Francouzská Polynésie

PYF

Francouzská Polynésie

Informace o zemi

Souostroví Francouzská Polynésie přitahuje svými písčitými plážemi, blankytným mořem, korálovými útesy, ale i bujnou vegetací. Celá oblast je zmáná spíše jako ostrov Tahiti a ostrovy Bora Bora, Moorea, Huahine či Mahini. Korálové atoly jsou rájem potápěčů a milovníků šnorchlování. Kromě mořských aktivit můžete třeba navštívit muzeum perel nebo okusit vyhlášenou pohostinnost místních obyvatel.

Informovat o zájezdech do Francouzské Polynésie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 4 167 km²
Obyvatelstvo: cca 300 000 obyvatel
Hlavní město: Papeete
Oficiální jazyk: tahitština, francouzština, angličtina
Měna: CFP frank
Náboženství: 55% protestanté, 30% katolíci, 15% ostatní
Časové pásmo: + 10 hodin
Mezinárodní předvolba: + 689
Důležitá telefonní čísla: policie - 17, hasiči - 18, pohotovost - 15, námořní pomoc - 16

Objevte s námi Francouzskou Polynésii

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup do Francouzské Polynésie je vyžadován cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců po návratu z cesty.
Víza a režim vstupu: Francouzská Polynésie a ČR mají mezi sebou bezvízový styk.  
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 60 Hz, užívají se zde převážně 2 typy zásuvek. Se 2 kulatými kolíky nebo se 2 plochými kolíky.
Telefon: Na ostrovech lze použít telefonních budek na karty. Volání z hotelů bývá drahé. Na místě je možné si zapůjčit mobilní telefon, což bývá výhodnější než roamingový tarif.
Internet: Internetové kavárny naleznete na Papeete a Moorei.
Pošta: Pošta do Evropy bývá většinou doručena za 8 dnů.
Očkování: Francouzská Polynésie nevyžaduje pro vstup žádná povinná očkování. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

V místní kuchyni jsou poznat silné francouzské a asijské vlivy, ale stále převládá tradiční úprava jídla v Ahima´a - jakési podzemní troubě. Maso a zeleniny jsou zabaleny do banánových listů a uloženy na horké kameny. Vše se poklade ještě další vrstvou listů a na závěr půdou a nechá se vařit několik hodin. Kromě ryb a mořských plodů zde konzumují i kuřecí a vepřové maso. Francouzská Polynésie je tropická oblast a součástí jídelníčku je samozřejmě také tropické ovoce: papaya, mango, ananas, vodní melouny, chlebovník. Velmi často používanými ingrediencemi jsou limetková šťáva, kokosové mléko a vanilka, které se používají jak k přípravě sladkých, tak i kyselých pokrmů. Vyhlášeným tahitským dezertem je Poe - sladký puding z kořene tara ochucený banánem, vanilkou, papájou a politý hustým kokosovým mlékem. Jednou z místních specialit je syrový tuňák marinovaný v kokosovém krému a limetkové šťávě. Kromě místních (tahitských a francouzských) restaurací zde naleznete také restaurace čínské, vietnamské a italské.

Podnebí

Francouzská Polynésie a její ostrovy leží na jižní polokouli v tropickém podnebném pásu. Léto a zima je tu tedy obráceně než na severní polokouli. Není zde žádné výrazné období monzunových dešťů, nicméně déšť může přijít kterýkoliv den v průběhu roku. Nejvíce srážek lze očekávat v období od října do března, kdy je na ostrovech léto. Francouzská Polynésie má příjemné teploty, ochlazované pasáty, které vanou během celého roku. Průměrná teplota se v teplejším období od listopadu do března pohybuje okolo 28°C, v období chladnějším od dubna do října kolem 25°C. Pro příznivce potápění doporučujeme navštívit ostrovy mezi prosincem a únorem, kdy je voda čistější a průzračnější.

Francouzská Polynésie - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Francouzskou Polynésii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Francouzské Polynésie

Kam se vydat

Tahiti a její ostrovy známé jako Francouzská Polynésie, se rozprostírají ve východní části Tichého oceánu. Celková rozloha všech 118 ostrovů a atolů tvoří celkem 5 souostroví. Na ostrovech nalezneme svěže zelené pahorkatiny s vrcholy v mracích, prudké útesy, pláže z černého čedičového písku nebo bílé korálové pláže. Hory, které jsou vytvářeny po staletí erozí, nabízí panoramatické výhledy jako například Cookův záliv na Moorea. Atoly s vnitřními lagunami v pohádkových barvách. Kokosové palmy, mušle, velké množství ryb, slunce a intenzivní pocit štěstí. Všech 118 ostrovů se od sebe liší. Každý má své specifické kouzlo.
Společenské ostrovy, na kterých žije zhruba 80% všech obyvatel souostroví Francouzská Polynésie, se ještě dále dělí na Návětrné ostrovy (Îles du Vent, Winward Islands), jak se říká ostrovům v jejich východní části a Závětrné ostrovy (Îles-Sous-le-Vent, Leeward Islands), ke kterým patří ostrovy na západě). Vznikly sopečnou činností a většina z nich má hornaté a velmi krásné vnitrozemí porostlé bujnou tropickou vegetací. Obklopují je laguny chráněné korálovým prstencem. Díky těmto přednostem ostrovy nabízejí kromě aktivit spojených s mořem veškeré formy objevování vnitrozemí, můžete se rozhodnout pro pěší turistiku nebo si pronajmete auto nebo budete ostrovy zdolávat v koňském sedle. Největším ostrovem této oblasti je ostrov Tahiti, kde se nachází i administrativní centrum s hlavním městem Papeete. Dále sem patří například ostrovy Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora, Maupiti.

Tahiti 

Je největším ostrovem oblasti Francouzská Polynésie. Ostrov má 250 000 obyvatel a rozlohu 1 048 km². Hlavní město Papeete je umístěno na severozápadním pobřeží a žije v něm asi 150 tisíc obyvatel. Hornatý ostrov pokrývá deštný prales. Tahiti proslavila díla francouzského malíře Paula Gauguina. Ostrov Tahiti je na nejširším místě široký 45 km. Nejvyšší bod je 2 241 m nad mořem: Mount Orohena. Ostrov se skládá ze dvou kruhových částí, kde středem každé z nich je sopečná hora. Tyto dvě části jsou spojeny krátkou pevninskou šíjí, která je pojmenována po malém městě Taravao, které se tam nachází. Severozápadní část je známá jako Tahiti Nui (Velké Tahiti) a jihovýchodní část, mnohem menší, je známá jako Tahiti Iti (Malé Tahiti).

Papeete 

Je hlavní město souostroví Francouzská Polynésie. Název města znamená v překladu koš s vodou a pochází od Evropanů. Velmi rušno je ve zdejším přístavu, ale také na tržišti nedaleko nábřeží. Za návštěvu stojí katolická katedrála Notre Dame z let 1869 - 1875. Nedaleko si můžete prohlédnout také Misionářskou čtvrť s botanickou zahradou, Muzeum perel, zahrady Biskupského paláce s malou gotickou kaplí, protestantský kostel Paofai se zářivě růžovo-bílou fasádou, čínský kostel a synagogu.

Moorea 

Blízko největšího ostrova Francouzské Polynésie Tahiti je vysoký ostrov Moorea, který se dá asi nejlépe prozkoumávat na čtyřkolkách nebo na koni. K úžasným zážitkům patří pozorování delfínů a velryb. Neméně zajímavé jsou vyjížďky spojené s krmením rejnoků a žraloků. Moorea je jedním z mála míst, kde se dá mnohem levněji bydlet také v soukromí, se skvělou příležitostí poodhalit všední život pohostinných Tahiťanů.

Bora Bora 

Je ostrov v soustroví Francouzská Polynésie. Leží v jižním Pacifiku, 280 km severozápadně od ostrova Tahiti, největšího ostrova této skupiny. Každý ze zdejších ostrovů je pozůstatkem jedné nebo více sopek a většinu z nich navíc obklopují prstence korálového útesu. Bora-Bora nabízí širokou paletu aktivit a zajímavých míst, kvůli kterým na ostrov každoročně zavítají tisíce turistů, mířících do oblasti Francouzská Polynésie. K nejoblíbenějším aktivitám na ostrově patří: jízda na kajaku, paragliding, vodní lyžování, šlapadla, výlety na lodi s proskleným dnem, windsurfing, tenis, plážový volejbal, plavání nebo projížďka na vodním skútru. K těm nejoblíbenějším činnostem na ostrově však patří šnorchlování a potápění a to především pro pestrobarevnost zdejší mořské fauny. Pod vodou se lze setkat s houfy pestrobarevných ryb, baracudami, rejnoky, mantami, murénami, želvami či žraloky. Se zkušeným místním průvodcem se lze vydat i na pěší túru na nejvyšší dominanty ostrova - horu Pahia či Otemanu, ze kterých se návštěvníkům naskytne výhled na rozsáhlé laguny podél celého ostrova.

Maupiti 

Je zmenšeninou ostrova Bora Bora. Ostrov Maupiti, ležící uprostřed laguny, se skládá ze tří hor, které jsou vysoké od 250 do 380 metrů a je obklopen pěti menšími ostrovy. Do laguny vede jeden jediný úzký útesový průliv, který je při silném vlnobití nebezpečný. Nespočet krásných pláží se střídá s rozeklanými skalami ve stínu kokosových palem. Pěstování melounů je vedle kopry hlavním zdrojem příjmů ostrova.

Huahine 

Neboli tajemný ostrov se skládá ze dvou ostrovů Huahine Nui, ležícího na severu a Huahine Iti, který se rozkládá na jihu. Ostrovy jsou rozděleny úzkým prázdným kanálem. Ostrov je hornatého typu a je typický svými členěnými zálivy, na kterých naleznete pohádkové pláže s bílými písky a palmami. Celý Huahine je doslova „obalen\\\\\\\\\\\\" různými lagunami, které jsou určeny k pěstování exotických plodů. Jako v celé Francouzské Polynésii, i zde se vyskytují mnohé druhy exotického ovoce a zeleniny. Ostrov se dále může pyšnit významnými archeologickými nalezišti.

Souostroví Tuamotu

Tvoří ho především nízké ostrovy a atoly. Každý ostrov je obklopen lagunou a korálovým útesem, který vytváří vynikající podmínky pro pěstování perel. Mezi nejnavštěvovanější ostrovy patří Rangiora, Tikehau, Manihi.

Souostroví Markézy

Rozkládá se nejseverněji nedaleko rovníku. Nejznámějšími ostrovy jsou Nuku Hiva, Hiva Oa, Ua Pou a Ua Huka, kde se nachází velkolepé arboretum.

Polynéské perly 

Francouzská Polynésie je domovem vzácných černých perel, jejichž produkce je soustřeďována na souostrovích Tuamotu, Gambiere a některých Společenských ostrovech. K těmto perlám se váže mnoho legend, dnes však již vědci vysvětlili záhadu jejich atypického tmavého zabarvení, které způsobuje vnitřní vystýlka ohromné škeble rodu Pinctada žijící pouze na korálových útesech lagun souostroví Francouzská Polynésie, která má měňavou černo-zelenou barvu, což ovlivňuje barvu perel. Perly se začínají tvořit v době, kdy se do škeblí dostane nějaký cizí předmět (zrnko písku, úlomek korálu,...), který se vystýlkové buňky snaží izolovat a začnou ho obalovat vrstvou perleti. Konečným výsledkem tohoto procesu, který trvá i 18 měsíců, je poté samotná perla. Ty se hodnotí podle barvy, průměru, tvaru, kvality a lesku.

Související článek

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

OSTROV PENTEKOST. VANUATU. Tanec, křik a emoce sálají! Tančící ženy posílají energii odvážlivci na věži, který se právě chystá ke skoku. Zpěvem a bubnováním hrdinu povzbuzují. Čím více dole křepčí, tím větší sílu borec nahoře získá...Obřad vychází z legendy o ženě, která prchala před zlým manželem Tamali. Marně ji přemlouval, aby slezla ze stromu, že se polepší. Když za ní šplhal, varovala, že skočí dolů. Muž lezl dál, ale než ji chytil, skočila. Ze zoufalství se vrhl Tamali dolů a zabil se. Žena skok přežila, pád zadržely liány, kterými se připoutala. Z mýtu se stal rituál k zajištění hojné úrody. Domorodí odvážlivci se střemhlav vrhaj...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)