Bolívie

BOL

Bolívie

Informace o zemi

Bolívie též nazývaná Tibet Ameriky je nejvýše položená a nejizolovanější ze všech zemí amerického kontinentu. Území dnešní Bolívie bylo ve 30. letech 16. století dobyto Španěly. Více než 50% obyvatelstva je indiánského původu a stále udržují starodávné tradice. Území zasahuje do několika klimatických pásem od zasněžených hor a solných pouští s lagunami a gejzíry po savany a tropickou džungli. Bolívie je nejen zemí nevšedních přírodních krás, ale také tradičního folklóru této oblasti světa.

Informovat o zájezdech do Bolívie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 098 580 km²
Obyvatelstvo: 10 milionů obyvatel
Hlavní město: La Paz a Sucre
Jazyk: španělština, kečuánština, aymarština
Měna: 1 boliviano (BOL) = 100 centavů
Náboženství: řím. katolíci (82 %), protestanti (11 %)
Národnostní složení: Indiáni (42 %), mestici (31 %), kreolové a běloši (27 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je  - 5 hodin
Mezinárodní předvolba: 00591, mobilní 005917
Důležitá telefonní čísla: důležitá telefonní čísla v La Pazu: první pomoc: rychlá lékařská pomoc 2783509, policie: 2225016

Objevte s námi Bolívii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Bolívie s karnevalem
305 Bolívie s karnevalem

Velká cesta z altiplana až do tropů

21.8. - 8.9.2025
19 dní
Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
27.3. - 22.4.2025
+ další 1 termín
27 dní
Peru - Bolívie
308 Peru - Bolívie

Po stopách Inků i dávných civilizací

13.4. - 3.5.2025
21 dní
Peru - Bolívie - Chile
310 Peru - Bolívie - Chile

Z Machu Picchu až do pouště Atacama

2.8. - 23.8.2025
+ další 1 termín
22 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

9.10. - 25.10.2025
+ další 1 termín
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR. 
V případě ztráty nebo odcizení cestovního dokladu vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Limě (Peru), po domluvě s ním je možné obdržet náhradní cestovní doklad na honorárním konzulátu v La Paz.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. 
Při vstupu (buď na hraničním přechodu, nebo již na palubě letadla) obdrží každý cizinec tzv. vstupní lístek (Tarjeta de Embarque/Desembarque), jehož dvě části je nutno vyplnit. Úředník pasové kontroly obě části orazítkuje a druhou část vrátí cestovateli. Druhá část se odevzdává při výjezdu ze země, za ztrátu hrozí pokuta a průtahy. Povinná směna valut neexistuje, stejně tak jako povinnost prokazovat vlastnictví nezbytných finančních prostředků na dobu pobytu. 
Adresa konzulátu:
Velvyslanectví Bolivijské republiky
Waaggasse 10/4
Vienna A-1040
Telefon: 00431–587 46 75 
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do země samostatně ověřit!
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V + 110V; 50Hz, americký typ zásuvky (dva ploché hroty)
Telefon: Kód Bolívie je + 591. 
Internet: Internetové kavárny jsou časté ve velkých městech. Ceny jsou mírné.
Pošta: Pošty jsou i v menších městech. Pošta v Bolívii funguje poměrně spolehlivě a trasu Bolívie - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. Povinné je očkování proti žluté zimnici.

Stravování

Bolívie je velmi rozmanitá a stejná je i její kuchyně. Je velice pestrá a zpracovává opravdu vše, co zpracovat může. Záleží na tom v jakém regionu a nadmořské výšce se nacházíte. Hodně bolívijských jídel je z hovězího či kuřecího masa nebo ryb. Jako příloha se podává rýže, brambory nebo hlávkový salát. Někdy je celý pokrm ponořený do pálivé omáčky připravené z brambor a z locotos - malých pepřových lusků. Snídaně neboli desayuno se většinou skládá z kávy, chleba nebo jiného druhu pečiva. Oběd je hlavním jídlem dne. Mnoho restaurací nabízí takzvané almuerzo, což znamená jednoduchý oběd. Skládá se většinou z polévky, hlavního chodu a kávy nebo čaje. V některých restauracích se podává salát a dezert. Tento celý chod je obvykle o polovinu levnější než když si vybíráte jednotlivá jídla z jídelního lístku. Večeře la cena je obvykle podobná obědu, není ale už tak rozsáhlá. Důležitou součástí jídelníčku jsou polévky. 

Podnebí

Podnebí Bolívie je různého charakteru, záleží na nadmořské výšce a topografii. Obecně je však chladnější než mnoho turistů očekává. Narazíte zde na klima tropických deštných oblastí ale i na arktické mrazy. Dokonce i v mírných, zalesněných oblastech na severu, nejsou mráz a teploty pod bodem mrazu nemožné, zejména během studeného větru (surazo) z Patagonie a argentinské pampy. Přestože Bolívie leží poblíž rovníku, její vysoká nadmořská výška a nechráněné prostory přispívají k rozdílnému počasí. Letní deštivé období trvá od listopadu do března a zimní období sucha od dubna do října.

Bolívie - Fotogalerie

Zažijte Bolívii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Bolívie

Kam se vydat

Bolívie je země nacházející se v srdci Jižní Ameriky s velkým počtem původního obyvatelstva. Úchvatná bolívijská příroda nabízí cestovatelům celou škálu geografických typů: od zasněžených vrcholků And, přes rozsáhlé neobydlené savany až po nepřístupné deštné pralesy amazonské oblasti. V řadě národních parků a biologických rezervací se můžete zblízka dotknout divoké přírody. Bolívie patří k jedněm z nejbezpečnějších zemí kontinentu, i když zároveň k těm nejchudším. Výjimkou jsou poměrně časté vnitropolitické nepokoje, díky kterým se často na několik dní zastaví chod celé země. Bolívie je rozdrásaná sociálními protiklady s nahořklou příchutí koky, jež jedněm přináší pohádkové bohatství a druhým alespoň pomáhá překonávat hlad a únavu.

Jezero Titicaca

Titicaca - jezero v Centrálních Andách. Západní část jezera patří Peru, východní část Bolívii. Je to největší jezero v Jižní Americe,  největší vysokohorské jezero a zároveň nejvýše položené splavné jezero na Zemi. Nachází se na Altiplanu, náhorní plošině And. Má rozlohu 8 288 km². Je 194 km dlouhé a maximálně 65 km široké. Průměrně je hluboké 140 až 180 m a dosahuje maximální hloubky 304 m (i když někteří domorodci tvrdí, že je bezedné). Leží v nadmořské výšce 3 821 m. V jezeře je mnoho velkých a malých ostrovů, na kterých se nachází pozůstatky kultury Inků, např. Isla del Sol. Do jezera ústí více než 25 řek a na jezeře se také nachází 42 umělých ostrovů Islas flotantes indiánů Uros. Teplota povrchové vody uprostřed jezera je stálá (11 až 12 °C). U břehu teplota významně kolísá a dokonce se v létě v noci zálivy a pobřežní části pokrývají ledem.

Altiplano

Altiplano (španělsky vysočina, náhorní rovina) je rozsáhlá náhorní plošina oddělující horské masivy západních a východních And. Po Tibetské plošině je druhým nejrozsáhlejším útvarem tohoto typu na Zemi. Nachází se ve vnitrozemí Jižní Ameriky, převážně na území Bolívie a Peru, částečně zasahuje do Chile a na sever Argentiny. Rozloha náhorní plošiny činí okolo 170 000 km², průměrná nadmořská výška je 3 600 m. Západní a východní stranu ohraničuje horský pás And (Cordillera Occidental a Cordillera Central) s mnoha aktivními vulkány, severní jezero Titicaca a na jihu se nachází jedno z nejsušších míst na zeměkouli - poušť Atacama. Samotná oblast Altiplana je řídce osídlená, hustěji zalidněná jsou jen území v okolí jezera Titicaca a hornické oblasti (nacházejí se zde poměrně velká ložiska stříbra, mědi, cínu a zinku). Altiplano je známé též nejvýše položenou železniční tratí na americkém kontinentu, spojující města Cuzco a La Paz. V oblasti leží několik velkých jezer - na severu jezero Titicaca, v centrální části jezero Poopó a Coipasa, v jižní části slané jezero Salar de Uyuni

La Paz

La Paz - je administrativní hlavní město Bolívie a je to nejvýše položené hlavní město na celém světě. Žije zde přibližně 1 milion obyvatel. La Paz je umístěno v údolí řeky Choqueyapu. Poblíž se nalézá městečko El Alto, kde je umístěno mezinárodní letiště. La Paz je zajímavé především díky svým unikátním obchůdkům, neobvyklou topografií a tradiční kulturou. Městu se často přezdívá Tibet Ameriky. Nespočet specializovaných tržišť - mimo potravinových a květinových také trh doktorský či čarodějnický.

Sucre

Sucre, dříve známé jako Charcas, La Plata a Chuquisaca, je oficiální hlavní město Bolívie. Je sídlem Nejvyššího soudního dvora, Ústavního soudu, Soudní rady a Hlavní republikové prokuratury, vláda však sídlí v La Pazu. Město, které má v současnosti asi 230 000 obyvatel, se nachází ve středu jižní části Bolívie v nadmořské výšce 2 790 m, což z něj činí jedno z nejvýše položených hlavních měst na světě. V roce 1991 bylo zařazeno do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Isla del Sol

Ostrov slunce. Ostrov, jenž je podle legend místem narození slunce. Tento ostrov je rájem pro pěší turisty, protože tu mimo lodí nenajdete žádné dopravní prostředky. Leží v části jezera Titicaca, která spadá do Bolívie. Ostrov nabízí řadu historických památek: komplex Pilko Kaina a dvoupatrový Inkův palác na jihu ostrova, nebo komplex Escalera del Inca - Fuente del Inca s přírodním pramenem, který byl již v dobách Inků odveden do kamenných kanálů a napájel vodní zahradu a terasy, kostel Iglesia de San Antonio najdete v Tukani. Dalšími zajímavosti jsou komplexy Chincana, Cha´llapampa, Templo del Sol nebo muzeum Marka Pampa.

Copacabana

Copacabana je malebné městečko ležící mezi městy La Paz a Puno. Najdete ho na západě Bolívie, na břehu jezera Titicaca. Každoročně se zde koná řada festivalů a jiných, převážně folklórních slavností. Dominantou města je katedrála postavená v tzv. maurském stylu.

Sajama

Sajama (španělsky Nevado Sajama) je s výškou 6 542 m nejvyšší horou Bolívie. Nachází se v jihozápadní části země v departementu Oruro, asi 20 km od hranic s Chile, v národním parku Sajama. Vulkán je tvořený převážně andezitovými horninami a posetý četnými lávovými dómy. Hora má poměrně pravidelný kuželovitý tvar s výrazným vrcholovým ledovcem.

Potosí

Vysoko položené město (4090 metrů) leží na jihu Bolívie. V 18. století to bývalo nejbohatší město světa. Hora, tyčící se nad městem, se po právu nazývala Cerro Rico - Bohatá hora, naleziště stříbrné hory. A dodnes se v dolech těží stejně jako před stoletími a vy můžete být u toho! Doly jsou největší atrakcí Potosí, jinak na bolívijské poměry uspořádaného městečka se spoustou koloniálních budov. Ráno se nafasují gumáky, oblek, helma s čelovkou, na trhu se nakoupí dynamit, doutnáky, 90% alkohol, limonády, coca a vyráží se. Průvodce, bývalý horník, vysvětlí, jak správně žvýkat koku, jak se zapaluje doutnák a popisuje boha podzemí.

Salar de Uyuni 

Je největší solná rovina na světě. Zabírá 10 582 čtverečních kilometrů. Tato solná pláň se nalézá na jihozápadě Bolívie, blízko vrcholků And. Pláň se nachází v nadmořské výšce 3 650 m. Před 40 000 lety zde bylo velké jezero Ballivián. Jezero však postupem času vyschlo a zbyly po něm dvě menší jezera - Poopó a Uru Uru a dvě hlavní solné pouště - Salar de Coipasa a větší Uyuni. Odhaduje se, že se zde nachází 10 milionů tun soli.

Související článek

Na skok do Jižní Ameriky

Na skok do Jižní Ameriky

Peru Lima, „Ciudad de los Reyes“ neboli město králů, se pyšnila bohatým sídlem španělských místokrálů a dnes je hlavním městem Peru. Město se rozpíná, že konce nespatříte, a proto se jí přezdívá chobotnice, jejíž chapadla se plazí daleko od pobřeží do okolních kamenitých kopců. Přístav, který v Limě Španělé zbudovali, se stal nejbohatším a obchodně nejvýznamnějším městem Jižní Ameriky, překladištěm koření, ovoce, zeleniny a pochutin, s dobrou dostupností rybolovu a mořských plodů. K velké rozmanitosti kultury a gastronomie přispěly i migrační vlny v průběhu historie a tak dnes je Lima i gastronomickým centrem. Nesmíte odjet bez ochutná...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)