Borneo

BOR

Borneo

Informace o zemi

Ostrov Borneo (Kalimantan) je třetím největším ostrovem světa. Jeho plochu si dělí tři státy - Indonésie, Malajsie a Brunej. Provincie Sarawak je známá díky svým jedinečným národním parkům s fascinující faunou a flórou. NP Gunung Mulu, největší národní park v Sarawaku, je zároveň nejoblíbenějším místem Bornea.  Pestrá krajina s džunglí, s pohádkovými skalními útvary, hlubokými roklemi s čistými řekami zanechá v milovnících přírody nezapomenutelný zážitek. Provincie Sabah se pyšní nejvyšší horou jihovýchodní Asie - Mt. Kinabalu. Výstup na Mt. Kinabalu patří mezi nezapomenutelné zážitky. Horská džungle, masožravé láčkovky, orchideje. Relax u termálních pramenů Poring s léčivou vodou. Borneo skrývá ještě mnoho dalších exotických míst jako třeba NP Pulau Tiga.

Informovat o zájezdech na Borneo?

Mapa

Základní údaje

Rozloha:  743 330 km²
Obyvatelstvo: 16 milionu obyvatel
Členění: Malaysia - státy: Sabah, Sarawak, Brunei - districts: Belait, Brunei and Muara, Temburong, Tutong, Indonesia - provincie: West Kalimantan, Central Kalimantan, South Kalimantan, East Kalimantan
MALAJSKÁ ČÁST:
Hlavní město: Kuala Lumpur
Jazyk: malajština
Měna: 1 malajský ringgit (MYR) = 100 senů
Náboženství: muslimové (53 %), buddhisté (17 %), hinduisté (7 %), křesťané (6 %)
Národnostní složení: Malajci (60 %), Číňané (30 %), Indové (9 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 7 hodin
Mezinárodní předvolba: 0060, mobilní 00601
Důležitá telefonní čísla: policie 999, ambulance 999, hasiči 994

 

Objevte s námi Borneo

Vybíráme z nabídky zájezdů
Borneo
217A Borneo

Tropická příroda s odpočinkem u moře

28.6. - 12.7.2025
+ další 1 termín
15 dní
Borneo
219A Borneo

Tropická příroda s odpočinkem u moře

28.6. - 18.7.2025
+ další 1 termín
21 dní
Kalimantan, Sulawesi a Togiany
270 Kalimantan, Sulawesi a Togiany

Tropické srdce Indonésie

18.9. - 29.9.2025
+ další 1 termín
12 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Pro vstup na Malajskou část ostrova:
Doklady: Při vstupu do Malajsie nepotřebujete turistické vízum na pobyt do 90 dnů. Vstupní razítko platí pro pevninskou Malajsii a stát Sabah; neplatí pro stát Sarawak (oba na Borneu), jehož imigrační služba uděluje vstupní povolení po příletu na pobyt do 30 dnů. Po udělení vstupního razítka do cestovního pasu po příletu do Malajsie ihned překontrolujte povolenou dobu pobytu. Imigrační úředník z neznalosti občas udělí kratší povolení k pobytu, než je sjednáno v dohodě o bezvízovém styku. Nedoporučuje se překročit platnost víza. 
Víza a režim vstupu: Občané ČR nepotřebují ke vstupu do Malajsie turistická víza, délka pobytu však nesmí přesáhnout 90 dnů. Imigrační úředník udělí do cestovního pasu vstupní razítko opravňující cestovatele k pobytu v Malajsii po dobu 3 měsíců.
 
Pro vstup na Indonéskou část ostrova:
Doklady: Platný cestovní pas minimálně 6 měsíců před datem expirace.
Víza a režim vstupu: 
Občané ČR mohou vstoupit na území Indonéské republiky bez víza při splnění následujících podmínek:
a) účelem pobytu je: turistika nebo návštěva rodiny/ příbuzných.
b) vstup na území Indonéské republiky se uskuteční na jednom z pěti mezinárodních letišť (Soekarno Hatta – Jakarta, Ngurah Rai – Bali, Kualanamu – Medan, Juanda – Surabaya, Hang Nadim – Batam) či jednom z devíti mezinárodních přístavů.
c) opuštění území se uskuteční přes jedno z 29 mezinárodních letišť, 88 mezinárodních přístavů či 7 pozemních přechodů
d) doba pobytu nepřesáhne 30 dnů od vstupu na území.
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Zásuvka - trojice obdélníkových kolíků se šestihranným pouzdrem. Na Borneo budete určitě potřebovat adapter.
Telefon: Volat se dá z ostrova Borneo z veřejných telefonů pouze za pomocí telefonních karet. Telefony na mince jsou většinou jen pro místní hovory.
Internet: Ostrov Borneo je pokryt internetem v turistických centrech. Nejlepší způsob je zeptat se přímo na místě, např. v informacích pro turisty. Ve většině htelů dnes funguje připojení na wifi.
Pošta: Pošty jsou v každém větším městě.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Borneo se vyznačuje multikulturním složením obyvatelstva a místní kuchyně je tím také ovlivněna. Rozmanité etnické skupiny mají své vlastní pokrmy, ale mnoho jídel je přejatých od okolních národů. Klima umožňuje celoroční pěstování ovoce. Většina zdejších druhů tropického ovoce na trhu je pěstována přímo v zemi nebo dovážena ze sousedních zemí. Poptávka po ovoci je obecně velmi vysoká. K pozoruhodným místním plodům patří např. durian (tento král ovoce je charakteristický nepříjemným zápachem a pozoruhodnou chutí, kterou buď budete milovat nebo nenávidět), rambutan, mangostana nebo longan.

Podnebí

Borneo je od listopadu do února bičováno lijáky a silným větrem. Způsobuje to severovýchodní monzun. Vůbec nejvydatnější srážky (až 700 mm) jsou na západní části ostrova Borneo. V ostatních měsících se často vyskytují krátké přeháňky. V centrální části má Borneo počasí poměrně stabilní s častými přeháňkami. Ve vyšších polohách je mírnější klima kolem 22°C. Nejčastější srážky jsou tady v dubnu a květnu a od září do listopadu.

Borneo - Fotogalerie

Zažijte Borneo na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Borneo

Kam se vydat

Východní ostrovní Malajsie

Východní ostrovní Malajsie zahrnuje dvě provincie, které se nacházejí v severní části ostrova Borneo. Provincie Sabah o rozloze 73 711 km2 se nachází v severovýchodním cípu Bornea a na severozápadě ostrova se rozkládá největší malajsijská provincie Sarawak s rozlohou 124 499 km2. Obě provincie sousedí s indonéskou částí ostrova Borneo. Sarawak obklopuje ještě malou samostatnou enklávu - Brunejský sultanát. Hora Mt. Kinabalu tyčící se do výšky 4 095 m v provincii Sabah je jedním z nejvyšších vrcholů jihovýchodní Asie. Sarawak i Sabah jsou pokryty neproniknutelnou džunglí a mají rozsáhlý říční systém.

Kuching

Kuching je hlavním a nejlidnatějším městem východního státu Sarawak, největším městem Bornea a čtvrtým největším městem Malajsie. Status města získal Kuching 1. srpna 1988 a jelikož Kuchinng znamená malajsky kočka, přezdívá se mu Město koček. Kuching je čtvrtá největší městská oblast v Malasii hned po Kuala Lumpur - Klang Valley, Ipoh a Johor Bahru. Město je považováno ze jedno z nejčistších v Malajsii a jako jedno z nejzdravějších měst světa bylo uznáno organizací spojených národů (OSN), Sětovou zdravotnickou organizací (WHO) i Alianci pro zdravá města (AFHC). Dle sčítání lidu má město 600 000 obyvatel, z čehož 240 000 Číňanů, 300 000 Malajců, 60 000 Ibánců a zbytek tvoří Indové a další etnické skupiny.

Vesnice Sarawak

Kulturní vesnice Sarawak se nachází 45 minut cesty autem od Kuchingu. Toto živé muzeum je domovem tradičních kmenů (Ibans, Melanau, Bidayuh), které zde žijí a pracují v původních dlouhých domech.

Sabah

Sabah je malajský stát nacházející se na severní části ostrova Borneo. Je druhým největším státem hned po Sarawaku, který je jeho jihozápadním sousedem. Na jihu rovněž sdílí hranici s indonéským Východním Kalimantanem. Přes svůj status malajského státu, zůstává Sabah sporným územím, jelikož si nárokují Filipíny.

Kota Kinabalu

Kota Kinabalu, dříve známé jako Jesselton, je hlavním městem malajského státu Sabah, které leží na severozápadním pobřeží ostrova Borneo u Jihočínského moře. Sabah je znám jako Sabah, Negeri di bawah bayu, což znamená Sabah, země pod větry, díky své poloze jižně od Filipín, která je náchylná na tajfuny. Město jako takové, má řádově 600 000 obyvatel, zatímco celá městská část 700 000 obyvatel. Město, často nazývané pouze KK, je významným turistickým cílem a branou pro turisty navštěvující Borneo a Sabah. Západní část Sabahu je hornatá a nacházejí se zde tři nejvyšší hory v Malajsii. Nejvýznamnějším pohořím je Crocker Range s vysokými horami od 1 000 do 4 000 m. Nejvyšší horou ostrova Borneo je Mt. Kinabalu (4095 m), která je čtvrtou nejvyšší horou jihovýchodní Asie za barmskou Hkakabo Razi (5881 m) a indonéskými horami Puncak Jaya (4884 m) a Puncak Trikora (4750 m). Mt. Kinabalu leží asi 90 km od města, v národním parku Kinabalu.

Sandakan 

Sandakan je druhým největším přístavem Sabahu hned po Kota Kinabalu díky vývozu palmového oleje, tabáku, kakaa, manilského konopí a sága. Sandakan je také jedním z nejvýznamnějších měst Východní Malajsie, ovšem kdysi dominantní dřevařský průmysl je dnes již velmi malý, a proto pro budoucnost města je stále důležitější rozvíjející se turistika. Ve městě probíhají rozsáhlé rekonstrukce pro oživení centra města, probíhají výstavby nákupních center a hotelů.

Národní park Bako

Krásný hustý deštný prales a ohromující pláže tohoto parku jsou domovem pro mnoho živočichů a rostlin, včetně vzácných nosatých opic (Kahau obecný). V parku je 16 vyznačených stezek, které nabízejí vhodná místa pro pozorování divokých zvířat. Je zde možnost přenocovat v chatkách.

Národní park Gunung Mulu

Národní park Gunung Mulu Park, pojmenován po hoře Mount Mulu (2376 m), je znám pro své nadzemní i podzemní krasové jevy. Nachází se zde největší jeskynní systém Sarawak Chamber (12 milionů kubických metrů), který je stále ve fázi mapování. Jedna z jeskyní, Clearwater, je se svými 151 km desátou nejdelší jeskyní na světě.

Brunej

Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí se taky rozkládá na ostrově Borneo. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií. Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství. Zásoby ropy dosahovaly v roce 1994 asi 180 milionů tun. Brunej těží z rozsáhlé ropy a zemního plynu pole, zdroj z jedné z nejvyšších HDP na obyvatele v Asii a jeden z nejbohatších států světa. Kontrasty zlatých paláců a pompézních fontán.

Bandar Seri Begawan

Hlavní město sultanátu leží na řece Brunej. Současný Bandar je čisté moderní město s pravidelnými širokými bulváry a výstavními veřejnými budovami. Působivou dominantou brunejské metropole je dvojice nákupních center Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah ve čtvrti Gadong, která je taký nejrušnějším místem města v podvečer (centrum se vyprázdní kolem 17h). Největší památkou však je gigantická mešita Omara Aliho, největší v jihovýchodní Asii. Je pojmenována po 28. sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje. Bohatě zdobený interiér s italským mramorem, šanghajskou žulou a anglickým křišťálem je doplněn luxusními koberci z Belgie a Saudské Arábie. Poblíž mešity se nachází nový královský palác, známý jako Istana Nurul Iman, největší obývaný palác na světě. Palác je pro veřejnost otevřen pouze na konci Ramadánu. Polovina obyvatel Bandaru žije ve vodní vesnici Kampung Ayer, což je několik set let stará sestava 28 vodních vesnic, stojících na palisádách v řece Brunej a nejnavštěvovanější místo v zemi. Nad vodou se tyčí malé domky na uzoučkých a zdánlivě křehkých kůlech. Pohybovat se zde je možno lodí nebo po spleti dřevěných mostů a ochozů. Místní obyvatelé mají vše potřebné k životu, včetně škol, mešit, klinik či policejních stanic. Brunejská vláda se snažila vodní obyvatele přestěhovat do moderních domů, ale zatím bezúspěšně. Tradice je silnější než pohodlí. Jedinou stavbou na pevné půdě je tady sultánův palác. Kromě Národního muzea je zajímavé také Museum of Malay Technology, slavný stadión na pólo a velké konírny, které se nacházejí několik kilometrů západně od města na trase do Tutongu.

Jerudonský park

Na cestě z Banduru do Tutongu se nachází největší turistická komerční atrakce - Jerudonský park. Velký komplex tohoto parku zahrnuje pólový stadion, stáje, golfová a kriketová hřiště. Bohužel do těchto se lze dostat jen na pozvání. Návštěvníkům je otevřen zábavní park s horskými drahami mnoha typů. Mnoho lidí jej navštěvuje převážně v noci, kdy opadne vlna veder a navíc lze obdivovat nádherně osvětlený komplex. Za parkem se nachází Jerudonská pláž a komplex s restauracemi, které mají otevřeno i v nočních hodinách.

Související článek

Tip na zajímavý dárek k Vánocům

Tip na zajímavý dárek k Vánocům

Ukázka z naší knihy TAMTAMY ČASU od Rudolfa Švaříčka. SEX Ženy z nás sají mužství! Přítomnost žen oslabuje! Celé nás vysají! Ženám se musíme vyhýbat! To jsou časté reakce mužů na ženy. Sex je jedna z největších záhad Guineje, Dani o něj nemají moc zájem. Striktně platilo, že pět let po narození dítěte žádný sex. Pokud žena otěhotní dříve, je to velká hanba. Zde to není nucený celibát, jako jinde vdovy či náboženští asketové, ve Velkém údolí abstinenci dodržovali všichni! Málo žen má víc než dvě děti, není zde antikoncepce, potraty ani vraždy novorozeňat. Už Freud tvrdil, že máme vysoké sexuální libido, které se vybíjí sexem nebo mé...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)