město dvakrát téměř zničeno: poprvé v roce 1942 japonským náletem, podruhé v roce 1974 cyklónem Tracy.

NP Kakadu

Austrálie má mnoho parků, ale největším a také jedním z nejkrásnějších je právě Kakadu. Národní park Kakadu leží zhruba 220 km východně od Darwinu a díky své přírodní jedinečnosti byl v roce 1981 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Rozmanitá krajina s kamennými plošinami, vodopády, příkrými srázy a vinoucími se řekami patří k nejpůsobivějším místům z celé Austrálie. Národní park Kakadu pokrývá plochu velkou 1 980 400 ha, což je území velké stejně jako Izrael nebo jedna třetina Tasmánie. Území je významné po archeologické stránce, člověkem je totiž nepřetržitě osídlováno minimálně 40 000 let. Nachází se zde také uranový důl, který patří k nejproduktivnějším na světě. Svůj název park získal podle nesprávné výslovnosti slova Gagudju, které pochází z dnes již nepoužívaného jazyka místních domorodých obyvatel, žijících v jeho severní části.

Uluru

Nejznámější symbol Austrálie monolit Uluru (Ayersova skála). Je to nejobjemnější monolit na světě. Jednolitý pískovcový útvar, ležící ve středu Austrálie, na domorodém území v Národním parku Uluru - Kata Tjuta. Leží 445 km od města Alice Springs. Uluru je název domorodého původu. Monolit ční 348 metrů nad okolní rovinatou krajinou a do země zasahuje až 5 km hluboko. Dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km. Geologické stáří je až 600 milionů let. Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých tras.

Kata Tjuta

Kata Tjuta je skupina asi 30 gigantických dómů ležící 42 km západně od Uluru ve středu kontinentu Austrálie na domorodém území v Severním teritoriu a Národním parku Uluru. Nejvyšším vrcholem skupiny je Mount Olga – tyčící se 546 metrů nad okolní krajinou. Pro Amanty, zdejší domorodce, má stejný náboženský a kulturní význam jako Uluru. Jen je opředena větším tajemstvím, protože bájné příběhy domorodci drží v tajnosti. Celá soustava roklí a údolí je na seznamu UNESCO od roku 1985.

Gosses Bluff

Je kráter ležící asi 175 kilometrů západně od města Alice Springs, v Rudém středu Austrálie. Kráter vznikl před asi 140 milióny let při dopadu asi 1 km velkého asteroidu nebo komety. Těleso se zabořilo několik kilometrů pod povrch a následně se vypařilo. Na povrchu vznikl kolem místa dopadu kráter o průměru asi 22 kilometrů. Domorodí obyvatelé Austrálie, Aboriginci, útvar nazývají Tnorala a uctívají jej jako posvátné místo.

Mount Kosciuszko

Mount Kosciuszko (2 228 m) je nejvyšší hora Austrálie. Leží ve Sněžných horách (Snowy Mountains) ve státě Nový Jižní Wales u hranice s Victorií. Hora je součástí národního parku Kosciuszko, který má rozlohu 6 469 km². Od roku 1997 se oficiálně Mount Kosciusko píše s písmenkem z (Mount Kosciuszko). Jako první na horu vystoupil polský badatel Paul Edmund Strzelecki 15. února 1840. Vrchol dostal jméno podle generála Tadeusze Kościuszka.

Sněžné hory (Snowy Mountains)

Milovníci lyžování a zimních sportů se mohou vydat do této části Austrálie, kde najdou důkaz, že i v Austrálii si skvěle zalyžujete.

Blue Mountains

Blue Mountains je pohoří nacházející se v jihovýchodní části Austrálie, 100 km západně od Sydney. Jedná se o protáhlý řetězec hor, jehož charakteristikou jsou mohutné, propastmi a kaňony rozervané pískovcové hory. Krajina Modrých hor je právem zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO, díky rozsáhlé, převážně zalesněné oblasti pískovcové náhorní plošiny. Vyskytují se zde vzácné druhy eukalyptů. Zajímavá místa v Blue Mountains: Wenworth Falls - 300 metrové kaskády vodopádů, Katoomba - skalní útvar Tři sestry, Echo point - nejnavštěvovanější vyhlídka Modrých hor, Scenic Skyway - lanovka ve výšce 205 m, Jenolan Caves - krápníkové jeskyně objevené roku 1880.

Three sisters

Tři sestry jsou skalní útvar v Blue Mountains v Novém Jižním Walesu. Nacházejí se v blízkosti města Katoomba a jsou jedním z nejznámějších míst Blue Mountains. Tyčí se nad Jamison Halley a jejich jména jsou Meehni (922 m), Wimlah (918 m) a Gunnedoo (906 m). Tři sestry (známá atrakce mezi návštěvníky Austrálie) vznikly erozí, kdy se měkký pískovec z Blue Mountains zmenšoval větrem, deštěm a působením řek a útes kolem Jamison Valley se pomalu rozdělil. Je více než pravděpodobné, že nakonec se útvar Tři sestry rozpustí úplně.

Great Barier Reef

Město Cairns leží na severovýchodě Austrálie a je nejvýznamnějším centrem severního Queenslandu. Představuje jakousi základnu pro výlety k Velkému bariérovému útesu. Nejdelší korálový útes na světě se rozkládá při severovýchodním pobřeží Austrálie v Korálovém moři. I když jej nazýváme útesem, není to jeden souvislý útes, ale jedná se o síť útesů, která má více než 2000 km na délku a 2 - 150 km na šířku, na severu je místy vzdálen i 50 kilometrů od pevniny. Z útesu vystupuje nad hladinu nepřeberné množství ostrovů a ostrůvků, z nichž na některých se lze i ubytovat. Je to jediná stavba živých tvorů na Zemi viditelná i z Měsíce.

Fraser Island

Ostrov Fraser je 122 kilometrů dlouhý, v průměru 15 kilometrů široký. Nejvyšší duny mají nadmořskou výšku přibližně 240 až 260 metrů. Fraser se nachází u východního pobřeží Austrálie, přibližně 200 kilometrů severně od Brisbane. Od pevniny ho dělí úzký průliv. Je částí národního parku Great Sandy Nationalpark a od roku 1992 je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

The Great Ocean Road

The Great Ocean Road je 243 kilometrů dlouhý úsek silnice podél jihovýchodního pobřeží Austrálie mezi viktoriánskými městy Torquay a Warrnambool, jedna z nejpůsobivějších scenérií jihovýchodní Austrálie. Úchvatná pobřežní silnice s častými zastávkami a prohlídkou jednotlivých skalních útvarů, modelovaných z pobřeží mocným jižním oceánem. Silnice byla postavena vojáky, kteří se mezi lety 1919 a 1932 vrátili do vlasti a je to největší válečný pomník na světě, věnovaný obětem první světové války. Jedná se o významnou turistickou atrakci, která se vine přes měnící se terén podél pobřeží a umožňuje přístup k několika významným památkám. Nejznámější skalní útvary jsou London Bridge a Twelve Apostles (12 Apoštolů). Cesta byla přidána na australský národní seznam kulturního dědictví v roce 2011.

Dvanáct apoštolů

Nedaleko Port Campbellu leží nejslavnější část Great Ocean Road – rozeklané útesy pobřežního národního parku Port Campbell. Vznikly během mnoha tisíciletí neustálým bičováním břehů vodami oceánu, které k nim hnaly prudké větry. Mohutné kamenné sloupy čnící z moře až do výšky 60 metrů. Příbojové vlny neustále buší, opracovávají a přetváří vápencové pobřeží. Dříve věží bývalo dvanáct, několik z nich již ale podlehlo procesu eroze. Z Dvanácti apoštolů zbylo už jen sedm. Toto místo je právem považováno za nejhezčí pobřeží světa a je zobrazeno snad v každé knize o Austrálii. Úchvatný pohled je na při západu Slunce.

NP Grampians 

Centrem tohoto parku v jihovýchodní části Austrálie je městečko Halls Gap, vzdálené asi 250 km severozápadně od Melbourne. V hornatém parku s nejvyšší horou Mount William (1 167 m) se nachází spoustu zajímavých míst - vodopády MacKenzie Falls a Wannon Falls, skalní útvary Silent Street, Grand Canyon, Lady\\\\\\\'s Hat, Fallen Giant, Ballconies a další. Zajímavým místem s dalekým rozhledem je třeba Pinnacle. V parku můžete pozorovat velké množství klokanů.

Perth

Perth je hlavní město nejrozlehlejšího australského svazového státu Západní Austrálie. Se vzdáleností 2 800 km od nejbližšího lidnatého města Adelaide představuje nejodlehlejší velkoměsto světa. Podle odhadu má 1,5 milionů obyvatel, celá aglomerace pak asi 2 miliony, čímž se Perth velikostí řadí na čtvrté největší město Austrálii. Město bylo založeno roku 1829 a nazváno podle starobylého města Perth ve Skotsku. 

Lancelin

Lancelin je malé rybářské městečko zasazené mezi oceánem a písečnými dunami, hodinu jízdy na sever od Perthu na území Austrálie. Útesy poskytují dokonalé prostředí pro šnorchlování, potápění, surfování a plachtění. Z východu je město ohraničeno nekonečnými sněhově bílými písečnými dunami, které jsou rájem snowboardistů na písku, motorkářů a řidičů čtyřkolek. Vrcholky těchto písečných dun vám poskytnou nádherný panoramatický výhled na město a okolní kopce písku, zemědělskou půdu, pobřeží, ostrovy a moře. Zastávka je velice oblíbená mezi všemi cestovateli. 

Pinnacles

Mimořádné starověké skalní útvary se nachází asi tři hodiny jízdy na sever od Perthu v blízkosti pobřežního města Cervantes. Pinnacles je považováno za jednu z nejunikátnějších oblastí Austrálie. Tyto neuvěřitelné pískovcové věže měří i několik metrů. Pinnacles jsou snadno přístupné jak autem, tak autobusem.

Greenough

Greenough je historické město ležící 400 kilometrů severně od Perthu v západní části kontinentu. Zdejším oblíbeným turisticky vyhledávaným prvkem jsou stromy, které jsou ohnuty o 90° díky síle pobřežních větrů.

Graldton

Město Geraldton se nachází asi 450 kilometrů severně od města Perth. Geraldton je neuvěřitelné místo na území Austrálie, které se hodí pro celou řadu rekreačních aktivit, především pro vodní sporty jako windsurfing, kitesurfing, surfing, rybaření, potápění a plavání.

Hutt River

Knížectví Hutt River je mezinárodně neuznávaný soukromý státeček na území Austrálie,  v západní  části o rozloze 75 kilometrů čtverečních. Na jeho území trvale žije asi dvacet lidí, občany je však také okolo třinácti tisíc zahraničních sympatizantů. Hlavním městem je osada Nain.

Shark Bay

Shark Bay je na seznamu světového dědictví UNESCO.  Rozkládá se na rozloze 10 000 km² s průměrnou hloubkou 10 metrů. Shark Bay je tvořena mnoha poloostrovy a ostrovy s pobřežím více než 1500 km dlouhým. Shark Bay se nachází v přechodné zóně mezi třemi hlavními klimatickými oblastmi a mezi dvěma provinciemi.

NP Peron

Národní park Francoise Perona je park na poloostrově Peron v západní části Austrálie, 726 km severně od Perthu a nachází se na hranici oblasti Shark Bay.

NP Kalbarri

Národní park Kalbarri se rozkládá na ploše 183 004 ha. Park se nachází na dolním toku řeky Murchison, která protéká nádhernými červenými a bílými pruhovanými soutěskami a na 80 kilometrech si vyřezává svoji cestu k moři. Za vidění stojí hloubky a výšky soutěsky River a mořské útesy. Úžasné přírodní scenérie NP Kalbarri jsou výsledkem mnoha milionů let geologických procesů. Nacházejí se zde hluboké vodorovné pruhy z písků mnoha barev, které se ukládaly ve vrstvách více než 400 milionů let.

NP Yanchep

Národní park Yanchep nabízí velkolepé scenérie a panoramatický výhled na moře a okolní srázy. Objevte dech beroucí jeskynní systémy, soutěsky, původní pobřežní mokřady, krásná jezera nebo strašidelné historické pozůstatky. Návštěvníci zajisté ocení nejrůznější rostlinné a živočišné druhy, jako je například černý kakadu nebo medvídek koala. Oblíbená zastávka pro cestovatele.

Fremantle

Fremantle je město v západní části Austrálie, které se nachází u ústí řeky Swan River. Město je významné pro své dobře zachovalé budovy z 19. století a další historické prvky.

Pine Creek

Pine Creek je malé městečko v oblasti Severního teritoria Austrálie. Řada akcí se koná každý rok na propagaci města v regionu. Patří mezi ně každoroční Goldrush festival, kde se setkáte s mistrovstvím v rýžování zlata, Pine Creek Rodeo anebo například Pine Creek závody.

Edith Falls

Edith Falls je sérií vodopádů a tůní národního parku Nitmiluk na území Austrálie. Vodopády jsou součástí překrásné řeky Edith River. Naleznete zde cesty na vrchol srázu, který umožňuje návštěvníkům pohled na vodopády a okolní krajinu.

Stuart Highway

Stuart Highway je jednou z hlavních silnic na kontinentu. Jedná se o úsek silnice začínající v Darwin, pokračující na severu přes Tennant Creek a Alice Sprinte až do Port Augusta v Jižní části Austrálie. Celková délka silnice je 2 834 km. Tato památná dálnice je pojmenovaná po Johnu Stuartu McDouallovi, který byl prvním Evropanem, který přejel kontinent Austrálie z jihu na sever.

Tennant Creek

Tennant Creek je město ležící na severu Austrálie. Je situováno poblíž dálnice Stuart Highway spojující Darwin s Jižní Austrálií a ležící 500 km na sever od Alice Springs. Je druhým největším městem Rudého vnitrozemí. Bylo založeno jako stanice pro pozemní telegrafní linku v 70. letech 19. století.

Alice Springs

Alice Springs je město ležící na severu v Macdonnellově pohoří, obklopeno pouští a nacházející se téměř uprostřed kontinentu. Bylo založeno jako stanice pro pozemní telegrafní linku v 70. letech 19. století.

Kings Canyon

Kings Canyon je součástí národního parku Watarrka na severu Austrálie. Stěny Kings Canyonu jsou přes 300 metrů vysoké s Kings Creek ve spodní části. Rokle je do dnešní doby z části posvátným místem domorodců.

Grampians

Grampians je národní park ve Viktorii na území Austrálie, 235 km západně od Melbourne. Park byl zapsán na australský seznam kulturního dědictví 15. prosince 2006 pro své výjimečné přírodní krásy a je jedním z nejbohatších míst na domorodé skalní umění na jihovýchodě Austrálie. Grampians je výraznou sérií rozsáhlých pískovcových hor.

Tower Hill

Tower Hill je neaktivní sopka na jihozápadním pobřeží Victorie na území Austrálie. Tower Hill je zhruba 4 km široký a 80 m vysoký. V polovině minulého století byla sopka téměř úplně obnažena a prakticky jediná známka života byla vodní ptactvo, které přišlo do kráterního jezera. Tato oblast je posledních 40 let zalesňována národními rostlinami z původní fauny a nynější prostředí je schopné udržet místní zvířata, jako jsou koaly, emu, klokani, vačice a vodní ptáci.

NP Otway

NP Otway je národní park ve Victorii, 162 km jihozápadně od Melbourne. V tomto národním parku naleznete rozmanité typy krajiny a nejrůznější formy vegetace. Park o rozloze 103 km² byl vyhlášen v roce 2004, kdy byly NP Otway, NP Angahook-Lorne, NP Carlisle, NP Melba Gully a další pozemní rezervace sloučeny do jednoho národního parku. Park je populární oblast pro turisty a místní výletníky. Je přístupný z východu přes Apollo Bay, od severu přes Forrest nebo od západu přes Princetown. Park je domovem významné populace medvídků koala a patří mezi jednu z nejoblíbenějších zastávek.

Federation Square

Federation Square, hovorově známé také jako Fed Square, je občanské a kulturní centrum ve městě Melbourn. Kontroverzní náměstí, jehož nynější podobě předcházela demolice průmyslových objektů, je celosvětově známé pro svoji údajnou ošklivost. V roce 2009 Melbournské noviny Herald Sun oznámily, že Federation Square je páté místo na seznamu budov, ze kterých „bolí oči“, spolu například s knihovnou v Kosovu nebo televizní věží v Praze. Jedná se však o jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí, která do Melbourne přitahuje několik milionů návštěvníků ročně.

Phillip Island

Phillip Island je ostrov patřící k Austrálii ležící asi 140 km jihovýchodně od Melbourne. Je pojmenován po prvním guvernérovi Nového Jižního Walesu, Arthuru Phillipovi. Phillip Island tvoří přirozený vlnolam ve zdejších mělkých vodách. Velikost ostrova je zhruba 10 000 hektarů a je domovem nejpopulárnější australské přirozené přírodní atrakce – kultovních tučňáků Penguin Parade a medvídků koala. Všechny zisky, které vytváří přírodní parky, jsou znovu investovány do výzkumu, trvale udržitelného rozvoje, ekoturistiky, ochrany životního prostředí a vzdělávacích aktivit.

Charlotte Pass

Charlotte Pass je průsmyk ve Sněžných horách v Novém Jižním Walesu. Vesnice Charlotte Pass se nachází na úpatí hřebene Kangaroo jihovýchodně od průsmyku a je nejvyšší trvale osídlené místo v Austrálii. Tato oblast je součástí národního parku Kosciuszko. Průsmyk a vesnice jsou pojmenovány po Charlotte Adamsové, která v roce 1881 jako první Evropanka vylezla na Mount Kosciuszko.

Tasmánie

Tasmánie je jeden ze států Austrálie a je domovem tasmánských ďáblů. Pod stát Tasmánie nespadá jen samotný ostrov Tasmánie, ale také několik dalších malých ostrůvků. Na Tasmánii žije téměř 500 tisíc obyvatel. Nachází se 240 km od jižního pobřeží Austrálie. Rozloha tohoto ostrova je 65 022 km²,. Hlavní a největší město je Hobart, které je zároveň druhé nejstarší město Austrálie. Za návštěvu určitě také stojí Port Artur - zachovalá trestanecká kolonie a rozsáhlé národní parky a jezera na západě Tasmánie.
 
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)