Tanzanie

TZA

Tanzanie

Informace o zemi

Tanzanie na svém území nabízí především krásu nedotčené divočiny v chráněných územích, kam se jezdí na safari. Národní parky východní Afriky jsou stále ještě plné zvěře. Nekonečné pláně Serengeti s nedozírnými stády zeber, pakoňů, žiraf, slonů, buvolů, gazel, kráter Ngorongoro s největší koncentrací zvířat na světě. Zájemce o vysokohorské treky zajisté uspokojí výstup na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, milovníci moře dají přednost pobytu na ostrově Zanzibar. Seznámit se můžete i s tradičním životem zajímavých místních etnik jako jsou například Masajové, kteří se navštěvují v rámci safari.

Informovat o zájezdech do Tanzanie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 945 087 km²
Obyvatelstvo: 40 milionů obyvatel
Hlavní město: Dar es Salaam
Jazyk: svahilština, angličtina
Měna: 1 tanzanský šilink (TZS) = 100 centů, 1 USD = 1 300 TZS
Náboženství: muslimové (35 %), animisté (35 %), křesťané (30 %)
Národnostní složení: bantuští černoši (60 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 2 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00 255, mobilní 00 257
Důležitá telefonní čísla: telefonní číslo pro nouzové volání (policie, ambulance, hasiči) je 112
Ekonomika - přírodní zdroje (vodní energie, železná ruda), safari.

Objevte s námi Tanzanii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
7.9. - 30.9.2025
+ další 1 termín
24 dní
Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
12.9. - 30.9.2025
+ další 1 termín
19 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
19.6. - 6.7.2025
+ další 2 termíny
18 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar na Silvestra
21.12. - 8.1.2026
19 dní
Keňa - Tanzanie safari
104 Keňa - Tanzanie safari

S výstupem na Mt. Keňu

19.6. - 1.7.2025
+ další 2 termíny
13 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
24.6. - 6.7.2025
+ další 2 termíny
13 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar na Silvestra
26.12. - 8.1.2026
14 dní
Mount Meru - Kilimandžáro - safari
23.2. - 10.3.2025
+ další 2 termíny
16 dní
Mt. Meru - Kilimandžáro
107 Mt. Meru - Kilimandžáro

Pohodový výstup, nocujeme v horských chatách

13.8. - 26.8.2025
+ další 2 termíny
14 dní
Nejvyšší hory Afriky a safari
108 Nejvyšší hory Afriky a safari

Mt. Keňa a Kilimandžáro

13.9. - 1.10.2025
+ další 2 termíny
19 dní
Tanzanie - Zanzibar
109 Tanzanie - Zanzibar

Safari v komfortním balení!

24.5. - 6.6.2025
+ další 3 termíny
14 dní
Keňa - Tanzanie - Zanzibar
111 Keňa - Tanzanie - Zanzibar

Nejhezčí parky Afriky

25.10. - 8.11.2025
+ další 1 termín
15 dní
Centrální Tanzanie
167 Centrální Tanzanie

Fotosafari v divočině

15.6. - 28.6.2025
14 dní
Tanzanie
700 Tanzanie

Safari, trek i ostrov Mafia

2.8. - 16.8.2025
+ další 1 termín
15 dní
Tanzanie - Zanzibar
IN805 Tanzanie - Zanzibar

Pro individuální cestovatele

1.5. - 13.5.2025
+ další 1 termín
13 dní
Tanzanie safari - Zanzibar
MK119 Tanzanie safari - Zanzibar

Velká migrace zvířat a Zanzibar

17.8. - 31.8.2025
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíce delší než plánovaný pobyt. Nadále se doporučuje mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu: Vízum do Tanzanie stojí 50 USD a dá se získat po příletu na letišti po vyplnění vstupní karty nebo online na https://eservices.immigration.go.tz/visa
 
Nejbližší zastupitelský úřad je v Berlíně:
Velvyslanectví Tanzanské sjednocené republiky
Eschenallee 11
Berlin 14050
Telefon: 004930-303 08 00
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 230V/50Hz. České zástrčky se dají použít v některých místech, jinak je potřeba adaptér na britskou normu.
Telefon: Mezinárodní hovory mohou být uskutečněny z kterékoliv telefonní kanceláře ve větších městech. Hovory z pevné linky lze uskutečnit z pošty, telefonní budky (automat na karty) nebo ze soukromé telefonní kanceláře - má podobu malého stánku na ulici a tvoří poměrně hustou síť. Mobilní telefony se v těchto zemích začínají těšit velké oblibě. V každé zemi je hned několik místních operátorů. SIM karty místních operátorů je možné běžně koupit za pár dolarů. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou všech operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone), ale pokrytí není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný. Bližší informace žádejte u svého operátora. Někdy bývá problém se zasíláním SMS zpráv.
Internet: Internetové kavárny jsou k dispozici ve všech velkých městech a turistických centrech. Ve většině z nich je také možno zálohovat data z digitálních fotoaparátů vypálením na CD nebo DVD.
Pošta: Známky na pohled stojí US$0,60. Obvyklá doba na doručení pohlednic z Tanzanie je týden.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Vliv mnoha kultur (britské, perské, arabské, indické, portugalské a africké) se odráží ve skladbě jídel, přičemž základem tanzanské kuchyně je maso s brambory nebo rýží (wali). Specialitou je ugali, hustá kukuřičná kaše, která se rukou namáčí v omáčce. Maso je obvykle hovězí, kozí nebo skopové, dušené společně s brambory a zeleninou, okořeněné hřebíčkem a kardamonem. Oblíbenou pochoutkou je nyama choma, kozí maso na grilu. K oblíbeným jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambudaa (masové nebo zeleninové taštičky). Moučníky se připravují z banánů, ananasu nebo manga. Tanzanie je navíc rájem pro milovníky ovoce a zeleniny.

Podnebí

Podnebí je ovlivňováno monzuny. V létě ovlivňuje podnebí severozápadní monzun a v zimě jihovýchodní pasát. Vzhledem k velikosti země je obtížné předpovídat, přesto ve všech hlavních oblastech období dešťů připadá nejvíce na měsíc březen až květen. Denní maxima jsou kolem 30°C (Zanzibar), během safari se teploty pohybují v průměru kolem 25 °C, v noci teploty klesnou v průměru na 17°C (na hraně kráteru Ngorongoro ve výšce přes 2 000 m.n.n. může být pokles teploty i výrazně vyšší). Zanzibar je klasickým příkladem tropů, teploty přes den se pohybují kolem 30°C, přes noc výrazněji neklesají. Typická je i vysoká vzdušná vlhkost až kolem 75%. V Tanzánii jsou tři hlavní klimatické oblasti. Pobřežní a blízké vnitrozemí, kde jsou podmínky tropické s teplotami kolem 27°C. Další oblast je polomírná na střední plošině, kde je podnebí zdravé a chladnější.  V oblasti Lake Victoria na východě jsou srážky nižší, na západě 3x vyšší. Malá oblast na severu od Lake Malawi má srážek ještě více. Množství srážek kolísá od 750 mm ve vnitrozemí do 1500 mm na východních svazích některých hor, na ostrovech do 1800 mm.

Tanzanie - Fotogalerie

Zažijte Tanzanii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Tanzanie

Kam se vydat

Národní parky v Tanzanii rozdělujeme na tzv. jižní a severní okruh. V jižní Tanzanii najdete odlehlá místa, kam jezdí pouze málo turistů a safari je zde velkým zážitkem, nejen v autech, ale i na lodích a pěší safari. Jižní okruh zaručuje divočinu nedotčenou masovou turistikou, opravdovou Afriku. Nejlépe rozvinuté turistické cesty jsou známé jako severní okruh, je zde šance vidět velkou pětku - slona, levharta, lva, nosorožce a buvola a velká stáda pakoňů a zeber během migrace. Okruh zahrnuje mnoho známých národních parků - Arusha, Lake Manyara, Tarangire a Serengeti, stejně tak jako kráter Ngorongoro, Olduvai Gorge a nejvyšší horu Afriky Mt. Kilimanjaro.

Velká příkopová propadlina

Je na celé zeměkouli jedinečný přírodní jev a pyšní se jí právě Tanzanie. Propadliny se od údolí odlišují tím, že jsou výsledkem pohybů a zlomů v kůře zemské a nikoli výsledkem eroze půdy, způsobené vodními toky nebo ledem. Velká příkopová propadlina probíhající státem Tanzánie je dlouhá téměř 5 000 km, začíná v pohoří Taurus v Turecku a odtud vede přes Mrtvé moře, Rudé moře a objevuje se na africkém kontinentu jako Afarská proláklina v severní Etiopii.

NP Lake Manyara

Národní park Lake Manyara je situován v severní části Tanzanie. I když se jedná o jeden z nejmenších parků (325 km2) na safari, obsahuje pestrou škálou vegetačních pásem. Za vstupní branou se tyčí mohutné smokvoně, tamarindy a rauvolfie. Dále na jih navazuje křovinná vegetace s termitišti a palmami porostlá travnatá savana. Cestou spatříme vedle krotonů, porostu pryšcovitých rostlin, také mahagonové stromy a keřovité mangovníky. Ve střední části se střídá hustá buš a akáciové lesy s otevřenou travnatou savanou. Největší pozoruhodností zde je výskyt stromových lvů - rarity této perly Tanzanie.

Národní park Ngorongoro

Ngorongoro je vulkanický kráter, nebo lépe řečeno kaldera, který se zrodil před dvěma miliony lety, 610 metrů hluboká, má průměr zhruba 20 km. Dýmající země v a kolem kráteru je domovem tisíce divokých zvířat mezi nimi 40 000 velkých savců jako jsou sloni, buvoli a velké kočky. Dokonce pro jedno zvíře - nosorožce - je kráter jako Noemova archa. Nikde jinde na světě nemůže člověk z takové blízkosti obdivovat a fotografovat divokou přírodu. Je zde nejkrásnější safari. Kráter je centrem ochranného pásma a zabírá 8 200 km2. K jiné atrakci patří ještě kráter Empakai a ještě sále aktivní Oldoinyo Lengai kráter, který je přibližně jednou za deset let aktivní. Uprostřed kráteru Ngorongoro se nachází alkalické jezírko Magadi - jedno ze dvou alkalických jezer v oblasti příkopové propadliny. Okolo jezera Magadi je možné uvidět nejvíce zvěře na safari. Velké množství plameňáků, stáda pakoňů bělobradých zeber Bohmových, gazel Thomsonových a Grantových ti všichni postávají zde. V jezírku je možné vidět i hrochy. V hojném prostoru při okrajích dna kráteru je možné potkat i slony. Do roku 1974 byl kráter součástí nedalekého parku Serengeti. Nyní je samostatnou rezervací. Masajové se díky mnoha omezením, vyplývajícím z chráněného postavení této části země, dnes již odstěhovali.

Národní Park Serengeti

Je s plochou 14 763 km2 největším parkem Tanzanie. Jméno Serengeti znamená nekonečné pláně a je odvozené z jazyka Masajů. Nejznámějším znakem Serengeti je obrovská koncentrace divokých zvířat, jaká není k vidění na safari nikde jinde na světě, a každoroční migrace pakoňů. Každý, kdo měl možnost spatřit obrovská stáda pakoňů shromažďujících se před pochodem na sever, může potvrdit mimořádnost této podívané. Ve všech ekosystémech jsou vegetace a druh živočichů přebývajících v těsné blízkosti, vzájemně závislí. Hlavními rysy parku jsou jihovýchodní otevřené pláně s nízkou i vysokou trávou, akátové savany centrální části, kopcovitý a hustěji zalesněný sever, a rozsáhlé lesy a planiny černého jílu, kterým dominuje centrální horský hřeben v západní části. S těmito různými vegetačními zónami a místy jsou spojené různé druhy zvířat. V parku bylo zaznamenáno téměř 500 druhů různých ptáků. 

Migrace zvířat

Každý, kdo měl možnost spatřit obrovská stáda pakoňů shromažďujících se před svým pochodem, může potvrdit mimořádnost této podívané. Ve všech ekosystémech jsou vegetace a druh živočichů přebývajících v těsné blízkosti vzájemně závislé. Pakoně jsou spolehlivým zdrojem potravy afrických predátorů - lvů, hyen, gepardů, psů hyenovitých a krokodýlů. Všechna tato zvířata se mohou spolehnout na přesuny pakoní v rámci národních parků Keni a Tanzanie. Při pouti za čerstvou trávou živenou sezónními dešti se do pohybu dává 1,2 milionu pakoní doprovázených obrovským množstvím zeber a gazel. Nejvyhledávanějším národním parkem za účelem pozorování safari a migrace na území Keni a Tanzánie je národní park Serengeti a Masai Mara.

Národní park sodného jezera Natron

Jezero Natron patří mezi alkalická jezera ležící na dně Velké příkopové propadliny. Vysoký obsah uhličitanů, dostatek slunečního světla a vysoká teplota na dně propadliny vytvářejí ideální podmínky pro některé rostliny, zejména pro modrozelené řasy. Ty se rychle množí, až přemění sliznaté vody alkalických jezer v hustou, hráškově zelenou polévku. Řasy jsou vynikající potravou pro živočichy, kteří je dovedou z vody vybírat. Žijí z nich milióny plameňáků. Odhaduje se, že na světě je asi šest miliónů plameňáků. Nejméně polovina z nich, dobré tři milióny žije ve východoafrické propadlině. Nejpočetnější jsou plameňáci malí a plameňáci růžoví. Jižní pobřeží jezera je ohraničeno Ol Doinyo Lengai - masajská Hora bohů, tyčící se do výše 2 960 metrů. Je stará asi 350 000 let, poslední erupce sopky proběhly v roce 2007 a 2008. Návštěva je možná celoročně, ale od října do února tu může být velmi horko. 

Mt.Kilimandžáro (5895 m)

Tento skvost Tanzánie se skládá ze tří vyhaslých sopečných vrcholů: nejvyšší Kibo (5895 m), Mawenzi (5149 m) a Shira (4005 m). Kibo leží vprostřed masivu a je charakteristický zploštělým vrcholkem. Jeho součástí je Uhuru Peak, nejvyšší bod celého Kilimandžára. Přesto, že leží asi 400 km jižně od rovníku - na severním uzemí Tanzánie, blízko hranic s Keňou - pokrývá vrcholovou část Kili horský ledovec. Kilimandžáro je součástí Národního parku Kilimandžáro, který byl založen v roce 1973, oficiálně otevřen v roce 1977. Prvním evropanem, který spatřil tuto dominantu Tanzánie a zároveň celé Afriky, byl v roce 1848 křesťanský misionář Johann Rebmann. Po několika neúspěšných pokusech byl vrchol Kilimandžára zdolán v říjnu roku 1889 německým geologem Hansem Meyerem.

Krátery Olmoti a Empakaai 

V blízkosti nejproslavenější rezervace Ngorongoro jsou další dva krátery méně známé a méně navštěvované. Jsou však velmi zajímavé na pěší safari. Kráter Olmoti je mělký a porostlý trávou, kromě Masajů (nejznámější etnické skupiny Tanzánie) a jejich dobytka zde můžete vidět i buvoly, antilopy losí a další druhy africké zvěře. Z okraje kráteru Empakaai jsou nádherné výhledy na zelený ráj, kráter je široký asi 6 km a asi jeho polovina je pokryta jezerem, jehož hloubka je až 85 metrů, stěny kráteru jsou až 300 metrů vysoké.

Zvířecí rezervace Selous

Je pojmenována podle Federicka Courtney Selouse, je 4x větší než Serengeti a rozkládá se na ploše 54 600 km2, největší zvířecí rezervace v Africe. V Selous je největší koncentrace slonů - asi 10 000, velké množství buvolů, hrochů, krokodýlů a psů hyenovitých. Najdeme tu 350 druhů ptáků a 2000 různých druhů rostlin. V roce 1963 byl park Selous na území Tanzanie vyhlášen místem světového dědictví UNESCO.

Národní park Tarangire

Návštěvníky Tanzánie v NP Tarangire nejdříve upoutá velké množství baobabů, zvlněná krajina s velkými stromy. Leží 120 km od Arushi. Pojmenován je podle řeky Tarangire, která tudy protéká. Nabízí stejné pozorování zvířat a safari jako ostatní parky na severu Tanzánie. Dochází zde také ke každoroční migraci zvěře během období sucha za vodou z řeky Tarangire. Během této doby je tu největší koncentrace zvířat v severní části Tanzánie. Nejlepší doba pro safari a návštěvu je od června do října, můžete tu také vidět velké krajty a početná stáda slonů i stěhovavé ptáky.

Národní park Arusha

Leží na rozloze 137 km2 mezi vrcholkem Kilimandžára a horou Mt. Meru ve výšce od 1 500 metrů v Momella do 4 566 metrů na vrcholku Mt. Meru. Park byl založen v roce 1960 a zahrnoval Ngurdoto Crater a jezera Momella, v roce 1967 byla přidána i hora Meru, druhá největší hora Tanzánie. Fauna a flóra se mění podle topografie od lesů po bažiny. Park leží 25 km od výchozího bodu pro safari, kosmopolitního města Arusha, 58 km od Moshi. V parku žijí různí býložravci, opice, sloni, žirafy, hroši, levharti, hyeny, vodušky a další druhy antilop, nejsou zde lvi. Z vrcholku hory je krásný výhled do kráteru (3 000 metrů). Žije zde 400 druhů ptáků.

Národní park Rubondo Island

Leží na jihozápadě u jezera Lake Victoria. 240 km2 ostrova nabízí návštěvníkům Tanzanie nezapomenutelné zážitky. Kromě hlavního ostrova je tu i 11 malých ostrůvků. Na ostrově je rozmanitá fauna a flóra, můžete tu vidět malé tlupy šimpanzů, hrochy, vydry, různé druhy antilop, mangusty, ženetky a další. Je to ráj pro pozorovatele ptáků, kterých se zde vyskytuje asi 430 druhů.

Zanzibar, Staré kamenné město

Staré Kamenné Město na ostrově Zanzibar je skvělé místo, kde se můžete procházet a ztratit, i když ne nadlouho. Každý zákrut uzounkých uliček vám ukáže něco zajímavého - školu plnou dětí recitujících verše z Koránu, krásné staré domy s převislými verandami, stinná náměstíčka posetá stoletými stromy, řady malých obchůdků vmáčknutých do stěn.

Beit-al-Ajaib Zanzibar, Beit-al-Sahal

Je jedna z nejpozoruhodnějších staveb Kamenného města ostrova Zanzibar. Původně to byl sultánský palác a jedna z největších budov, kterou se Zanzibar pyšnil. Elegantní čtyřpatrová budova s verandami na všech stranách byla postavena v roce 1883 sultánem Bargašem (1870 - 88). Základní kámen tohoto paláce, nacházejícího se hned vedle Beit-al-Ajaib, byl položen roku 1828 sultánem Sejid Sajidem, vládcem Ománu a ostrova Zanzibar. Sloužil jako rezidence Al-Busajdských sultánů v Zanzibaru až do roku 1964, kdy byla dynastie svržena.

Starý trh s otroky a Katedrála UMCA

Další významná pamětihodnost je anglikánská katedrála. Byla postavena roku 1877 jako první anglikánská katedrála na ostrově Zanzibar a ve Východní Africe vůbec. Stojí na místě Starého Otrockého Trhu.

Prales Jozani

Tato přírodní rezervace se nachází asi 24 kilometrů jihovýchodně od města Zanzibar, mezi zálivy Chwaka a Uzi. Jozani forest nebo správněji Jozani Chwaka Bay National Park je cca 5 000 ha původního lesa a zahrnuje typické biotopy od mangrovníky porostlého, přílivem zaplavovaného pobřeží v zálivu Chwaka Bay, přes bažinnatý les po vzrostlý, původní les, kde se nachází 26 endemických stromů a keřů. Vegetace v centrální části parku není zcela závislá na monzunových deštích, díky poréznímu vulkanickému podloží těží z vysoké hladiny spodní vody. Jozani forest leží v jednom z nejníže položených míst na Zanzibaru (0- 31 m.n.m), ale  neteče zde žádná řeka. Rostou zde stromy jako je např. domba (Callophylum inophyllum), které  jsou  až 45 metrů vysoké, přesličníky, fíkovníky a blahovičníky, ale hlavně zde žijí dva endemické druhy primátů, za kterým se vyplatí do Jozani zajet. Prvním je místní ikona wildlife - Gueréza zanzibarská  Piliocolobus kirkii a druhým  Kočkodan bělohrdlý zanzibarský Cercopithecus albogularis albogularis.

Mafia

Ostrovy Mafia unikly masové turistice, jsou zde nádherné modré pláže, barevné ryby a korálové útesy. Mafia je Mekou pro potápěče.

Ostrov Pemba

Pemba je ostrov v Indickém oceánu, oddělený od pobřeží východní Afriky 50 km širokým Pembským průlivem. V roce 2012 na ostrově žilo 406 808 obyvatel. Díky vlhkému klimatu je Pemba zalesněná více než sousední Unguja, proto se jí říká zelený ostrov. Pobřeží je porostlé mangrovy. Půda je úrodná, pěstuje se hlavně maniok, banány a hřebíčkovec kořenný (až tři miliony stromů). Turistický průmysl je rozvinut méně než na ostrově Unguja, návštěvníky láká hlavně klid a zachovaná příroda. Na ostrově se nacházejí také zříceniny měst Ndagoni a Mkama Ndume, pocházejících ze 14.–15. století.

Související článek

Migrace – stěhování pakoňů

Migrace – stěhování pakoňů

Když v roce 1959 dělal německý zoolog Bernard Grzimek se svým synem Michaelem poprvé v historii v Serengeti letecký terénní průzkum, aby zjistili kam vlastně stáda pakoňů putují, napočítali jich okolo statisíců a rozplývali se nad tím množstvím. Úživnost travnaté savany je ale daleko větší než se kdy předpokládalo. Dnes žije na stejné ploše až 1,7 mil. pakoňů, asi 400 000 gazel Thomsonových a 300 000 zeber! Ti všichni se každoročně společně vydávají na nikdy nekončící pouť. Množství pakoňů ve stádě v několikaletých cyklech i během roku kolísá a jejich počet je do značné míry závislý na množství potravy a nemocech, nikoli na počtu predátor...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)