Izrael leží při východním pobřeží Středozemního moře. Ke státu Izrael přiléhá i Západní břeh Jordánu. Izrael je se svou populací sedm milionů obyvatel, z níž většinu (76 %) tvoří Židé, jediným židovským státem na světě. Moderní stát Izrael, o jehož vznik usilovalo sionistické hnutí již od konce 19. století, se odvolává na biblickou myšlenku země izraelské, jejíž zaslíbení tvoří jeden z ústředních motivů judaismu po více než tři tisíce let.
Jeruzalém
Je hlavním městem a zároveň nejvýznamnějším náboženským místem židů, křesťanů a muslimů na celém světě. Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město, většina států však jako hlavní město uznává Tel Aviv. Jeruzalém se nachází v Judských horách na hranici úmoří Středozemního a Mrtvého moře na okraji Judské pouště. Současný Jeruzalém se rozrůstá daleko za hranicemi Starého Města. Historie města sahá až do 4. tisíciletí př. n. l. a činí tak z Jeruzaléma jedno z nejstarších měst na světě. Jeruzalém je nejsvětějším místem judaismu a duchovním centrem židovského národa. Nachází se v něm však také množství významných starověkých křesťanských míst a je považován za třetí nejsvětější místo islámu. Nejsvětější místa tří monoteistických náboženství se rozkládají ve Starém Městě na celkové rozloze necelého čtverečního kilometru a zahrnují Chrámovou horu, Západní zeď, baziliku Svatého hrobu, Skalní dóm a mešitu Al-Aksá. Staré Město, které je společně s jeruzalémskými hradbami zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se tradičně dělí do čtyř čtvrtí (arménské, křesťanské, židovské a muslimské), jejichž názvy však byly zavedeny až v 19. století. V průběhu dějin byl Jeruzalém dvakrát zničen, 23krát obléhán, 52krát napaden a 44krát dobyt.
Tel Aviv - Jaffa (obvykle jen Tel Aviv)
Je druhým největším městem. Nachází se na pobřeží Středozemního moře přibližně 60 km severozápadně od Jeruzaléma a představuje nejmodernější město s mnohými západními prvky. Česká republika považuje za hlavní město Jeruzalém, avšak velvyslanectví má, jako většina států, v Tel Avivu. Město bylo založeno roku 1909 na předměstí tou dobou převážně arabského starobylého přístavního města Jaffa. Růst Tel Avivu však Jaffu v krátké době zastínil. Ke sjednocení obou měst došlo v roce 1950. Až do roku 1949 byl Tel Aviv hlavním městem, kdy izraelští představitelé rozhodli přesunout hlavní město z Tel Avivu do Jeruzaléma. Část Tel Avivu zvaná Bílé Město, kde je největší soubor modernistických budov na světě, byla roku 2003 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Tel Aviv je ekonomickým a kulturním centrem Izraele. Sídlí zde Telavivská burza cenných papírů a mnoho firem i výzkumných a vývojových center. Mezi atraktivity města patří pláže, kavárny, obchodně-zábavní centra a památky, díky nimž je oblíbeným cílem turistů. Podle průzkumu společnosti Mercer z roku 2008 se jedná o nejdražší město Blízkého východu a 14. nejdražší město světa.
Betlém
Místo Ježíšova narození a jedno z nejsvatějších poutních míst křesťanství. Je to město na Západním břehu Jordánu pod palestinskou správou, přibližně 10 km jižně od Jeruzaléma. Pro křesťany má nesmírný význam, neboť se zde podle Nového zákona narodil Ježíš Kristus. V blízkosti se také nachází důležité židovské poutní místo - hrob Ráchel, manželky Jákoba. Nejvýznamnější památkou je chrám Narození Páně, jedna z nejstarších křesťanských svatyní postavená na místě Ježíšova narození svatou Helenou, matkou byzantského císaře Konstantina Velikého.
Nazaret
Je centrem Galileje s 50 000 obyvateli, za Ježíšových časů byl opovrhovanou vesnicí, o které se nezmiňuje Starý zákon, Flavius Josephus ani Talmud. Starobylé město je také hlavním městem izraelského Severního distriktu. Podle Nového zákona zde v mládí žil Ježíš Kristus a kde došlo ke zvěstování jeho narození Panně Marii, město je tedy významným křesťanským poutním místem.
Mrtvé moře
Je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu, nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Větší salinitu mají pouze jezera Assal, Garabogazköl a některá hypersalinitní jezera v Dry Valleys v zátoce McMurdo na Antarktidě. Jeho salinita je 8,6× větší než oceánská a téměř 10× větší než salinita Středozemního moře. Tato charakteristická vlastnost Mrtvého moře z něj činí drsné prostředí, které není vhodné pro živočichy. Má rozlohu 1 050 km². Je 67 km dlouhé a maximálně 18 km široké. Tyto údaje se v průběhu času mění, neboť jezero poměrně rychle vysychá. Leží v Jordánském údolí a jeho hlavním přítokem je řeka Jordán.
Jericho
Je jedno z nejstarších osídlení na světě, které proslavila Bible. Zbytky starého Jericha byly objeveny v roce 1930 a až o několik let později archeologové přišli na to, že biblické hradby stojí na základech mnohem staršího města, jehož historie se začala psát už v devátém tisíciletí před naším letopočtem. Staré Jericho bylo zřejmě několikrát zničeno ohněm, a proto tu postupně vyrostla řada stále nových staveb. Jednou z nich byl také důmyslný vodovod, který zavlažoval okolní nehostinnou a vyprahlou krajinu, takže obyvatelé Jericha mohli být živi zemědělstvím. Mezi další stavby, jejichž zbytky dnes mohou turisté obdivovat, patří mešity, římské paláce či krásné mozaikové dlažby.
Eilat
Izrael má i svoje Las Vegas. Můžete v tomto městě nalézt obrovské množství hazardu. Máte také možnost navštívit známé Mořské akvárium, ve kterém se nachází rozmanité ryby včetně nebezpečných obyvatel moře. Návštěvníci jsou však dobře ukryti za nerozbitnou průhlednou stěnou, takže mohou vše nerušeně obdivovat. Dále vám může udělat radost výlet na 15 kilometrů vzdálený Faraonův ostrov, který nabízí pohled na zbytky pevnosti obývané ve 12. století křižáky. Druhým směrem vzdálený národní park Timna obdivují především fotografové, protože právě tady mohou pořídit úchvatné fotografie Šalamounových sloupů, velkých bloků z pískovce.
Galilea
Je historický region na severu Izraele. Rozkládá se od Jizreelského údolí na jihu k libanonským hranicím na severu a od údolí řeky Jordán (Jordánské údolí) na východě k pobřežním nížinám a Středozemnímu moři na západě. Oblast se tradičně rozděluje na Horní Galileu, Dolní Galileu a Západní Galileu. Region je hornatý, respektive se jedná převážně o vrchovinu s nadmořskou mezi 500 až 700 m. Nejvyšším bodem je hora Meron (1 208 m, nejvyšší hora Izraele), známá je hora Tabor (575 m). Oblast se vyznačuje zelenými vrchy, potoky a říčkami, vodopády, pestrobarevnými květinami, v severní části rostou místní druh jalovce a cedry libanonské. Region je také známý svou gastronomií. Galilea je rovněž místem života a působení Ježíše, leží zde město Nazaret, pozůstatky starověkých měst Megida a Chacor, Galilejské jezero.
Akko (také Acre, Akre)
Je město na severu Izraele, na pobřeží Středozemního moře, v Haifském zálivu. Akko má okolo 50 000 obyvatel. Jedná se o jedno z nejstarších měst na světě, které je od svého založení (3 000 let před Kristem) kontinuálně obýváno. Staré Město Akka je zapsané v seznamu Světového dědictví UNESCO. K hlavním památkám náleží městské opevnění, citadela, budova Khan al-Umdan, mešita al-Džazzar, refektář Řádu johanitů a kostel sv. Jiří. Dvacet kilometrů jižně od Akka leží, rovněž na pobřeží Středozemního moře, město Haifa.
Haifa
Je největší město severní části Izraele (celkově třetí největší izraelské město), má rozlohu 64 km2 a žije zde 300 000 obyvatel. Hlavním turistickým cílem ve městě je administrativní celek Světového centra bahaismu. Centrum leží na severním svahu hory Karmel a tvoří ho především svatyně Báb a okolní rozlehlé zahrady.
Negev
Je poušť (a region) v jižní části Izraele. Zaujímá plochu okolo 13 000 km2. Oblast má tvar obráceného trojúhelníku, v jehož jižní části leží město Ejlat při pobřeží Rudého moře. Největším městem regionu je Beerševa s 200 000 obyvateli. Negev je skalnatá poušť, nejvyšším bodem je hora Ramon (1 035 m). Oblast je známá specifickými geologickými útvary, krátery, nazývanými machteš. Machteš je údolí, které je obklopené strmými skalními stěnami. Skalní stěny bývají různorodě zbarvené a v údolí roste odlišná vegetace než v okolním prostředí. Nejznámějším kráterem, machteš, je Ramon machteš, leží v centrální části pouště Negev.