Indonésie

IDN

Indonésie

Informace o zemi

Indonésie je největším souostrovím světa, rozkládá se na více než 17 000 ostrovech, z toho je přes 6 000 obydlených. Obyvatelé souostroví patří k mnoha etnickým, jazykovým a náboženským skupinám. Přes velkou hustotu zalidnění zde nalezneme oblasti divočiny s jednou z nejpestřejších biodiverzit světa. Svou rozmanitostí a krásou splní Indonésie i ty nejnáročnější sny každého cestovatele.

Informovat o zájezdech do Indonésie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 919 440 km²
Obyvatelstvo: 240 milionů obyvatel
Hlavní město: Jakarta
Jazyk: indonéština
Měna: 1 indonéská rupie (IDR) = 100 senů
Náboženství: muslimové (87 %), křesťané (10 %)
Národnostní složení: malajští indonésané (98 %, cca 150 nár. skupin, z toho 40 % Jávanci)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 7 hodin (západní část: + 6 hodin, východní část: +8 hodin)
Mezinárodní předvolba: 0062, mobilní 00628
Důležitá telefonní čísla: policie 110, hasiči 113, lékařská záchranná služba 118, 119

Objevte s námi Indonésii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Sumatra - Siberut
214 Sumatra - Siberut

Mentawajské dobrodružství

2.8. - 18.8.2025
17 dní
Zážitková Indonésie
215 Zážitková Indonésie

Tropická Sumatra a pohoda na ostrově Banyak

19.7. - 2.8.2025
15 dní
Papua i Kalimantan
218 Papua i Kalimantan

Mořský ráj Raja Ampat i orangutani

22.2. - 10.3.2025
+ dalších 5 termínů
17 dní
Indonésie - Jáva a Bali
220 Indonésie - Jáva a Bali

Indonéská pohádka

28.6. - 17.7.2025
+ další 1 termín
20 dní
Indonésie - Malé i Velké Sundy
22.7. - 15.8.2025
+ další 1 termín
25 dní
Bali pro každého
223 Bali pro každého

Ostrov bohů a démonů

17.5. - 28.5.2025
+ další 1 termín
12 dní
Nová Guinea - Biak - Padaido
268 Nová Guinea - Biak - Padaido

S festivalem a třídenním trekem nalehko

2.8. - 16.8.2025
15 dní
Kalimantan, Sulawesi a Togiany
270 Kalimantan, Sulawesi a Togiany

Tropické srdce Indonésie

18.9. - 29.9.2025
+ další 1 termín
12 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas s vyznačeným vízem.
Víza a režim vstupu:  Občané ČR mohou vstoupit na území Indonéské republiky bez víza, když je účelem pobytu turistika nebo návštěva rodiny/ příbuzných a vstup na území Indonéské republiky se uskuteční na pěti mezinárodních letišťích (Soekarno Hatta – Jakarta, Ngurah Rai – Bali, Kualanamu – Medan, Juanda – Surabaya, Hang Nadim – Batam) či čtyřech mezinárodních přístavech (Sri Bintan Pura – Tanjung Pinang, Batam Center – Batam, Sekupang – Batam, Tanjung Uban – Tanjung Uban).
Podmínkou je platnost pasu 6 měsíců po návratu a dostatek volných stran. Povolení k pobytu v rámci bezvízového styku není možné prodloužit.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí je zde obojí, 110 V, 50Hz střídavých, nebo 220 - 240 V. Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220-240 V. Zásuvky jsou podobné jako v ČR.
Telefon: Volání do zahraničí doporučujeme přes internet, protože tento způsob je nejlevnější a dostupný v četných internetových kavárnách. Mobilní roaming funguje bez problémů, jsou zde sítě několika mobilních operátorů (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat atd.).
Internet: Internet je dostupný v četných internetových kavárnách, někde je však pomalejší připojení.
Pošta: Poštovní úřady bývají otevřené po-pá 9-18 hod. V turistických oblastech není problém zakoupit pohlednice i se známkami. Doručení do ČR trvá cca 14 dnů.
Očkování: Není žádné povinné očkování. Doporučené očkování: pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Indonéská kuchyně se mezi regiony odlišuje, ale je obecně založená na čínských, evropských, středovýchodních a indických postupech. Hlavní složkou potravy je rýže, která je servírovaná společně s masem a zeleninou. Podstatnými přísadami jsou koření (hlavně chilli), kokosové mléko, ryby a drůbež. 

Podnebí

Díky poloze na rovníku se v Indonésii projevuje tropické klima s obdobími sucha a monzunů. Průměrné roční srážky dosahují v nížinách 1780 - 3200 mm a až 6100 mm v horských oblastech. Nejvíce srážek je zaznamenáváno v horských oblastech na západním pobřeží Sumatry, na západě Jávy, na Kalimantanu, Sulawesi a Nové Guiney. Průměrná vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 80 %. V průběhu roku se teploty mění jen mírně, například v Jakartě se pohybují mezi 26 až 30 °C. 

Indonésie - Fotogalerie

Zažijte Indonésii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Indonésie

Kam se vydat

Souostroví Nusa Tengara 

Skupina ostrovů táhnoucích se od Bali směrem na východ až k ostrovu Nová Guinea. Geograficky se jedná o souostroví Malé Sundy. Mezi Bali a jeho nejbližším východním ostrovem Lombok leží hluboký mořský kanál tvořící tzv. Wallaceovu linii, která z přírodovědeckého hlediska odděluje oblast asijské flóry a fauny od východní australské oblasti. Lombok, Sumbawa, Komodo, Flores, ale i Sumba, Timor a desítky dalších menších ostrovů tvoří přechodovou zónu mezi oběma oblastmi, a tak se zde můžeme setkat s tropickými pralesními stromy na svazích Rinjani na Lomboku, se zbytky mlžných pralesů na Floresu pod sopkou Ranaka, stejně jako s travnatou savanou a keřovitou buší na všech ostrovech. Ačkoliv v této oblasti žije jen několik procent obyvatel Indonésie, jazyková a kulturní pestrost je nepřekonatelná. Nusa Tengara přitahuje turisty jedinečným mořským světem a plážemi. 

Jáva 

Nejrozvinutější a nejhustěji obydlený ostrov indonéského souostroví. Vykazuje všechny typické znaky asijské společnosti zažívající rychlý rozvoj. Jáva je domovem pro 60% obyvatel Indonésie a je kulturním a politickým srdcem země. Přitom stále ještě nabízí i mnoho přírodních krás jakou jsou činné vulkány, náhorní plato Dieng či tropická džungle v NP Pangandaran. Někdejší hinduisticko-buddhistické impérium dosáhlo svého vrcholu právě na Jávě a zanechalo po sobě takové architektonické skvosty, jakými jsou chrámy Borobudur a Prambanan. Kulturní metropolí Jávy je Yogyakarta. V současné době zde však převažuje islám.

Jakarta 

Pokud návštěvníci opomenou značné znečištění hlavního města Indonésie, odhalí Jakarta návštěvníkům i svoje kouzlo - je to jedna z nejvíce vzrušujících asijských metropolí. Za návštěvu stojí radnice původního holandského města, kde sídlí nyní Jakartské historické muzeum, Istana Merdeka - prezidentský palác a mešita Istiqlal, které dokáže pojmout až 10 000 uctívajících. Mezi nejznámější městské parky se řadí Medan Merdeka, kde stojí památník Monas, jehož vrcholek ční do výšky 140 m.

Další indonéské ostrovy

Ostrovy Komodo a Rinca jsou velmi dobře známé jako domov největšího žijícího ještěra na Zemi, endemického varana komodského, který zde byl objeven až roku 1911.
Ostrov Flores je zajímavý zbytky mlžného pralesa pod sopkou Ranaka. Vulkán Keli Mutu je jednou z nejkrásnějších indonézských přírodních rezervací s třemi kráterovými jezery, které neustále mění barvu hladiny s postupujícím denním světlem.

Bali 

Bali se nachází východně od ostrova Jáva a západně od ostrova Lombok. Pro mnoho turistů je tento ostrov synonymem tropického ráje. Jeho malebnost téměř vyvolává dojem malované divadelní kulisy - rýžová políčka na úbočích připomínající obří schody, vulkány tyčící se do mraků, tropické lesy překypující bujnou vegetací, písčité pláže omývané teplými vodami Indického oceánu, bohatý podmořský svět. Návštěvníci mohou obdivovat jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě a zároveň být svědky nejrůznějších náboženských obřadů a folklorních kulturních slavností. Kulturním centrem Bali je městečko Ubud, zde můžete spatřit řemeslníky při práci nebo představení tradičních tance jako je Kecak, Legong či Barong. Velmi navštěvované jsou hinduistické chrámy. Mezi nejznámější patří Ulu Watu, Pura Kehen, Pura Dalem, Kintamani či Tanah Lot na jižním cípu ostrova. Pro místní má největší význam chrámový komplex Besakih na úbočí hory Agung. Relaxovat u moře nebo poznávat mořské hlubiny můžete pak třeba v Amedu na východě ostrova.

Lombok 

Ostrov Lombok - stejně jako Bali nabízí překrásné pláže, sopky a různorodou krajinu. Mezi turistická lákadla patří potápění, šnorchlování, pěší turistika a surfování, stejně tak jako poutavá tradiční kultura. Výstup na sopku Rinjani  a následný relax na ostrůvcích Gili stojí za to.

Sulawesi 

Ostrov patří k souostroví Velké Sundy. Historií našlapaná oblast s mystickou atmosférou. Pestrá krajina s džunglí, vápencovými skalisky, rýžovými terasami, políčky bavlny, kávovníky... Ostrov má dlouhé členité pobřeží a to ho předurčilo stát se domovem legendárních námořníků a stavitelů lodí - Makasarů a Bugiů, Bugisanů i tzv. mořských cikánů, Bajauů, lovců a rybářů. Země Torajů - Tana Toraja - ve střední části jižního Sulawesi je známá svými ojedinělými pohřebními slavnostmi, skalními hroby Lemo, Londa či dobytčími trhy a nezaměnitelnými střechami obytných domů. Rantepao je město v Tana Toraja.
Nová Guinea - provincie Východní Indonézie (dříve Yrian Jaya)
Tato oblast patří k nejexotičtějším oblastem naší planety. Je jedním z míst na Zemi, kde je stále možné spatřit „primitivní" kmeny používající kamenné a kostěné nástroje, lovící pomocí luků a šípů.

Mentawajské souostroví 

Leží přibližně šedesát mil západně od Sumatry na území Indonésie. Siberut, Sipora, Severní a Jižní Pagai se utvořily během milionů let. Zatímco jižní ostrovy byly většinou pod vlivem křesťanství, oblasti Siberutu byly nedotčeny. Siberut má rozlohu přibližně 1500 kilometrů čtverečních. Pahorkovitý střed je pokryt hustým prvotním pralesem.

Padang

Hlavní město provincie Západní Sumatry, státu Indonésie. Muara Harbou je živým přístavem menších lodí, které zajišťují spojení mezi Padangem a ostatními místy ostrovního státu, Indonésie. Odtud je možné cestovat lodí na Mentavajské ostrovy.

Bukittinggi

Je druhé největší město na Západní Sumatře a je turistickým centrem. Většina návštěvníků Indonésie, ostrova Sumatra, zařazuje toto místo do svého cestovatelského harmonogramu. Místní obyvatelé ho nazývají Kota Jam Gedang, protože v samém centru města je krásná věž s hodinami, která byla vystavěna v průběhu holandského období. Město Bukittinggi leží v nadmořské výšce 930 metrů, má chladné, výrazně horské klima. V jeho okolí se nachází tři vulkány: Sago, Singgalang a Merapi.

Borobudur 

Chrámový komplex mahájánového buddhismu na nejlidnatějším ostrově zvaném Jáva, který pochází z 9. století. Při návštěvě Indonésie patří mezi vyhlášená místa. V roce 1991 byla stavba přijata mezi památky světového dědictví UNESCO. Chrámový komplex je nejnavštěvovanější indonéskou turistickou atrakcí.

Prambanan

Největší hinduistický chrámový komplex v ostrovní zemi jakou je Indonésie a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii. Leží na ostrově Jáva a byl postaven kolem roku 850. Je ukázkou typické hinduistické chrámové architektury, které vévodí 47 m vysoký centrální chrám. Celý komplex se skládá z osmi hlavních chrámů a přibližně 250 menších svatyň různých velikostí.

Mount Bromo 

Aktivní sopka masívu Tengger, na ostrově zvaném Jáva. Není nejvyšší vrchol masivu, ale je nejznámější, měří 2 329 metrů. Tato oblast je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Indonésie.

Mount Agung

Nazývaný také jako Gunung Agung (3142 m) je nejvyšším bodem na Bali a zároveň i posvátnou horou. Jde o aktivní vulkán, který výrazně ovlivňuje počasí na ostrově.

Keli Mutu

Sopka na ostrově Flores. Uvnitř sopky jsou tři kráterová jezera různých barev, to je způsobeno horkými plyny, v nichž jsou rozpuštěny různé minerály a prvky.

Sopka Rinjani

Posvátná sopka na ostrově Lombok je vysoká 3 726 metrů.

Související článek

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

OSTROV PENTEKOST. VANUATU. Tanec, křik a emoce sálají! Tančící ženy posílají energii odvážlivci na věži, který se právě chystá ke skoku. Zpěvem a bubnováním hrdinu povzbuzují. Čím více dole křepčí, tím větší sílu borec nahoře získá...Obřad vychází z legendy o ženě, která prchala před zlým manželem Tamali. Marně ji přemlouval, aby slezla ze stromu, že se polepší. Když za ní šplhal, varovala, že skočí dolů. Muž lezl dál, ale než ji chytil, skočila. Ze zoufalství se vrhl Tamali dolů a zabil se. Žena skok přežila, pád zadržely liány, kterými se připoutala. Z mýtu se stal rituál k zajištění hojné úrody. Domorodí odvážlivci se střemhlav vrhaj...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)