Spojené arabské emiráty (SAE) je stát na středním východě, rozkládající se v jihozápadní Asii na východě Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií. Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (na jednom z nich leží hlavní město Abú Dhabí). Podnebí je tropické a suché. Průměrné srážky dosahují asi 100 mm. Velice časté jsou silné písečné bouře.
Spojené arabské emiráty
Informace o zemi
Mapa
Základní údaje
Rozloha: 83 600 km2
Obyvatelstvo: 5 milionů
Hlavní město: Abú Dhábí
Jazyk: arabština, perština, angličtina, také jazyky hindí a urdu
Měna: 1 Dihram (Dh) = 100 Fils
Náboženství: Islám
Časové pásmo: Posun oproti České republice je + 2 hodiny v době letního času, + 3 hodiny v době zimního času.
Mezinárodní předvolba: 00 971
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba: 998, policie:999, hasiči: 997
Objevte s námi Spojené arabské emiráty
Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme
Rádi Vám připravíme nabídku na míru
Praktické informace
Cestovní doklady a víza
Doklady: Budete potřebovat platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 3 volnými stránkami (pozor, na stránce nesmí být ani propité razítko z předchozích stránek). Je vhodné vzít si s sebou fotokopie dvoustrany pasu s osobními údaji a 2 rezervní fotografie pasového formátu (př. pro případ ztráty nebo krádeže pasu). V pase nesmí být razítko Izraele!
Víza: S platností od 22. 3. 2014 byla Česká republika zařazena do zvýhodněného vízového režimu SAE zvaného „visa on arrival“. Držiteli cestovního pasu České republiky je při vstupu do země zdarma uděleno do dokladu vízové razítko opravňující k pobytu v délce 30 dnů. Překročení povolené délky pobytu je penalizováno.
Velvyslanectví Spojených arabských emirátů
Peter-Jordan-Strasse 66
Vienna A-1190
emirates@aon.at
Telefon: 00 431-368 14 55
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.
Praktické informace na cestu
Elektřina: Napětí 220-240V, kmitočet 50 Hz. V některých místech je třeba adaptér.
Telefon: Místní telefonní síť je spravována monopolní firmou Etisalat, která disponuje nejmodernějším vybavením. Mezinárodní telefonní kód SAE je 971. Při telefonování z území SAE je nutné uvést předčíslí 00 plus mezinárodní kód volané země. Všichni tři čeští operátoři mají do SAE roaming, aktuální ceny hovorů a SMS zjistíte u svého poskytovatele služeb.
Internet: Internetové služby jsou v SAE plně etablovány a množství internetové kavárny je standardně k dispozici.
Pošta: Poštovní služby jsou v Emirátech na vysoké úrovni. Známky zakoupíte přímo na poště nebo v některých obchodech. Poštovní schránky červené barvy najdete na řadě míst, především u frekventovaných obchodních center a na dalších místech.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.
Stravování
Velké hotely a restaurace mají standard srovnatelný s Českou republikou a při dodržování základních hygienických pravidel není třeba se obávat nákazy z potravin. Zejména v Dubaji budete překvapeni ohromnou nabídkou restaurací a bister všech možných národních kuchyní, na jaké si jen vzpomenete. Typická místní jídla lze ochutnat na stáncích, které nabízejí zejména tradiční orientální sendviče (šavarna, falafel, kebab). Vždy předem vyhodnoťte hygienický standard konkrétního podniku a určitě se vyhněte konzumaci salátů a nedostatečně upraveného masa. Typické arabské restaurace najdete hlavně v historických centrech měst. Během Ramadánu mají restaurace přes den zavřeno. Alkohol není běžný, cizinci jej mohou dostat v hotelových restauracích a barech, s výjimkou emirátu Sharjah, kde není dostupný vůbec.
Podnebí
Pouštní klima, horká a suchá léta (až 50°C), při pobřeží vysoká vlhkost vzduchu, teplé a suché zimy (denní teploty okolo 25°C, v noci se může ochladit až na 5°C).
Spojené arabské emiráty - Fotogalerie
Zažijte Spojené arabské emiráty na vlastní kůži!
Kam se vydat
Dubaj
Dubaj je moderní centrum Perského zálivu. Je hlavním městem emirátu Dubaj, který je nejlidnatější a druhý největší ze všech arabských emirátů. Drtivá většina emirátu Dubaj žije právě v tomto městě, kde se odehrává téměř veškerý hospodářský, sociální, kulturní i politický život. Dubaj se dělí celkem na 14 městských čtvrtí. Samotné město rozděluje na dvě části zátoka Dubaj Creek, která je často mylně považována za řeku. Na severní straně zátoky Dubaj Creek se rozkládá starší část města čtvrť Deira s tradičními tržišti. Město protíná dvanáctiproudá hlavní třída Sheikh Zayed Road, která vede souběžně s pobřežím. Podél této tepny byla vystavěna červená linka metra, která vede od letiště směrem k Dubaj Marině. Zelená linka byla otevřena později v roce 2011 a vede kolem Creeku a staršími částmi Dubaje. Podél třídy Sheikh Zayed Road dominují ve čtvrti New Dubaj a Dubaj Marina výškové stavby s nejvyšší stavbou světa Burj Khalifa (828 m). Město leží na severním okraji emirátu v místech, kde se nachází hranice se sousedním emirátem Šardžá, vyvíjí se proto především na jih. Dubaj se rozrůstá směrem do moře, kde vytváří úžasné umělé poloostrovy ve tvaru palmy, zvané Palm Islands a souostroví, z nichž nejznámějším je The World, jehož ostrovy tvoří mapu světa.
Bastakiya
Basatkiya je čtvrt, ve které můžeme obdivovat původní dubajskou kulturu. Romantické úzké uličky, tradiční arabská architektura a především pověstné větrné věže, které sloužily k ochlazování místních domů. Historické stavby ve čtvrti Bastakiya mají dnes své uplatnění především jako galerie, muzea, restaurace, obchody a tržiště.
Al Fahidi
Pevnost Al Fahidi s historickým muzeem Dubaje. Na východ od pevnosti se nachází oblast s největší koncentrací větrných věží, kterými proslula čtvrt Bastakiya. Pohled na jednu z dubajských dominant, mešitu Jumeirah. Mezi největší atrakce Dubaje bezesporu patří nejvyšší budova světa Burj Khalifa www.burjkhalifa.ae se svými 162 patry a výškou 828 metrů (stanice metra Dubaj Mall, vyhlídka je ve 124 patře ve 452 metrech a At the top ve 148. patře v 555 metrech). S budovou přímo sousedí největší nákupní středisko na světě Dubaj Mall s akváriem zapsaným ve Guinessově knize rekordů. Dubaj Mall obklopuje fontána Dubaj Fountain, kde se od šesti hodin večer odehrává každých 30 minut velkolepé představení www.thedubaimall.com. Světoznámou stavbou je hotel Burj al Arab, šestihvězdičkový hotel ve tvaru plachetnice, který se nachází ve čtvrti Jumeirah (stanice metra Mall of The Emirates + taxi). Poblíž jsou i další velkolepé hotely např. Jumeirah beach hotel nebo hotel Atlantis Dubai. V této čtvrti se nachází i jediná turistům přístupná mešita a umělý poloostrov ve tvaru palmy Palm Islands a souostroví vytvářející mapu světa The World. Turistickým lákadlem je i lyžařská sjezdovka Ski Dubai postavená v nákupním středisku Mall of the Emirates (stanice metra Mall of Emirates). Zajímavá je i Dubai Marina se svými skleněnými mrakodrapy a luxusními jachtami (stanice metra Dubai Marina). Zážitkem je také vodní taxi Abra, kterým se dá přepravit na druhou stranu Creeku do Starého města a navštívit místní trhy. Mezi nejznámější patří Gold souk se zlatnictvím a Spice souk s kořením. S kapitánem Abry je možné se domluvit i na delší projížďce po zátoce. Jednou z hlavních atrakcí Dubaje jsou i pláže. Řada z nich jsou soukromé, veřejné pláže se nachází např. poblíž hotelu Burj Al Arab (vstup volný), Al Mamzar (vstup se platí) anebo v Marina beach resortu.
Sharjah
Město Sharjah je hlavním městem emirátu Sharjah. Nachází se na pobřeží Perského zálivu. Ve městě Sharjah se nachází jedno ze sídel šejka Sultana bin Mohammeda Al Qasimi, vládce emirátu. Obdivovat zde můžeme stavby v tradičním stylu se zdmi z mořských korálů. Jejich bělost kontrastuje s pestrostí zboží místních tržišť, kde si na své přijde opravdu každý. Atmosféru blahobytu dokresluje hojnost ovoce, zeleniny, ryb. Emirát má rozlohu 2600 km² a v roce 2008 měl 800 000 obyvatel. Jako jediný leží jak na pobřeží Perského zálivu, tak i na pobřeží Ománského zálivu. Metropolí emirátu je město Šardžá. Emirát Sharjah má poměrně strategickou polohu v rámci Spojených arabských emirátů, neboť sousedí se zbylými šesti emiráty. Do Dubaje a ostatních emirátů to budete mít opravdu blízko, a proto je emirát Sharjah vyhledáván jako základna pro konání výletů. Modernizované hlavní město Sahrajn nabízí mnoho kulturních zážitků svým návštěvníkům, nabízí zachovalé kulturní památky a tradiční arabskou architekturu. Při procházkách městem nemůžete minout Modrý souk, který najdete na východní straně zálivu Khor Khalid, a který svým vzhledem připomíná spíše supermoderní vlakové nádraží. Budova byla postavena v tradičním islámském stylu a ukrývá luxusní obchody se zlatem, elektronikou a drahými látkami. Dalším symbolem emirátu Sharjah je pomník na náměstí Cultural Square, který znázorňuje otevřený korán. Emirát Sharjah vyniká mezi ostatními emiráty i tím, že tu panují poněkud přísnější společenská pravidla. V hotelu a na jeho soukromé pláži můžete dělat vše, co se vám jen zlíbí, ovšem mimo hotel musíte respektovat a dodržovat určitá pravidla. Dejte si pozor hlavně na oblečení: muži i ženy by měli mít zahalená ramena a kolena. Při nedodržení těchto zásad by vám mohlo hrozit až vězení. Rovněž počítejte s tím, že v Sharjahu se neprodává alkohol, nejsou tu žádné kluby ani diskotéky. Díky výhodné poloze Sharjahu to ovšem nebudete mít daleko například do Dubaje, kde si můžete zábavy užívat téměř bez omezení.
Ajman
Město Ajman se nachází v emirátu Ajman, který je nejmenším ze všech sedmi emirátů. Přesto je město doslova nabité památkami. O nemalou zajímavost se postarali i ajmanští šejci, kteří by rádi vylepšili vzhled svého města, a tak nejenže byl vydán příkaz k vysazování nových stromů, ale bylo zakázáno vylepování plakátů na ulicích a domech. Ani to však zdaleka nestačilo - byl vydán i zákaz sušení prádla na balkónech vedoucích do ulice nebo zákaz provozu dalších, noční klid rušících, kaváren. Ajman je ze všech sedmi arabských emirátů nejmenší - jeho rozloha je pouhých 260 km2. Emirát Ajman se nachází v sousedství emirátu Sharjah a Umm Al Quwain. Součástí emirátu jsou i dvě malé enklávy Masfut a Manama v pohoří Hajar. Ajman není jen název emirátu, ale i stejnojmenného hlavního města. Tady na vás dýchne prastará historie, ale současně uvidíte moderní a živoucí město. Ptáte se, co můžete navštívit v emirátu Ajman? Především jsou to jeho několikakilometrové pláže pokryté nádherným bílým pískem. Voda je tu neobyčejně čistá a průzračná. Díky její kvalitě žijí v moři nejrůznější druhy rostlin a živočichů a oblast je tak oblíbená zejména mezi potápěči a obdivovateli podmořského světa. Ajman nabízí to nejlepší koupání z celých Spojených arabských emirátů. Nezbývá, než vyzkoušet zdejší nádherné moře na vlastní kůži! Nenechte si ujít ani návštěvu zdejší obrovské loděnice na stavbu lodí zvaných Dhows. Vychutnejte si romantickou atmosféru města Ajman, které nabízí neobyčejnou útulnou atmosféru. Najdete tu bezpočet příjemných restaurací, obchůdků a klasických arabských trhů. Odpočinek si můžete vychutnat v upravených parcích.
Abú Zabí, též Abu Dhabi
Je nejzápadnější, největší a nejbohatší ze sedmi členských států Spojených arabských emirátů. Zároveň je to jeden ze šesti zakládajících států této federace. Emirát je situován na jihozápadním pobřeží Perského zálivu a zabírá plochu 73 060 km². Před pobřežím emirátu se nachází 200 přilehlých ostrovů. Na jednom z nich byla vybudována metropole emirátu, město Abú Zabí. V emirátu převládá poušť a proto má také nízkou hustotu osídlení s relativně malým počtem roztroušených sídel. Na jihu emirátu na okraji pouště Rub al-Chálí se však nachází rozsáhlá osídlená oáza Liwa. Ve stejnojmenném hlavním městě emirátu sídlí prezident SAE Chalífa bin Saíd Ál Nahján (v úplném anglickém přepisu Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan), který je zároveň vládcem emirátu Abú Zabí. Také jeho bratr, korunní princ emirátu a generál ozbrojených sil SAE Mohamed bin Saíd Ál Nahján, má své sídlo v tomto městě. Zde je také sídlo vlády i federálních úřadů Spojených arabských emirátů. Město Abú Zabí je hlavním obchodním a kulturním střediskem emirátu.
Fudžajra
Je také jedním ze sedmi emirátů, tvořících Spojené arabské emiráty. Nachází se na jejich východě, u hranic s Ománem. Má rozlohu 1 150 km2 a asi 130 000 obyvatel, kteří hlavně žijí ve stejnojmenném hlavním městě. Území emirátu je převážně hornaté, což je příčinou relativně vysokých dešťů, které umožňují zemědělství. Roku 1902 se emirát stal britským protektorátem a roku 1971 se stal součástí Spojených arabských emirátů. Emirát je absolutistickou monarchií, takže veškerou moc má emír Hamad bin Mohammed Al Sharqi, který vládne od roku 1974. Vládu tvoří emír a členové jeho rodiny, přičemž několik členů místních významných rodin má poradní hlas. Emír oznamuje svá rozhodnutí vládě a po jejich přijetí se stávají zákonem. Prakticky není rozdíl mezi emírovým soukromým majetkem a státním majetkem. Jako právo je uplatňována šaría, včetně veřejného bičování za různé prohřešky. Ekonomicky země závisí na dotacích z federace. Místní průmysl je zejména stavebnictví, turismus a existuje zde bezcelní zóna
Rás al-Chajma
Je dalším ze sedmi autonomních emirátů Spojených arabských emirátů. Stejně se jmenuje i jeho hlavní město Rás al-Chajma. Emirát se nachází v severní části Spojených arabských emirátů u Perského zálivu. Charakteristické pro tento emirát je příjemné podnebí a místy zalesněné pohoří Hajar. Je to 4. největší emirát. Byl vždy považován za důležité obchodní centrum mezi východem a západem.
Umm al-Kuvajn
Se nachází na severu země. Jeho hlavním městem je stejnojmenné město Umm al-Kuvajn. V roce 2003 měl emirát 62 000 obyvatel, což z něj dělalo nejméně lidnatý emirát ve Spojených arabských emirátech.
Přehled všech zájezdů dle data
Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů.