Kamčatka

KAM

Kamčatka

Informace o zemi

Kamčatka je  často nazývana poloostrovem ledu a ohně. Území je součástí Ruské federace. Kamčatka byla zestrategických důvodů dlouhou dobu pro cestování uzavřena. Přítomností člověka téměř nedotčená příroda  skýtá scenérie 160 vulkánům, z nichž je 29 činných. S vulkanickou činností je spojen i výskyt  léčivých termálních pramenů, gejzírům. Spatřit divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí, možnost potkat medvěda, řeky plné ryb či pozorovat tah lososů, to jsou hlavní lákadla Kamčatky. 1 250 km dlouhý poloostrov na ruském Dálném východě o rozloze 472 300 km2, což je území 4x větší, než plocha bývalého Československa. Nejjižnější cíp poloostrova leží téměř na stejné rovnoběžce jako Praha, zatímco nejsevernější část zasahuje téměř k severnímu polárnímu kruhu. Je omýván vodami dvou moří, Tichého oceánu na východě a Ochotským mořem na západě. Podél poloostrova se táhne Kurilsko-kamčatský příkop s hloubkou přes 10 500 metrů. V nejširším místě poloostrov měří 470 km a obvod jeho hranic je 6 900 km.

Informovat o zájezdech na Kamčatku?

Mapa

Základní údaje

Obyvatelstvo: 410 000 obyvatel
Hlavní město: (Rusko - Moskva), Správní středisko: Petropavlovsk- Kamčatskyj (nazván podle jedné z Beringových lodí)
Jazyk: ruština – uřední jazyk, dále též jazyky korjaků, Itelmenů, Čukčů, Evenů
Národnostní složení: drtivá většina ruského původu, největší menšinou jsou Korjakové, kteří mají na severu poloostrova svojí vlastní enklávu, Korjacký autonomní okruh, kde žije zhruba 13 000 příslušníků tohoto etnika.
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 11 hodin.
Mezi Komandorskými ostrovy a prvním Aleutským ostrovem probíhají dvě hranice. První je hranice Ruské federace a USA a druhá je datumová hranice zeměkoule. Pokud překročíte tu druhou hranici, rázem omládnete o jeden celý den. Od ní na západ je totiž vždy datum o jeden den nižší.

Objevte s námi Kamčatku

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup do Ruska je vyžadován platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně šest měsíců po návratu.
Víza a režim vstupu: Turistická víza do 30 dnů se vyřizují v Praze za poplatky, které se liší v závislosti na nutnosti vyřizování turistického voucheru (2 700 – 3 700 Kč). Je potřeba doložit: pas (min. 2 volné stránky, platný min. 6 měsíců po návratu), 1x formulář on-line, 1x foto, 1x kopie datové strany pasu, doklad o cestovním pojištění, turistický voucher, letenku.
 
Konzulární oddělení velvyslanectví RF
Korunovační 34, 160 00 Praha 6
tel.: 233 374 093, 233 371  548
e-mail: consulpraha@rambler.ru,  www.czech.mid.ru
úřední hodiny: po – pá 09.00 - 12.00
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/380V. Zásuvka Typ C - dvojice kulatých kolíků, průměr kolíků 4,8 mm.
Telefon: mezinárodní hovory - nejdříve je potřeba vytočit 8 a vyčkat na druhý vyzváněcí tón. Pak vytočte 10 a potom vytočte kód státu, kód města a číslo volaného. Hotelové ceny za telefon jsou většinou poněkud nadsazené. Je možné si zakoupit speciální telefonní kartu a podle návodu prostřednictvím moskevského čísla volat výrazně levněji. V Rusku funguje většinou automatický roaming mobilních telefonů, je však poměrně drahý. Nejlepší je nabitá ruská SIM karta do mobilního telefonu za pět dolarů, platí se za odchozí i příchozí volání.
Pošta: Hlavní pošty jsou otevřeny po - pá od 8 - 20 hodin a kratší dobu v soboty a neděle. Letecká pošta dojde z Moskvy za dva až tři týdny, z ostatních měst to trvá déle.
Internet: Internet je dostupný v mnoha internetových kavárnách. Nejlevnější bývá na poštách.
Očkování: Pro vstup do Ruska nejsou vyžadována žádná povinná očkování. Doporučená očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

 

Stravování

Ruská kuchyně je velmi pestrá. Je nemožné popsat ruské pokrmy v kostce, protože speciality se liší doslova region od regionu. Záleží tedy na tom, v jaké oblasti a v jakém městě se budete nacházet. Typická dnešní snídaně je často podobná té skandinávské - tedy chléb, vařená vejce, studené maso a k tomu silný ruský čaj. Jedno z nejznámějších ruských jídel je boršč, hustá zakyslá polévka z červené řepy, která se podává horká. Podobnou polévkou je akroška, která se jí studená. Po dobré polévce přichází na řadu vydatný pokrm. Z Ruska pochází například stroganov (dušené hovězí maso v kyselé omáčce se smaženými bramborami), blini (palačinky plněné kaviárem, rybou, rozpuštěným máslem nebo kyselým krémem), aladyj (lívance s různou náplní) a hlavně ikra nebo krasnaja ikra (světoznámý černý a červený kaviár). Z kuřecích specialit je to např. cipleonok tabaka (kuřecí maso na grilu). Na různých party nebo při zvláštních příležitostech se podává šašlik - různé druhy masa nakrájené na kousky, nabodnuté na špejli a opečené. Existuje i v zeleninové podobě. Mezi další místní jídla, která určitě stojí za ochutnání, patří kotlety (sekaná), pirožky (pečivo s různými náplněmi, nejčastěji s masem), prostakvaša (jogurt), pelmeně (masové noky), rosolnik (horká polévka uvařená většinou z nakládané zeleniny) a šči (rybí polévka). Velmi oblíbené jsou také všechny možné druhy hub v kyselé omáčce. Z dezertů jsou nejznámější moroženoje (zmrzlina), pončiki (smažené sladké pečivo) a vareniki (knedlíky plněné čerstvým ovocem nebo džemem). Když se řekne typický ruský nápoj, většině se okamžitě vybaví vodka. Vodka je velmi často ochucená a přibarvená bylinkami a kořením, ale to už se o ní mluví jako o zubrovce rjabinovce, starce (tmavá stará vodka) a percovce (vodka s pálivou paprikou). Mezi nejznámější značky vodky patří Posolskaja, Stoličnaja a Rossijskaja. Nastojka je víno obohacené bylinkami, květy a ovocem, které má údajně léčivé účinky. Nalivka je sladký likér vyrobený z ovoce či bobulí. Neobvyklým osvěžujícím nápojem je kvas, který se vyrábí ze zkvašené směsi žitného chleba, džemu, kvasnic a vody. Nealkoholickým nápojům kraluje čaj, který se podává bez mléka. Kávu dostanete v kavárnách, ve kterých si můžete pochutnat také na limonádách. K dostání jsou dovážené limonády i typicky místní produkty.

Podnebí

Na Kamčatce panuje kontinentální klima s velmi studenými zimami a horkými léty. Nachází se zde mnoho klimatických pásem, nejen díky poloze a reliéfu, ale také díky aktivní vulkanické činnosti.

Kamčatka - Fotogalerie

Zažijte Kamčatku na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Kamčatku

Kam se vydat

Kamčatka je pokryta velkým množstvím sopek, aktivních i již zaniklých. Za tento velký počet může geologická stavba Kamčatky - pod ní se střetávají euroasijská a tichomořská geologická deska. Velké množství sopek vytváří unikátní ráz krajiny. Kamčatka je jedním z posledních míst na Zemi, kde přírodu můžete najít v původním stavu. Řídké osídlení Kamčatky je jedním z hlavních důvodů zachování krásy přírody. Většinu poloostrova tvoří vulkány (je jich na 160), středem se táhne rozlehlé údolí, kterým protéká řeka Kamčatka. Toto údolí je jediné na eurasijském superkontinentu, kde lze nalézt gejzíry. Nalézá se zde 29 činných sopek, z nichž nejvyšší je Ključevskaja, vysoká 4 750 metrů. Takováto hustota vulkánů na tak relativně malé ploše je světovým unikátem, proto bylo 19 vulkánů zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO. Nejaktivnější sopka Kronockij, díky svému perfektnímu kónickému tvaru, aspiruje na titul nejkrásnějšího vulkánu světa.

Esso

Esso je turistická vesnička - něco jako skanzen. Je zde možnost jízdy na koních, můžete vidět indiánské soubory, které předvádějí lidové tance a přibližují život ruských indiánů.

Údolí gejzírů na Kamčatce 

Tato oblast horkých vodopádů patří k jedné z nejaktivnějších geotermálních oblastí na světě. Kamčatka nabízí krásnou divokou přírodu a mnoho činných sopek. Nachází se v okolí sopky Klučevské.

Raketová střelnice Kura

V 50. letech 20. století zde byla zřízena raketová střelnice Kura, určená jako dopadová plocha mezikontinentálních balistických raket. Nachází se poblíž vesnice Ključi, přibližně 380 km severně od města Petropavlovsk-Kamčatskij na bažinatém neobydleném místě u řeky Kamčatky. Nedaleko se nachází známá sopka Ključevskaja. Jeho primárním účelem je dopadová plocha pro hlavice balistických raket, kontrola parametrů při vstupu hlavic do atmosféry a měření přesnosti dopadu. Polygon byl založen 29. dubna 1955. První balistická raketa (R-7) na polygon dopadla 22. srpna 1955. Za dobu jeho provozu byl polygon Kura cílem zkušebních testů více než 2 600 raket a více než 5 600 hlavic včetně nejnovějších BR Topol-M a Bulava. Cílem střelnice je ověřování trajektorie letu a přesnosti zásahu, nikoliv účinky těchto zbraní. Většina těchto raket měla bojovou hlavici nahrazenou užitečnou zátěží. I díky tomu vděčí Kamčatka za z velké části zachovanou přírodu. V současnosti zkušební polygon spadá pod Raketové vojsko Ruské federace a patří mezi nejstřeženější armádní objekty. Posádku tvoří více než 1000 důstojníků a okolo 100 vojáků základní služby.

 

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)