Tonga

TON

Tonga

Informace o zemi

Tonga (Království Tonga) je stát v Oceánii. Království se rozkládá na souostroví Tonga v jižním Pacifiku. Skládá se ze 172 různě velkých ostrovů; 36 z nich je obydlených. Největším ostrovem je Tongatapu s rozlohou 257 km². Souostroví Tonga se skládá ze tří skupin sopečných a korálových ostrovů Tongatapu, Ha\\\'apai a Vava\\\'u a menších oddělených ostrovů na severu. Západní řetězec ostrovů je hornatý, převážně sopečný, nejvyšší bod je ostrově Kao 1030 m n. m., východní se skládá z atolů. Mírné tropické podnebí umožňuje růst lesů s mnoha zvláštními druhy stromů (např. morušovník papírový). Na ostrovech žije množství ptactva a vyskytují se tam největší netopýři na světě, tzv. létající lišky.

Informovat o zájezdech na Tongu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 748 km² (z toho pevnina 718) 
Obyvatelstvo: 150 000 obyvatel
Hlavní město: Nuku\\\'alofa
Jazyk: tongánština (též tongština), angličtina
Měna: Tonžská pa´anga (TOP)
Náboženství: křesťané - metodisté (37 %), katolíci (16 %); mormoni (17 %)
Národnostní složení: 98% Tongané (Polynésané), 1,9% Evropané, Euronésané (míšenci), ostrované 0,1%
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je + 11 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 676

Objevte s námi Tongu

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro cestu do Tonga je nutný platný cestovní pas.
Víza a režim vstupu: Občanům ČR je automaticky udělováno turistické vízum (visitor´s visa) formou razítka do cestovního pasu při vstupu na území Království Tonga a to bezplatně na dobu 31 dnů. Vízum je možné prodloužit po zaplacení poplatku a předložení vyplněného formuláře žádosti o prodloužení platnosti víza.
Tonga High Commission
Molyneux Street 36 GB-London W1H 6AB
Telefon: (0044)207/724 58 28
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 240 V (cestovní redukce)

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Počet zdravotnických zařízení na Tonga je omezený. Nemocnice s pohotovstní službou jsou ve městech Nuku´alofa a Neiafu. Vážné případy se často převážejí k ošetření na Nový Zéland. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

Stravování

Království Tonga je ostrovní stát a místní jídlo se tedy skládá hlavně z ryb a mořských plodů. Tonga má počasí tropické a ve spojení s dostatečným přísunem vláhy a vody a také složením velmi úrodné půdy, to je ideální místo pro pěstování téměř čehokoliv. Jídla a recepty se vyznačují jednoduchostí a jsou velmi zdravá.

Podnebí

Ostrovy Tonga mají tropické podnebí s vydatnými srážkami, 2600 mm na severu, 1700 mm na jihu. Teploty se pohybují od 25 °C do 29 °C. Zvláště severní ostrovy jsou postihovány ničivými orkány.

Tonga - Fotogalerie

Zažijte Tongu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Tongu

Kam se vydat

Tongané jsou potomky polynéských námořníků, kteří tuto oblast pravděpodobně osídlili zhruba kolem 10. století př. n. l. V roce 1616 obeplul část ostrovů nizozemský mořeplavec Jacob Le Maire. Na ostrovech však přistál až Nizozemec Abel Tasman v roce 1643. Roku 1773 a 1777 je navštívil Brit James Cook a nazval je Přátelské ostrovy, protože ho zdejší obyvatelé při jeho návštěvě srdečně přivítali. V 19. století tu zuřila občanská válka, při níž bojovaly o moc různé skupiny ostrovanů. Boje skončily v roce 1845, kdy byly ostrovy sjednoceny v jediné Království Tonga. V letech 1900 až 1970 byla Tonga pod nadvládou Velké Británie, přestože místní králové a královny stále hráli důležitou roli ve vnitřních záležitostech země. V roce 1958 byla rozšířena autonomie a roku 1970 byla vyhlášena nezávislost. Po vyhlášení nezávislosti zůstala Tonga královstvím v rámci Britského společenství národů, což je sdružení nezávislých států, jež kdysi tvořily součást britského impéria. V posledních letech došlo ke zlepšení styků mezi jednotlivými ostrovy a k rozvoji turistiky. Obyvatelé souostroví Tonga, Tongané, jako samostatný polynéský národ v počtu asi 150 tisíc lidí, se sice teprve formují, ale svou zeměpisnou polohou a historickým významem mají centrální úlohu a jsou nyní příkladem ostatním polynéským etnikům.

Tongatapu

Má přibližně 60 tisíc obyvatel. Nejvíc jich žije v hlavním městě království Tonga - Nuku´alofa. Symbolem města je bílý královský palác, který ovšem není přístupný veřejnosti. Stejně tak se nedostanete do královských hrobek, kde jsou už od 19. století pohřbíváni panovníci. Ve městě jsou dva nádherné chrámy - Bazilika sv. Antonína z Padovy a Katedrála Panny Marie. Na tržišti Tamalahu Market můžete nakoupit některé tradiční výrobky, dřevořezby, rohože, tradiční tkaniny tapa (netkané látky, které se vyrábějí z lýka některých stromů zplsťováním), košíky a další. Ve východní části ostrova se nachází nejvíce archeologických památek, jsou to především langi, kamenné hrobky a mohyly kmenových náčelníků a jejich rodin. Je zde i národní historická památka, Ha´amonga ´a Maui Trilithon, stavba ze tří obřích korálových kusů o váze 40 tun ve tvaru brány, kultovní místo s vazbou na letní slunovrat. Na jižním pobřeží můžete vidět zvláštní přírodní jev. Jsou to jakési průduchy, které se při přílivu naplní mořskou vodou, která z nich pak jako gejzír tryská až 30 m vysoko. Místo se nazývá Mapua´a´Vaca Blowholes. Jsou zde i přírodní rezervace. Národní park Tongan Wildlife Centre Bird Park se zabývá ochranou ohrožených druhů ptáků. Přírodní rezervace Ha´atafu Beach Reserve ochraňuje 8 ha korálových útesů.

Ostrůvek Eua

Eua pokrývá Eua National Park a Eua Plantation Forest. Je zde civilizací nedotčená krajina se spoustou jeskyní a dalších krasových útvarů. Ostrov Eua patří k největším lákadlům Království Tonga.

Vava´u

Má výborné podmínky pro mořské sportovní rybaření. Kromě toho jsou zde světoznámá místa pro pozorování velryb keporkaků. Od června do listopadu se můžete zúčastnit leteckého safari nebo můžete velryby pozorovat z člunů. Některé agentury nabízejí i potápění a plavání s velrybami nebo delfíny. 

Ostrovy Niua

Jsou vulkanického původu a jsou zde výborné podmínky pro trekking. Na některých ostrůvcích hnízdí taboni. Tabon oranžovonohý používá originální způsob inkubace vajec. Samec pomáhající samici nashromáždí na stinném, rovném nebo mírně svažitém terénu hromadu listí, trávy a větviček promísenou s hlínou, což jim zabere i tři roky času. Tato hromada může být používána každoročně buď jen jedním párem nebo v případě dostatečných potravinových zdrojů v okolí společně několika páry. Po vylíhnutí vajec samec opět hromadu až do příští snůšky nepřetržitě opravuje a zvětšuje, vznikají hromady nevídaných rozměrů, které slouží i po mnoho desetiletí. Největší zdokumentována měla v průměru 16 m a byla vysoká 5 m. Samice naklade do tohoto inkubátoru asi 12 vajec v dlouhých intervalech 9 až 20 dnů, každé do zvlášť vyhrabané díry, což může trvat i 20 týdnů. Nezačne klást vejce dříve, dokud není hromada v důsledku tlení rostlinné hmoty dostatečně prohřátá a teplota uvnitř nedosahuje 30 až 35 °C; inkubační doba je rozličně dlouhá. Samec se do vylíhnutí posledního vejce o hromadu stará, měří zobákem její vnitřní teplotu a podle potřeby hromadu rozhrabává nebo nahrnuje zpět. Mládě vylíhlé v hloubi hromady se samo vyhrabe na povrch a odchází bez jakékoliv rodičovské péče. Reguluje si ihned samo tělesnou teplotu, je až na ocas plně opeřeno, schopno létat na krátké vzdálenosti i vyhledat si potravu. Stává se pro svou nezkušenost častou kořistí.

Související článek

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

Ruda Švaříček doporučuje výpravu na souostroví Vanuatu!

OSTROV PENTEKOST. VANUATU. Tanec, křik a emoce sálají! Tančící ženy posílají energii odvážlivci na věži, který se právě chystá ke skoku. Zpěvem a bubnováním hrdinu povzbuzují. Čím více dole křepčí, tím větší sílu borec nahoře získá...Obřad vychází z legendy o ženě, která prchala před zlým manželem Tamali. Marně ji přemlouval, aby slezla ze stromu, že se polepší. Když za ní šplhal, varovala, že skočí dolů. Muž lezl dál, ale než ji chytil, skočila. Ze zoufalství se vrhl Tamali dolů a zabil se. Žena skok přežila, pád zadržely liány, kterými se připoutala. Z mýtu se stal rituál k zajištění hojné úrody. Domorodí odvážlivci se střemhlav vrhaj...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)