Dá se toho tady dělat spousta. Ale nemusíte dělat nic, a přesto to bude nejkrásnější nic, jaké jste kdy v životě dělali. Zní to skoro jako reklamní slogan, ale tohle přesně vystihuje Guadelupe. Je to, jako byste si udělali prázdniny ve Francii, ale nějakým geografickým kouzlem se šoupli o pár tisíc kilometrů na jihozápad, do Karibiku. Z kohoutku teče pitná voda, v supermarketu pořídíte vše podle evropských norem, hotely nabízejí komfort a kvalitu. Nejsou tu žádné slumy překypující bídou a utrpením, neřádí tu nemoci, neuvidíte chudobu. Zato nádherné pláže, teplé moře, slunce a k tomu třeba nadívaný krab doplněný koktejlem …
Pointe-à-Pitre
Největší město ostrova působí dojmem moderního obchodního centra, ale jeho atmosféra je okořeněná koloniální architekturou a karibským vlivem. Město má původ od roku 1654, kdy se veškerý ruch soustředil na rybím trhu u přístavu, kde se nachází podél vnitřního přístavu La Darse i dnes pulzující tržnice, kde ženy v pestrých turbanech prodávají vypěstované ovoce, zeleninu, květiny, koření a místní řemeslné výrobky a rybáři prodávají čerstvě ulovené ryby přímo z člunů. Nejlépe lze vnímat zdejší atmosféru a vůni při posezení v jedné z pouličních kaváren pod vzrostlými palmami na náměstí Place de la Victoire. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu jednoho z místních muzeí.
Saint-François
Původně rybářská osada se stala druhým největším turistickým resortem na Guadelupe. Město leží na východě Grand-Terre a zatímco jeho západní část si zachovala provinční charakter, východní část se svým charakterem zcela přizpůsobila rozvinutému cestovnímu ruchu. Jachetní přístav je lemovaný restauracemi, luxusními hotely, půjčovnami aut a butiky.
Terre-de-Haut
Jeden z nejlíbivějších ostrůvků v Karibiku na jih od Guadelupe se pyšní francouzským naturelem a středomořským vzhledem. Tento malý kousek země nabízí překrásnou krajinu s vulkanickými vrcholky a hlubokými mořskými zátokami, které však mohou být o víkendech nebo ve vrcholné sezóně přeplněné turisty. Většina místních obyvatel žije v Bourg des Saintes, malebné osadě viditelně normanského typu, jejíž úzké uličky lemují domky s červenými střechami a dvorky s kvetoucím ibiškem. V severní části města je zachovalá pevnost Fort Napoleon z poloviny 19. století, obklopená kaktusovou zahradou, kde můžete zblízka pozorovat leguány.
Ostrovy Les Saintes
Jde o skupinku ostrůvků ležících jižně od Guadelupu. Pravidelnou dopravu zajišťují trajekty z Basse-Terre nebo Trois Rivieres. Z Trois Rivieres lze podniknout jednodenní výlet ráno tam a večer zpátky. Trajekty z Trois Rivieres plují na ostrov Terre-de-Haut, kde si lze pronajmout skútr. To se vyplatí, protože ačkoliv je ostrov poměrně malý, chcete-li ho poznat za jeden den celý, pěšky to nestihnete.
Na Terre-de-Haut můžete zahlédnout ve křoví leguány. Přírodu si také dobře prohlédnete při výstupu na nejvyšší bod ostrova Le Chameau (309 m). K nejhezčím plážím se řadí místo Pain de Sucre, k těm bez lidí patří Plage du Figuier a k těm turistickým Plage de Pompierre. Na ostrově je k vidění také napoleonská pevnost. Cestou zpátky se pak můžete ještě naposledy vykoupat na pláži Anse Mire (nejřív tam kotví lodě, dál je pak samotná pláž).
Marie-Galante
Největší z ostrovů, patřících ke Guadelupe. Leží od svého velkého souseda 25 km na jih a nabízí svým návštěvníkům kromě nádherné scenérie nepřelidněné pláže a klid. Na ostrově se pěstuje odedávna cukrová třtina a v Distillerie Poisson se vyrábí pod značkou Père Labat nejlepší zdejší rum.
La Désirade
Ostrov, ležící asi 10 km od nejvýchodnější špičky Grand-Terre, je v podstatě nejzaostalejším a také nejméně navštěvovaným ze souostroví. Jeho historii poznamenala dlouholetá izolace, protože po dobu dvou set let byl kolonií pro malomocné (leprosárium bylo zavřené v roce 1950). V nynější době se obyvatelé ostrova zabývají rybolovem, stavbou člunů, zemědělstvím a chovem ovcí. Příroda na ostrově má pouštní charakter, ale pobřeží je lemováno kokosovými palmami a na severním výběžku je kaktusová zahrada. Neobydlená severní strana má skalnatou linii a poněkud nebezpečné otevřené moře, zatímco jižní se může pochlubit pěknými písečnými plážemi a klidnou vodou
La Suffriere
Je nejvyšším vrcholem ostrova Guadelupe. Dosahuje výšky 1 467 m. n. m. a je to jedna z věcí, které by žádný návštěvník ostrova neměl vynechat. K začátku treku se dostanete přes městečko Saint Claude. Pojedete až k Bains jaunes (žluté lázně), kde se můžete vykoupat v přírodním termálním bezénku. Právě toto místo je startovní pozicí pro výšlap na la Suffriere. Nejdřív se jde lesem, pak se objeví asfaltové parkoviště, kde se cesta dělí na dvě - jedna vede na horu a druhá k vulkanickému jezeru. Následuje strmý výšlap, který střídá ještě strmější výšlap. Nahoře může dost foukat a často mrholí - pokud budete mít na vrcholu krásný rozhled, můžete se považovat za šťastlivce, protože horu často pokrývají mraky. Celý výlet trvá 2,5 až 3 hodiny.
Pointe de la Grande Vigie
je nejsevernější místo ostrova. Je to asi 15 minut chůze a při dobré viditelnosti je vidět ostrov Montserrat. Při cestě zpět přijde vhod koupání na pláží v Anse-Bertrand.
Pláž s želvami
Na pláži Malendure tu jsou kromě hejn různých rybiček také želvy. Pláž Malendure leží za turistickým městem Bouillante, které se proslavilo mnoha vodními atrakcemi a sporty, včetně potápění. Jeďte až na místo Malendure, kde se rozléhá další pláž se stánky a bary. Těsně za touto pláži objevíte ještě jednu menší, se stromy poskytujícími kýžený stín. A právě zde se vám naskýtá možnost šnorchlování podél korálů, kde lze zahlédnout i želvy.