Cesta za hranice všednosti. Podruhé mířím do oblasti mahajánového Nepálu, poprvé do mystického Tibetu. Terminál F pražského letiště, průvodkyně Kamila Hrubá opět plná srdečnosti a lidské laskavosti mě vítá.
Káthmándú, přátelský Thamel s oblíbeným hotelem Jampa otevírá svoji náruč. Opičí hora Swayambhunath aklimatizuje výstupem, první nákupy koření, čajů, trekových doplňků. První seznamování s členy zájezdu v proslulém baru Tom a Jerry. Drkotavá cesta atypickým Nepálem do Syabrubesi. Logistika věcí, vzhůru na trek Langtang, aklimatizační cesta před korou kolem Kailáse. Vzdálenost 60 km, převýšení 2500 metrů nahoru, mrazivý kontrast
zemětřesením zničené osady Langtang z roku 2015 s barevností nových lodžií. Vrcholíme u klášteru Kyanjin Gompa. Škoda, že zde nemůžeme zůstat dvě noci.
Druhý den zpáteční cesta 2500 metrů dolů do Syabrubesi. Luxusní hotel s večeří v Kerungu, hraniční bod. Loučíme se s nepálským nosiči a průvodcem, jejichž služby oceňujeme obálkami se srdíčky. Opět byli úžasní, pokorní, vždy připraveni pomoci. Prostě „ťuťani“, jak je nazývá Kamilka. Vítá nás zcela jiný svět, bezprecedentní kontroly, všudypřítomné kamery a skryté mikrofony, krajina plná plotů, dusivá atmosféra. Nádherná příroda tibetské náhorní planiny a útulné hotýlky s usměvavým personálem nás vracejí zpět do reality normálnosti. Darchen – centrum poutníků nás vítá, na obzoru zamračený Kailás. Poslední přípravy na trek, nákupy, technika dýchání, večeře za pomoci čínského mobilního překladače. Ranní studeno rozehřívá slavnost Saga Dawa, oslava narození Buddhy. Všichni jsme rozechvěni atmosférou plnou poutníků různého věku, rozhazující tsampu a barevné symboly větrného koně. Slavnost vrcholí kruhovou točí po směru hodinových ručiček a my vyrážíme na koru. Zažíváme tři nádherné dny, plné ostrého sluníčka, ranních mrazíků, bolestí hlav, rozpraskaných rtů a střevních atak, vše za všudypřítomného magnetismu ikonického Kailáse. Vrcholíme v sedle Dolma-La, 5.630 m.n., připíjíme si čerstvou nepálskou kávou od Kamilky. Sestup krášlí pohled na magické jezero. Cesta zpět do Darchenu údolím řeky Dzong Chu. Všichni jsme hrdinové, ti, kteří koru dokončili, ale i ti, kteří přiznali, že koru nezvládnou. Čeká nás ještě jedna noc s pohledem na posvátný Kailás, mystická vodní plocha Manasarovar, poznamenaná klimatickou změnou ústupem vodní hladiny a přeměnou části břehů v blátivo. Poslední rituál na břehu jezera k uctění hory Kailás, okořeněný doutníčky ekvádorského šamana Carlose. Loučíme se s nádhernou duchovní oblastí, cesta pokračuje na východ nádhernými výhledy na
panoramata tibetské krajiny a himalájského velehorského hřbetu. Obdivujeme stáda jaků, krav, ovcí, magická jezera i ledovce. Jízda po majestátní Friendship Higway. Nocujeme v luxusním hotelu v Shigatse, druhém největším městě Tibetu. Klášter jako sídlo pančelámů, tržiště místních artefaktů. Pokračujme návštěvou starého města Gyantse s mohutnou stúpou, pro většinu z nás návštěva tohoto místa nejlepším zážitkem, evokující starobylou tibetskou historii po současnost.
Dojezd do Lhasy, města bohů. Civilizace si vybírá daň i tady, moderní, dvoumiliónové město ve stylu čínské architektury. Prosluněná a vzdušně nádherná Norbulinka, poslední letní azyl 14. dalajlámy, těsná a dušná Potála, zimní sídlo dalajlámů. Evokace filmu „7 let v Tibetu“. Poslední večeře na pozvání partnerské firmy, noc a ranní odlet směr Peking. Přelet části himalájského horského pásma, spatřujeme i kousek velké čínské zdi. Plni zážitků zpátky v Praze, emotivní loučení u zavazadlového pásu se slibem, že zase třeba někdy a určitě s Livingstone…
Související zájezdy
Čtyři klenoty Himálaje
+ další 1 termín 15 dní