Kongo

COG

Kongo

Informace o zemi

Demokratická republika Kongo se nachází ve střední Africe a sousedí se státy Angola, Burundi, Středoafrická republika, Konžská republika, Rwanda a od července 2011 také má společné hranice s: Jižní Súdán, Tanzanie, Uganda a Zambie. Demokratickou republikou Kongo probíhá na severu státu rovník a díky krátkému úseku pobřeží v západním výběžku svého území má Demokratická republika Kongo přístup k moři. Dlouhá řeka Kongo, kolem níž rostou tropické pralesy, vytváří polokruh. Nejvyšší nadmořské výšky dosahují horské masivy na kraji Velké příkopové propadliny, nejrozsáhlejší z nich je pohoří Ruwenzori. Na sever a na jih od rovníku převládají savana a les.

Informovat o zájezdech do Konga?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 2 345 410 milionů km²
Obyvatelstvo: 70 milionů obyvatel
Hlavní město: Kinshasa
Jazyk: francouzština, lingala, kingwana, kikongo, tshiluba
Měna: konžský frank (CDF)
Náboženství: římští katolíci (50%), protestanti (20%), kimbangisté (10%), muslimové (10%), jiní křesťané a domorodá náboženství (10%)
Národnostní složení: Lubové (18%), Kongové (16%), Mongové (13%), Rwandové (10%), Zandové (6%), Pygmejové
Časové pásmo: +1 hodina (letní čas), + 2 hodiny (zimní čas)
Mezinárodní předvolba: 00 243
 

Objevte s námi Kongo

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Praze. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, zvací dopis, rezervaci letenek, výpis z rejstříku trestů, výpis z účtu (finanční výše 2 000 Eur). Doba vyřízení je 14 dní, cena 120 euro.
Vízum uděluje Velvyslanectví KDR v Praze. Není možné získat krátkodobé vízum na hranicích. Ze zkušeností cestovatelů vyplývá, že imigrační důstojníci na hranicích vyžadují vízum vydané velvyslanectvím, které je příslušné pro zemi původu cestovatele. Doporučujeme si před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu KDR, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily.
Vstup na letišti může být znepříjemňován celníky a pohraniční policií, kteří takto vymáhají úplatky. Je proto vhodné, aby byl cestovatel očekáván důvěryhodnou osobou, čímž se většině problémů předejde.
Velvyslanectví Konžské demokratické republiky
Soukenická 34
Praha 1 11000
Telefon: 222 316 762
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz Zásuvky našeho typu
Telefon: Telefonovat se dá nejčastěji z pošty nebo také restaurací. Na ulicích větších měst naleznete telefonní automaty na kartu. Signál pro mobilní telefony má velmi malé pokrytí.
Internet: Počet internetových kaváren narůstá ve velkých městech. Internetové připojení je ale často pomalé.
Pošta: Známky stojí lze zakoupit jen na poště. Pošta do Evropy bývá doručena asi za dva týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Trhy s jídlem, kterými je Demokratická republika Kongo proslulá, by se daly nazvat také trhy farmářskými. Místní prodejci zde kolemjdoucím nabízejí vše, co sami vypěstovali či ulovili, sesbírali či uvařili. V nabídce trhovců naleznete základní suroviny konžské kuchyně: maniok, banány, arašídy, avokádo, slepice, chilli papričky, smažené housenky, pražený hmyz, lesní med či třeba sušené opice - polévka z nich tady patří k největším pochoutkám. Sušení masa patří v Demokratické republice Kongo mezi nejčastější formy konzervace masa. Konžská kuchyně má však i jiné, ještě lepší speciality - patří k nim například ryba uvařená v arašídové omáčce nebo v omáčce z palmových ořechů. Dále si návštěvníci mohou pochutnat na smažených banánech, grilovaném kozím mase či malých smažených rybičkách zvaných ndakala. Dominantou konžské kuchyně je ovšem kasava neboli maniok. Jídla z jejích listů a kořenů se v Kongu jedí ke snídani, k obědu i k večeři. Pokud bychom však měli jmenovat nejčastější a hlavní jídlo obyvatel Demokratické republiky Kongo, bude to tzv. fufu – vařený knedlík, který se vaří z maniokové mouky a který sám o sobě nemá žádnou chuť. Proto se většinou namáčí do některé z omáček. K fufu-knedlíku se občas jedí červené vařené fazole nebo takzvané sombe, což jsou vařené listy kasavy, které svým vzhledem a chutí připomínají špenát. Z maniokové mouky se zde vaří také šišky, které se pak balí do banánových listů, mají typickou nakyslou chuť a říká se jim chikwanga. Pro ty, kteří rádi experimentují v jídle, budou určitě lákadlem smažené housenky bilulu, které mají údajně sladkou chuť podobnou ořechům. Pravé konžské jídlo musí být samozřejmě přiměřeně ochuceno chilli papričkami, kterými se sype například nezralé mango či vařená vejce. A právě vařená vejce, pražené arašídy a banány patří mezi jídla, která seženete i v nejzapadlejší vesničce v srdci země.

Podnebí

Demokratická republika Kongo má klima tropické, horké a vlhké v rovníkové části, chladnější a sušší na jihu. V části na sever od rovníku panuje období dešťů od dubna do října a období sucha od prosince do února, v části na jih od rovníku trvá období dešťů od listopadu do března a období sucha od dubna do října.

Kongo - Fotogalerie

Zažijte Kongo na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Konga

Kam se vydat

NP Kahuzi-Biega

Kahuzi-Biega je národní park ve východní části země, který se nachází 50 km západně od města Bukavu v regionu Kivu, v blízkosti západní strany jezera Kivu a nedaleko rwandské hranice. Park je jedním z posledních útočišť vzácného druhu goril, kterých tu zůstalo jen asi 600 kusů. V důsledku zbývající gorilí populace byl park v roce 1980 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je velmi pravděpodobné, že za jejich úbytek mohla velkou měrou nedávná válka v regionu.

Nyiragongo

Nyiragongo je sopka nacházející se v pohoří Virunga jen pár kilometrů od hranic s Rwandou. Tato sopka se tyčí se do výšky 3 470 metrů a na hlavním kráteru Nyiragongo se nacházejí další dva krátery: ze severu Baruta (3 100 m) a z jihu Shaheru (2 800 m). Hlavní kráter sopky má průměr cca 1 200 metrů, kráter Shaheru má cca 700 metrů a kráter Baruta cca 1 100 metrů. Kráter Nyiragongo dosahuje hloubky 170 metrů, Shaheru 80 metrů a Baruta 300 metrů. Celý masiv sopky má plochu 350 km². Boční krátery jsou dnes již vyhaslé, zato hlavní kráter je jedním z nejaktivnějších kráterů na světě. Uvnitř kráteru se nachází obrovské lávové jezero, které je neustále v pohybu. Zdejší láva dosahuje teploty 800 až 950 °C. Poslední mohutná erupce, ke které došlo roku 2002, zničila část města Goma, které je od vulkánu vzdáleno deset kilometrů.

Goma

Goma je město na východě státu. Nachází se na severním břehu jezera Kivu, kousek od rwandského města Gisenyi. Centrum města je jen 1 km od rwandských hranic. Goma leží přibližně 10 km jižně od kráteru aktivní sopky Nyiragongo. Nedávná historie města Goma byla ovlivněna aktivitou této sopky a genocidou ve Rwandě roku 1994. Mnoho silnic ve městě Goma bylo poškozeno nedávnými sopečnými katastrofami a tokem lávových proudů. Většina těchto silnic je od roku 2011 přestavována. Goma je hlavní město provincie Severní Kivu, které je etnicky a geograficky podobné Jižnímu Kivu. Severně od města se nachází národní park Virunga, který je domovem ohrožených horských goril.

NP Virunga

Virunga je národní park rozkládající se mezi pohořími Ruwenzori a Virunga. NP Virunga sousedí s národními parky Volcanoes ve Rwandě a Ruwenzori v Ugandě. NP Virunga je nejstarší národní park v Africe a počátek jeho založení sahá až do roku 1925. Roku 1979 byl park zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a od roku 1994 se nachází také na seznamu světového dědictví v ohrožení z důvodu ohrožení následkem válečných konfliktů a vzrůstajícího počtu obyvatel žijících v okolí, kteří kácí lesy a loví zvěř. 2. ledna 2010 došlo k rozsáhlému výbuchu zdejší sopky Mount Nyamulagira. V parku žije kolem 600 goril horských, avšak tato ohrožená zvířata se vyskytují mimo hlavní proudy lávy a nejsou proto vystavena nebezpečí. Konžská demokratická republika tak nepřišla o jeden ze svých nejcennějších pokladů. Mezi mnoha druhy afrických savců jsou primáti zastoupeni asi 100 druhy, od goril z deštných pralesů až po malé bushbaby. Primáti jsou fascinující na pozorování, obvykle žijí ve skupinách a mají zajímavé chování. Nejdražší je pozorování goril horských ve Rwandě a Ugandě, jejich stopování může být náročné, ale je to jedinečný zážitek. Pozorování šimpanzů je rozdílné, spíše za nimi běháte a pozorujete jejich denní aktivity od jídla po odpočinek. Šimpanzi také obvykle dříve slyšíte, než vidíte. Jejich hysterický křik je charakteristický. Ale v Africe lze pozorovat i jiné primáty - paviány a společenské kočkodany.

Kinshasa, Marché Central

Leží v srdci města mezi Avenue du Marias a Avebue del´Ecole, zajít sem v týdnu ráno je nejlepší, lze zde koupit vše, dejte pozor na pašované maso slonů a opic a dávejte pozor na kapsáře.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)