Nairobi
Na území dnešního Nairobi do 19. stol. nebylo zcela nic. Toto místo bylo pouze známé mezi Masaji jako zdroj pitné vody. Když Angličané budovali železnici mezi Mombasou a Kampalou, která měla protínat jejich kolonii, postavili v bažinách svoji základnu Enajrobe, z té se později stalo Nairobi. Na přelomu roku 1900 Nairobi nahradilo Mombasu, co by hlavní město - s počtem obyvatel 1,5 milionu.
Mombasa
Největší přístav, kterým se Keňa může pochlubit. Do dnešní Mombasy je možné se dostat po dálnici nebo trajektem. Srdcem Starého města je pozoruhodná pevnost Fort Jesus, kterou obklopuje 12 metrů hluboký příkop. Hned za pevností začíná spleť náměstí a uliček. Za svůj typický půvab a ráz východoafrického přístavního města vděčí mombaské Staré město arabským vlivům. Dnešní Mombasa je známá jako důležité obchodní centrum státu Keňa. Tato historicky i kulturně zajímavá oblast se může pochlubit např. druhým největším přístavem na východním pobřeží Afriky. Možná právě proto Mombasu poctil návštěvou mořeplavec Vasco da Gama. Tyrkysové moře lemuje pobřeží plné bílého písku a korálových útesů, je zde také dostatek hotelů, apartmánů a jiné zábavy. Noční život je zde na denním pořádku, i přesto že město je oproti Nairobi klidnější. Moře je přívětivé, teplé a není záludné. Díky zámořským plavbám a snaze mocnějších zemí podmanit si vzdálenější exotická místa se Mombasa v minulosti stala kolonií Portugalců, jejichž vliv je vidět dodnes, dále zde bylo panství Arabů a také Angličanů. Proto zde kromě Afričanů nalezete přistěhovalce ze všech kontinentů a charakteristické je také míšení různých kultur. Od 14. století je Mosamba obchodním centrem Arábie i Číny. Tato oblast láká také divokou přírodou, konkrétně v přírodní rezervaci Simba Hills. Opravdovým unikátem jsou mořské parky, ten největší je mořský Národní park Mosamba, chránící unikátní korálové útesy. Výlet do tohoto parku je ideální na plachetnici, během něj je možnost potápění. Mosamba je sice lákadlem pro turisty, ale okrajové části jsou opravdu hodně chudé a nehostinné. Není složité najít čtvrti, kde lidé žijí v primitivních boudách. I taková je tvář Keni
Národní park Tsavo
Největší park, který Keňa může nabídnout na safari, má rozlohu 20 821 km2. Park, známý pro své tzv. červené slony byl založen roku 1948. Východní část parku je tvořena náhorní rovinou Yatta, kde se střídají louky se stromovými savanami, na kterých rostou akácie, baobaby a pryšce ve tvaru svícnu. Vyskytuje se zde pres 60 druhů savců.
Jezero Naivasha
Toto sladkovodní jezero, leží na území státu Keňa, nedaleko Nairobi. V současnosti je jeho rozloha 170 km2. Naivasha je i název města, které leží na jihozápadním břehu stejnojmenného jezera.
Mt. Keňa
Mt. Keňa je druhá nejvyšší hora Afriky s dvěma hlavními vrcholy (Batian a Nelion) a vedlejším vrcholem Lenanu. Mt. Keňa byla formována vulkanickou činností spojenou s vytvořením Velké příkopové propadliny. První Evropan, který horu Mt. Keňa spatřil, byl v roce 1849 švýcarský misionář Ludwig Krapf. Vegetace hory je rozdělena podle nadmořské výšky. Nejzajímavější pásmo je od 3 300 m, kde se vyskytují endemické rostliny - gigantické starčeky a lobelky. Stáří rostlin se odhaduje nad 200 let.
Národní park Lake Nakuru
Jezero Nakuru je alkalické jezero o rozloze cca 62 km2. Rozloha jezera se mění v závislosti na deštivé či suché sezoně. Jezero je na severní straně ohraničeno kráterem Menengai, na severovýchodě pahorkatinou Bahati Hills, na jihu kráter Eburu a na západě srázem Mau. V NP Lake Nakuru, který patří mezi nejoblíbenější parky na území státu Keňa, žijí jak nosorožci bílí, kteří se rádi popásají na savaně, tak i nosorožci černí, kteří se však raději zdržují ve skrytu husté buše a tak je jejich pozorování na safari ztíženo. Můžeme zde pozorovat také růžové plameňáky, bílé plameňáky (žije zde okolo 450 druhů různých ptáků), paviány, buvoly, zebry, pakoně, gazely, impaly, žirafy Rotschieldovy, leopardy a další.
Národní park Masai Mara
NP Masai Mara zaujímá rozlohu 1 510 km2 a nachází se v odlehlé jihozápadní části Keni u hranice s Tanzanií ve velké příkopové propadlině Great Rift Valley. Jižní hranici tvoří řeka Mara. V Masai Maře můžete současně spatřit desítky různých druhů živočichů - gazely, zebry, žirafy, buvoly, oryxe, antilopy, pakoně, slony, hyeny, šakaly, pštrosy, gepardy a lvy, čekající na svou příležitost. V srpnu a v září sem migrují obrovská stáda pakoňů, kteří se sem přesouvají za pastvou ze suchých savan. Každoročně jich sem přichází cca 1,5 milónu kusů. Každoroční migrace pakoňů je hlavním důvodem, proč je safari v Masai Mara tak oblíbeno.
Migrace zvířat
Každý, kdo měl možnost spatřit obrovská stáda pakoňů shromažďujících se před svým pochodem, může potvrdit mimořádnost této podívané. Ve všech ekosystémech jsou vegetace a druh živočichů přebývajících v těsné blízkosti, vzájemně závislí. Pakoně jsou spolehlivým zdrojem potravy afrických predátorů - lvů, hyen, gepardů, psů hyenovitých a krokodýlů. Všechna tato zvířata se mohou spolehnout na přesuny pakoní v rámci národních parků Keni a Tanzánie. Při pouti za čerstvou trávou živenou sezónními dešti se do pohybu dává 1,2 milionu pakoní doprovázených obrovským množstvím zeber a gazel. Nejvyhledávanějším národním parkem za účelem safari a pozorování migrace na území Keni a Tanzánie je národní park Serengeti a Masai Mara.
Národní park Aberdare
Je to izolované vulkanické pohoří, které tvoří východní část příkopové propadliny táhnoucí se od severu nejoblíbenější africké země jakou je právě Keňa na jih 100 kilometrů mezi Nairobi a Thompsons Falls. Jsou tu dva hlavní vrcholky Ol Donyo Lesatima (3 999 m) a Kinangop (3 906 m), je tu mnoho potoků a vodopádů a půda je červená. Park je důležitým zdrojem vody. Národní park Aberdare je obklopen původním lesem a leží západně od Mt. Keňa, oblast Nyeri, rozloha 766 km2.
Národní park Amboseli
Leží severně od Mt. Kilimandžára na hranici Keňa/Tanzánie. Rezerevace byla vytvořena v roce 1968, národní park v roce 1974. Leží na ploše 392 km2 a tvoří část většího ekosystému Amboseli (3 000 km2). V době sucha je tu velká koncentrace zvířat. Kolem se nachází šest rančů patřící místním komunitám.
Národní park Hell´s Gate
I tímto oblíbeným parkem se může právem Keňa pyšnit. Leží na ploše 68,25 km2 v blízkosti Lake Naivasha, asi 90 km od Nairobi, má zajímavé geologické útvary. Podnebí teplé a suché, příjezd z Nairobi přes město Naivasha. V parku jsou cesty a vyhlídková místa. Dvě brány Elsa gate a Olkaria gate. Hlavní atrakce - safari a pozorování zvířat, hnízdění dravců, krásná procházka strží, horké prameny, masajská kultura. Hlavní aktivitou jsou vycházky a pozorování ptáků.
Národní park Mount Elgon
Mt. Elgon je druhá nejvyšší hora v zemi, leží 140 km SV od Lake Victoria a je rozdělena hranicí mezi dvěma státy, Keňou a Ugandou. Je to starý erodovaný vulkán s velkým kotlem a na vrcholku je sloup známý jako Koitobos. Další zajímavostí jsou lávové jeskyně, některé až 60 m široké. Hora je důležitým vodním zdrojem pro řeku Nzoia, která teče do jezera Victoria a pro řeku Turkwei, která teče do jezera Turkana.
Národní park Samburu
Národní rezervace Samburu není obvyklým místem pro návštěvníky Keňi. Za siluetou hory Mt. Keňa, v rozlehlé polopouštní krajině ještě najdete divokou zemi. Zde leží duše země - v nekonečných pláních a pahorcích se nachází NP Samburu. Ze všech kmenů severní Keni jsou Samburové nejbarvitější, vzdálení příbuzní Masajů, tento pouštní kmen nomádských bojovníků ještě stále putuje po starých stezkách se svými stády dobytka a koz po prašných cestách. Budete-li mít štěstí, potkáte na safari i levharta, geparda nebo psa hyenovitého, množství ptactva. Hlavně je to však území slonů.
Ol Pejeta
Ol Pejeta je název rezervace nacházející se v centrální Keio. Ol Pejeta byla postupně vybudována v 80. letech 20. století z původního ranče. Koncem roku 2009 byli do Ol Pejety dopraveni také 4 z 8 dosud žijících nosorožců tuponosých severních ze Zoo ve Dvoře Králové. Právě zde by mělo dojít k poslednímu pokusu o záchranu tohoto v přírodě vymřelého poddruhu.