Kolumbie je stát v Jižní Americe a je součástí Karibské Jižní Ameriky. Jako jediná země Jižní Ameriky má pobřeží u obou oceánů - u Atlantského oceánu a u Tichého oceánu. Sousedí s Venezuelou, Brazílii, Peru, Ekvádorem a Panamou. V zemi probíhá konflikt mezi vládou a drogovými kartely.
Kolumbie je čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky po Brazílii, Argentině a Peru. Dále sedmou největší na celém Americkém kontinentu. Území je rozděleno do čtyř geografických regionů: Andská vysočina (má tři pohoří a údolní nížiny), Karibské nížiny, Pacifické nížiny a Llanos a tropický deštný prales na jihu Kolumbie. Dále má Kolumbie několik ostrovů v Pacifiku a Atlantiku.
Bogotá
Je hlavním a největším městem Kolumbie. Město se nachází v pohoří Andy (rozkládají se a tvoří východní hranici města) ve výšce zhruba 2 600 m n. m. V 90. letech bylo známo vysokou mírou zločinnosti, avšak díky investicím do bezpečnosti se situace zlepšila. Jeho centrum tvoří jak historické budovy, tak i moderní kancelářské mrakodrapy a významné mnohaproudové silnice s estakádami. Ze zajímavostí stojí za zmínku Museo del Oro, v němž jsou uloženy početné cenné pozůstatky z historie. Dalším z řady zajímavých muzeí je Museo Nacional s expozicemi mapujícími vývoj umění od historie po současnost. Mezi zajímavé kostely patří Iglesia de Santa Clara s pestrou freskovou výzdobou a Iglesia de San Ignacio s působivými interiéry. Kroky cestovatelů často míří do nejstarší čtvrti města, koloniální La Candelaria a na vrchol Cerro de Monserrate, proslulý mnoha zázraky, které se tu údajně odehrály. Opomenout byste neměli Jardin Botánico José Celestino Mutis, rozlehlou botanickou zahradu nabízející exkurzi do tajů a krás zdejší přírody. Zřejmě nejkrásnější části města je historická čtvrť La Candelaria a náměstí Plaza Bolivar. Čtvrť v sobě ukrývá mnoho vzpomínek na dřívější koloniální éru. Jednou z moderních zajímavostí města je Muzeum zlata, kde lze najít více než 30 tisíc zlatých předmětů. Kdo má rád více adrenalinu, ten navštíví býčí zápasy.
Z blízkého okolí města stojí za prohlídku koloniální město Guatavita, které leží zhruba padesát kilometrů severně od Bogoty a proslulá Laguna de Guativita - obřadní centrum a posvátné indiánské jezero, které jsou kolébkou mýtu o bájném El Dorado.
Isla Gorgona (Gorgona Island)
48 km od pobřeží leží ostrov, který byl využíván jako věznice. Dnes je z něj národní park, a to díky unikátnímu ekosystému. Můžete zde narazit na mnoho zvířat, různé druhy opic, lenochody, netopýry a také na hady. Jednou z největších atrakcí jsou obří mořské želvy. V rámci prohlídky ostrova je možné zavítat i do muzea bývalé věznice.
Cali
O tomto městě na západě Kolumbie se říká, že je městem salsy. Žhavá latinskoamerická hudba tu totiž zní na každém kroku. Moderní Cali je plné nočních klubů, barů a hlavně diskoték a žije zejména v noci. Nejznámější a také nejbezpečnější diskotéky najdete v Růžové zóně kolem 6. Avenue. Není tu sice tak levně, jako v ostatních podnicích ve městech, ale zase jsou zdejší diskotéky čisté, příjemné a moderně zařízené. Nic netušícím tančícím cestovatelům může vyrazit dech, že ve dvě hodiny ráno se zavírá. Kvůli neustále rostoucí kriminalitě totiž představitelé města Cali rozhodli o tom, že úderem druhé hodiny ranní musí život v diskotékách uhasnout. Kolumbijcům to však vůbec nevadí, protože hromadně nasedají do aut a míří do sousedního okresu, kde toto omezení neplatí.
Medellín
Město Medellín bylo pokřtěno jako jedno z nejkrásnějších míst v Jižní Americe. Ačkoli má mírně nevábnou minulost kvůli drogám, je dnes vyhledávaným místem turistů a milovníků tance. Město za posledních deset let zcela změnilo svou image a dnes má tisíce obdivovatelů. Ideální čas k návštěvě města je během Slavnosti květin (Flower festival), který se koná každoročně v srpnu.
Cartagena
Hradbami obehnané historické město s mohutným španělským koloniálním přístavem je proslulé svou historií i krásou a patří k největším lákadlům Kolumbie. Za vysokými zdmi se totiž ukrývá řada nejrůznějších kostelů, klášterů, náměstí, paláců a noblesních domů. Mezi nejvyhledávanější stavby patří Palacio de la Inquisición, koloniální budova Casa del Morqués a Getsemaní. Okolí města je plné impozantních španělských pevností, mezi něž patří Castillo de San Felipe de Barajas ze 17. století, nepochybně nejmohutnější pevnost, jakou kdy Španělé ve svých koloniích postavili. Islas del Rosario třicet kilometrů jihozápadně od města se pyšní nádhernými korálovými útesy s bohatým podvodním životem.
Další z mnoha zajímavostí na karibském pobřeží je město Mompós, které je architektonickým skvostem s parádními plážemi v Parque Nacional Tayrona. Vaší pozornosti by neměl ujít ani Sierra Nevada de Santa Marta, nejvyšší pobřežní horský masív světa či starobylé indiánské město La Ciudad Perdida skryté v džungli. Je údajně největším archeologickým nalezištěm na území Ameriky.
Na severu leží majestátní pohoří Sierra Nevada Santa Marta. Pramení tady 36 řek a hory se také honosí významným celosvětovým statutem nejvyššího pobřežního pohoří. Je to také jedinečná možnost poznat místní flóru a faunu, které vévodí rychlonozí jaguáři. V pohoří můžete také vidět nejvyšší horu země Pico Cristobal Colón (5 775 m).
Národní park Tayrona
Španělsky Parque Nacional Natural Tayrona, je chráněné území v severní části Kolumbie v departementu Magdalena asi 34 km od jeho hlavního města Santa Marta. Park, který se rozkládá na ploše 225 km2 je jedním z nejkrásnějších národních parků v Kolumbii. Je ukázkou bohatství života v oblasti pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, jež se zvedá ze suchých nížinných oblastí do výše 900 m. nad mořem. Díky geografické rozmanitosti zde panují značně rozdílné klimatické podmínky. Národní park Tayrona byl založen Kolumbijským institutem pro agrární reformy (INCORA) v roce 1969 k zabezpečení ochrany zdejší oblasti a jejího ekologického bohatství. Asi jednu pětinu plochy parku z celkových 225 km2 zabírá část tvořená vodami Karibského moře.
San Augustin
Město v jihozápadní části Kolumbie je výborným výchozím bodem k návštěvě proslaveného Údolí soch. Nachází se vysoko v horách a do současnosti tu bylo objeveno více než pět set kamenných soch bohů, lidí i zvířat. Sochy jsou rozptýleny v neprostupném údolí řeky Magdaleny, na více než dvaceti místech. První zmínky o Údolí soch pocházejí z konce 18. století, kdy je čirou náhodou objevil mnich Fray Juan de Santa Gertrudis. Podle nejvěrohodnějších údajů byly první sochy postaveny kolem 6. století před Kristem a není známo ani to, která kultura je postavila. V každém případě se tak stalo na kultovním či pohřebním místě, kterým údolí ve své době bezesporu bylo. Pro tuto hypotézu hovoří podoba některých soch, které očividně představují bohy smrti a další symboly pohřbívání. Cestovatelé tu však najdou i sochu žáby, opice nebo orla, a to v impozantních rozměrech. Nejvyšší socha měří přes sedm metrů.
Archeologický park a místo ležící v nádherné divoké krajině. Oblast je známá pro velkou sbírku náboženských památek a megalitické kamenné sochy, datující se do období 100-1200 našeho letopočtu. Lokalita byla vyhlášena světovým dědictvím UNESCO, jelikož se zde nachází významné světové pohřebiště.
Národní park Tierradentro
Jedná se o archeologickou lokalitu, jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v zemi. Na území se nachází dvě rozlehlá muzea, která patří do světového dědictví UNESCO. První nabízí archeologické nálezy a druhé je zaměřené na etnologii. Nejvíce oblíbené atrakce jsou otevřené hrobky a pohřebiště, které hlídají historické sochy a obrazy.
Pláže, potápění a surfování
I přesto, že potápění není první věc, co vás u Kolumbie napadne, najdou se zde opravdu skvělá místa pro váš třeba i první ponor. Moře a vody kolem San Andrés a blízkých ostrovů (např. ostrov Providencie) jsou domovem nesčetných ryb a druhů korálů, a tedy rájem pro potápění a šnorchlování. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Cristal Beach, Playa de San Luis nebo Cabo de la Vela. Pro milovníky surfování můžeme doporučit Costeno Beach Surfcamp.
Amazonka
Řeka pramení v Peru a stéká ze svahů And do peruánské části Amazonské nížiny. Její tok dále tvoří relativně krátkou hranici mezi státy Peru a Kolumbie a nakonec pokračuje do Brazílie (Amazonas, Pará, Amapá), kde napříč jejím územím teče ve směru východ-západ do Atlantiku. Je nejvodnatější, nejdelší a má největší povodí ze všech řek na Zemi. Podstatná část jejího toku protéká Amazonským deštným pralesem.
Amazonský prales
Amazonský tropický deštný prales a různé jiné kombinace těchto slov je rozsáhlý (5 500 000 km2 velký) tropický deštný les v Jižní Americe. Leží ve státech Brazílie (více než 60%), Kolumbie, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Guyana, Surinam a Francouzská Guyana. Podobný pojem je rovněž Amazonie. Celý Amazonský prales představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě. Velmi často se o nich mluví v souvislosti s ubýváním zalesněného území v této oblasti.