Jamajka, oficiálně Jamajské království je stát, který se nachází na stejnojmenném ostrově ve Velkých Antilách v Karibském moři. Jedná se o největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku. Jamajku objevil roku 1494 Kryštof Kolumbus, od roku 1509 byla kolonizována Španělskem, ale v letech 1655 až 1962 byla korunní kolonií Velké Británie (1674 až 1688 byl guvernérem proslulý korzár Henry Morgan, tehdy již povýšený do šlechtického stavu). Od roku 1958 tvořil ostrov součást Západoindické federace. Z ní Jamajka v roce 1961 vystoupila (čímž federace fakticky zanikla) a roku 1962 vyhlásila svou nezávislost v rámci Commonwealthu. V čele státu stojí generální guvernér zastupující britskou královnu. Skalnaté pobřeží ostrova lemují korálové útesy. Vnitrozemí je hornaté s vápencovými krasovými plošinami, mohutnými vodopády, tropickými lesy s cennými dřevinami a savanami s množstvím kaktusů. Jamajku snad každý zná díky rumu a reggae. Vzduch je zde provoněný kořením a marihuanou a život v tomto tropickém ráji tepe v rytmu reggae. Většinu obyvatelstva tvoří potomci afrických otroků.
Kingston
Je hlavním a zároveň největším městem ostrova, město leží na jihovýchodním pobřeží. Na západní polokouli je Kingston největším anglicky mluvícím městem jižně od USA. Město lze rozdělit na dvě části. Na historický, avšak problematický Downtown a na Nový Kingston, kde leží např. Muzeum Boba Marleye, které je nejnavštěvovanější atrakcí ve městě. Dalšími atrakcemi jsou Národní Galerie Jamajky, pláže Lime Cay, ruiny královské pevnosti a Devon Hause. Kingston byl založen uprchlíky z bývalého hlavního města Port Royal roku 1693, které bylo zdevastováno zemětřesením.
Modré hory
Leží zde nejvyšší vrcholek Jamajky - Blue Mountain Peak (2 256 metrů). Při túrách napříč pohořím lze shlédnout celý ostrov. Při zvláště krásných a slunečných dnech lze v dálce zahlédnout i Kubu. Nižší části pohoří byly zkultivovány a pěstuje se zde převážně káva. Vyšší části jsou převážně zalesněny. Část pohoří je součástí národního parku Blue John Crow Mountain National Park, který vznikl v roce 1992.
Blue John Crow Mountain National Park (BJCMNP)
Je největším národním parkem Jamajky, byl také vyhlášen památkou UNESCO. Je situován na východním cípu Jamajky, má rozlohu 495,2 km2 a představuje 4,5% povrchu Jamaiky. Tato oblast zabírá 78 hektarů. Hory v parku dominují celému obzoru východní Jamaiky. BJCMNP je složen ze tří horských masivů - Port Royal, Blue, John Crow Mountains. V parku se nachází největší plocha listnatých lesů na Jamajce, tento horský deštný les má vysokou biologickou rozmanitost a rozdílný status ohrožení.
Ocho Rios
Ocho Rios leží na severním pobřeží ostrova Jamajka v hlubokém dolíku, který je zezadu obklopen zelenými pahorky a vepředu ohraničen širokou pláží lasturovitého tvaru Turtle Beach a přístavem. Asi 3 km západně od města se nachází nejatraktivnější místo Jamajky - Dunn´s River Falls. Přestože místo je neustále zaplněno turisty, stojí za to zapojit se do veselého proudu lidí, kteří sestupují po vápencových stupíncích 180 m dolů na pláž mezi kaskádami a jezírky chladné vody, chráněnými vysokým deštným lesem.
Treasure Beach
Je název pro čtyři malé mořské zátoky, nacházející se na jižním pobřeží ostrova. Je to jedno z mála turisticky nedotčených pobřežních míst. Skály od sebe oddělují romantické korálově zbarvené pláže, kde je možné spatřit i mořské želvy, kladoucí zde vejce. Místo není vhodné pro vodní sporty, ale je zde možné provozovat turistiku.
Palírna rumu Appleton
Exkurze s neomezenou ochutnávkou... V době největší slávy bylo na Jamajce v provozu 125 palíren, dnes je jich pouhých pět a jednou z nejznámějších je právě palírna Appleton. Rumy z ostrova Jamajka jsou tradičně tmavé, těžké a velice aromatické. Využívají kvasnice s pomalejší fermentací, která umožní extrakci více aroma.
Pro zajímavost: Slavný anglický pirát Henry Morgan byl za plenění španělských kolonií posléze povýšen do šlechtického stavu a jmenován guvernérem ostrova Jamajka. Jeho jméno bylo zvěčněno v názvu rumu Captain Morgan, který začal být vyráběn v roce 1944 na Jamajce. V současnosti však byla výroba výsledného produktu přestěhována na Puerto Rico. Z toho důvodu došlo k paradoxu, kdy etiketa na Capatin Morgan Black hlásá, že se jedná o jamajský rum, zatímco na etiketě Captain Morgan Spiced je uvedeno místo původu Puerto Rico. Ve skutečnosti se jedná o směs rumů z několika ostrovů (Jamajka, Barbados atd.).
Oracabessa
Je malé město, jeho název „oro cabeza" znamená zlatá hlava. Oracabessa byla pojmenována podle obrazců, které zapadající slunce vytváří ve zdejší krajině. Město je lemováno tržišti a dřevěnými domy s verandami. James Bond Beach u Oracabessa je jedna z nejslavnějších pláží na Jamajce. Na kopcích východně od centra města jsou jeskyně se stalagmity, stalagnáty a s netopýry. Pláže v blízkosti města Oracabessa jsou vyhledávané k potápění, surfingu, windsurfingu, jachtingu i pro rybaření. Najdete zde také vilu Golden Eye, kde Fleming psal svoje bondovky.
Negril
Je rychle se rozvíjející letovisko na západě ostrova, kde návštěvníci mohou užívat skutečně dovolenou plnou slunce a lenošit na nádherné 10 km dlouhé pláži. Zde můžete přijít do styku s místními obyvateli více než jinde, protože nabízejí řemeslné výrobky a lahůdky přímo na plážích i ve stáncích kolem nich. Okolí Negril je první chráněnou divokou oblastí ostrov, patří do ní Great Morass - bažiny na severu města a blízké mangrovníkové lesy.
Jamajka a sport
Na Jamajce je oblíbená atletika. Nejlepší sprinter Usain Bolt, v současnosti držitel tří rekordů v běhu na 100 metrů, běhu na 200 metrů a ve štafetě na 4 x 100 m, pochází z tohoto ostrova. Jamajský bobový tým se účastnil olympiád roku 1988 a 1992. Na druhé z nich se umístil na 14. místě před Spojenými Státy a Francií. Jejich příběh byl námětem pro film Kokosy na sněhu.
Port Antonio
Port Antonio je malé přístavní město v severovýchodní části Jamajky. Žije zde asi 15 tisíc obyvatel. Od hlavního města je Port Antonio vzdálen asi 100 kilometrů. Město patří dnes k nejatraktivnějším místům na Jamajce. Ještě koncem 19. století byl Port Antonio bezvýznamným přístavem. Jeho význam začal stoupat až když tu Lorenc Dow Baker, který byl ve své době nejbohatším obchodníkem světa, začal rozvíjet obchod s banány. Díky tomu malý přístav přispěl k tomu, že se z Port Antonia stalo prosperující město. Tento obchodník začal zároveň podporovat Port Antonio jako jednu z nejúžasnějších destinací pro bohaté americké cestovatele. V letech 1940 – 1950 město zidealizoval Hollywood jako ztělesnění ráje na stříbrném plátně. Pobývaly zde světoznámé filmové hvězdy – například Errol Flynn, členové královské rodiny, skvělí hudebníci a známí politici. Port Antonio leží na pobřeží Blue Lagoon. Tato laguna je v některých místech hluboká až 60 metrů. Je oblíbená díky jasné azurové barvě a vodě s vysokou salinitou. Rádi zde pobývají plavci i potápěči díky bohatému podmořskému světu. Kouzelné jsou zde západy slunce, při kterých mění laguna barvu a skýtá krásnou a romantickou podívanou.
Montego Bay
Je kvetoucím přístavním městem na severozápadním pobřeží ostrova Jamajka. Návštěvník zde najde vše, co potřebuje ke své dovolené - staré centrum s historickými budovami, krásné pláže, noční život i vodní sporty. Přístavní město leží v severozápadní části Jamajky. Je jedním z největších jamajských měst. Počet obyvatel převyšuje 120 tisíc. Montego Bay je také nejnavštěvovanějším místem ostrova a říká se, že je turistickým centrem Jamajky. Největší atrakcí jsou dlouhé písečné pláže podél průzračného moře. Město se kromě toho chlubí i známými kulturními a historickými památkami. Kryštof Kolumbus nazval toto místo El golfo de buen tiempo – Zátoka dobrého podnebí. Později ji Španělé pojmenovali Tučná zátoka a stala se hlavním lodním přístavem pro dopravu cukru a banánů. Montego Bay nabízí turistům k zhlédnutí množství historických budov postavených v 17. a 18. století, většinou v georgiánském stylu. Při procházkách městem pak máte dojem, že se pohybujete v historii. Kostely Burchell Memorial Church a St. James Parish Church patří k nejcennějším stavbám na Jamajce. Na známé ulici Glouster Avenue najdete umělecké galerie a proslulé kavárny, na stejně známé Harbour Street objevíte řemeslný trh a krásnou vyhlídku na přístav. Další velký řemeslnický trh Fort Montego Draft Market se nachází nedaleko centra města na zbytcích staré pevnosti. Na těchto trzích jsou k dostání typické jamajské umělecké, řemeslné a hudební předměty. V Bellefield Great House sídlí muzeum, které připomíná život otroků a plantážníků na Jamajce v 18. a 19. století.