Oblast dnešního ostrovního státu Samoa byla osídlena Polynésany v 10. - 7. století př. n. l. Roku 1722 ostrovy objevili nizozemští a francouzští mořeplavci. Podle velkého množství plavců na člunech byly ostrovy nazvány francouzským mořeplavcem Bougainvillem Plavecké ostrovy. První kolonisté však byli Britové. V 19. století se o souostroví Samoa začali zajímat USA a Německo. Na berlínské konferenci v roce 1899 si tyto mocnosti rozdělily sféry vlivu. Souostroví bylo rozděleno 171. poledníkem. Západní část byla spravována Německem, východní USA. Na počátku 1. světové války byla německá (západní) část souostroví Samoa obsazena Novým Zélandem, který ostrovy spravoval až do roku 1962 jako mandátní území Společnosti národů, později poručenské území OSN. 1. ledna 1962 byla vyhlášena nezávislost na základě referenda. Východní část zůstala nadále pod správou USA jako Americká Samoa. V roce 1997 země ze svého oficiálního názvu vypustila označení Západní. V roce 2007 zemřel poslední nevolený panovník Malietoa Tanumafili II. a Samoa přešla na formu republiky parlamentního typu. 29.9.2009 zasáhlo Samou zemětřesení o síle 8,3 stupně Richterovy stupnice. Při následné vlně tsunami zahynulo několik desítek lidí.
V zemi jsou tři letiště s pevnou a jedno s nezpevněnou vzletovou a přistávací dráhou. Mezinárodní letiště se nachází cca 30 km od hlavního města. Na obou hlavních ostrovech je cca 800 km zpevněných a 400 km nezpevněných silnic. Na ostrově Savai je zpevněná cesta jen kolem ostrova podél pobřeží, na ostrově Upolu je krom okružní cesty možnost průjezdu po dvou cestách napříč ostrovem (sever-jih). Doprava mezi oběma ostrovy je zajištěna trajekty (cca každé 2 hodiny) nebo letecky. Přístav v hlavním městě Apia.
K 7. září 2009 došlo v zemi k zásadní změně - vláda změnila dopravní pravidla na jízdu vlevo. Argumentem bylo, že změna obyvatelům umožní dovážet levnější vozy z Austrálie a Nového Zélandu.
Ostrov Upolu
Upolu je tvořen poměrně mírnými vulkanickými svahy, které dosahují výšky kolem 1 000 m nad mořem. Asi pětina ostrova je pokryta původními deštnými pralesy. U pobřeží je Palolo Deep Marina Reserve, kde je možné šnorchlovat. Ve vnitrozemí leží i kráterové jezírko Lanoto´o, ve kterém se dá plavat. Rezervace Uafato Conservation Area (sever ostrova) pokrývá několik desítek čtverečních kilometrů země i moře. Žije zde několik druhů chráněných ptáků. Vesnice Uafato je centrem místních řezbářů. Sataoa and Sa´anapu Conservation Area (na jihu) chrání pobřeží s mangrovníkovými porosty u vesnice Sataoa. Žije zde spousta ptáků. O Le Pupu-Pu´e National Park (jih) je vulkanické území, sahající až k pobřeží (Lava Coast). Jsou zde značené stezky pro trekking. Celé jižní pobřeží je lemováno zálivy a nádhernými plážemi s palmovými porosty. Jsou zde výborné podmínky pro šnorchlování, potápění a plavání. Na ostrově je několik krásných vodopádů, ve kterých se můžete koupat (Togitogiga, Sopo´aga, Papapapai-tai aj.).
Apia
Apia je hlavním městem. Žije zde necelých 50 tisíc obyvatel. Město leží na severním pobřeží na ostrově Upolu, je nejdůležitějším přístavem v zemi. Ve městě se nachází budova parlamentu a historická observatoř, která je nyní meteorologickou stanicí. V roce 1983 byl vybudován kostel s názvem Apia Samoa Temple. V centru města se nachází věž s hodinami, která byla vybudována jako válečný památník. Jsou zde úřady, hotely, restaurace a obchody. Hlavními tržišti jsou Maketi Fou, Flea Market a Fish Market. Nakoupíte zde čerstvé ovoce, zeleninu a na posledně jmenovaném i ryby. Samozřejmě se zde prodávají i různé tradiční domorodé výrobky. Ve městě je několik kostelů různých křesťanských církví, katolický, anglikánský i protestantský. Najdete zde i Museum of Samoa, kde se můžete seznámit s historií a kulturou země.
Ostrov Savaii
Je největší z celého souostroví Samoa. Zdejší obyvatelé si uchovali mnoho z tradičního způsobu života. Nachází se zde také poměrně hodně archeologických památek. Na jihu ostrova leží největší starověká polynéská stavba, stupňovitá pyramida Pulemelei, která je obklopena kamennými platformami a mohylami. Celý ostrov je tvořen vulkanickými vrcholy, z nichž nejvyšší je Silisili 1 866 m (současně nejvyšší bod souostroví). Na jihozápadě najdete u vesnice Taga jedny z nejlepších tichomořských blowholes - Alofa´aga Blowholes , jakési průduchy spojené s mořem, z nichž za přílivu tryská voda jako z gejzírů. Na severovýchodě ostrova leží zajímavá lávová pole, která vytvořil vulkán Matanavu začátkem 20. století.
Aleipata
Z Apie vede 65 km cesta k vodopádům Falefa přes průsmyk Mafa až do distriktu Aleipata - krajině, které dominují vodopády, sněhobílé pláže a tradiční ostrovní osady.
Tafua
Chráněný deštný prales na poloostrově Tafua je skvělým dobrodružstvím, při kterém uvidíte exotické ptactvo a kaloně (druh netopýra).