Malá a nenápadná země, ve které najdete úplně vše - překrásné hory, průzračná jezera, obrovské jeskyně, divoké řeky, krásná města, malé vesničky i kousek moře, to je Slovinsko. Vzniklo v roce 1991 z části bývalé Jugoslávie a sousedí s Rakouskem, Maďarskem, Itálií a Chorvatskem. Svojí rozlohou se řadí mezi malé Evropské země (dá se přirovnat k rozloze Jihomoravského kraje), ale chlubí se rozmanitou přírodní scenérií. V severní části je země hornatá díky jižní části Alp, východní část je typická svou nížinou Panonské pánve, na jihozápadě je několik desítek kilometrů dlouhé pobřeží Jaderského moře, které zahrnuje i část Istrie a na jihozápadě nalezneme velkou chloubu Slovinska, a to krasový svět – jeskyně – Postojna jama a Škocjanske jame. Zhruba polovina země je tvořena lesními porosty (třetí nejzalesněnější stát Evropy).
Slovinsko
Informace o zemi
Mapa
Základní údaje
Rozloha: 20 273 km²
Obyvatelstvo: 2 061 085
Hlavní město: Ljubljana
Jazyk: slovinština
Měna: EURO (€)
Náboženství: katolíci (58 %), jiná náboženství (32%), bez vyznání (10 %)
Národnostní složení: Slovinci (83%), Srbové (2%), Chorvati (1,80%), ostatní
Časové pásmo: stejný čas jako v České republice
Objevte s námi Slovinsko
Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme
Rádi Vám připravíme nabídku na míru
Praktické informace
Cestovní doklady a víza
V souvislosti se vstupem ČR do EU se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob). Ke vstupu do Slovinska potřebujete platný občanský průkaz nebo cestovní pas.
Velvyslanectví České republiky ve Slovinsku
Riharjeva 1, 1000 Ljubljana
Telefon +3861/4202450, +3861/4202451, +3861/4202464
Fax +3861/2839259, nouzová linka +386/41/679103
E-mail: ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Slovinsko
Praktické informace na cestu
Elektřina: 220V/ 50H. Zásuvky našeho typu.
Telefon: Telefonní systém je velmi dobrý.
Internet: Internet je běžně dostupný.
Pošta: Pošta je spolehlivá.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.
Stravování
Ač je Slovinsko malou zemí, jeho kuchyně skrývá velké bohatství. Najdete tu pestrou nabídku jídel ovlivněných národními kuchyněmi okolních států, především Rakouska, Itálie a Maďarska. Toto spojení vytváří kulinářský zážitek, o který byste se neměli nechat ochudit.
Štruklji mohou být moučník i příloha k masu. Jedná se o něco jako plněný závin či knedlík, který může obsahovat různé náplně. Štruklji se podle účelu připravují nasladko i naslano. Sladká varianta s ořechovou, ovocnou či makovou náplní se hodí především k snídani či k svačině a varianta naslano se může servírovat ve formě přílohy k hlavnímu jídlu místo klasického knedlíku nebo jako hlavní chod. Prekmurska gibanica je tradiční dezert, který se připravuje z listového těsta a tvoří jej mnoho vrstev, které obsahují střídavě všechny oblíbené ingredience – mák, jablka, rozinky, vlašské ořechy i tvaroh. Blejska kremna rezina je typickým produktem oblasti jezera Bled. Skládá se ze dvou vrstev, které jsou vložené mezi tenké plátky listového těsta – vanilkového pudinku a šlehačkového krému.
Obara a žganci - pod tímto názvem se skrývá slovinská specialita – polévka podávaná s pohankovými škubánky s cibulkou a škvarky. Obara je silný vývar, většinou hovězí s kořenovou zeleninou, a žganci jsou takové pohankové škubánky – malé kousky, které se jedí buď k polévce, nebo se do ní přímo vhodí. Pršut je lahůdka, která se do Slovinska dostala ze sousední Itálie, kde se ovšem nazývá prosciutto. Důkladně vysušená vepřová šunka se musí nejprve řádně nasolit a nechá se přibližně dva měsíce uležet, přičemž je postupně stlačována. Sůl se nakonec omyje a šunka se na stinném místě nechá chladným vzduchem dosušit, a to až devět měsíců. Stejně jako v Itálii se ani ve Slovinsku pršut neudí. Potica je podobná naší bábovce. Je to rolka připravovaná z kynutého těsta, které je tradičně plněné vlašskými ořechy. Nicméně může obsahovat i mák, med nebo estragon. Díky náplni je vláčnější než naše bábovka a její nejtradičnější ořechová příchuť vás uchvátí. Tento moučník nesmí chybět na žádném svátečním stole, podává se během Vánoc, Velikonoc, ale i na svatbách a dalších oslavách.
Z grilovaných specialit je možné si dát čevapčiči – směs mletého masa ve tvaru válečků upečená na grilu, podává se nejčastěji s ajvarem (mleté grilované papriky). Pochoutkou je i kranjska klobasa nebo pleskavica.
K jídlu se pije víno, pivo, nealko nápoje. Typická slovinská vína jsou bílá i červená, odrůd je velká škála a během cesty bude určitě šance je ochutnat a vybrat si svého favorita. Káva se pije velmi silná, s mlékem i bez mléka, vliv Itálie je zde patrný a káva je kvalitní.
Orientační ceny: Jídlo v restauraci vychází na cca 7-20 EUR, pivo 0,3ml cca 2 EUR, víno láhev cca 5-6 EUR (kvalitnější vína více), balená voda 0,5l cca 0,50 EUR, káva v restauraci 2-3 EUR.
Během cesty je možné téměř všude zakoupit balenou vodu. Vodu z místních zdrojů je možné běžně používat ke konzumaci. Voda je zdravotně nezávadná a je možné ji pít bez omezení. Na „vnitřní dezinfekci“ si můžete přibalit vzorek domácí pálenky, kterou můžeme po večerech společně ochutnávat.
Podnebí
Slovinsko je sice malá země, za to velmi různorodá. A velké plus je, že navštívit ho můžete v kterékoliv roční době a vždy budete nadšeni. Obecně platí, že nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou −2 °C, nejtepleji je v červenci, průměrně okolo 23 °C. V horách je nutné se připravit na počasí odpovídající alpskému klimatu, což znamená, že v létě na vás čekají příjemné teploty a časté letní bouřky a v zimě mrazivé zimy se spoustou sněhu. Severozápad země se vyznačuje horskými pásmy, je tedy možné očekávat i vydatné deště. Na pobřeží očekávejte středomořskou atmosféru – slunce, vysoké teploty a mírné zimy, sníh je považován za raritu. Ve zbylých částech země panuje kontinentální podnebí jako v ČR, tj. horké léto a chladná zima.
Slovinsko - Fotogalerie
Zažijte Slovinsko na vlastní kůži!
Kam se vydat
Ljubljana
Lublaň (Ljubljana) je sice malé město, ale získá si srdce návštěvníků opravdu rychle. Spousta usměvavých lidí, kavárny, restaurace, promenáda u řeky, památky a stavby architekta Josipa Plečnika, to je Lublaň. Díky své malé rozloze se tu můžete bez problému pohybovat pěšky.
Jezero Bled
Bledské jezero nabízí překrásný panoramatický výhled na okolní celoročně zasněžené hory. Avšak nejen horská panoramata posouvají Bled na první příčku nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Je považováno za výkladní skříň této země. A je až ku podivu, že přestože si hoví v předních příčkách návštěvnosti, nebývá Bled přeplněn turisty.
Jeskyně Postojna
Světově proslulá kráska – jeskyně Postojna patří mezi slovinské perly. Speciální vlak vás vezme hluboko do tohoto nádherného podzemního světa. Uvidíte neobvyklé skalní útvary, kouzelné stalaktity a stalagmity, podzemní chodby a podivné živočichy. Nejslavnější a nejvýznamnější z nich je lidská ryba (Proteus anguinus). Nedaleko je historický hrad Predjama, největší jeskynní hrad na světě, zabudovaný do skalní stěny, která skrývá jeskyni.
Národní park Triglav
Triglavský národní park zahrnuje téměř celou část slovinských Julských Alp. Pojmenován je podle nejvyšší hory Slovinska – Triglav. Národní park se nachází na západě Slovinska v blízkosti italských a hranic. Park se táhne až na sever, kde sousedí s Rakouskem. Je jediným národním parkem ve Slovinsku. To, že je jedináček, si kompenzuje rozlohou – téměř 85 tisíc hektarů, to odpovídá 4 procentům území celého Slovinska. Oficiálně park vznikl v roce 1961, o 20 let později už byla součástí parku i hora Triglav.
Piran
Nejkrásnější město na slovinském pobřeží rostlo díky soli. Slané pánve Piran, kde se sůl stále ještě vyrábí starými metodami, byly důvodem rozkvětu malebného středomořského města s překrásným kostelem a kulturními zajímavostmi.
Lipica
Slovinci jsou právem hrdí na Lipicu a její hřebčín, který funguje již více než 400 let. Nejstarší evropský hřebčín, který chová stejného koně bez přerušení, je kulturní a historickou památkou. Po vstupu do panství vás bude čekat prohlídka nejstarší stodoly se zástupci všech klasických linií Lipicánů, návštěva muzea kočárů, procházka po pastvinách cestou stromů a parků a seznámení se se zvláštnostmi města Lipica.
Škocjanské jeskyně
Společně s jeskyní Postojna patří Škocjanské jeskyně k nejvyhledávanějším krásám Slovinska. Pro svůj půvab a jedinečné krasové útvary byla roku 1986 zapsána na Seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Přehled všech zájezdů dle data
Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů.