Rio de Janeiro
Je město ve stejnojmenném státu brazilské federace v jihovýchodní části Brazílie. Je proslavené karnevaly, sambou, nádhernými plážemi (nejslavnější jsou Copacabana a Ipanema) a taky gigantickou sochou Ježíše na hoře Corcovado. Rio de Janeiro má přes 11 milionů obyvatel a rozkládá se na území o velikosti 1 260 km². Je to druhé největší brazilské město hned po Sao Paulu. Do roku 1960 bylo hlavním městem Brazílie.
Vodopády Iguazú
Vodopády se nacházejí částečně na území Brazílie a Argentiny. Větší část vodopádů patří Argentině. V místech, kde se řeka Iguazú (portugalsky Iguaçu) blíží k soutoku s veletokem Paraná, překonávají její vody mocný geologický zlom vymezující okraj Brazilské vysočiny. A právě tato formace má na svědomí vznik vodopádů, které se díky vysokému průtoku vody a velkolepostí scenérie řadí mezi nejvíce obdivované na Zemi. Přepad je asi 2 700 metrů dlouhý, výška vodopádů dosahuje 82 m a v průměru tudy proteče každou sekundu přibližně 1 500 m3 vody (pro srovnání: je to asi 10 x více, než teče Vltavou v Praze). K malebnosti Iguazú významně přispívá fakt, že vodopádová hrana je různě zakřivená a nesouvislá, takže celek je tvořen několika desítkami dílčích vodopádů. Hluboké strži, kam se řítí vodopád, se říká Ďáblovo hrdlo. Podle indiánských legend je stvořil bůh řeky, když se rozzlobil na své poddané.
Národní park Pantanal
NP je považován za největší bažinu na světě (rozloha 190 000 km - dva a půlkrát větší než Česká republika nebo jako polovina Francie. NP Pantanal je známý největší koncentrací zvířat v jižní Americe. Pravidelně každý rok během období dešťů (listopad až únor) zaplavuje řeka Paraguay rozsáhlé oblasti v západní části Brazílie. Protože okolní terén je rovný jako stolní deska, rozlije se voda do šířky až 100 km od koryta řeky a celé území se od obzoru k obzoru promění v bahnité jezero. Na několik měsíců tak zmizí pod hladinou nekonečné pastviny, nízké keře i stromy.
Manaus
Manaus je město na severozápadě Brazílie a je hlavním městem státu Amazonas. Nachází se na řece Rio Negro nedaleko soutoku s Amazonkou. Je to hlavní přístav a křižovatka místního rozsáhlého říčního systému. Manaus vznikl na místě malé pevnosti São José da Barra, postavené portugalskými osadníky v roce 1669, jako obrana proti nájezdům Španělů, kteří se do Brazílie dostávali po Amazonce. V letech 1890 - 1920 byl Manaus a jeho okolí hlavním zdrojem kaučuku pro celý svět, což vedlo k obrovskému rozmachu města. V roce 1920 s příchodem syntetické gumy a s rozvojem plantáží kaučukovníku v jihovýchodní Asii Manaus chudne. Dnes je Manaus finančním centrem severní Brazílie.
Teatro AmazonaS
Nejznámější budova celé Amazonie. Byla postavena v neoklasicistickém stylu staviteli z Lisabonu a po otevření v roce 1896 reprezentovala bohatství tehdejšího Manausu. Všechny materiály byly dovezeny z Evropy (italský mramor a sklo). Dokonce i dřevo z Brazílie bylo posláno na opracování do Evropy. Jediná původní část je příjezdová cesta, která byla vyrobena z gumy, aby opožděné vozy nerušily představení. Divadlo bylo několikrát rekonstruováno. V dubnu a květnu se zde koná slavný hudební festival.
Amazonie
Bujná a neprostupná vegetace, tajemné zvuky, pestré barvy nejroztodivnějších rostlin a živočichů. Největší řeka světa Amazonka tvoří základní osu Amazonie, oblasti s nejrozsáhlejší džunglí na světě - Amazonským deštným pralesem. Ačkoliv Amazonie zabírá celých 56 % celkové rozlohy Brazílie, žije v Amazonii jen 7% celkového počtu obyvatelstva, a to především ve městech, kterých zde není mnoho. Zbytek území je pokryt mnohdy zcela neprostupným deštným pralesem, který je ale zároveň velmi ohrožen těžbou dřeva. Jeho celková rozloha se neustále zmenšuje. Zdejší prales je tak obrovský, že představuje třicet procent z celkové rozlohy všech lesů na světě. Amazonie je ale především oblastí národních parků a chráněných krajinných oblastí, které mají přispět k ochraně obrovského přírodního bohatství amazonského deštného pralesa.
Amazonka
Brazílie je ale především největší komplex tropického deštného lesa s největším veletokem světa Amazonkou. Amazonka je největší řeka na světě, na dolním toku je až 25 km široká a více než 60 m hluboká. Její povodí zahrnuje celé dvě pětiny Jižní Ameriky.
Sao Paulo
Největší město Brazílie. Má asi 17 - 20 milionů obyvatel, což je dvakrát více než naše republika a je to jedna z největších světových megapolí. Sao Paulo je kosmopolitní město, mísí se v něm nejrůznější kulturní vlivy, tak jak je přinesly nejrůznější národnosti. Sao Paulo je nejen hlavním kulturním centrem Brazílie, ale také městem tržnic. Téměř neustále se koná bezpočet trhů, kde se prodává ovoce nebo cokoliv jiného. Vyhlášený je sobotní trh na náměstí Benedita Clixta. Moderní výraz dodává Sao Paulu ulice mrakodrapů Paulista. V ulici Paulista sídlí také Museu de arte de Sao Paulo, ve kterém je k vidění vynikající sbírka děl světových malířů (Rembrandt, Rubens, Renoair a vynikající brazilští malíři). Catedral de Sé, metropolitní katedrála je přirozeným symbolem města, i její prohlídka patří neodmyslitelně k návštěvě Sao Paula, města, které dokáže ohromit nejen svou rozlohou.
SalvadoR
Salvador je srdcem Brazílie. Město v Zátoce všech svatých bylo už v raných koloniálních dobách politickým, ekonomickým a správním centrem Brazílie. Atmosféra této doby je přímo zhmotněna v horní časti města, čtvrť Pelourinho je největším a nejlépe dochovaným koloniálním architektonickým komplexem. Atmosféru města podtrhuje kultura černošských obyvatel města, kterým se právě v Salvadoru jako nikde jinde podařilo zachovat vlastní tradice, náboženství i tajuplné rituály. Město je rozděleno na tzv. dolní a horní část. Určitě nejlepší způsob, jak se dostat do horní části je svézt se na Elevador Lacerda. Tento systém výtahů má počátky v dobách kolonizace, kdy Jezuité zde postavili první kladkový výtah na dopravu zboží z přístavu. V roce 1868 nahradila železná konstrukce původní systém a v roce 1910 se dočkala elektrického pohonu. Hlavní atrakcí města je samotné centrum známé jako Pelourinho, místo, kde byli otroci veřejně trestáni. Tato část Salvadoru byla v roce 1985 prohlášena za Světové kulturní dědictví. Zde najdete uličky s nádherně malovanými fasádami domů, kostely, pouličními prodavači a v noci i s muzikanty a tanečníky, předvádějící svoje umění.
Brasilia
Futuristický sen moderního velkoměsta zhmotněný uprostřed divoké pustiny. V roce 1960 byl dokončen velkolepý projekt nového hlavního města Brazílie, města zasvěcenému moderní architektuře. Nové hlavní město Brazílie bylo vybudováno během pouhých tří let na symbolickém půdorysu majícím tvar letadla (na špici jsou umístěny vládní budouvy a památníky. Na křídlech jsou postaveny pravidelné bloky obytných budov). Idea moderního hlavního města, kterou v roce 1956 začal realizovat brazilský prezident J. Kubitschek, se odráží na vzhledu města v každém směru, návštěvníky Brasílie čeká setkání s monumentalitou, která v těchto rozměrech nemá nikde jinde na světě srovnatelnou obdobu a v níž hraje prim především beton jako základní stavební materiál. I přes své stáří, respektive mládí, byla Brasília v roce 1987 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO jako příklad moderní architektury a urbanistického plánování ve 20. století.
Catedral Metropolitana
Snad nejznámnější stavba hlavního města, proslavená svými barevně zdobenými skleněnými stěnami. V interiéru je zavěšená socha anděla vyrobená z hliníku. Autorem je Ceschiatti.
Praca dos tres Poderes
Toto náměstí je obklopeno několika významnými vládními budovami, muzei a monumenty. Prostranství je vyzdobeno slavnými sochami Os Candagos, A Justica, O Pombal. Palacio do Itamaraty - budova je sídlem ministerstva zahraničních věcí a patří mezi nejhonosnější budovy. Je charakterizována velkými oblouky a vodními nádržemi, které jsou efektně nasvíceny. Palacio de Justica - budova nejvyššího soudu. Palacio de Congreso a Palacio do Planalto - budova parlamentu.
NP Chapada Diamantina
Nachází se ve státě Bahia na východě Brazílie v okolí starého hornického města Lençóis. Najdete zde snadno dosažitelný park se sítí stezek k pozorování přírody, řek i vodopádů i s ideálními podmínkami pro horolezectví.