Samoa

WSM

Samoa

Informace o zemi

Samoa cestovatele láká především na pestrou symfonii barev, kdy azurové moře přechází do zlaté barvy pláží, která pak mizí do temné zeleně pralesa. Navíc nabízí bujnou faunu a flóru, aktivní vulkány, vodopády a především dobrosrdečné obyvatele, kteří se rádi podělí o své hluboké kulturní tradice.  Souostroví Samoa tvoří ostrovy sopečného původu lemované korálovými útesy. Stejně jako okolní ostrovy láká milovníky potápění a šnorchlování. Samoa je označována mezi nejvyspělejší země Polynésie.

Informovat o zájezdech na Samou?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 2 860 km²
Obyvatelstvo: 200 000 obyvatel
Hlavní město: Apia
Jazyk: samojština, angličtina
Měna: 1 tala (WST) = 100 sene
Náboženství: protestanti (70 %), řím. katolíci (21 %)
Národnostní složení: Samojci (91 %), Euronésiané (9 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): - 12 hodin
Mezinárodní předvolba: 685
Důležitá čísla: Policie 995, Hasiči 994, Ambulance 996

Objevte s námi Samou

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovního dokladu platný minimálně 6 měsíců po příletu.
Víza a režim vstupu:  S účinností od 28. května 2015 občané České republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt do 90 dnů na Samoi víza. Bezvízový režim se vztahuje na krátkodobý pobyt za účelem turistiky, během pobytu není možno na Samoi pracovat. 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 230V / 50Hz
Očkování: Povinné očkování: Očkování proti žluté zimnici se požaduje od osob starších 1 roku, které přijíždějí ze zemí s endemickým výskytem žluté zimnice. Očkování by mělo proběhnout nejméně 10 dní před vstupem do země. Doporučená očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 
V zemi se občas vyskytuje horečka dengue a proto je třeba se bránit kousnutí moskyty častým používáním repelentních prostředků. Zdravotní péče na Samoi je kvalitní a dostačující pro běžné zdravotní problémy, ale počet zdravotnických zařízení je pouze omezený. Hlavní nemocnice a menší soukromá nemocnice jsou v hlavním městě Apia. V odlehlejších oblastech je několik menších zdravotnických zařízení. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

Stravování

V restauracích ve velkých městech najdete speciality mezinárodní kuchyně. Můžete ochutnat i místní kuchyni, která se vyznačuje hlavně tím, že její pokrmy jsou připravované v tradiční peci umu. Doporučujeme vám ochutnat čerstvé plody moře, pečené prasátko, kuře na různé způsoby či exotické ovoce. Velmi chutným místním nápojem je silná káva.

Podnebí

Na území státu panuje tropické podnebí, teplé, vlhké, ovlivněné jihovýchodními pasáty z Tichého oceánu. Průměrné teploty vzduchu se pohybují od 25 °C v červenci do 27 °C v lednu. Průměrný roční úhrn srážek činí 3200 mm.

Samoa - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Samou na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Samou

Kam se vydat

Oblast dnešního ostrovního státu Samoa byla osídlena Polynésany v 10. - 7. století př. n. l. Roku 1722 ostrovy objevili nizozemští a francouzští mořeplavci. Podle velkého množství plavců na člunech byly ostrovy nazvány francouzským mořeplavcem Bougainvillem Plavecké ostrovy. První kolonisté však byli Britové. V 19. století se o souostroví Samoa začali zajímat USA a Německo. Na berlínské konferenci v roce 1899 si tyto mocnosti rozdělily sféry vlivu. Souostroví bylo rozděleno 171. poledníkem. Západní část byla spravována Německem, východní USA. Na počátku 1. světové války byla německá (západní) část souostroví Samoa obsazena Novým Zélandem, který ostrovy spravoval až do roku 1962 jako mandátní území Společnosti národů, později poručenské území OSN. 1. ledna 1962 byla vyhlášena nezávislost na základě referenda. Východní část zůstala nadále pod správou USA jako Americká Samoa. V roce 1997 země ze svého oficiálního názvu vypustila označení Západní. V roce 2007 zemřel poslední nevolený panovník Malietoa Tanumafili II. a Samoa přešla na formu republiky parlamentního typu. 29.9.2009 zasáhlo Samou zemětřesení o síle 8,3 stupně Richterovy stupnice. Při následné vlně tsunami zahynulo několik desítek lidí.
V zemi jsou tři letiště s pevnou a jedno s nezpevněnou vzletovou a přistávací dráhou. Mezinárodní letiště se nachází cca 30 km od hlavního města. Na obou hlavních ostrovech je cca 800 km zpevněných a 400 km nezpevněných silnic. Na ostrově Savai je zpevněná cesta jen kolem ostrova podél pobřeží, na ostrově Upolu je krom okružní cesty možnost průjezdu po dvou cestách napříč ostrovem (sever-jih). Doprava mezi oběma ostrovy je zajištěna trajekty (cca každé 2 hodiny) nebo letecky. Přístav v hlavním městě Apia.
K 7. září 2009 došlo v zemi k zásadní změně - vláda změnila dopravní pravidla na jízdu vlevo. Argumentem bylo, že změna obyvatelům umožní dovážet levnější vozy z Austrálie a Nového Zélandu.

Ostrov Upolu

Upolu je tvořen poměrně mírnými vulkanickými svahy, které dosahují výšky kolem 1 000 m nad mořem. Asi pětina ostrova je pokryta původními deštnými pralesy. U pobřeží je Palolo Deep Marina Reserve, kde je možné šnorchlovat. Ve vnitrozemí leží i kráterové jezírko Lanoto´o, ve kterém se dá plavat. Rezervace Uafato Conservation Area (sever ostrova) pokrývá několik desítek čtverečních kilometrů země i moře. Žije zde několik druhů chráněných ptáků. Vesnice Uafato je centrem místních řezbářů. Sataoa and Sa´anapu Conservation Area (na jihu) chrání pobřeží s mangrovníkovými porosty u vesnice Sataoa. Žije zde spousta ptáků. O Le Pupu-Pu´e National Park (jih) je vulkanické území, sahající až k pobřeží (Lava Coast). Jsou zde značené stezky pro trekking. Celé jižní pobřeží je lemováno zálivy a nádhernými plážemi s palmovými porosty. Jsou zde výborné podmínky pro šnorchlování, potápění a plavání. Na ostrově je několik krásných vodopádů, ve kterých se můžete koupat (Togitogiga, Sopo´aga, Papapapai-tai aj.).

Apia

Apia je hlavním městem. Žije zde necelých 50 tisíc obyvatel. Město leží na severním pobřeží na ostrově Upolu, je nejdůležitějším přístavem v zemi. Ve městě se nachází budova parlamentu a historická observatoř, která je nyní meteorologickou stanicí. V roce 1983 byl vybudován kostel s názvem Apia Samoa Temple. V centru města se nachází věž s hodinami, která byla vybudována jako válečný památník. Jsou zde úřady, hotely, restaurace a obchody. Hlavními tržišti jsou Maketi Fou, Flea Market a Fish Market. Nakoupíte zde čerstvé ovoce, zeleninu a na posledně jmenovaném i ryby. Samozřejmě se zde prodávají i různé tradiční domorodé výrobky. Ve městě je několik kostelů různých křesťanských církví, katolický, anglikánský i protestantský. Najdete zde i Museum of Samoa, kde se můžete seznámit s historií a kulturou země.

Ostrov Savaii

Je největší z celého souostroví Samoa. Zdejší obyvatelé si uchovali mnoho z tradičního způsobu života. Nachází se zde také poměrně hodně archeologických památek. Na jihu ostrova leží největší starověká polynéská stavba, stupňovitá pyramida Pulemelei, která je obklopena kamennými platformami a mohylami. Celý ostrov je tvořen vulkanickými vrcholy, z nichž nejvyšší je Silisili 1 866 m (současně nejvyšší bod souostroví). Na jihozápadě najdete u vesnice Taga jedny z nejlepších tichomořských blowholes - Alofa´aga Blowholes , jakési průduchy spojené s mořem, z nichž za přílivu tryská voda jako z gejzírů. Na severovýchodě ostrova leží zajímavá lávová pole, která vytvořil vulkán Matanavu začátkem 20. století.

Aleipata

Z Apie vede 65 km cesta k vodopádům Falefa přes průsmyk Mafa až do distriktu Aleipata - krajině, které dominují vodopády, sněhobílé pláže a tradiční ostrovní osady.

Tafua

Chráněný deštný prales na poloostrově Tafua je skvělým dobrodružstvím, při kterém uvidíte exotické ptactvo a kaloně (druh netopýra).

Související článek

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

OSTROV PENTEKOST. VANUATU. Tanec, křik a emoce sálají! Tančící ženy posílají energii odvážlivci na věži, který se právě chystá ke skoku. Zpěvem a bubnováním hrdinu povzbuzují. Čím více dole křepčí, tím větší sílu borec nahoře získá...Obřad vychází z legendy o ženě, která prchala před zlým manželem Tamali. Marně ji přemlouval, aby slezla ze stromu, že se polepší. Když za ní šplhal, varovala, že skočí dolů. Muž lezl dál, ale než ji chytil, skočila. Ze zoufalství se vrhl Tamali dolů a zabil se. Žena skok přežila, pád zadržely liány, kterými se připoutala. Z mýtu se stal rituál k zajištění hojné úrody. Domorodí odvážlivci se střemhlav vrhaj...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)