Benin

BEN

Benin

Informace o zemi

Benin, je stát nacházející se v západní Africe u Guinejského zálivu. Benin na západě hraničí s Togem, na severozápadě s Burkinou Faso, na severu s Nigerem a na východě s Nigérií. Rozkládá se na ploše 112 622 km² a hlavním městem je Porto Novo, sídlem vlády je však největší město Beninu Cotonou. Benin byl do roku 1975 známý pod názvem Dahome.

Informovat o zájezdech do Beninu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 112 622 km²
Obyvatelstvo: 8 milionů obyvatel
Hlavní město: Porto Novo
Jazyk: francouzština
Měna: CFA frank (XOF)
Náboženství: Křesťanství (43 %), islám (24 %), vodun (17 %), animismus (16 %)
Národnostní složení: etnické skupiny Fon (39 %), Adja (30 %), Yoruba (11 %) a Bariba (8,5 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): +1 hodina
Mezinárodní předvolba:  + 229
Důležitá telefonní čísla: záchranka 118, policie 117

Objevte s námi Benin

Vybíráme z nabídky zájezdů
Benin - Togo - Ghana
166B Benin - Togo - Ghana

Klenoty Guinejského zálivu

27.2. - 15.3.2025
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Víza a režim vstupu: Před cestou do Beninu je nutné vyřídit elektronická víza za poplatek 1600 Kč. K tomu potřebujete cestovní pas s minimálně jednou volnou stránkou, 2x vyplněný formulář a adresu hotelu. Mezinárodní očkovací průkaz na povinné očkování proti žluté zimnici. 
Adresa konzulátu: Velvyslanectví Beninské republiky, Englerallee 23, Berlin 14195, Telefon: (030) 2363 147-10/40, www.ambassade-benin.de. 
Adresa velvyslanectví ČR v zahraničí: Benin - Velvyslanectví Abuja, Gnassingbe Eyadema Street No. 5, Asokoro, Abuja P.O.Box 4628, Telefon: +234/703 7571096
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V, 50Hz, elektrické zásuvky odpovídají evropským normám.
Telefon: Pokrytí signálem je dobré v okolí měst a pokulhává mimo něj. Současný stav roamingových smluv konzultujte se svým operátorem.
Internet: Internet je dispozici v internetových kavárnách a hotelech. Kvalita připojení je však značně kolísavá.
Pošta: Pošty jsou pouze ve větších městech. Pošta putuje do Evropy přibližně 14 dnů.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Je možné se najíst v restauraci, kde mají běžné evropské jídlo, ale drahé. Pouliční stánky nabízí výběr přílohy: třeba kaše, těstoviny nebo koule z rýže pospojované nějakým těstem a to se polévá červenou pálivou omáčkou, která obsahuje pimet (ostrou papriku). K tomu se přidává kus masa – buď kuřete, ryby nebo něčeho jiného. Jídlo není zvykem nabírat lžící nebo vidličkou, ale prsty. Z alkoholických místních nápojů je sudaví, což je podomácku pálená kořalka poměrně slušné kvality. Dá se koupit čistá, čirá anebo s vyluhovaným tizanem (Tizan je strom, který domorodci používají proti malárii). Z listí a kůry dělají odvar, které pijí a potírají se jím. V „sudaví“ se luhují kořeny nebo kůra. Kořalka pak získá žlutavou barvu a velmi dobrou příchuť.  Z nealkoholických nápojů je to takzvaný čuk nebo čuku. Vyrábí se z naklíčené kukuřice, je zakalený a má lehce kyselkavou chuť. 
Ze zemědělských plodin se pěstuje hlavně maniok, jamy, kukuřice, bavlna a palma olejná. Chová se různé domácí zvířectvo: skot zebu původem z Indie. Má sice malou užitkovost, ale je odolný vůči nemocem a parazitům a typický je pro ně tukový hrb na hřbetě. Z opeřenců jsou velmi oblíbené perličky.

Podnebí

Jižně od Savalou - hlavně na západě - je typické rovníkové podnebí, tedy horko a vlhko. Období sucha je od prosince do března a od července do září, naopak deště přicházejí od března do července. Krátké období dešťů je od září do listopadu. Nejideálnější období pro návštěvu jižní části je od prosince do března a na přelomu července a srpna, pro severní část je to pak období od prosince do dubna.

Benin - Fotogalerie

Zažijte Benin na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Beninu

Kam se vydat

Beninská republika se nachází v Z Africe u břehu Guinejského zálivu. Na Z hraničí s Togem, na SZ s Burkinou Faso, na S s Nigerem a na V s Nigérií. Do roku 1975 byl Benin známý pod názvem Dahome. Nezávislost na Francii získal Benin 1. srpna 1960 a po období socialismu (léta 1974 – 1989) byly svobodné volby obnoveny roku 1991. Hlavním městem je Porto Novo, vláda však sídlí v největším městě - Cotonou. Benin dnes patří k jedné z nejzajímavějších zemí, táhne se směrem od zálivu do vnitrozemí, na pobřeží se nacházejí mangrovníky a bažiny. Území je celkem ploché s průměrnou nadmořskou výškou 100 m n. m. Severně od pobřeží se krajina mění na úrodnou náhorní plošinu, která se změní v savanu a hory, nejvyšší bod (641 m n. m.) leží v pohoří Chaine de l´Atakora. Na území státu se dodnes zachovaly původní kmenové zvyky a tradice, země je hlavní oblastí ve vyznávání voodoo, kdy tyto rituály a tance jsou v některých krajinách k vidění dodnes. Ve vesničkách se konají trhy plné originální ruční výroby, mimo obvyklý textil, keramiku či řezby zde můžete nalézt i sušené části rostlin a živočichů, které se používají v místní medicíně a náboženství. Za vidění stojí park Pendjari, rezervace divokých zvířat. Benin je velmi chudá země s nízkou životní úrovní a zadlužeností. Příjmy jeho obyvatel pochází zejména z prodeje vypěstovaných surovin a rybolovu. V zemi žije 42 etnických skupin obyvatel. Hlavními jsou Fon (39 %), Adja (30 %), Yoruba (11%) a Bariba (8,5 %). Etnická skupina Bariba pochází hlavně ze severních oblastí Nigérie. Již nepočetnými etniky jsou Mina, Dendi, Somba, Mahi, Aizo, Watchi, Goun, a také brazilští Kreolové, potomci dřívějších obchodníků s otroky. Prvními objeviteli pobřeží Beninu (1473) a prvními jeho kolonizátory byli totiž Portugalci. Trvale zde žije asi 5,5 tisíce Evropanů, zejména Francouzů. Odhaduje se, že v Beninu se dlouhodobě zdržuje, často nelegálně (a zejména obchoduje), velké množství Nigerijců - v současné době asi půl milionu. Beninci říkají, že jejich území má tvar ruky se zaťatou pěsti čnící z Atlantického oceánu.

Cotonou

Cotonou je největší město státu Benin. Je zde hlavní přístav v Beninu a sídlí zde vláda. Žije zde zhruba jeden milion obyvatel. Městská oblast se stále rozšiřuje, zejména směrem na západ. Město leží v jihovýchodní části státu Benin mezi Atlantským oceánem a jezerem Nokoué.

Nokoué

Jezero Nokoué je jezero v jižní části západní Afriky ve státě Benin. Jezero je 20 km široké, 11 km dlouhé a nachází se severně od města Cotonou. Na jeho severním okraji leží slavné vodní město Ganvié. Jezero Nokoué je velmi důležitým místem pro vodní ptáky. 

Ganvié

Ganvié je jezerní vesnice, ležící na kraji jezera Nokoué. S populací pohybující se okolo 20 000 lidí, to je pravděpodobně největší jezerní vesnice v Africe, která je velmi oblíbeným turistickým cílem. Vesnice byla založena v šestnáctém nebo sedmnáctého století a hlavní sídlo bylo přímo na jezerní hladině. To bylo velmi strategické, neboť tehdejší náboženství zakazovalo bojovníkům válečných kmenů vstupovat do vody.

Abomey

Abomey je město ve státě Benin - dříve hlavní město starověkého království Dahome, ze kterého se vyvinul novodobý Benin.  Království bylo založeno zhruba v roce 1625.
 

Dassa-Zoumé

 
Dassa-Zoumé, často označováno zkráceně Dassa, je známé jako poutní místo, kde se údajně zjevila Panna Maria v místě, kolem kterého od té doby stojí bazilika La Grotte Marial Notre Dame dArigbo s několika svatyněmi. Město je také známé pro své okolní lesy.

 

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)