Irácký Kurdistán
Právně vymezená autonomní oblast, která zahrnuje severovýchodní irácké provincie Arbíl, Dahúk, Halabdža a Sulajmáníja, což je území s rozlohou asi 36 000 km² a 4 miliony obyvatel. Oficiálně je součástí Iráku a je finančně závislá na Bagdádu, ale má rozdílnou politiku, vlastní vlajku, vojenské jednotky (zvané pešmerga) a jazyk. Hranice s arabským Irákem hlídají bezpečnostní složky a arabští Iráčané jsou v Kurdistánu často považováni za cizince. Oblast byla vymezena v roce 1970, ale de facto autonomní se stala až v roce 1991, kdy její území opustily irácké vojenské jednotky. V témže roce se také stala součástí Organizace nezastoupených států a národů. Největší kurdskou koalicí je Kurdská aliance složená z 11 stran, která ve volbách do Kurdské regionální vlády v roce 2009 získala 59 ze 111 míst. Na území dnešních států Iráku, Turecka, Íránu a Sýrie žije něco mezi 30 - 35 milióny Kurdů, tedy přibližně tolik, kolik by čítala sjednocená populace Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska. Vinou mnoha politických machinací, manipulací a marginalizací jsou dnes Kurdové největším národem na světě bez vlastního státu.
Baghdád
Irácké hlavní město leží na řece Tigris a je jedním z největších měst v celém Arabském světě. Pyšní se krásnými stavbami, kopulemi mešit, věžemi minaretů, paláci, muzei i zahradami. Ve městě stojí za vidění: Bagdádské muzeum: naleznete zde voskové figuríny životní velkosti, které znázorňují tradiční život a zvyky v Iráku. V minulosti bylo v Bagdádu mnohem více muzeí, než je tomu dnes. Spousta památek byla zničena válkou.
Irácké múzeum, jedno z největších svého druhu, nabízí 30 galerií. V jedné z nich najdete i krystal, v němž je vyryto 12 rýh symbolizujících kalendář. Mnoho exponátů v muzeu jsou napodobeniny, ale nachází se tu i památky z období od Mezopotámie až po současnost. Vedle největšího muzea je významnou památkou také Univerzita Al-Mustansiriya z 13. století.
Město leží na řece Tigris, na jejímž východním břehu stojí památník Al-Shaheed Monument, který má připomínat padlé irácké vojáky během Íránsko-Irácké války. Pokud holdujte klidnému trávení volného času a chcete například ochutnat místní jídlo nebo kávu, navštivte restauraci nacházející se nahoře v Bagdádské věži (Baghdad Tower), ze které je krásný výhled na město.
Arbíl
Citadela v Arbílu se nachází v jednom z největších měst Iráku, které navíc patří k nejstarším nepřetržitě obydleným městům na světě. První zmínky o této oblasti jsou staré až 7000 let. K největším zdejším památkám patří 30 metrů vysoká citadela v centru města, která skýtá nádherný výhled na město. Rozloha citadely je přes 100 000 m² a kromě domů a veřejných prostorů se v ní nacházejí také 3 mešity.
Na předměstí Arbílu se rovněž nachází Ainkawa, jedna z největších křesťanských enkláv na Blízkém východě. Kromě kostelů se zde nachází i asyrské muzeum a šikmá věž, zvaná Choly Minaret, jež je srovnávána s šikmou věží v Pise.
Babylon
Veliké město s bohatou historií, které vynikalo pozoruhodnou architekturou. Už samotný název, v překladu Boží brána, vypovídá o významu města podél břehu Eufratu. Bylo centrem mnoha starověkých říší. Jde o jedno z nejstarších měst, jež dlouho patřilo k největším v Iráku. Dodnes tu najdete hradby, chrámy i paláce s nádhernými visutými zahradami. Vstupte do centra Babylónu skrze Ištařinu bránu (Ishtar Gate) nebo si prohlédněte sochu Babylónského lva (Lion of Babylon).
Svatyně Al-Askari
Svaté místo pro šíitské muslimy. Jde o jedno z nejdůležitějších šíitských poutních míst na světě, jehož historie sahá až do roku 944. K svatyni přiléhá mešita Al-Askari (Al-Askari Mosque). Bohužel kopule svatyně byla zničena při bombardování v roce 2006 a zbylé minarety i věž s hodinami pak o rok později. Památka, kterou najdete i na seznamu UNESCO, však byla opravena a znovu otevřena již v roce 2009.
Láliš
I když je Láliš malou obcí v horském údolí, nachází se v ní ten nejposvátnější a nejdůležitější jezídský chrám na světě. Zdejší kurdská obec tu existovala již za dob Mezopotámie. Chrám je starý přes 4000 let a pochován tu je Adí ibn Musáfir, nejdůležitější osobnost Jezídů.
Basra
Druhé největší město v Iráku Basra byla kdysi označována za Benátky Blízkého východu pro své krásné laguny, zahrady a parky. Město Basra je nejdůležitějším přístavem a ropným terminálem v Iráku. Nachází se tu první islámská mešita (Imam Ali ibn Talib Mosque), postavená mimo Arabský poloostrov.