1. - 2. den
Letecky do Ázerbájdžánu, hlavní město Baku, kde se mísí staletá historie s dynamickým moderním životem. Staré město (Icherisheher) je právem zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Zdejší úzké dlážděné uličky nás provedou kolem majestátní Panenské věže (Qız Qalası), tajemného symbolu Baku, a paláce Širvanšáhů, který se pyšní bohatě zdobenými sály a nádhernými dvory. Modernímu městu pak dominují Plamenné věže. Památník mučedníků pak nabídne nejen připomínku obětí tragických událostí, ale i vyhlídku na město a Kaspické moře.
3. den
Prozkoumáme Apšeronský poloostrov. Archeologická rezervace Qobustan (UNESCO) a jejich více než 6 000 petroglyfů nás zavedou hluboko do prehistorie. Na severu nás čeká "hořící hora" Yanar Dağ, věčný plamen, který vyvěrá z podzemních ložisek zemního plynu, dále pevnost Ramana, která od 12. století sloužila jako obranný bod na Hedvábné stezce. Na závěr dne chrám ohně Ateshgah v Suraxani - mystické místo zoroastrijců, hinduistů i sikhů.
4. den
Vydáme se malebnou cestou podél Kavkazu do historického města Šeki a objevíme skryté poklady Ázerbájdžánu. Tajemnou hrobku muslimského světce Diri Baby, která se dramaticky tyčí na skalním útesu. Šamax, bývalé hlavní město mocné dynastie Širvanšáhů. Šeki, někdejší centrum šekinského chanátu, je známý svým klenotem orientální architektury Palácem chánů.
5. den
Cestou z Šeki do gruzínského Tbilisi navštívíme unikátní kostel v Kiši, jeden z nejstarších křesťanských chrámů v podhůří Velkého Kavkazu. Po překročení hranic v Lagodekhi zamíříme do městečka Sighnaghi, známého svými úzkými uličkami, opevněnými hradbami a romantickou atmosférou. Závěr dne bude patřit ochutnávce gruzínského vína ve vinařské oblasti Kacheti, dáme přednost tradiční metodě kvevri, nebo zůstaneme u moderních postupů a odrůd?
6. den
Celodenní prohlídka životem tepající gruzínské metropole Tbilisi. Kostel Metechi, bazilika Anchiskhati, futuristický skleněný Most míru, třída Rustaveli vybudovaná v sovětském stylu. Odpoledne výlet do gruzínského náboženského centra Mtscheta (UNESCO) s nejvýznamnější gruzínskou katedrálou Sveti-Tskhoveli, která byla korunovačním místem gruzínských panovníků. Večer fakultativně návštěva sirných lázní.
7. den
Přes hraniční přechod Sadachlo do Arménie. Nad srázy kaňonu řeky Debed se skrývají slavné monastýry. Vybereme si nejkrásnější z nich, Haghpat (UNESCO). V národním parku Dilijan, kterému se často přezdívá „arménské Švýcarsko“, si užijeme pohádkovou procházku kolem jezera Parz a také nadčasovou krásu klášterního komplexu Haghhartsin, důležitého duchovního centra 10.–13. století.
8. den
Odjezd k jezeru Sevan v nadmořské výšce 1900 m, kde se nám od kláštera Sevanavank nabídne výhled na úžasné panorama tohoto „arménského moře“. Hřbitov Noratus s tisícovkou křížů khačkar. V Selimském průsmyku (2 410 m) nám zdejší karavanseráj připomene nepříliš vzdálené časy karavan putujících po Hedvábné stezce. Přes vinařskou oblast Areni do kláštera Chor Virap, stojícího v dohledu hory Ararat, biblické ikony Arménie. Výhled na zasněžený vrchol, opředený mýty o Noemově arše, nás naplní úžasem. Nocleh v Jerevanu.
9. den
Navštívíme chrám Garni, jediný dochovaný antický chrám v oblasti bývalého Sovětského svazu. Helénistická stavba, zasvěcená bohu slunce Mithrovi, pochází z 1. století a leží na okraji dramatického kaňonu řeky Azat, i v něm se krátce projdeme. Ukážeme si pečení lavaše, arménského chlebového pokladu zapsaného na seznamu UNESCO. Den zakončíme návštěvou klášterního komplexu Geghard, kde dle legendy bylo uchováváno kopí, které probodlo Kristův bok.
10. den
Prohlídka hlavního města Jerevanu, přezdívaného též „Paříž Kavkazu“. Centrum města, budova divadla, bulváry s krámky, výjimečný památník písemnictví Matenadaran, kde leží téměř 14 000 vzácných manuskriptů, nejstarší jsou z 5. století. Vyhlídková „galerie“ Kaskáda. Muzeum arménské genocidy na vrchu Tsitsernakaberd – velmi emotivní místo, věnované památce obětí genocidy z let 1915–1917.
11. den
Návštěva tajemného chrámu Zvartnoc z 7. století a centra arménské církve v Ečmiadzinu (UNESCO), které je pro Armény nejposvátnějším místem, bylo založena v roce 301 n. l. – jen několik let po přijetí křesťanství jako státního náboženství Arménie. Podél tureckých hranic až do města Gjumri, které se stalo symbolem tragického zemětřesení v roce 1988.
12. den
Den začneme návštěvou kláštera Marmašen, skrytého v údolí řeky Achurian. Po překročení hranic do Gruzie nás čeká skalní komplex Vardzia z 12. století - tisíce jeskynních komnat, kostelů, kaplí a tunelů nás zavedou do doby vlády královny Tamary. Cesta bude pokračovat přes pevnost Chertvisi s impozantními výhledy na okolní krajinu až do historického města Akhaltciche.
13. den
Z Akhaltciche do Bordžomi, malebného lázeňského městečka s vyhlášenými minerálními prameny. Rodiště a muzeum Stalina v Gori. Večer v historickém městě Kutaisi.
14. den
Objevíme známé i skryté památky Kutaisi, klášterní komplex Gelati s bohatou výzdobou i katedrálu Bagrati, která dominuje panoramatu města. Prométheova jeskyně nás překvapí fascinujícími surrealistickými podzemními krajinami. Slavný hrdina řecké mytologie byl podle příběhu přikován k hoře Kaukaz, ovšem v některých verzích legendy právě tato jeskyně sloužila jako jeho vězení. Na závěr dne botanická zahrada nedaleko Batumi.
15. den
Prohlídka Batumi – kosmopolitní hlavní město Adžárie, Abecední věž, památník argonautů, technická univerzita, promenáda u Černého moře, odpočinek a poslední nákupy.
16. den
Letecký návrat domů.