Kanada

CAN

Kanada

Informace o zemi

Kanada je charakteristická svou rozlehlostí. Drsná divoká příroda Skalistých hor s početnými jezery, nekonečné lesy a prérie, ale také velkoměsta světového formátu. Směsice kultur je tvořena nejen Brity, Francouzi a dalšími přistěhovalci, ale také původními domorodými obyvateli - Eskymáky. Kanada – země javorového listu - je na východě omývána vlnami Atlantiku a na západě Pacifikem. Jih spočívá na zeměpisné šířce Říma, kdežto sever země zasahuje do pustin polárního království Arktidy. Kanada, to jsou mohutné štíty Skalistých hor, nekonečné lesy a prérie, divoká příroda Yukonu, ale také členité pobřeží s nepřehlednými fjordy či deštnými pralesy. Plných devadesát procent kanadských obyvatel žije v pásu širokém 160 kilometrů táhnoucím se podél hranice se Spojenými státy. Ať už ve velkých evropsky vyhlížejících městech na Řece svatého Vavřince nebo příjemném Vancouveru či Calgary na západě. Podobně jako Američané, jsou i Kanaďané národem přistěhovalců, směsicí mnoha kultur a domorodé indiánské populace. Vedle dominantní britské a frankofonní většiny volající tu a tam po autonomii, tu žijí nezanedbatelné komunity Číňanů, Ukrajinců, Poláků, Řeků nebo kupříkladu Španělů. Jedno mají společné, ve vzájemné toleranci udržují tradice svého národa a zároveň si nesmírně váží země, která je jim domovem.

Informovat o zájezdech do Kanady?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 9 976 140 km²
Obyvatelstvo: 35 milionů obyvatel
Hlavní město: Ottawa
Jazyk: angličtina, francouzština
Měna: 1 kanadský dolar (CAD) = 100 centů
Náboženství: řím. katolíci (46 %), protestanti (36 %)
Národnostní složení: Kanaďané (95 %), Asiaté, Indiáni a Inuiti
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je:
Centrální část: - 7 hodin (letní čas = - 6 hodin)
Yukon a Pacifik: - 9 hodin (letní čas = - 8 hodin)
Důležitá telefonní čísla: policie, záchranná služba, hasiči: 911

Objevte s námi Kanadu

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Kanada při cestách do země vyžaduje platný cestovní pas vybavený datovou stránkou se strojově čitelnou zónou a zpáteční letenka. Doba platnosti českého pasu musí být nejméně šest měsíců ode dne vstupu do Kanady. K řízení motorového vozidla při turistických cestách postačuje český platný řidičský průkaz, doporučuje se však používat mezinárodní řidičský průkaz.
Víza a režim vstupu: S platností od 1. srpna 2015 zavádí Kanada systém elektronického povolování cest „electronic travel authorization – eTA“ obdobný systému ESTA používanému v USA. Úkolem systému je prověření těch cestujících v letecké dopravě, kteří přijíždějí do Kanady (včetně tranzitu) v rámci bezvízového styku.  Po 15.3.2015 již nebudou letecké společnosti přijímat k přepravě do Kanady bezvízové cestující bez platného povolení eTA.
Při vstupu do země je cestující povinen:
• předložit cestovní doklad (čeští občané musí předložit cestovní pas se strojově čitelnou zónou) s platností pokrývající celou dobu plánovaného pobytu na území Kanady 
• na vyzvání dále prokázat dostatek finančních prostředků, dobrý zdravotní stav a úmysl Kanadu včas opustit
Odkaz pro vyřízení registrace ETA (online, žadatel hradí sám 7 CAD). http://www.cic.gc.ca
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 120V, 60Hz zásuvky amerického typu.
Telefon: Na většině míst má Kanada dobré pokrytí a fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou. Je třeba mít ale trojpásmový telefon. Bližší informace o tarifech žádejte u svého operátora. 
Internet: Kanada nemá s internetem žádný problém a internetové kavárny jsou k dispozici ve všech velkých městech.
Pošta: Pondělí až pátek 9,30 až 17,30 / 18,00, sobota 9,00 až 12,00. Veškerá pošta z Kanady mimo severní Ameriku je letecká. Poštovní známky lze zakoupit v hotelích, železničních stanicích nebo v prodejních automatech z vnější strany pošt a nákupních center.
Očkování: Kanada nevyžaduje žádné povinné očkování a ani žádné nedoporučuje.
 

Stravování

Kanada je velmi rozmanitá ve všem a platí to i o její kuchyni. Promítají se sem vlivy zejména z Evropy - hlavně z Británie ze Skotska a Irska, ale také z Francie. V poslední době má na kanadskou kuchyni i kulturu obecně vliv také kultura USA. V obyčejných rodinách se vaří tak maximálně jednou denně, po zbytek času si každý bere, na co má zrovna chuť. Když se vaří, zkouší se nová jídla hlavně z čínské, indické nebo i libanonské kuchyně. Lidé na venkově nebo na chatě v přírodě jedí hodně ryby, které si sami uloví v řece, a pak si je s celou rodinou a přáteli grilují. Obecně se dá říct, že americký vliv dopadá hlavně na kanadské děti. Ty pak konzumují během dne velké množství tzv. junk food - to znamená nezdravé jídlo, jako jsou čokolády, chipsy nebo zmrzliny. Dospělí se naopak snaží konzumovat čerstvou zeleninu a ovoce, ale i oni si v restauracích objednávají velké sandwiche a hamburgery. Typ jídla závisí hodně na regionu. Západní provincie státu Kanada jsou ovlivněny skandinávskou, ukrajinskou, ale i ruskou kuchyní. V oblasti na severu se zase vaří zejména podle tradičních receptů původních obyvatel. Provincie na východním pobřeží a Britská Kolumbie preferují britský, irský a skotský styl jídel - hodně masa (ryb, vepřového a hovězího). Mezi tradiční pokrmy jednotlivých provincií patří hlavně to, co se v té provincii sbírá nebo loví. V přímořských jsou to hlavně ryby, také mušle a humři (zejména na Ostrově Prince Edwarda), v jiných územích jsou to třeba divoké borůvky nebo jiné bobule, které se tam sbírají. Ze specialit se konzumují také sobi nebo zubři. Javorový sirup - Kanada má specialitu a tou je javorový sirup (maple syrup). Je to sladký sirup, který se získává z mízy javorů. V Kanadě ho užívají hlavně jako polevu na palačinky, vafle, toasty nebo zmrzlinu. Vyrábí se z něj i další sladkosti, bonbóny nebo lízátka a dokonce se přidává i do některých druhů piv. Zamilujete si ho. Určitě si několik lahviček přivezte s sebou domů.

Podnebí

Kanada má vzhledem k velké rozloze podnebí rozděleno do několika podnebných pásů. Celkově je zde podnebí chladné, vnitrozemské. Na severu je podnebí arktické a subarktické. Rozsáhlá oblast polárního podnebí je ovlivňovaná Severním ledovým oceánem. Zimní teploty na polárním kruhu klesají až na - 48°C. Při východním pobřeží zemi ochlazuje studený Labradorský proud a vládne zde vlhké přímořské podnebí. Střední část státu Kanada až ke hranicím s USA je kontinentální, což představuje drsnou dlouhou zimu a teplé slunné, ale krátké léto. Vlivem teplého Severopacifického proudu je západní pobřeží teplejší, ale s četnějšími srážkami. Nejtepleji je v oblasti jezer a v jižním Ontariu. Teploty zde v létě vystoupí přibližně na 35°C, naopak v zimě klesají až na - 25°C, někdy i méně.

Kanada - Fotogalerie

Zažijte Kanadu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Kanady

Kam se vydat

Rocky Mountains (Skalisté hory)

Často nazývané jen Rockies, je široký pás pohoří na západu Severní Ameriky. Pohoří se táhne po délce více než 4 800 km od nejsevernější Britské Kolumbie až do Nového Mexika v USA. Nejvyšším vrcholkem celého pohoří je Mount Elbert v Coloradu (USA), který vyčnívá do výšky 4 401 m.n.m. Nejvyšším vrcholkem ležícím na území Kanady je pak Mount Robson v Britské Kolumbii s nadmořskou výškou 3 954 m.n.m. Rocky Mountains každoročně navštíví mnoho turistů. Pohoří je oblíbenou turistickou destinací po celý rok, v zimě díky vynikajícím lyžařským střediskům a v létě kvůli turistice. Letní turistika díky pestrosti a gigantičnosti celého komplexu pohoří nabízí vyžití od lehké turistiky až po nejnáročnější. Ve Skalistých horách pramení řeky Arkansas, Athabasca, Colorado, Columbia, Fraser, Liard, Kootenay, Missouri, Peace, Platte, Rio Grande, Severní Saskatchewan, South Saskatchewan River, Stikine, Snake River, Yellowstone, Yukon a mnoho dalších. Vody řek ze Skalnatých hor jsou odváděny do tří oceánů: Tichého, Atlantského a Severního ledového.

Hudsonův záliv

Je velký záliv na severovýchodě Kanady. Jeho rozloha je 1,23 milionů km². Povodí řek vlévajících se Hudsonova zálivu zahrnuje asi 1/3 Kanady (a jeho malá část zasahuje až do USA) a asi 200 let neslo jméno Země prince Ruprechta - podle Ruprechta Falckého. Hudsonův záliv je četnými průlivy spojen s Atlantickým i Severním ledovým oceánem, od nichž ho odděluje řada ostrovů. Obecně je považován za součást Severního ledového oceánu. Veškerá pevnina a ostrovy obklopující Hudsonův záliv i ostrovy v zálivu náleží Kanadě.

Mount Logan (5 959 m)

Je nejvyšší hora, která na území Kanady leží a po vrcholu Mount McKinley (6194 m) zároveň druhá nejvyšší hora Severní Ameriky. Hora byla pojmenována po Siru Williamu Edmondu Loganovi, kanadskému geologovi a zakladateli kanadské geologické služby (GSC). Vrchol se nachází na území národního parku a rezervace Kluane (Světové přírodní dědictví UNESCO) v jihozápadním Yukonu.

Ottawa

Je hlavním městem Kanady, čtvrtým největším městem v zemi a druhým největším městem v provincii Ontario, leží na jihovýchodě. Ve městě žije necelých 1.5 milionu obyvatel. Město leží 400 km severovýchodně od Toronta a 190 km západně od Montrealu. Ottawa leží na jižním břehu řeky Ottawy a je domovem mnoha národních muzeí, oficiálních rezidencí, vládních budov, památníků a dalších různých a krásných míst, která stojí za to vidět. Mezi nejznámější a nejkrásnější místa ve městě patří Parlamentní budovy (kde sídlí vláda státu Kanada), 24 Sussex Drive (sídlo premiéra), Národní galerie Kanady, Kanadské muzeum války, Kanadské muzeum vědy a techniky, Kanadské muzeum letectví, Kanadské muzeum přírody, Národní památník války.

Niagarské vodopády

Je to skupina masivních vodopádů na řece Niagara na východě Severní Ameriky, na hranici Kanada - USA. Niagarské vodopády se skládají ze tří samostatných vodopádů: vodopád Horseshoe (Kanada), Americký vodopád a vodopád Bridal Veil. Vodopády jsou vzdálené 26 km od města Buffalo (USA) a 69 km od Toronta. Niagarské vodopády patří k nejmasivnějším na světě. Jsou velmi široké. Každou minutu zde proteče více než 168 tisíc kubických metrů vody. Niagarské vodopády patří k největším turistickým lákadlům, které Kanada nabízí. Vodopády však nejsou slavné jen díky své velikosti a kráse, ale také jsou důležitým zdrojem vody pro výrobu elektrické energie. Energií, která je vyrobena pomocí vody z Niagarských vodopádů, jsou zásobovány např. města New York a Ontario. Na jejich prohlídku se můžete vydat z kanadské strany ze známé věže nebo z americké strany přímo pod padající tuny vody na lodi či pěšky. Vodopády se pro svůj typický zvuk v jazyce indiánů jmenují Hřmící. Po obou stranách vodopádů existují dvě města po Niagarských vodopádech pojmenovaná - Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a Niagara Falls na straně USA ve státě New York. Je to velká turistická atrakce celé oblasti, na své straně má Kanada obrovské vyhlídkové věže - Skylon Tower a Minolta Tower. V celé oblasti v okolí vodopádu je také řada historických památek, vztahujících se k jedinému vojenskému konfliktu mezi státy USA a Kanada v roce 1812. Na horním toku Niagary na kanadské straně stojí pevnost Fort Erie, na dolním toku v ústí Niagary do jezera Ontario stojí na kanadské straně (v městečku Niagara-on-the-lake) pevnost Fort George a na území USA stojí Fort Niagara. Turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi. Na své straně má Kanada rovněž provrtán tunel pod Kanadskou podkovu. Tunel, dnes používán pouze pro turisty, je tam z doby budování první hydroelektrárny svého druhu, kterou tam postavil Nikola Tesla. Elektrárnu má na svém území Kanada, ale Nikola Tesla má velikou bronzovou sochu postavenou na straně USA.

Quebec City

Québec je druhé největší město v provincii po Montrealu a leží na východě. Ve městě žije 900 tisíc obyvatel. Quebecké staré město je jediným městem v celé Severní Americe (severně od Mexika), které je stále opevněno. Zachovalé městské zdi byly zaneseny na seznam chráněných památek UNESCO. Město je známo hlavně pro svůj zimní karneval, který je největším svého druhu na celém světě. Oficiálním velvyslancem zimního karnevalu je sněhulák, pojmenovaný Bonhomme Carnaval.

Toronto

Je největším městem Kanady a hlavním městem provincie Ontario. Město leží na severozápadním břehu jezera Ontario. Ve městě žije přes 3 miliony obyvatel. Kanada považuje Toronto za hlavní ekonomické centrum země, má nejvyvinutější finanční servis, telekomunikace, dopravu, média, umění a zdravotnictví v celé zemi. Toronto je považováno za nejdražší Kanadské město. Ve městě se nachází nejvyšší věž na světě Věž CN,  měří 553.33 m. Tato věž je považována za hlavní symbol města. V nejvyšším patře věže je umístěna restaurace s překrásným výhledem. Za krásných a jasných dní lze z věže vidět až do dálky 100- 120 km. Historické jádro města se nazývá Downtown. Je to nejhustěji obydlená část Toronta. V této části se nachází největší mrakodrapy v Kanadě, okolo Bay Street jsou důležitá finanční a obchodní centra.

Vancouver

Je největší metropolitní centrum v západní Kanadě a třetí největší město. Vancouverský přístav zaujímá objemem své přepravy první místo v celé Severní Americe. Po Hollywoodu a New Yorku je Vancouver třetím největším centrem filmové produkce v Severní Americe, občas je označovaný za Hollywood severu. Kanada v roce 2010 uspořádala ve Vancouveru XXI. zimní olympijské hry. Vancouver leží v údolí řeky Fraser u Tichého oceánu, mezi úžinou Strait of Georgia a pohořím Coast Mountains. Město v 60. letech 19. století založili přistěhovalci. Rychlým tempem se z malé osady stalo metropolitní centrum. Přístav nabyl mezinárodního významu po dokončení Panamského průplavu. Za drobnou geografickou zajímavost lze pokládat fakt, že město Vancouver neleží na ostrově Vancouver. Oba ovšem nesou jméno po kapitánovi Královského námořnictva Georgovi Vancouverovi, jenž zde prováděl průzkumy v roce 1792. Je také dobré se zmínit o existenci stejnojmenného města ve Washingtonu.

Britská Kolumbie

Je provincie ležící na jihozápadě státu Kanada. Britská Kolumbie je vyhledávaná turisty pro své široké možnosti sportovního vyžití, jako horolezectví a lyžování ve Skalistých horách a v Coast Mountains nebo vodní sporty na tichomořském pobřeží a jezerech. Nadšenci pro tzv. extrémní sporty mohou skákat z helikoptéry nebo sjíždět na raftech mnoho rychlých a divokých řek.

Nunavut

Nunavut je jedním ze dvou teritorií Kanady, rozkládá se na ploše přes dva miliony kilometrů čtverečních. Zahrnuje nejsevernější část území, zasahuje až ke Grónsku a jeho součástí je i mnoho malých arktických ostrůvků a také Baffinův ostrov. Navzdory své rozloze je toto území jedno z nejřidčeji osídlených na celé zeměkouli. Území bylo v roce 1999 odtrženo od Severozápadních teritorií. Většinu obyvatel tvoří Eskymáci, kteří mají velkou míru autonomie. Jejich jazykem je inuktitut, ale většinou hovoří i anglicky, a to hlavně v oblastech, kam více jezdí turisté. Přijíždí sem hlavně kvůli eskymácké kultuře a jejich umění. To lze obdivovat v jednou z místních muzeí – například v muzeu Nunatta Sunakkutaangit nebo v knihovně v hlavním městě, kde je muzeum arktických zvířat. Hlavním městem je Iqualit na Baffinově ostrově. Je přístupný pouze letecky, nejsou zde žádné silnice, které by někam vedly. Nejnavštěvovanějším místem je osada Crystal. Jídlo a exportované zboží je zde velmi drahé, protože se musí dovážet pouze letecky nebo lodí, když jsou na to příznivé podmínky (kvůli ledovým krám).
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)