Island je zemí ohně a ledu. Geologicky se jedná o velmi mladý ostrov, což je příčinou podoby Islandu jak jej dnes známe. Země ledovců, sopek, gejzírů a geotermálních pramenů, fjordů, vodopádů, ale i pastvin a vysokých nedostupných hor. Obklopený oceánem, jehož vlny brázdí největší savci této planety velryby a jehož pobřeží obývají tisíce rozmanitých ptáků. Na území Islandu jsou 3 národní parky, 29 přírodních rezervací, 30 přírodních památek, 9 přírodních parků a dalších 28 míst zvláštního zájmu ochrany přírody. Z měst stojí kromě toho hlavního Reykjavíku za návštěvu také Keflavík, který tvoří dvojměstí s městem Njarðvík, a Akureyri na severu země. Více vás však určitě uchvátí zdejší příroda. Z gejzírů ten nejznámější - Geysir, a nedaleký vodopád Gullfoss. Stále aktivní sopka Hekla nebo národní parky Jökulsárgljúfur, Snaefellsness či Skaftafell, který je největším národním parkem, nachází se na jihovýchodě ostrova, rozkládá se z větší části na největším evropském ledovci Vatnajökul. Určitě nezapomeňte na jezero Mývatn v oblasti aktivních vulkánů. Jedinečné jezero s plovoucími krami Jokulsárlón.
Island
Informace o zemi
Mapa
Základní údaje
Objevte s námi Island
Vybíráme z nabídky zájezdů
Praktické informace
Cestovní doklady a víza
Praktické informace na cestu
Stravování
Typickými potravinami pro Island musejí být samozřejmě ryby a další plody moře - různé druhy škeblí a mušlí. Dále Islanďané rádi vaří ze skopového a jehněčího masa. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry, je jich několik desítek druhů. Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Islanďané též rádi jedí lososa vyuzeného po domácku na sušeném ovčím trusu. Tímto způsobem uzený losos je chutnější. Islanďané často pijí limonády, které jsou ovšem pro většinu z nás velmi přeslazené. Z alkoholických nápojů preferují Islanďané pivo a vodku. Stejně jako v jiných severských zemích je možné alkoholické nápoje koupit pouze ve speciálních obchodech. Na Islandu se z brambor a anděliky lékařské vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Dovoz salámů, másla a mléka je zakázán.
Podnebí
Island má podnebí ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu - 0,5°C a v červenci 10 °C. Díky Golfskému proudu a převládajícímu jihozápadnímu proudění z tropického Atlantiku má západní pobřeží ostrova velmi mírné klima. Severní pobřeží je chladnější. Teplotní rozdíl mezi severem a jihem je cca 4°C.Celkem je podnebí oceánské s mírnou zimou a chladným létem. Léto někdy trvá jen dva měsíce. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma. Sluneční svit pomalu slábne a pak se najednou zase zesílí. V tuto dobu spí místní lidé minimálně. V zimě je zase s výjimkou několika hodin stále tma. Nejkratší den trvá 4, nejdelší 20 - 21 hodin. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2°C do -1°C, na severu -5°C až -15°C.
Island - Fotogalerie
Zažijte Island na vlastní kůži!
Kam se vydat
Reykjavík
Keflavík
Vodopád Skógafoss
NP Tingvellir
Geysir (známý jako The Great Geysir)
Strokkur
Hvannadalshnjúkur
Vodopád Gullfoss
Přehled všech zájezdů dle data
Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů.