Madeira a Azory

PRT

Madeira a Azory

Informace o zemi

Madeira a Azory tvoří společně s Kapverdami a Kanárskými ostrovy tzv. Makaronésii. Takto ostrovy v Atlantiku, ležící na západ od Afriky, pojmenovali staří Řekové. Makaronésie znamená v překladu Šťastné ostrovy, což je maximálně trefné označení, jež dosvědčují tisíce spokojených turistů, kteří tato místa každoročně navštěvují. Jednou z mála vad na kráse může být ovšem fakt, že se jedná o ostrovy vulkanického původu, což v minulosti otřáslo nejen jimi, ale také jejich obyvateli.

Informovat o zájezdech na Madeiru a Azory?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: Madeira: 797 km2, Azory: 2 333 km2
Obyvatelstvo: Madeira: 260 000 obyvatel, Azory: 245 000 obyvatel
Hlavní město: Madeira: Funchal, Azory: Ponta Delgada
Jazyk: portugalština
Měna:  EURO (€)
Náboženství: římští katolíci (94 %), jiná náboženství (4%), bez vyznání (2 %)
Národnostní složení: Evropané – Portugalci (95%), ostatní (5%)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je  - 1 hodina
 

Objevte s námi Madeiru a Azory

Vybíráme z nabídky zájezdů
Madeira - Azory
170 Madeira - Azory

Dvě sopečná království uprostřed Atlantiku

13.5. - 25.5.2025
+ dalších 5 termínů
13 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

V souvislosti se vstupem ČR do EU se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že “každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států”. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.
 
Embaixada da República Checa
Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Telefon +351/21/3010487, sekretariát-+351/21/3001014 nebo 3001012
Nouzová linka +351/91/9319422
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz czechembassylisbon@gmail.com 
www.mzv.cz/lisbon

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/ 50H. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Telefonní systém je velmi dobrý. 
Internet: Internet je běžně dostupný.
Pošta: Pošta je spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Madeirská kuchyně je těžko přirovnatelná k jiným středomořským kuchyním a také se výrazně liší od kontinentální kuchyně Portugalska. Ochutnat zde můžete celou řadu pokrmů, které vás ohromí pestrou směsicí chutí a vůní a udělají z vás po dobu vaší návštěvy zapáleného labužníka!
Mezi tradiční pokrmy patří například Bolo do caco, což je chléb připravený ze směsi mouky a sladkých brambor, který se podává s česnekovým máslem a s petrželkou. Chléb skvěle chutnají s „lapas“, což jsou výtečné grilované mušle.
Milovníky polévek jistě potěší Caldo Verde - hustá polévka z brambor a zelí, do které se často přidává chouriço – místní odrůda klobásy.
Ty, kteří si rádi pochutnají na dobrém mase, jistě potěší Espetada – ražniči z hovězího masa marinované v česneku a soli, které se dochucuje bobkovým listem. Maso se navléká na vavřínové větve, které dodávají jídlu svoji jedinečnou chuť. Maso se poté peče v troubě. Espetadu můžete vidět okázalým způsobem zavěšenou nad stoly na speciálních háčcích.
Další masitou pochoutkou je Carne e vinho Alhos, malé kousky vepřového masa, taktéž marinované v česneku, octu a s přidáním bobkového listu, které se takto nakládají alespoň jeden den před vařením.
Milovníci ryb si jistě přijdou na své při ochutnávce pokrmu zvaného Espada. Jedná se o druh úhoře, typického pro okolní vody Atlantského oceánu. Ačkoli ryba na první pohled nevypadá příliš vábně, její chuť je vynikající. Zvláště, pokud je úhoř podáván s pečenými banány. Velmi populární na ostrově Madeira jsou Bifé de Atum, česky tuňákové steaky z masa tuňáků, vyskytujících se ve vodách kolem Madeiry. Maso tuňáků se marinuje v olivovém oleji s česnekem a solí a dále se peče v troubě na grilu. Další pochoutkou je druh sušené tresky Bacalhau. Ta je velmi populární nejen v Portugalsku, ale také právě na ostrově Madeira. Tento druh pokrmu může být připravován na stovky způsobů a řadí se mezi jídla, která na Madeiře takřka nelze přehlédnout.
Mezi oblíbené přílohy patří Milho frito, což je smažená kukuřice. Tyto velmi chutné, smažené kostky z kukuřičné mouky jsou obvykle přidávány do masitých jídel.
Madeira ovšem potěší i milovníky dobrého pití. Madeira Wine je proslulé madeirské víno, které naleznete v nabídce každé restaurace a k dostání je rovněž v mnoha obchodech a supermarketech. Madeirské víno je ideální jako aperitiv nebo jako dezertní víno.
Podobný míchanému koktejlu je nápoj Nikita. Toto osvěžující jemné pití pochází od rybářské vesnice Câmara de Lobos a je namícháno z piva, bílého vína, zmrzliny a ananasu. Zatímco Nikita je určena spíše pro chuť žen, nápoj Poncha je ideální pro muže. Jeho silnější chuť mu dodává aguardente (alkohol z cukrové třtiny), med, třtinový cukr, citronová šťáva a citronová kůra.
Během celého roku můžete vybírat ze široké škály čerstvého ovoce!
Azory mohou svým návštěvníkům nabídnout místní maso a mléčné produkty výjimečně dobré kvality, jelikož místní skot žije v nejlepších možných podmínkách. Díky moři si můžete pochutnat také na čerstvých rybách a mořských plodech. Součástí azorské kuchyně jsou bezpochyby ananasy. Místní si rádi pochutnají na pořádném plátku třeba po večeři. Jindy se ananas často podává s jelitem jako předkrm.

Podnebí

Podnebí na Madeiře a Azorských ostrovech silně ovlivňuje tzv. výšková pásmovitost a Golfský proud. Teplota vody se stabilně pohybuje od 17 do 23°C. Teplota vzduchu ani v zimě neklesá pod 16 °C a poloha na jih od Evropy dovoluje místním obyvatelům pěstovat tropické plodiny až do výšky 200 metrů nad mořem. S narůstající výškou se však struktura plodin mění. Od 200 do 400 metrů nad mořem je klima subtropické a výška od 400 do 700 metrů nad mořem umožňuje pěstování vinné révy, jablek, třešní a obilí. Ve vyšších polohách - až do 1000 m nad mořem – naleznete vřesoviště, kde rostou také eukalypty a azorské vavříny. Nad 1000 m nad mořem je pak horské pásmo. V hlavním městě Madeiry Funchalu v létě téměř neprší. Denní teplota v létě nepřesáhne 25 °C, takže Madeira a Azory nejsou místem pro milovníky tropických teplot. Rozdíl mezi průměrnou denní a noční teplotou je po celý rok přibližně 4 °C. Na suché východní straně ostrova Madeira, v horách a na náhorní plošině většinou fouká silný vítr a na severním pobřeží často prší.

Madeira a Azory - Fotogalerie

Zažijte Madeiru a Azory na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Madeiru a Azory

Kam se vydat

Funchal

Funchal, hlavní město Madeiry, znamená v překladu fenykl. Funchal tvoří centrum, východní část je staré město a západní část je turistická zóna. Funchal je hlavní a jediné větší město na ostrově a počet jeho obyvatel je 120 tisíc. Najdete tu muzea a historické památky. Ideální je pohybovat se zde pěšky, protože v úzkých a strmých uličkách se často tvoří nepříjemné dopravní zácpy. Název Funchal se čte funšal.
Celý Funchal můžete jako na dlani vidět z přístavného mola Ilhéu de Pontinha, které bylo postaveno roku 1962, ovšem přístav jako takový byl důležitým dopravním uzlem už v 15. století. Přístav je mimo jiné malým terminálem na přečerpávání ropy, který je jednou z mála stop průmyslu na ostrově. Estetiku ostrova však naštěstí nenarušuje.
Na nábřeží Funchalu vás zaujme pevnost z 16. století, která byla zbudována proti pirátům. Hlavní bránu dnes však hlídají stráže, protože tu sídlí vojenští správci ostrova. Budovu uvidíte bohužel jen zvenku, neboť je veřejnosti nepřístupná.
Za návštěvu jistě stojí hlavní třída Avenida Arriaga, na které se tyčí socha Joao Goncalvese Zarca, objevitele ostrova. Najdete zde také The Old Blandy Wine Shop, ve kterém se nachází muzeum vína se svými vyhlášenými ochutnávkami. Na východním konci hlavní třídy se nachází katedrála Sé, postavená na konci 15. století. Přestože katedrála není nikterak okouzlující, jedná se o jednu z mála staveb z období počátků kolonizace ostrova.
Pokud chcete vidět květenu ostrova Madeira v celé své kráse, rozhodně stojí za návštěvu místní botanická zahrada. Terasovitá zahrada se rozkládá na prudkých svazích v severovýchodní části Funchalu, které umožňují pěkný výhled na celý Funchal. Tato botanická zahrada je největší zahradou svého druhu na ostrově a byla otevřena v roce 1960. Hned pod ní je park tropických ptáků s velkým množstvím pestrobarevných papoušků, pávů a jiného ptactva. Nedaleko tohoto místa můžete navštívit orchidejovou zahradu, kde se specializují na šlechtění těchto krásných květin.

Ponta de São Lourenco

Východní pobřeží ostrova Madeira vybíhá do úzkého dlouhého poloostrova Ponta de São Lourenco, jehož krajina je až neuvěřitelně odlišná od zbytku ostrova Madeira. V této části je ostrov téměř neobydlený a téměř neustále bičován větrem a deštěm, proto vás tu nepřekvapí četný výskyt větrných elektráren. Vegetace se v této části ostrova omezuje na malé množství nízkých keřů a odolných rostlin. Oblečení je v těchto končinách potřeba teplé a nepromokavé, ale jste-li ochotni obětovat trochu pohodlí, naskytne se vám překrásný pohled na útesy připomínající prsty a na rozbouřený Atlantický oceán. Pokud jste se někdy chtěli podívat na samý konec světa, jste tu správně!

Skanzen Santana

Při návštěvě severovýchodní části ostrova vaší pozornosti jistě neunikne malé městečko Santana, které je specifické tím, že jde o madeirský skanzen. Typické chaloupky ve skanzenu mají tvar písmene A, natřeny jsou červenou, modrou a bílou barvou a ve většině případů mají doškovou střechu. V okolí nejznámějších a nejnavštěvovanějších stavbiček jsou úhledně upravené parčíky a záhony. Do několika mála chaloupek je možné se podívat – interiéry jsou spoře zabydlené a narazíte zde na řemeslnice pracující na výrobcích ze slámy, s kolovrátky nebo na krajkách a výšivkách.

Porto Moniz

Přibližně 70 km od Funchalu se nachází nejzápadnější velké město ostrova Madeira - Porto Moniz. Jedním z lákadel města jsou vulkanická jezírka, zajímavý přírodní úkaz, tvořící pobřeží hned pod Porto Moniz, která jsou z kopce nad městečkem vidět jako na dlani. V zimě zde černé útesy bičují vlny Atlantického oceánu.

São Vincente

Na severozápadním pobřeží ostrova Madeira se nalézá městečko São Vincente, do jehož centra se dá dostat pouze pěšky. V městečku, kde se do moře vlévá malá říčka, je k vidění podivuhodný památníček, který vypadá jako levitující skupina kamenů. Podstatou památníku je upoutat pozornost turistů k místu, které rozhodně stojí za návštěvu. Roku 1997 byly totiž zpřístupněny jeskyně sv. Vincenta, kromě kterých tu bylo vybudováno také malé etnografické muzeum, kde samotné prohlídky začínají. Rovnou z 3D kinosálu vás sveze téměř rozpadající se výtah téměř až k zemskému jádru. Zde už na vás čekají samotné jeskyně o délce více než jeden kilometr. Před 400 tisíci lety tu vybuchla sopka a vytvořila zde lávové jeskyně.

Paul da Serra

Chcete-li se z ostrova Madeira na chvíli přenést do Skotska či Bretaně, vydejte se na náhorní plošinu Pal da Serra. Plošina má rozlohu 6x17 km a je velmi neočekávaným prvkem uprostřed madeirských hor. Za jasného počasí uvidíte z plošiny severní i jižní pobřeží ostrova Madeira. V to ale raději nedoufejte, jakmile se totiž vyškrábete až nahoru, obklopí vás většinou hustá mlha, která vám velký výhled neumožní. I tak ale návštěva plošiny Paul da Serra jistě stojí za to. 

Rabacal

Chcete-li si užít pěší procházku podél zavodňovacích kanálů levadas, najdete začátek dvou z těchto stezek právě v údolí Rabacal. Toto údolí se nachází na západ od města Porto Moniz. Jedna z levád vás po patnácti minutách chůze dovede k vodopádu Risco. Projít druhou levádu trvá přibližně 3 hodiny a po výstupu do poměrně prudkého kopce se dostanete k místu 25 pramenů. Systém zavlažovacích kanálů Levadas je na Madeiře skutečný unikát a jedná se o obdivuhodný lidský výtvor. Celý ostrov Madeira je protkán levádamy, které dohromady dosahují délky přes 2 150 km. Levády jsou vytesány do skal, jejich šířka je několik desítek centimetrů a hluboké jsou asi půl metru. Pro snadnou údržbu kanálů byly obyvateli zbudovány cestičky v jejich blízkosti, které se dnes používají jako skvělé turistické trasy různé obtížnosti.

São Miguel

São Miguel je ostrov patřící Portugalsku, nacházející se v souostroví Azory. Ostrov je sopečného původu a se svojí rozlohou 793 km² je v celém souostroví největší. Ostrov São Miguel je protáhlý z východu na západ, dlouhý je přibližně 90 km a jeho šířka je proměnlivá od 8 do 15 km. Povrch ostrova je hornatý a dosahuje nadmořská výška v nejvyšším bodě 1 105 m. Na ostrově São Miguel  žije 140 000 obyvatel, z čehož 30 000 v hlavním městě Ponta Delgada. Lidé se zde živí pěstováním ananasů, citrusů, vína a cukrové řepy. Ostrov São Miguel bývá někdy uváděn jako jediné místo v Evropě, kde se pěstuje čaj, ačkoli jako celé ostrovy patří k Africe.

Vulcão das Furnas

Sopka Furnas leží na východním konci ostrova São Miguel v souostroví Azory. Sopka Furnas obsahuje nejméně dvě kaldery. Východní stěna kráteru je přibližně 500 m hluboká. Sopečná činnost sopky Furnas se datuje asi o 100 000 let zpátky. Největší následky měly dvě historické erupce – jedna mezi lety 1439 a 1443 a další roku 1630. Výbuchy sopky způsobily značné škody a vyžádaly si nejeden lidský život.

Související článek

5 důvodů proč se vydat na Madeiru

5 důvodů proč se vydat na Madeiru

1) Příjemné klima po celý rok Věděli jste, že se Madeiře říká “ostrov věčného jara“? Tuto přezdívku si ostrov vysloužil díky příjemnému klimatu, které tu vládne po celý rok. Tak, jak to na jaře bývá, počasí na Madeiře je proměnlivé. I když je Madeira malým ostrovem, počasí v jednotlivých částech se může zásadně lišit. Často se stává, že pokud v horách a na severním pobřeží prší, jižní pobřeží okolo Funchalu je zalité sluncem. A naopak. Mimo to je Madeira rájem exotických květin. Ty si můžete prohlédnout nejen v botanických zahradách ve Funchalu, ale na mnohé druhy narazíte běžně v krajině a na zahrádkách místních obyvatel. Zejména na jař...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)