Rusko

RUS

Rusko

Informace o zemi

Ruská federace se rozkládá od východní Evropy přes celou severní část Asie až Ochotskému a Beringovu moři. Skládá se z 21 republik. Evropu od Asie odděluje pohoří Ural, dále pokračuje Rusko Sibiří. Nejprve močálovitá nížina, dále k východu středosibiřská plošina a pohoří. Hornaté je rovněž pohoří Tichého oceánu. Je zde bohatá říční síť s řadou veletoků a množstvím velkých jezer. Východ Sibiře má extrémně kontinentální podnebí, které směrem k západu přechází v oceánské. Vegetace odpovídá poloze, na severu tundra s mechy a lišejníky, dále k jihu pásmo lesů, lesostepí a stepí. Země se od počátku 90. let 20. století nacházela po několik let v hospodářské krizi a to i přes svůj ohromný potenciál (nerostné bohatství, úrodná půda), nyní však ekonomika zaznamenává příznivý vývoj. Pro cestování je významná Bajkalsko - Amurská magistrála.

Informovat o zájezdech do Ruska?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 17 075 400 km²
Obyvatelstvo: 143 milionu obyvatel
Hlavní město: Moskva
Jazyk: ruština
Měna: 1 ruský rubl (RUB) = 100 kopejek
Náboženství: pravoslavní, řím. katolíci
Národnostní složení: Rusové (82 %), Tataři (4 %), Ukrajinci (3 %) a další národnosti
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas)  od 2 hodin, ale země má díky své obrovité rozloze celkem 9 časových pásem, takže v nejvýchodnější oblasti je rozdíl 11 hodin. 
Mezinárodní předvolba: 007, mobilní 0079
Důležitá telefonní čísla: hasiči 01, policie 02, záchranná služba a první pomoc 03

Objevte s námi Rusko

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup do Ruska je vyžadován platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně šest měsíců po návratu, s jedním volným listem (obě strany volné)
Víza a režim vstupu: Turistická víza do 30 dnů se vyřizují v Praze za poplatky, které se liší v závislosti na nutnosti vyřizování turistického voucheru (2670 – 3 680 Kč). Je potřeba doložit: 1x formulář on line, 1x barevné foto pasové, 1x kopie datové strany pasu, pas, doklad o uzavřeném cestovním pojištění, turistický voucher, letenka.
 
Konzulární oddělení velvyslanectví RF
Korunovační 34, 160 00 Praha 6
tel.: 233 374 093, 233 371  548
consulpraha@rambler.ru
úřední hodiny: po – pá 09.00 - 12.00
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/380V. Zásuvka Typ C - dvojice kulatých kolíků, průměr kolíků 4,8 mm.
Telefon: mezinárodní hovory - nejdříve je potřeba vytočit 8 a vyčkat na druhý vyzváněcí tón. Pak vytočte 10 a potom vytočte kód státu, kód města a číslo volaného. Hotelové ceny za telefon jsou většinou poněkud nadsazené. Je možné si zakoupit speciální telefonní kartu a podle návodu prostřednictvím moskevského čísla volat výrazně levněji. V Rusku funguje většinou automatický roaming mobilních telefonů, je však poměrně drahý. Nejlepší je nabitá ruská SIM karta do mobilního telefonu za pět dolarů, platí se za odchozí i příchozí volání.
Pošta: Hlavní pošty jsou otevřeny po - pá od 8 - 20 hodin a kratší dobu v soboty a neděle. Letecká pošta dojde z Moskvy za dva až tři týdny, z ostatních měst to trvá déle.
Internet: Internet je dostupný v mnoha internetových kavárnách. Nejlevnější bývá na poštách.
Očkování: Pro vstup do Ruska nejsou vyžadována žádná povinná očkování. Doporučená očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Ruská kuchyně je velmi pestrá. Je nemožné popsat ruské pokrmy v kostce, protože speciality se liší doslova region od regionu. Záleží tedy na tom, v jaké oblasti a v jakém městě se budete nacházet. Typická dnešní snídaně je často podobná té skandinávské - tedy chléb, vařená vejce, studené maso a k tomu silný ruský čaj. Jedno z nejznámějších ruských jídel je boršč, hustá zakyslá polévka z červené řepy, která se podává horká. Podobnou polévkou je akroška, která se jí studená. Po dobré polévce přichází na řadu vydatný pokrm. Z Ruska pochází například stroganov (dušené hovězí maso v kyselé omáčce se smaženými bramborami), blini (palačinky plněné kaviárem, rybou, rozpuštěným máslem nebo kyselým krémem), aladyj (lívance s různou náplní) a hlavně ikra nebo krasnaja ikra (světoznámý černý a červený kaviár). Z kuřecích specialit je to např. cipleonok tabaka (kuřecí maso na grilu). Na různých party nebo při zvláštních příležitostech se podává šašlik - různé druhy masa nakrájené na kousky, nabodnuté na špejli a opečené. Existuje i v zeleninové podobě. Mezi další místní jídla, která určitě stojí za ochutnání, patří kotlety (sekaná), pirožky (pečivo s různými náplněmi, nejčastěji s masem), prostakvaša (jogurt), pelmeně (masové noky), rosolnik (horká polévka uvařená většinou z nakládané zeleniny) a šči (rybí polévka). Velmi oblíbené jsou také všechny možné druhy hub v kyselé omáčce. Z dezertů jsou nejznámější moroženoje (zmrzlina), pončiki (smažené sladké pečivo) a vareniki (knedlíky plněné čerstvým ovocem nebo džemem). Když se řekne typický ruský nápoj, většině se okamžitě vybaví vodka. Vodka je velmi často ochucená a přibarvená bylinkami a kořením, ale to už se o ní mluví jako o zubrovce rjabinovce, starce (tmavá stará vodka) a percovce (vodka s pálivou paprikou). Mezi nejznámější značky vodky patří Posolskaja, Stoličnaja a Rossijskaja. Nastojka je víno obohacené bylinkami, květy a ovocem, které má údajně léčivé účinky. Nalivka je sladký likér vyrobený z ovoce či bobulí. Neobvyklým osvěžujícím nápojem je kvas, který se vyrábí ze zkvašené směsi žitného chleba, džemu, kvasnic a vody. Nealkoholickým nápojům kraluje čaj, který se podává bez mléka. Kávu dostanete v kavárnách, ve kterých si můžete pochutnat také na limonádách. K dostání jsou dovážené limonády i typicky místní produkty.

Podnebí

Rusko je rozsáhlou zemí, a proto zde najdeme několik rozdílných klimatických oblastí. Pro počasí v severním a středním Rusku je charakteristické velké střídání teplot v průběhu roku. Jaro a podzim jsou o něco studenější než ve střední Evropě. Na druhé straně jsou zimy podstatně chladnější a to nejen na severu, ale také v centrálním Rusku. Na jihovýchodě, tedy v oblasti stepí jsou velmi nízké teploty v zimě a naopak velmi vysoké v létě, kdy také málo prší. Na černomořském pobřeží jsou zimy mírné a léta příjemně teplá. Pro oblast Sibiře jsou typické velice nízké teploty v zimě, léta jsou krátká a četnými srážkami. Celá Sibiř a Dálný východ se nacházejí v pásmu věčné zmrzlé půdy, která působí značné problémy při výstavbě. Téměř 2/3 území pokrývá polovinu roku sníh. Na severovýchodní Sibiři v oblasti Verchojanska dosahují zimní teploty nejnižších hodnot na Zemi s výjimkou Antarktidy (absolutní maxima - 70 stupňů), v krátkém létě tu ale mohou teploty vystoupit až na 30 stupňů. Většina řek na Sibiři a Dálném východě na 6 měsíců zamrzá.

Rusko - Fotogalerie

Zažijte Rusko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Ruska

Kam se vydat

Rusko oficiálním názvem Ruská federace je největší zemí na světě. Zahrnuje značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii. S počtem obyvatel je Ruská federace devátá nejlidnatější země na světě.
Sousedů má Rusko mnoho (od severozápadu proti směru hodinových ručiček): Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, znovu Čína a Severní Korea. Prostřednictvím Kaliningradské oblasti, strategické západní enklávy, dále sousedí s Litvou a Polskem. Ruské Kurilské ostrovy jsou na dohled od Japonska a z ruské Čukotky je velmi blízko na Aljašku (USA). Území je rozděleno do 9 časových pásem a do 83 samosprávných celků.
Rusko je hlavním následnickým státem Sovětského svazu, který se rozpadl roku 1991; převzalo jeho místo v Radě bezpečnosti OSN a je vůdčím členem Společenství nezávislých států. Je také členem G8, OBSE, OSKB, SCO, APEC a dalších mezinárodních organizací. Ruské hospodářství se po vleklé krizi 90. let opět zařadilo mezi první desítku světových ekonomik. Mezi státy světa má největší zásoby přírodních zdrojů - nerostných surovin, ropy, zemního plynu, dřeva, pitné vody - a je považováno za energeticky soběstačný stát.

Turistika

Cestovní ruch v Rusku zaznamenal od konce sovětské éry rychlý růst. V roce 2013 Rusko navštívilo 28.4 milionů turistů, je to devátý nejnavštěvovanější stát na světě a sedmý nejnavštěvovanější v Evropě. Nejnavštěvovanější destinace jsou současné a bývalé hlavní města země – Moskva a Petrohrad. Nejnavštěvovanější místa jsou Chrám Vasila Blaženého, Kreml, Rudé náměstí, Katedrála Krista Spasitele (největší pravoslavný kostel na světě), Katedrála svatého Izáka, Palácové náměstí, Petěrgof, Treťjakovská galerie a Ermitáž. Mezi hlavní turistické trasy patří tzv. Zlatý kruh historických měst v okolí Moskvy, plavby na velkých řekách např. Volze a dlouhé cesty přes slavnou Trans-sibiřskou magistrálu.
Rekreačními oblastmi jsou subtropické pláže u Černého moře a lyžařská střediska v Předkavkazsku (Krasnaja Poljana, Čeget a Elbrus). Plánovaný umělý Ostrov Federace s hotely v moři poblíž Soči by měl mít tvar Ruské federace. Nejvíce turistů přijíždí z Německa, další také z Číny, USA, Velké Británie, Finska a Itálie. Typické suvenýry jsou Matrjoška, Ušanka, kožešinové oblečení, balalajka, samovar a kaviár.

Moskva 

Moskva se nachází uprostřed evropské části Ruska, v mělkém údolí stejnojmenné řeky. Při pohledu na mapu je vidět, jak město vyrůstalo v soustředěných kruzích starobylé pevnosti Kremlu. Najdeme zde mnoho historických památek - chrám sv. Vasila Blaženého, Leninovo mauzoleum, Rudé náměstí, Moskevský Bílý dům, Kazaňský chrám a další. Moskva má asi 11 milionů obyvatel žijících na ploše o rozloze 1 085 km². Je tak jedním z největších měst v Evropě, spolu s Paříží či Londýnem. Je politickým, hospodářským a kulturním centrem země s asi 60 univerzitami a množstvím dalších vysokých škol, kostelů, divadel, muzeí a galerií. Sídlí zde všechna ministerstva, státní úřady i významné firmy. Je také sídlem patriarchy ruské pravoslavné církve. Historické centrum je staré stovky let, v jeho středu se rozkládá trojúhelníkový Kreml, prohlášený spolu s Rudým náměstím v roce 1990 za světové kulturní dědictví UNESCO.

Sankt Petěrburg 

Jedno z nejúchvatnějších měst na světě a je významným lákadlem pro turisty. Díky jeho kráse je často nazýván Benátkami severu, Severní Palmirou nebo městem Bílých nocí. Najdete zde mnoho muzeí a galerií, divadel, katedrál, paláců a parků. V roce 1703 bylo v bažinách v deltě řeky Něvy ústící do Finského zálivu několik kilometrů od Ladožského jezera započato se stavbou nového města. Pomyslný základní kámen k němu položil ruský car Petr I. Veliký. Od roku 1712 do roku 1919 bylo hlavním městem Ruska, v letech 1924 až 1991 se jmenovalo Leningrad podle vůdce říjnové revoluce v roce 1917 V.I. Lenina. Pak se opět vrátilo ke svému původnímu jménu.

Vladivostok 

Přístavní město a námořní základna Tichého oceánu. Před 2. světovou válkou byl Vladivostok vzkvétajícím obchodním centrem. To se ale po válce, která poznamenala celé Rusko, změnilo. V letech 1958 až 1990 bylo město uzavřené všem návštěvníkům. Polohou je Vladivostok srovnáván s americkým San Franciscem, a to díky malebným kopcům a návrším, z nichž se naskytne nádherný výhled na moře. Zdejší přístav je plný válečných lodí. Město je obklopeno velkou přírodní rezervací, v níž má domov mnoho vzácných živočichů, např. černý a hnědý medvěd nebo sibiřský divočák. Vladivostok je také konečnou zastávkou na nejdelší trati světa - Transsibiřské magistrále, která byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Původně jednokolejná trať je dnes rozšířená a jezdí zde už elektrické lokomotivy. Spojuje dva kontinenty, Evropu a Asii a měří cca 10 000 km. Stavební práce začaly současně na obou koncích železnice, v Moskvě i Vladivostoku. Největší problém tvořilo zamrzlé Bajkalské jezero. Až v Anglii byl proto postaven speciální ledoborec, který sem byl dopraven rozložený na kusy a v Irkutsku smontován, aby práce mohly pokračovat v zimních měsících. Otevření železnice znamenalo obrovskou časovou úsporu.

Ural 

Jižně od Severního ledového oceánu se rozprostírají dvě vegetační pásma - tundra a tajga. Společně pokrývají čtvrtinu pevniny severní polokoule. Od severu k jihu jí prochází pohoří Ural, více než 2 000 km dlouhý hřeben hor. Pohoří vzniklo v prvohorách. V některých místech lze vidět osamělé kamenné věže, vysokohorský ráz je v okolí nejvyšší hory Narodnaja. Příroda i podnebí připomínají kanadský a aljašský sever. Rozsáhlé trvale podmáčené louky a lesy zvyšují vlhkost vzduchu. Západ odvodňuje řeka Kama, na severu je dominantní Pečora.

Elbrus

Je s výškou 5 642 metrů nad mořem nejvyšší horou Kavkazu. Rusko nemá na svém území vyšší horu. V dnešní době se již většina zeměpisců přiklání k tomu, že severní Kavkaz je hranicí Evropy a tím pádem i Elbrus její nejvyšší hora. Elbrus je neaktivní sopkou s dvěma vrcholy (západní 5 642 m a východní 5 621 m). Vzdálenost obou vrcholů je 1 500 metrů. Svahy sopky jsou pokryté ledovci o celkové ploše 138 km². Sněžná čára je na Elbrusu ve výšce 3 700 až 4 000 m.

Kavkaz 

Táhne se v délce 1 100 a šířce kolem 150 km od severozápadu k jihovýchodu. Na západní straně Velký Kavkaz začíná u Tamanského poloostrova, který poblíž jihoruského města Novorossijsk odděluje Černé a Azovské moře, na východě jej zakončuje poloostrov Apšeronský s ázerbájdžánskou metropolí Baku, vybíhající do Kaspického moře. Řada vrcholů ve střední části Velkého Kavkazu přesahuje výšku 5 000 m. Nejvyšší horou tohoto pohoří, Kabardsko-balkarské republiky a celé Ruské federace je 5 642 m vysoký Elbrus. Dalšími hlavními vrcholy jsou Dych-Tau (5 203 m), potom Šchara (5 201 m), která je nejvyšším bodem Gruzie a Kazbek (5 033 m). Horstvo obsahuje množství ledovců, které dohromady zaujímají více než 1 000 km², zvláště na severních svazích. Zejména západní část pohoří, oplývající srážkami (v Abcházii místy dosahují roční srážkové úhrny 4 000 mm), je hustě zalesněná.
Hlavní předělový hřeben Velkého Kavkazu, který je mnohými považován za rozhraní Evropy a Asie, představuje zároveň výrazný klimatický předěl mezi mírným podnebným pásmem na severu a subtropickou oblastí na jihu (např. zima v západním Zakavkazsku je o 7 až 8 °C teplejší než v Předkavkazsku).

Bajkal 

Jezero v jižní části Východní Sibiře. Je to největší jezero na Sibiři a po Kaspickém moři druhé největší, které Rusko má na svém území. Je také nejhlubší jezero na Zemi. Bajkal je tvořen hlubokou příkopovou propadlinou na rozhraní dvou tektonických desek (eurasijské a amurské), které se každým rokem rozestupují zhruba o 2 cm. Jde o nejstarší jezero na Zemi, jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let. Je obklopený horskými hřbety vysokými až 2000 m nad jeho hladinou. Má rozlohu 31 500 km². Je 636 km dlouhé a šířka se pohybuje v rozmezí od 27 do 79,4 km. Průměrnou hloubku má 730 m a maximální 1680 m (ve střední části, kotliny). Rozloha povodí je 557 000 km². Celkový objem vody je 23 000 km³. V Bajkalu je soustředěna jedna pětina světových zásob povrchové sladké vody. Nadmořská výška hladiny jezera je 456 m.

Kamčatka

Kamčatka je  často nazývana poloostrovem ledu a ohně. Území je součástí Ruské federace. Kamčatka byla zestrategických důvodů dlouhou dobu pro cestování uzavřena. Přítomností člověka téměř nedotčená příroda  skýtá scenérie 160 vulkánům, z nichž je 29 činných. S vulkanickou činností je spojen i výskyt  léčivých termálních pramenů, gejzírům. Spatřit divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí, možnost potkat medvěda, řeky plné ryb či pozorovat tah lososů, to jsou hlavní lákadla Kamčatky.

 

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)