Kamčatka je často nazývana poloostrovem ledu a ohně. Území je součástí Ruské federace. Kamčatka byla zestrategických důvodů dlouhou dobu pro cestování uzavřena. Přítomností člověka téměř nedotčená příroda skýtá scenérie 160 vulkánům, z nichž je 29 činných. S vulkanickou činností je spojen i výskyt léčivých termálních pramenů, gejzírům. Spatřit divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí, možnost potkat medvěda, řeky plné ryb či pozorovat tah lososů, to jsou hlavní lákadla Kamčatky. 1 250 km dlouhý poloostrov na ruském Dálném východě o rozloze 472 300 km2, což je území 4x větší, než plocha bývalého Československa. Nejjižnější cíp poloostrova leží téměř na stejné rovnoběžce jako Praha, zatímco nejsevernější část zasahuje téměř k severnímu polárnímu kruhu. Je omýván vodami dvou moří, Tichého oceánu na východě a Ochotským mořem na západě. Podél poloostrova se táhne Kurilsko-kamčatský příkop s hloubkou přes 10 500 metrů. V nejširším místě poloostrov měří 470 km a obvod jeho hranic je 6 900 km.
Kamčatka
Informace o zemi
Mapa
Základní údaje
Objevte s námi Kamčatku
Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme
Rádi Vám připravíme nabídku na míru
Praktické informace
Cestovní doklady a víza
Praktické informace na cestu
Stravování
Ruská kuchyně je velmi pestrá. Je nemožné popsat ruské pokrmy v kostce, protože speciality se liší doslova region od regionu. Záleží tedy na tom, v jaké oblasti a v jakém městě se budete nacházet. Typická dnešní snídaně je často podobná té skandinávské - tedy chléb, vařená vejce, studené maso a k tomu silný ruský čaj. Jedno z nejznámějších ruských jídel je boršč, hustá zakyslá polévka z červené řepy, která se podává horká. Podobnou polévkou je akroška, která se jí studená. Po dobré polévce přichází na řadu vydatný pokrm. Z Ruska pochází například stroganov (dušené hovězí maso v kyselé omáčce se smaženými bramborami), blini (palačinky plněné kaviárem, rybou, rozpuštěným máslem nebo kyselým krémem), aladyj (lívance s různou náplní) a hlavně ikra nebo krasnaja ikra (světoznámý černý a červený kaviár). Z kuřecích specialit je to např. cipleonok tabaka (kuřecí maso na grilu). Na různých party nebo při zvláštních příležitostech se podává šašlik - různé druhy masa nakrájené na kousky, nabodnuté na špejli a opečené. Existuje i v zeleninové podobě. Mezi další místní jídla, která určitě stojí za ochutnání, patří kotlety (sekaná), pirožky (pečivo s různými náplněmi, nejčastěji s masem), prostakvaša (jogurt), pelmeně (masové noky), rosolnik (horká polévka uvařená většinou z nakládané zeleniny) a šči (rybí polévka). Velmi oblíbené jsou také všechny možné druhy hub v kyselé omáčce. Z dezertů jsou nejznámější moroženoje (zmrzlina), pončiki (smažené sladké pečivo) a vareniki (knedlíky plněné čerstvým ovocem nebo džemem). Když se řekne typický ruský nápoj, většině se okamžitě vybaví vodka. Vodka je velmi často ochucená a přibarvená bylinkami a kořením, ale to už se o ní mluví jako o zubrovce rjabinovce, starce (tmavá stará vodka) a percovce (vodka s pálivou paprikou). Mezi nejznámější značky vodky patří Posolskaja, Stoličnaja a Rossijskaja. Nastojka je víno obohacené bylinkami, květy a ovocem, které má údajně léčivé účinky. Nalivka je sladký likér vyrobený z ovoce či bobulí. Neobvyklým osvěžujícím nápojem je kvas, který se vyrábí ze zkvašené směsi žitného chleba, džemu, kvasnic a vody. Nealkoholickým nápojům kraluje čaj, který se podává bez mléka. Kávu dostanete v kavárnách, ve kterých si můžete pochutnat také na limonádách. K dostání jsou dovážené limonády i typicky místní produkty.
Podnebí
Na Kamčatce panuje kontinentální klima s velmi studenými zimami a horkými léty. Nachází se zde mnoho klimatických pásem, nejen díky poloze a reliéfu, ale také díky aktivní vulkanické činnosti.
Kamčatka - Fotogalerie
Zažijte Kamčatku na vlastní kůži!
Kam se vydat
Esso
Údolí gejzírů na Kamčatce
Raketová střelnice Kura
Přehled všech zájezdů dle data
Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů.