Šalamounovy ostrovy

SLB

Šalamounovy ostrovy

Informace o zemi

Šalamounovy ostrovy je ostrovní stát v západní části Oceánie východně od Papuy-Nové Guineje. Druhým sousedem je na jihovýchodě asi 200 km vzdálené souostroví Vanuatu. Šalamounových ostrovů je více než 990 a zabírají většinu stejnojmenného souostroví, které je jedním z největších v celé Oceánii. Na některých ostrovech tohoto souostroví dosahují horské hřebeny výšky až dva tisíce metrů nad mořem. Nejvyšší horou je Makarakomburu na ostrově Guadalcanal.

Informovat o zájezdech na Šalamounovy ostrovy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 28 450 km²
Obyvatelstvo: 600 000 obyvatel
Hlavní město: Honiara
Jazyk: angličtina (úřední), pidginská angličtina, melanéština, polynéština
Měna: 1dolar Šalamounových ostrovů (SBD) = 100 centů
Náboženství: Křesťanství 95% - anglikáni 34%, katolíci 19%, Ev. církev jižních moří 17%
Národnostní složení: Melanésané (94 %), Polynésané (4 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +11 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 677

Objevte s námi Šalamounovy ostrovy

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Pas: Cestovní pas platný alespoň 6 měsíců.
Víza a režim vstupu: Povolení k pobytu na 3 měsíce je udělováno při příletu do země. Požadavkem je cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců, zpáteční letenka a dostatek finančních prostředků pro pobyt v zemi. Povolení k pobytu lze na místě prodloužit.
Velvyslanectví Šalomounových ostrovů
Avenue Edouard Lacomble 17
Brussels 1040
106255.2155@compuserve.com
Telefon: 00322-732 70 85, 732 72 86
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220-240V, 50Hz, zásuvky nejčastěji typu I-  Kulatá zástrčka s trojicí hranatých kolíků v uspořádání do obráceného Y.
Telefon: Pokrytí signálem i veřejně přístupnými telefonními přístroji se v rámci souostroví může lišit, ovšem v současnosti by ve větších sídlech měly roamingově fungovat i české SIM-karty.
Internet: Internet je dostupný v oblasti větších sídel a jeho rozšíření postupně roste.
Pošta: Dostupná ve městech. Pomalá, ale spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Nejčastěji se v kuchyni používají cassava a kumara (sladké brambory), taro (mladé listy, podobné špenátu) a yams (hlízy s vysokým obsahem škrobu). Nejběžnějším a nejlevnějším jídlem je porce ryby s bramborem – obdoba anglického fish and chips. Kokosové ořechy jsou také vděčnou součástí stravy, ať už jako pokrm nebo nápoj (kokosové mléko).

Podnebí

Šalamounovy ostrovy mají v průměru 7 hodin denně slunečné počasí. Období sucha zde probíhá od konce května do začátku prosince, může se vyskytnout menší dešťová přeháňka. Během léta (prosinec - květen) je období dešťů, které přináší západní a severozápadní monzuny. Monzuny přináší vyšší teploty, vlhkost a četné srážky. Teploty na pobřeží se pohybují mezi 21 - 32°C, v noci mohou spadnout až na 19°C. Ve vnitrozemí se teploty šplhají k 35°C, v horách bývá příjemných 22°C. 

Šalamounovy ostrovy - Fotogalerie

Zažijte Šalamounovy ostrovy na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Šalamounovy ostrovy

Kam se vydat

Guadalcanal

Guadalcanal je ostrov v Tichém oceánu, který patří do souostroví Šalamounovy ostrovy. Rozloha ostrova je 6 500 km². Na ostrově se během druhé světové války odehrála tzv. bitva o Guadalcanal - jedna z klíčových bitev války v Tichomoří. Památná bitva se odehrála na přelomu let 1942 a 1943. Americká armáda zde porazila Japonsko. Právě zde leží hlavní město Šalamounových ostrovů - Honiara. Ve velké míře hornatý ostrov je téměř celý pokryt džunglí. Většinu severního pobřeží pokrývá silniční síť, ale na jižní pobřeží se dá dostat pouze pěšky, lodí nebo vrtulníkem. Severní pobřeží, tvořené Průlivem se železným dnem, je vyhledávanou potápěčskou lokalitou. Guadalcanal je zamořen moskyty a malárie je zde endemickou nemocí.

Honiara 

Honiara je hlavní město Šalamounových ostrovů. Honiara leží na severozápadě ostrova Guadalcanal. Nachází se zde největší přístav Šalamounových ostrovů a mezinárodní Hendersonovo letiště. Mezi největší zajímavosti patří národní muzeum Šalamounových ostrovů a překrásná botanická zahrada. V současnosti zde žije více než 50 tisíc obyvatel. Klima ve městě je tropické.

Malaita 

Malaita je největší a nejvíce zalidněný ostrov. Největší město je Auki na severozápadním pobřeží. Na ostrově Malaita se nachází tisíce malých pramenů, říček a potoků, ve vyšších nadmořských výškách můžeme obdivovat vodopády. Na ostrově jsou tři typy půdy - vlhké černé, suché černé a červené. Klima je zde extrémně vlhké. Stejně jako na většině ostrovů Pacifiku, ani zde není velké množství savců. Nalezneme zde však velký počet různých druhů ptáků, plazů a pestrobarevných motýlů.

Laguna Langi Langi 

Langi Langi je přírodní laguna na západním pobřeží ostrova Malaita nedaleko hlavního města provincie Auki na Šalamounových ostrovech. Laguna je 21 km dlouhá a necelý 1 km široká. Nejpopulárnějším místem laguny Langi Langi je umělý ostrov Laulasi, jižně od Auki na ostrově Malaita. 

Laulasi

Ostrov Laulasi je proslulý ražbou tradičních skořápkových peněz.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)