Bangladéš

BGD

Bangladéš

Informace o zemi

Bangladéš, oficiálním názvem Bangladéšská lidová republika, je stát v Jižní Asii. Jeho sousedy jsou Indie a Myanmar. Hlavním městem je Dháka. Původní název pro toto území je Bengálsko. S počtem obyvatel 163 milionů se tato chudá rozvojová země řadí k nejlidnatějším státům světa. Většinu státu zabírá nížina v soutokové oblasti veletoků Gangy a Brahmaputry, celé území je protkáno řadou vodních kanálů. Na severovýchodě a jihovýchodě země se povrch zvedá směrem k pohořím v okolních zemích. Vegetace je zelená po celý rok, srážkově je tato oblast jednou z nebohatších na světě. Většina obyvatel vyznává Islám. Relativně vysoké výnosy zemědělství neuživí vysoký přírůstek obyvatel. Podvýživa je běžným jevem. Země patří k nejchudším na světě. Hlavními plodinami jsou rýže, kukuřice, pšenice a čaj, z technických plodin bavlník a juta, ze které se vyrábí pytlovina. Chová se převážně drůbež a využívá rybolov. Více než tři čtvrtiny příjmů Bangladéše z vývozu pochází z oděvního průmyslu. Průmysl začal přitahovat zahraniční investory již v roce 1980 z důvodu levné pracovní síly a nízkých konverzních nákladů. Bangladéš je na světě třetí největší vývozce oblečení a oděvní průmysl dnes zaměstnává více než 3 miliony pracovníků, z nichž 90% jsou ženy.

Informovat o zájezdech do Bangladéše?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 144 000 km² 
Obyvatelstvo: 163 milionů obyvatel
Hlavní město: Dháka
Jazyk: Bengálština, angličtina
Měna: Bangladéšská taka (BDT) = 100 poisha
Náboženství: muslimové, hinduisté
Časové pásmo: časový posun + 6 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 880
Důležitá telefonní čísla: policie: 999, hasiči: 199

Objevte s námi Bangladéš

Vybíráme z nabídky zájezdů
Bangladéš a indické Holi
235 Bangladéš a indické Holi

Ráj nejen pro fotografy

23.2. - 14.3.2025
+ další 1 termín
20 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti je nejméně 3 měsíce ode dne vstupu do Bangladéše. Při vstupu může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz jako doklad o očkování proti tyfu, paratyfu A a B, choleře, tetanu a obrně.
Víza a režim vstupu: Turistická víza se vyřizují v Berlíně za poplatek 60 EUR. Doba na vyřízení je 1 týden. Je nutné doložit: pas, 2x formulář, 2x foto, rezervaci letenek, itinerář cesty v angličtině, osobní dopis, kopii datové stránky pasu, autorizaci a potvrzení o platbě poplatku. Bangladéš nemá v ČR vlastní zastupitelský úřad, pro ČR je přiakreditován její úřad v SRN www.bangladeshembassy.de. Embassy of the People’s Republic of Bangladesh, Kaiserin-Augusta-Allee 111, 10553 Berlin, Germany, Tel: +49 30 3989 7531, E-mail: info.berlin@mofa.gov.bd
Pokud cestujete do Bangladéše z Indie, je možné požádat o vydání víza na ZÚ Bangladéše v Novém Dillí www.bdhcdelhi.org. Vízum do Bangladéše je možno získat na velvyslanectví Bangladéše v cizině nebo po příjezdu na letišti za poplatek 40 EUR nebo 50 USD zpravidla na dobu 1 měsíce. Na vydání víza po příletu není právní nárok, doporučujeme proto opatřit vízum před cestou. Do Bangladéše je možné vstoupit jak po zemi, tak letecky.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

 

 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí 220V, frekvence 50Hz. Doporučuje přibalit adaptér, v Bangladéši se kromě běžných zásuvek typu C objevují i zásuvky typu D a G. Na mnoha místech Bangladéše nebyla doposud vůbec zavedena elektřina a tam kde je, dochází často k jejím výpadkům.
Telefon: Telefonní budky jsou vzácností, nicméně pokrytí území signálem místních mobilních operátorů je uspokojivé. Na místě je možné zakoupit předplacenou SIM kartu, se kterou lze telefonovat i do zahraničí. Současný stav roamingových smluv konzultujte se svým mobilním operátorem.
Internet: Ve větších městech není s přístupem k internetu větší problém, cena za jednu hodinu v internetové kavárně se pohybuje kolem 30 Taka za hodinu. Jejich rychlost a vybavenost ovšem není nijak oslňující. V Bangladéši je velké množství náboženských svátků. Dále je nutno počítat s faktem, že v pátek  je zavřeno, naopak neděle je pracovní den. Úřady mají zavřeno v pátek a částečně i v sobotu.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Bangladéš je rájem pro milovníky ryb. Národním rybou je hilsa, chutná, ale poněkud kostnatá ryba připravována na nespočet způsobů. Poměrně běžné je i skopové maso.
Velice široká je i nabídka místního čerstvého ovoce a zeleniny. Malý hlad ve velkých městech můžete ukojit jak návštěvou nadnárodních fastfoodů, nebo ochutnat například dhim v některém ze stánků.

Podnebí

V Bangladéši lze rozlišit tři hlavní roční období. Chladné období (které je pro návštěvu země nejlepší), trvá zhruba od září do února. V nížinách je příjemný chládek, v horských oblastech na severovýchodě mohou v noci teploty klesnout až pod 10o C. I v tomto období však lze návštěvu Bangladéše absolvovat jen s minimem oblečení. V únoru začínají teploty stoupat a přichází horké období, které trvá až do konce května. V tomto období je návštěva Bangladéše velmi vyčerpávající a nepříjemná. Následuje deštivý monzun, který trvá zhruba od června do září.

Bangladéš - Fotogalerie

Zažijte Bangladéš na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Bangladéše

Kam se vydat

Dháka

Dháka leží v oblasti severně od řeky Burhi Ganga Padma, na jednom z ramen Brahmaputry. Město bylo pravděpodobně založeno v období 1. tisíciletí našeho letopočtu, jeho význam ale kulminoval až v 17. století, tehdy se Dháka stala sídlem mughálských guvernérů bengálské provincie. Většina historických památek z muslimského období se zachovala především ve starém městě. Vyjímá se mezi nimi pevnost Lal Bagh s mauzoleem Bibi Pari, karavanseraj Bara Katra, další karavanseraj Chhota Katra, palác Ahsan-Manzil a náboženský památník Husayni Dalal. Ve městě dále stojí více než 700 mešit, nejznámější z nich je Bajt al-Mukarram.

Bagerhat

Starověké město na soutoku řek Gangy a Brahmaputry, původně Khalifatabad, bylo založeno tureckým generálem Ulugh Khan Jahanem v 15. století. Nachází se v něm mimořádné množství raně islámských památek, převážně mešit (většinou cihlových). Bagerhat je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sonargaon 

Sonargaon byl již od starověku centrem politického, kulturního, obchodního i náboženského dění. Vystřídal se zde buddhismus, hinduismus i islám a každé náboženství po sobě zanechalo stopy. Od 13. do 17. století byl hlavním městem Bengálska, dnešního Bangladéše. Strategickou polohu zajišťovala městu poloha na soutoku tří největších bengálských řek - Meghny, Džamuny a Padmy (bengálský název pro Gangu). Sonargaon v hindštině znamená ‚‚zlaté město‘‘, což bezpochyby bylo, i když dnes už jeho zašlou slávu připomíná jen několik starých mešit a opuštěných chátrajících sídel bohatých obchodníků.

NP Sundarbans

Delta Sundarbans v ústí řeky Gangy je největším mangrovníkovým lesem na světě. Je to komplex přílivových vodních cest, blátivých mělčin a malých ostrůvků mangrovníkových lesů, území s bohatou faunou. Dominuje zde bengálský tygr, ale i velké množství ptáků, opic, hadů, skvrnitých jelenů a krokodýlů. K návštěvě je třeba speciální povolení z lesního úřadu ve městě Khulna. Z hlavního města lze využít lodní dopravu takzvanou raketou, která spojuje Dháku s městem Khulna. Cesta trvá třicet hodin.

Střední a severní Bangladéš

Řeka Tongi - po ní lze nedaleko hlavního města Dháky podniknout krásný lodní výlet. Ze středu města dojedete za několik desítek minut po silnici směrem na letiště k mostu Tongi bridge. Nedaleko něj je přístaviště, odkud jezdí lodi do Ulakuly. Na dvouhodinové plavbě uvidíte rýžová pole a malé vesničky. Z Ulakuly odjeďte rikšou do Kálígandže, odkud jezdí autobusy a vlaky zpět do Dháky. Další možností je pokračovat z Kaligandže několik hodin lodí do Demry. 
 

Mymensingh

(Maimansingh) - město u hranic s indickým státem Meghalája, v němž stojí za vidění několik mešit a palác Mymensingh na břehu řeky Brahmaputry. V horách v okolí města žijí zajímavé horské kmeny. 
 

Tángáil  

Old Sonargáon - Zlaté město, kdysi hlavní město Východního Bengálska, ležící v těsné blízkosti Dháky. Nejvíc ruin starých památek, mešit a hrobek tu najdete u vesnice Mograpárá, za návštěvu stojí i muzeum lidového umění. Savar Bazar - památník bojovníků za svobodu Bangladéše, ale především nadaleká vesnička Bodapara, kde žijí zaklínači hadů. 
 

Madhupur

Madhupur - prales, kde lze pozorovat vzácné opice a ptáky a navštívit vesnici kmene Garo. 

Chittagong 

Největší město východního Bangladéše, ležící na břehu řeky Karnaphuli. Stará čtvrť Sadarghát, velké rybí tržiště a přístav, mešita Šáhdžamá, britská koloniální čtvrť a především zajímavé etnografické muzeum, kde se dozvíte mnoho o bangladéšských horských kmenech. D: autobusem z Dháky za 3 USD (cca pět hodin cesty). Chittagong Hill Tracts (Čitágáonské hory) - horská oblast na hranicích s Indií a Barmou, porostlá pralesy a osídlená zajímavými horskými buddhistickými kmeny (Tiperové, Marmové, Čakmové, Murungové, Khumiové atd.), bojujícími za nezávislost na Bangladéši. K návštěvě je třeba povolení z ministerstva domácích věcí v Dháce. Centrem této oblasti je jezero Kaptai. 

Cox´s Bazár

Cox´s Bazár (Coxův bazar) - město v jihovýchodním výběžku Bangladéše u hranic s Barmou, proslulé svými krásnými plážemi. Lze odtud podniknout výlet do městečka Teknaf, které leží přímo na barmských hranicích. Ramu Khyang - buddhistický chrám nedaleko Cox´s bazaru. 

Mainimati

Mainimati - vykopávky buddhistického centra z 13. století, několik klášterů a archeologické muzeum. St. Martins island - krásný korálový ostrov nedaleko městečka Teknaf. Jaintiapur (Džajntipúr) - megalitické kameny, vztyčené kdysi kmenem Khasiú. Sylhet (Silhat) - městečko u indických hranic, které stojí za to navštívit kvůli několika muslimským mešitám a hinduistickým chrámům. V okolí je významná Šáhdžahánova mešita, vesničky horských kmenů a především mnoho čajových plantáží. D: cesta autobusem z Dháky trvá asi osm hodin a stojí kolem 3  USD. Sunamgandž - ptačí rezervace s množstvím druhů, kde lze mimo jiné pozorovat rybařící orly. 
 

Severozápadní Bangldéš

Hat - malá vesnička nedaleko města Bogra, kde se každý pátek koná obrovský a barevný trh. Rajshani (Rádžšání) - město na břehu řeky Padmy, zajímavé pro svou britskou koloniální čtvrť a několik muzeí. Kantanagar - krásně zdobený hinduistický chrám z mughalského období nedaleko města Dínádžpúr. Puthia - několik hinduistických chrámů (např. Góvindův a Džagannáthův) a palác Tahirpúr. 
Gaud - město plné starých mešit. Paharpúr - kdysi obrovský buddhistický klášter Somapuri, dnes vykopávky a muzeum. Mahasthangarh - buddhistické vykopávky z 11. století, archeologické muzeum a několik chrámů. 

Jihozápadní Bangladéš

Mongla - městečko, z nějž lze podniknout lodní výlet do okolních rybářských vesniček. Bágherhát - staré historické město, v němž najdete mnoho mešit z 15. století, hrobky muslimských světců a hinduistický chrám Khodlamát. 
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)