Saúdská Arábie, oficiálním názvem Saúdskoarabské království, je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Saúdská Arábie zaujímá značnou část Arabského poloostrova a díky rozloze 2 149 690 km² je druhým největším státem arabského světa. Na severu a severovýchodě sousedí Saúdská Arábie s Jordánskem a Irákem, na východě s Kuvajtem, Katarem a Spojenými arabskými emiráty, na jihovýchodě s Ománem a na jihu je jejím sousedem Jemen. Ze západu Saúdskou Arábii omývá Rudé moře a na severovýchodě Perský záliv. Saúdská Arábie má druhé největší zásoby ropy na světě a je současně jejím největším vývozcem. To se odráží v místní ekonomice, kterou zisky z ropy vynesly v 60. letech na přední příčky světové ekonomiky, když kvůli ropnému boomu saúdská vláda ohromně zbohatla a začala přetvářet zaostalou zemi v moderní stát. V zemi se nacházejí dvě nejsvětější místa islámu, což jsou Mekka a Medína a ačkoli je království ekonomicky liberální, je saúdskoarabská společnost silně konzervativní.
Saúdská Arábie
Informace o zemi
Mapa
Základní údaje
Objevte s námi Saúdskou Arábii
Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme
Rádi Vám připravíme nabídku na míru
Praktické informace
Cestovní doklady a víza
Praktické informace na cestu
Stravování
Arabská kuchyně je velmi pestrá a využívá velké množství zeleniny, ovoce, čerstvých bylin a koření, které je nepřetržitě k dostání na zdejších trzích. Kromě běžně známých druhů zeleniny je Saúdská Arábie významným konzumentem oliv, kapary, baklažánu čili lilku a jedlého ibišku zvaného okra. Z mas se zde nejvíce konzumuje maso jehněčí a skopové, ale už méně maso hovězí. Vepřové maso se nejí vůbec, neboť to je pravověrným muslimům zapovězeno. Naopak drůbež je v arabských zemích velmi oblíbená. Velmi málo se konzumují ryby, ale není to způsobeno tím, že by měli k rybímu masu Arabové odpor, ale tím, že maso obecně je v saúdské Arábii považováno za luxusní pokrm a maso rybí patří k tomu nejcennějšímu. Tradičním pokrmem arabské kuchyně, který při stolování nesmí nikdy chybět, je arabský chléb, jemuž se říká pita. Chléb pita se jí buď jen tak, nebo se konzumuje plněný. Většinou se plní tím, čemu se v arabských zemích říká hummus, což je jednoduše řečeno kaše z cizrny. Tradičním základem velkého množství pokrmů, které Saúdská Arábie nabízí, je kuskus. Tyto kuličky z pšeničné krupice se mohou vařit s mlékem nebo se podávají jako dezert s ovocem. Kuskus se dává také do salátů, podává se s vařenou zeleninou, luštěninami anebo masem. Dalším typickým pokrmem Arabů je falafel, který je podobný našim karbanátkům. Arabská verze je však výhradně zeleninová, neboť se jedná o starobylé vegetariánské jídlo pocházející z Egypta. Hlavní ingrediencí tohoto pokrmu je cizrna a jídlo je tak bohaté na proteiny a vitamíny. Za ochutnání jistě stojí i místní masitá pochoutka kebab, která se připravuje z jehněčího nebo z drůbežího masa. Tradiční arabské jídlo je časově poměrně náročný obřad, jenž začíná podáváním tzv. mezzé neboli bohatých zeleninových i masových předkrmů a to jak teplých, tak i studených. Někdy pak následuje polévka a po ní dále hlavní chod, který se většinou skládá z nejrůznějších druhů zeleninových kaší a kousků rožněného masa. Jídlo Arabové nejčastěji zapíjí kávou a i její pití má svoje zákonitosti. Nejdříve přichází na řadu káva bílá, což je odvar z okvětních lístků pomerančovníků nebo růží, která napomáhá dobrému zažívání. Klasická silná arabská káva přichází na řadu až úplně nakonec.
Podnebí
Saúdská Arábie má, kromě západní provincie Asír, suché pouštní podnebí s velmi vysokými denními a naopak nízkými nočními teplotami s minimem srážek. Nejzřetelnější rozdíly podnebných podmínek jsou mezi vnitrozemskými a přímořskými oblastmi. Průměrné letní denní teploty dosahují až 45 °C, ale mohou být klidně až o deset stupňů vyšší. V zimě se průměrné teploty pohybují okolo 19 °C a jen zřídkakdy klesnou pod 0 °C. Podnebí Asíru je notně ovlivněno monzuny Indického oceánu a celoročně zde spadne přibližně 480 mm srážek. Na západním břehu je poměrně vysoká vlhkost, zatímco ve vnitrozemí jsou srážky velmi neobvyklé. Někde spadne např. 65 mm srážek ročně a jinde nezaprší několik let.
Saúdská Arábie - Fotogalerie
Zažijte Saúdskou Arábii na vlastní kůži!
Kam se vydat
Jeddah
Mekka
Rijád
Přehled všech zájezdů dle data
Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů.