Rangún (Yangoon)
Dnešní hlavní město Barmy nabízí především chrámový komplex Švedagon se stometrovou zlatou pagodou a řadu dalších buddhistických památek. K vidění je i několik muzeí a parků a jezera Kandavgij a Inya. Z Rangúnu můžete podniknout výlet do delty řeky Ayeyarwady (Iravádí). Hlavní zásluhy na místní architektuře mají Britové, kteří celé město přestavěli poté, co ho předtím sami během britsko barmským válek poničili. O skutečnou dominantu Yangonu se však zasloužili domácí stavitelé , impozantní Schwedagonskou pagodu nemůžete přehlédnout. Podle legendy právě v těchto místech nalezli dva bratři místo pro uložení osmi Buddhových vlasů, které přivezli z jedné ze svých obchodních cest. Uložení vlasů, získaných od samotného Buddhy, prý bylo doprovázeno mnoha podivnými jevy – ozývaly se neobvyklé zvuky a slepým a hluchým se vrátily jejich smysly.Samotná pagoda má však osudy spíše pohnuté. Pronásledovalo ji zemětřesení, oheň a Britové se zase odtud pokusili odvézt třiadvacet tun vážící zvon. Když jim spadl do řeky nabídli domorodcům, že ho mohou zase do Schwedagonu vrátit, pokud ho dokáží vylovit. Legenda určuje stáří stometrové pagody na 2500 let, odborníci však dobu jejího vzniku kladou do šestého až desátého století našeho letopočtu. Schwedagonská pagoda není pouhým místem náboženských aktivit, v jejím areálu se konalo i jedno z masových shromáždění vedených nejpřednější disidentkou země, Aung San Suu Kyi, které požadovalo demokratické reformy.
Bago
Staré město s několika buddhistickými stúpami, kde je mimo jiné největší pětapadesát metrů dlouhá socha ležícího Buddhy na světě.
Mandalay
Královské město z 18. století (nazývané také Srdce Barmy), kde kromě mnoha klášterů najdete i pevnost, královský palác a velké barevné tržiště. Kolem Mandalaje je několik menších královských sídelních měst (Amarapura s nejdelším dřevěnným mostem na světě, Sagaing, Ava či Mingun s obrovskou pagodou puklou po zemětřesení). V Mandalayi si snadno můžete pronajmout vlastní dopravu, do Minguinu se můžete vydat lodí. Bývalé královské město Amarapura je známé především svým týkovým mostem U Bein, který se klene přes jezero Taungthaman.V nedalekém klášteře Maha Ganayon Kyaung žije několik tisíc mnichů. Bývalým hlavním městem je také Inwa, známá jako Awa, s týkovým klášterem Bagaya Kyaung a třicetimetrovou strážní věží Nanmyin. Uvolněný Sagaing je domovem několika tisíc mnichů a nachází se zde několik set pagod, nejznámější z nich je Kaunghmudaw paya. Hezká vyhlídka se otevírá z kopce Sagaing. V Minguinu se nachází obří Minguin paya, která měla být největší pagodou na světě. Přestože plány jejich tvůrců nebyly naplněny a byla těžce poškozena zemětřesením, jsou I pouhé zbytky dostatečně impozantní. Devadesátitunový zvon v Mingunu je označovaný za největší nepoškozený zvon na světě. Nedaleko města Monywa leží pagoda Thanboddhay paya s více než půlmilionem sošek Buddhů.Další tisíce Buddhů zdobí Bodhi Tataung, areál s dominantou téměř stopadesátimetrového stojícího Buddhy.Jeskyní chrámy se nacházejí v Hpo Win Daung.
Pagan (Bagan)
Hlavnímu městu dávné barmské říše z 11. století, které kdysi vyvrátil Kublajchán, se také poeticky říká Město čtyř milionů pagod. Jde o nejvyhlášenější barmskou cestovatelskou atrakci - na ploše několika desítek čtverečních kilometrů se dodnes zachovalo několik tisíc chrámů a stúp, které lze objet na vypůjčeném kole. Blízko Paganu je další historické město Salay a tajemná hora Mt. Popa (1518 m), obydlená duchy předbuddhistického náboženství. Z Mandalaje se do Paganu dostanete zhruba za deset hodin komfortní lodí po řece Iravádí. Místo je jedním z nejzajímavějších míst v Barmě.
Jezero Inle
Poetické místo k odpočinku, plovoucí zahrady, výlety na lodích, možnost treků do vesnic horských kmenů. Na břehu jezera leží několik chrámů.
Amarapura
Amarapura je bývalé hlavní město státu Barma a nyní okres regionu Mandalay, což je duchovní centrum buddhismu v Barmě. Název Amarapura znamená v překladu „město nesmrtelnosti“. Je ohraničeno řekou Irrawaddy na západě, městečkem Chanmyathazi na severu a starobylým městem Ava na jihu. Městečko je dnes známé především pro své tradičně tkané hedvábí, bavlnu a odlévání bronzu.
Mystická hora Popa
Nad plání za Baganem vystupuje horský hřeben, za jehož západním koncem můžete zahlédnout nejasně se rýsující obrysy přibližně 50 kilometrů vzdáleného vrcholu. Jedná se o horu Popa, tyčící se do výšky 1518 metrů nad okolní planinou. Podle barmské pověry byste cestou na horu neměli na sobě mít červené a černé oblečení, neměli byste klít, mluvit špatně o jiných lidech a rovněž s sebou nosit maso, především vepřové. Na samotném vrcholu skalního výběžku stojí malebný komplex klášterů, stúp a svatyní, ke kterým umožňují přístup klikatá, zastřešená schodiště.