Chartúm
Hlavní město Súdánu leží v místě soutoku Modrého a Bílého Nilu. Spolu se starým hlavním městem Omdurmanem a Severním Khartúmem tvoří městský celek s příznačným názvem hlavní město tří míst. Určitě nelze vynechat návštěvu omdurmanského velbloudího trhu a arabského bazaru. Nalezneme zde také mezinárodní a etnografické muzeum, křesťanské katedrály i muslimské mešity. Město bylo zdecimováno v roce 1885 bojujícími Mahdisty, staré město Khartoum bylo sídlem anglo-egyptské vlády, která dovedla Súdán až k nezávislosti v lednu 1956, kdy se stalo hlavním městem největší africké země. Ve městě žije asi milión obyvatel a je to hospodářské středisko země. Vanou sem silné větry s prachem, je tu málo vody, město je však malebné a kosmopolitní. Asi 80% obyvatel pracuje v zemědělství, jen asi na 5% země, pěstují bavlnu, oříšky atd. Je tu velmi omezená infrastruktura a nepříznivé klimatické podmínky, avšak po objevení ropy, zavlažovacích projektech a zahraničních investicích se situace zlepšuje.
Rudé moře
S křišťálově čistou vodou a pestrým podmořským živočišným světem se řadí k hlavním turistickým lákadlům, které Súdán svým návštěvníkům nabízí. V Rudém moři žije zhruba tisíc druhů ryb, z toho je 20% endemických. Většina fauny a flóry pak pochází ze západní části Indického oceánu.
Jebel Barkal
Je malou horou vysokou jen 98 m v severní části Súdánu nacházející se na velkém ohybu řeky Nil asi 2 kilometry od města Karima. Zároveň zde nalezneme celou archeologickou oblast s celkem pěti nalezišti: Jebel Barkal, El- Kurru, Nuri, Sanam a Zuma. O významu oblasti svědčí její zápis na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2003. Oblast je už od starověku spojena s náboženskými tradicemi a zvyky. Dochovalo se zde přes 200 pyramid, 13 chrámů i 3 paláce. Předpokládá se, že výrazný egyptský vliv je důsledkem rozšíření jižní hranice egyptského impéria za vlády faraóna Thutmose III.
Meroe
Meroe je místem, kde na vás dýchne starověk svou majestátnou architekturou a kulturou dávných civilizací. Pyramidy jsou pro mnohé synonymem Egypta, ale jeho vliv přesáhl hranice a nejedna oblast byla jeho kulturou ovlivněna. Město Meroe ležící na východním břehu Nilu bylo hlavním městem království Kuš a může se pochlubit více než 200 pyramidami rozdělenými do 3 skupin. Pyramidy jsou vzhledem k oblasti zvané Núbie nazývány také núbijskými pyramidami.
Kerma
Kerma je jednou z nejčasněji urbanizovaných osad Afriky. Obydlena byla již 2500 - 1500 př.n.l. Stala se politickým i náboženským centrem. Nalezneme zde nekropoli s asi 30 000 hroby spolu se čtyřmi královskými hrobkami. Hrobky jsou unikátní ukázkou núbijské architektury - tzv. deffufy.
Jižně od Kerma najdete kolosální stavbu z hliněných cihel, o které se domnívají archeologové, že patří k nejstarším stavbám v Africe. Dalším zajímavým místem je Soleb, Old Dongola, zapomenuté středověké království Makuria.
Mount Kinyeti
Nachází se na hranici s Ugandou, je to nejdůležitější přírodní bod země a vrcholek hory (3 187 m) je nejvyšší v zemi. Leží na jihu země v celkem ploché krajině, která je tropická a její svahy jsou porostlé bujnou vegetací na jihu, severní svahy jsou ovlivňovány suchými větry. Mount Kinyeti je ostrůvkem neposkvrněné divočiny, ale hora je nepřístupná.
Núbijská poušť
Obecně je považována za poušť, ale je to trochu více než to, nekonečné pláně, které se táhnou severovýchodní Afrikou od údolí Nilu až k pobřeží Rudého moře. Lidé zde žijící byli vždy nomádské kmeny a částečně farmáři. V nedávné době byly životy Núbijců ovlivněny výstavbou nádrží u Asuánu, když vody z nádrže zaplavily jejich půdu. Naštěstí obchod a turismus nabízí zaměstnání.