Turkmenistán je stát ve střední Asii. Do roku 1991 byl součástí Sovětského svazu. Na jihovýchodě sousedí Turkmenistán s Afghánistánem, na jihozápadě s Íránem, na severovýchodě s Uzbekistánem, na severozápadě s Kazachstánem a na západě je jeho sousedem Kaspické moře. Název státu Turkmenistán pochází z perštiny a znamená doslovně „země Turkmenů.“ Hlavním městem státu Turkmenistán je Ašchabad. Některé oblasti Turkmenistánu jsou bohaté na přírodní zdroje, jako je ropa či zemní plyn, avšak většinu země pokrývá Karakumská poušť.
Turkmenistán
Informace o zemi
Mapa
Základní údaje
Objevte s námi Turkmenistán
Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme
Rádi Vám připravíme nabídku na míru
Praktické informace
Cestovní doklady a víza
Praktické informace na cestu
Stravování
Ještě přibližně před sto lety bylo pro většinu turkmenských kmenů maso a mléko alfou a omegou jejich jídelníčku. Pravděpodobně pro žádnou jinou středoasijskou kuchyni nejsou tolik typická čistě masitá a čistě mléčná jídla. Právě tato jídla odlišují původní turkmenskou kuchyni od té současné. Ta je výrazně ovlivněná uzbeckou a tádžickou kuchyní. S těmito kuchyněmi má původní turkmenská kuchyně společnou úpravu masa, která se nazývá govurma - jedná se o opékání malých kousků masa v bavlníkovém a sezamovém oleji nebo vlastním tuku. Dalším typickým masitým pokrmem je např. kebab, což je druh šašliku. Tradiční turkmenské postupy při konzervaci masa vycházejí z místních specifických přírodních podmínek, což jsou vysoká teplota vzduchu, suchý a horký vítr a silně rozpálený písek. Jedním z původních způsobů konzervace masa je jeho vysoušení na prudkém slunci. Velké kusy masa se i s kostí nabodávají na špice tyčí a několik dní se suší. Takto upravené maso se nazývá kakmač. Další způsob konzervace masa je vynalézavější a nazývá se garyn. Při tomto postupu se očištěný beraní nebo kozlí žaludek nasolí, potře paprikou, a potom se nacpe kousky masa a sádla. Poté se zašije a několik dní se suší v rozpáleném písku, přičemž na noc se tato turkmenská „tlačenka“ z písku vyhrabe a zavěsí se na kůl. Touto úpravou získá maso zvláštní, ale velice příjemnou chuť a není náchylné ke kažení. Rybolov je v této pouštní oblasti dosti problematický - s rybami se proto setkáte pouze v jídelníčku Ogurdžalinců žijících v blízkosti kaspického moře. Ti ryby opékají podle tradičních receptur v tuku nebo nad ohněm. Při přípravě ryb používají pro nás netradiční suroviny; setkáte se zde například s jeseterem na meruňkách a rýži či s candátem s granátovou šťávou a rozinkami.
Podnebí
Poušť Karakum, tvořená pískem rozpáleným až na 70°C, patří k nejobávanějším pouštím celé Asie. Extrémní ráz zdejší krajiny předurčoval místní obyvatele k extenzivnímu pasteveckému způsobu obživy. Podnebí je silně kontinentální a Turkmenistán se vyznačuje výraznými teplotními rozdíly v létě a zimě. Zatímco v letních měsících, jako je červenec a srpen, může teploměr ukázat až 46 °C, v zimě může rtuť naopak klesnout až na -10 °C. Ovšem ani teploty jako je - 20°C nejsou výjimkou. V pouštních oblastech se setkáte s charakteristickými rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Nejlepší doba, kdy se vypravit do Turkmenistánu, je jaro nebo podzim. Na jaře zemi halí pestré barvy místní flóry, zatímco podzimní Turkmenistán vás nadchne tržišti zaplavenými spoustou čerstvého místního ovoce.
Turkmenistán - Fotogalerie
Zažijte Turkmenistán na vlastní kůži!
Kam se vydat
Ašchabad
Merv
Turkmenbaši
Sarachs
Přehled všech zájezdů dle data
Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů.