Saúdská Arábie

SAU

Saúdská Arábie

Informace o zemi

Saúdská Arábie, oficiálním názvem Saúdskoarabské království, je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Saúdská Arábie zaujímá značnou část Arabského poloostrova a díky rozloze 2 149 690 km² je druhým největším státem arabského světa. Na severu a severovýchodě sousedí Saúdská Arábie s Jordánskem a Irákem, na východě s Kuvajtem, Katarem a Spojenými arabskými emiráty, na jihovýchodě s Ománem a na jihu je jejím sousedem Jemen. Ze západu Saúdskou Arábii omývá Rudé moře a na severovýchodě Perský záliv. Saúdská Arábie má druhé největší zásoby ropy na světě a je současně jejím největším vývozcem. To se odráží v místní ekonomice, kterou zisky z ropy vynesly v 60. letech na přední příčky světové ekonomiky, když kvůli ropnému boomu saúdská vláda ohromně zbohatla a začala přetvářet zaostalou zemi v moderní stát. V zemi se nacházejí dvě nejsvětější místa islámu, což jsou Mekka a Medína a ačkoli je království ekonomicky liberální, je saúdskoarabská společnost silně konzervativní.

Informovat o zájezdech do Saúdské Arábie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 2 149 690 km²
Obyvatelstvo: 27 milionů obyvatel
Hlavní město: Rijád
Jazyk: arabština
Měna: saúdský rial (SAR)
Náboženství: islám
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 3 hodiny
Mezinárodní předvolba: + 966

Objevte s námi Saúdskou Arábii

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Občané ČR mohou cestovat s platným cestovním pasem České republiky. Doba platnosti pasu není stanovena, avšak měla by být alespoň o 6 měsíce delší než je povolená doba pobytu.
Víza a režim vstupu: Cestovní agentury nejsou oprávněny podávat žádosti o vízum namísto klientů. Tranzitní vízum není potřeba při pobytu v tranzitním prostoru do 12 hodin. Návštěvní vízum je možno obdržet na velvyslanectví Království Saúdské Arábie v Praze. Výše poplatku za vízum jednovstupé i vícevstupé činí pro občany ČR i ostatních členských států Schengenu 250,- SAR. Při podání žádosti je zároveň nutné uhradit poplatek i za cestovní zdravotní pojištění, jehož výše se může lišit. Potvrzení o uzavřené pojistce a údaje o podmínkách byste měli obdržet na e-mail vyplněný v online systému. Získání saúdskoarabského víza bez místního ručitele (tzv. sponzora) je prakticky vyloučeno. Individuální turistická víza se nevydávají. Zvoucí osoba nebo instituce musí nejprve zajistit předběžný souhlas s vízem u Ministerstva zahraničních věcí Království Saúdské Arábie, následně musí žadatel v České republice podat žádost online prostřednictvím aplikace Enjaz (https://enjazit.com.sa/), která vyžaduje vyplnění čísla předběžného souhlasu. Velvyslanectví Království Saúdské Arábie se následně předkládá podkladová dokumentace žádosti v originálech, spolu s číslem podané online žádosti.
Vstupní víza pro vykonání malé muslimské pouti (al-umra) jsou od r. 2017 vydávána bez lepícího štítku a lze je vyřídit prostřednictvím webové aplikace Ministerstva zahraničních věcí KSA: https://mofa.gov.sa/visaservices/searchvisa.
 
Zastupitelský úřad Království Saúdské Arábie
Korunovační 622/35, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
Tel.: 257 316 606

Praktické informace na cestu

Elektřina: 240 V/50 Hz. V některých místech budete potřebovat adaptér. 
Telefon: Místní mobilní síť pokrývá 95% země. Nicméně stav současných roamingových služeb konzultujte s vašim operátorem.
Internet: Internetové kavárny naleznete ve velkých městech a turistických centrech. Přístup na internet nabízejí také některé hotely.
Pošta: Pošty jsou ve všech větších městech. Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Arabská kuchyně je velmi pestrá a využívá velké množství zeleniny, ovoce, čerstvých bylin a koření, které je nepřetržitě k dostání na zdejších trzích. Kromě běžně známých druhů zeleniny je Saúdská Arábie významným konzumentem oliv, kapary, baklažánu čili lilku a jedlého ibišku zvaného okra. Z mas se zde nejvíce konzumuje maso jehněčí a skopové, ale už méně maso hovězí. Vepřové maso se nejí vůbec, neboť to je pravověrným muslimům zapovězeno. Naopak drůbež je v arabských zemích velmi oblíbená. Velmi málo se konzumují ryby, ale není to způsobeno tím, že by měli k rybímu masu Arabové odpor, ale tím, že maso obecně je v saúdské Arábii považováno za luxusní pokrm a maso rybí patří k tomu nejcennějšímu. Tradičním pokrmem arabské kuchyně, který při stolování nesmí nikdy chybět, je arabský chléb, jemuž se říká pita. Chléb pita se jí buď jen tak, nebo se konzumuje plněný. Většinou se plní tím, čemu se v arabských zemích říká hummus, což je jednoduše řečeno kaše z cizrny. Tradičním základem velkého množství pokrmů, které Saúdská Arábie nabízí, je kuskus. Tyto kuličky z pšeničné krupice se mohou vařit s mlékem nebo se podávají jako dezert s ovocem. Kuskus se dává také do salátů, podává se s vařenou zeleninou, luštěninami anebo masem. Dalším typickým pokrmem Arabů je falafel, který je podobný našim karbanátkům. Arabská verze je však výhradně zeleninová, neboť se jedná o starobylé vegetariánské jídlo pocházející z Egypta. Hlavní ingrediencí tohoto pokrmu je cizrna a jídlo je tak bohaté na proteiny a vitamíny. Za ochutnání jistě stojí i místní masitá pochoutka kebab, která se připravuje z jehněčího nebo z drůbežího masa. Tradiční arabské jídlo je časově poměrně náročný obřad, jenž začíná podáváním tzv. mezzé neboli bohatých zeleninových i masových předkrmů a to jak teplých, tak i studených. Někdy pak následuje polévka a po ní dále hlavní chod, který se většinou skládá z nejrůznějších druhů zeleninových kaší a kousků rožněného masa. Jídlo Arabové nejčastěji zapíjí kávou a i její pití má svoje zákonitosti. Nejdříve přichází na řadu káva bílá, což je odvar z okvětních lístků pomerančovníků nebo růží, která napomáhá dobrému zažívání. Klasická silná arabská káva přichází na řadu až úplně nakonec.

Podnebí

Saúdská Arábie má, kromě západní provincie Asír, suché pouštní podnebí s velmi vysokými denními a naopak nízkými nočními teplotami s minimem srážek. Nejzřetelnější rozdíly podnebných podmínek jsou mezi vnitrozemskými a přímořskými oblastmi. Průměrné letní denní teploty dosahují až 45 °C, ale mohou být klidně až o deset stupňů vyšší. V zimě se průměrné teploty pohybují okolo 19 °C a jen zřídkakdy klesnou pod 0 °C. Podnebí Asíru je notně ovlivněno monzuny Indického oceánu a celoročně zde spadne přibližně 480 mm srážek. Na západním břehu je poměrně vysoká vlhkost, zatímco ve vnitrozemí jsou srážky velmi neobvyklé. Někde spadne např. 65 mm srážek ročně a jinde nezaprší několik let.

Saúdská Arábie - Fotogalerie

Zažijte Saúdskou Arábii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Saúdské Arábie

Kam se vydat

Jeddah

Jeddah představuje místo, jehož návštěvou se lidé nevyznávající muslimskou víru přiblíží svatým městům Mekce a Medině nejvíce. Dále do těchto svatých měst už mohou pouze muslimové. Dnes je Jeddah světovou metropolí na břehu Rudého moře a je ceněný právě díky své výhodné pozici a velmi významnému přístavu. Před vybudováním Diplomatické čtvrti v Rijádu se zde nacházely mnohé ambasády a zastupitelské úřady západních zemí. Dodnes však Jeddah představuje významné obchodní centrum celého Království Saúdské Arábie a stejně tak velmi významnou náboženskou zastávku, neboť je vstupní branou do již zmíněné Mekky. Staré město Jeddahu je dnes po právu chráněnou oblastí, obsahující mnoho tradičních budov postavených z korálů, které byly vyzvednuty z útesů Rudého moře. Na pobřeží se rozprostírá mnoho překrásných pláží a přímořských středisek, které nabízejí náhled na fascinující podmořský život v blízkosti rudomořských útesů. Jiddah má také jedno z nejlepších tržišť v celém království – Souk Al-Alawi. Táhne se napříč starým městem a ve stovkách krámků nabízí všechny myslitelné druhy zboží, ať už chcete koupit suvenýry nebo ovčí vlnu. Zajímavé jsou i tři renovované městské brány, například Severní městská brána je nádhernou ukázkou tradiční městské architektury.

Mekka

Mekka je považována muslimy za nejsvětější místo na Zemi. Je hlavním městem provincie Makkah a nachází se přibližně 80 km od pobřeží Rudého moře a to přímo v centrální oblasti arabského poloostrova. Mekka se rozprostírá mezi dvěma pohořími, které definovaly současnou velikost města. Centrum Mekky tvoří největší náboženská budova světa - mešita Masjid al-Haram neboli Velká mešita, kolem níž se rozkládá Staré město. Směrem od mešity vedou hlavní ulice Al-Mudda\\\\\\\'ah a Sūq al-Layl směrem na sever a As-Sūg směrem na jih. Cíl pouti do Mekky, jenž musí alespoň jednou za život vykonat každý pravověrný muslim, představuje svatyně Kaaba, která se nachází na nádvoří Velké mešity. Postavena je z kamenných bloků na mramorovém podstavci a v její východní stěně je uložen nejsvětější a nejvzácnější islámský artefakt, tzv. Černý kámen. Mekka a svatá místa v jejím okolí jsou pro nemuslimy nepřístupná. V centru města stojí Obrovská mešita s posvátným Zamzamem. Na ústředním nádvoří je Kaaba, ke které se muslimové obracejí při každé modlitbě. Podle tradice byla Kaaba postavena Adamem, později ji přebudoval Abraham se synem Ishmaelem jako napodobeninu božského domu na nebi. V horách nad Mekkou leží letní sídlo Taif, které je zpřístupněno všem. Lidé sem přicházejí kvůli podnebí, nádherné scenérii a pohodové atmosféře. Taifská hlavní mešita je skvělým příkladem jednoduché islámské architektury. Palác Shubra je krásně opravený typický dům, v němž sídlí městské muzeum. Byl postaven na přelomu století a původně sloužil jako sídlo saúdských králů.

Rijád

Rijád je hlavním a největším městem Saúdské Arábie a je situován v centrální oblasti Arabského poloostrova. Jelikož se nachází ve velmi suché oblasti, přivádí se sem obrovské množství vody za pomoci 467 km dlouhého potrubí, vedeného z odsolovacích stanic až z pobřeží Perského zálivu. První stavitelský boom přišel v 60. letech 20. stol., kdy byly objeveny obrovské zásobárny ropy. Staré budovy byly demolovány a na jejich místě vyrostla moderní komerční zástavba. Město je rozděleno na 17 městských celků, z nichž každý velkým dílem přispívá k bohaté a unikátní historii země. Srdcem a duší města je čtvrť Olaya. Tato komerční a obytná čtvrť poskytuje svým návštěvníkům možnosti ubytování, nákupů, zábavy i stravování. Nejstaršími městskými částmi jsou Al-Bathaa a Al-Dirah, které tvoří centrum města. Naleznete zde pevnost Masmak z 19.století, která je největší atrakcí města. Západním směrem se nachází Rijádské muzeum historie a archeologie. Velká část zastupitelských úřadů, sídla mezinárodních organizací, ale také nákupní střediska se soustřeďují v tzv. Diplomatické čtvrti. Ta je známá pro svoji vybranou architekturu a funguje jako model pro mnohé islámské metropole celého světa. Ve čtvrti Qasr Al-Hukm se nachází Palác spravedlnosti, čtvrť Al-Dira obsahuje mimo obchodní budovy Královský palác, tržiště Al-Mu\\\\\\\'eiqilia a Velkou mešitu. Mezi další dominanty města patří např. 170 m vysoká Rijádská televizní věž postavená v letech 1978-1981. Prvním mrakodrapem vystavěným v Saúdské Arábii je centrum Al Faisaliyah. Cestovatele oblast láká krásnými muslimskými památkami. Ačkoliv je Rijád hlavním městem země, v minulosti byl nejdůležitějším sídlem a centrem královské vlády jen několik let. Až do počátku osmdesátých let 20. století totiž byla všechna ministerstva, ambasády i jiné důležité instituce v Jiddah. Rijád znamená v arabštině totéž co zahrady a dokazuje to, že je Rijád městem zeleně.
Největší pohled do dějin země nabízí Rijádské muzeum. V Národopisném sále se nachází obrovský model pevnosti Masmakh, která je středem historie moderní Saúdské Arábie. Byla to právě pevnost v Rijádu, kterou v roce 1902 přepadl Abdul Aziz a jeho kumpáni. Kromě tohoto modelu tu najdete ukázky vyřezávaných a malovaných dveří z Qassimu, oblasti severně od Rijádu, a Qatifu, města, které bývalo velkým přístavem. Mezi zajímavé exponáty patří i oblečení, hudební nástroje, zbraně, tradiční kuchyňské potřeby a některé šperky. Samotné muzeum je ukázkou islámské architektury. Univerzitní muzeum krále Sauda ukrývá nálezy z archeologických vykopávek v Al-Fao a v Rabdahu. Pokud však máte zájem o návštěvu, musíte nejdříve kontaktovat univerzitní oddělení pro veřejnost. Samotný Rabdah se nachází na konci tzv. Prázdné čtvrti. Bývalo jedním z nejdůležitějších měst let na přelomu letopočtu. Pevnost Masmakh je také dobrým cílem pro vaši návštěvu. Opevněná stavba s nádherně malovanými interiéry má obrovské nádvoří se šesti bohatě zdobenými dveřmi. Vedou do místností, které byly dříve velmi důležité, ale dnes zejí prázdnotou. V nejvyšším patře stojí tři mohutné sloupy, které podpírají dřevěnou střechu. Palác Murabba postavil v roce 1946 král Abdul Aziz, protože potřeboval honosné sídlo vlády. Stavba je vkusnou kombinací paláce a pevnosti. Královské Faisalské středisko záchrany islámského učení, další významné místo Rijádu, vždy nabízí výstavu některých předmětů islámského umění a kultury. Rovněž je tu stálá expozice o zachování a ochraně starých knih a rukopisů. Okolí Rijádu tvoří historickou oblast Diriya, v 18. století hlavní město prvního státu. Celá oblast byla zrenovována a zpřístupněna veřejnosti. Ve městě Janadriya se každoročně koná Janadriyajský kulturní festival. Zahrnuje přehlídku tanců, závody velbloudů stejně jako ukázky tradičního umění a uměleckých řemesel. Trvá přibližně dva týdny a koná se vždy v únoru, kdy je počasí chladnější.

 

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)