Země Dogonů
Útes Falaise de Bandiagara je domovem zajímavého etnika Dogonů, jejichž vesnice doslova visí na kraji útesů. Dogoni, kteří jsou zemědělci, dřevořezbáři, tkalci a barviči látek, mají máloco společného s moderním světem. Ještě nedávno zde neznali peníze a jako platidlo jim sloužily oříšky kola, ceněné pro své lehce omamné a únavu odstraňující účinky. Život se zde řídí vlastními pravidly. Velmi zajímavé jsou také místní obřady. Poznání zdejšího života je možné jen prostřednictvím několikadenního treku.
Mopti
Město ležící na soutoku Nigeru a Bani, na třech propojených ostrovech. Ve zdejším přístavu se setkáme s velkými vydlabanými kanoemi - pinasami. Slouží nejen k transportu obyvatel, ale také dobytka a vybavení.
Djenné
Město založené na vnitřní deltě Nigeru bylo v minulosti důležitým tranzitním saharským městem v obchodu se zlatem, otroky a solí. Kromě svého hospodářského významu Djenné bylo a je známé jako středisko islámských studií a jako poutní místo, vábící žáky a učence z celé západní a střední Afriky. Místní Velká mešita je největší stavbou na světě postavenou z nepálených cihel. Je to město marabutů znalých různých kouzel, kteří sice oficiálně vyučují korán, ale současně provozují i velice neislámské obchody s magickými amulety. Město bylo zapsáno na seznam UNESCO.
Timbuktu
Timbuktu bylo založeno jako sezónní kemp Tuaregy kolem roku 1100. Ve 14. století pak sem přichází první muslimové. V současné době tvoří obyvatelstvo města hlavně domorodé západoafrické kmeny. Kromě obchodu s otroky, zlatem, slonovinou, solí a dalším zbožím se město také stalo významným centrem západoafrické vzdělanosti.
Ségou
Hlavní město kmene Bambara leží blízko ruin starobylého města Mbelba. Ségou, plné stromů, je protikladem prašného Bamaka a nabízí představu časů francouzské západní Afriky. Také lze podniknout výlet do maliských Benátek - města Niono, plné kanálů a akvaduktů.
Řeka Niger
Cesty po Nigeru patří mezi nezapomenutelné zážitky. Lodě jezdí po životadárné řece od srpna do listopadu. Městečko Mopti patří k nejživějším přístavům na Nigeru s pěkným trhem. Před Mopti leží město San, které je klidnější a udržuje si stále tradiční ráz. Gao je posledním místem, než se Niger zakroutí, aby si to namířil zpátky k Atlantiku.
Bamako
Při jeho návštěvě se určitě nebudete nudit. Nachází se zde totiž spousta míst, která stojí za návštěvu. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří mešita Bamako Grand Mosque a katedrála Bamako. Dále například národní knihovna, národní muzeum, muzeum Muso Kunda a regionální muzeum. Pro milovníky přírody je zde zoologická a botanická zahrada. Bamako se nachází na jihozápadě Mali a leží na řece Niger. Kromě toho, že je významným říčním přístavem, je Bamako také finančním a průmyslovým centrem Mali. Za zmínku stojí i hudební noci v Bamaku, kde se zrodilo západoafrické kombo, ve městě hraje stále živá hudba.
Hrobka Askia
Sedmnáct metrů vysoká pyramidová hrobka Askia leží ve východní části Mali, nedaleko města Gao. Hrobka byla postavena Mohamedem Askiou, vládcem říše, která se v 15. a 16. století rozkládala na území dnešního Mali. Je zde také velký muslimský hřbitov, pohřebiště významných osobností kdysi mocné říše Askiů. Hrobka Askia je od roku 2004 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Hombori
Vesnice Hombori leží asi 600 kilometrů východně od hlavního města Bamako, konkrétně na hlavní silnici spojující hlavní město a město Gao. U vesnice Hombori se z monotónní polopouštní roviny Mali zvedají pískovcové stolové hory.
Mali Tondo
Mali Tondo nebo také Hombori Tondo, v blízkosti vesnice Hombori, je nejvyšší hora země s výškou 1 155 metrů. Hora je významným archeologickým nalezištěm a poukazuje na známky osídlení staré až 2 000 let. Vrchol hory Mali Tondo je pro zdejší obyvatele posvátným místem.
Bandiagara
Celá oblast Bandiagara je výjimečnou krajinou s útesy, písečnými plošinami a nádhernou architekturou s domy, sýpkami, svatyněmi a oltáři. V oblasti se dodnes udržují pradávné tradice, jako jsou slavnosti a rituály, zhotovování masek a uctívání předků.
Gossi
Každoročně obvykle v lednu je jezero a jeho okolí v odlehlém městě Gossi v severním Mali navštíveno velkým stádem slonů (asi 600 kusů), migrují sem ze severní části Burkina Faso. V únoru a březnu se přesouvají na západ přes Réserve de Douentza a pak zase na jih, obvykle přecházejí východo-západní dálnici (úzký asfaltový pruh) u Hombori. Mnoho místních Tuaregů je nuceno se usadit na tuto dobu a dokonce turisté platí za to, jak pozorují, když sloni ničí úrodu (elouan) a vydávají se na velbloudech na expedice s průvodci. Kolem Hombori jsou zajímavé skalní útvary 100 - 600 metrů vysoké, které lákají horolezce. Kromě dvou jehel Main Fatimy - menší Kaga Pamari a větší Kaga Tongo, jsou tu další skalní útvary, které jsou pouze pro dobře vybavené horolezce. V blízkosti se dá jezdit na dunách na lyžích.