Chile

CHL

Chile

Informace o zemi

Chile je jedním z nejvyspělejších států jihoamerického kontinentu. Délkou přes 4 000 km se táhne přes polovinu kontinentu. Jsou zde ukryty neskutečně krásné kouty přírody. Na východní hranici státu se táhne velehorské pásmo And tvořené množstvím vyhaslých a činných sopek. Ve střední části se nachází nejlidnatější část s hlavním městem Santiagem de Chile, na sever od něj se rozkládá poušť Atacama. V jižním cípu země leží nejjižněji položené město světa - Punta Arenas. Už samotný protáhlý tvar Chile je velkou zajímavostí táhne se od severu k jihu a protíná tak řadu podnebných pásem.  Příroda je tu natolik zajímavá a pestrá, že tu naleznete velmi různorodé, ale nádherné přírodní podmínky, od větrných a vlhkých národních parků ležících na území zvané Patagonie, s řadou jezer, ledovců a velmi členitým pobřežím, s tisíci divokých fjordů, přes činné sopky, jezera ve střední části a nejvyšší vrcholky And, ale také oblast věhlasných vinohradů a málo navštěvovaných pláží, známa je například Bahía Inglesa, jen málo kde na světě můžete během jednoho dne lyžovat a koupat se v moři. Dále na sever pak leží nejsušší poušť světa Atacama, solné pláně nebo aktivní gejzíry. Určitě bychom neměli zapomenout ani na historické incké obrazce. Dalším turistickým lákadlem je řada ostrovů, jako je souostroví Juan Fernandez s nejznámějším ostrovem Robinsona Crusoa, dále romantický a tajemný Velikonoční ostrov se záhadnými sochami Maoi, vzdálený více než 3 500 km od Chilského území. Zvláštním ostrovem je ostrov Chiloe se 14 kostely pod ochranou UNESCO, hrdí obyvatelé ostrova vzdorovali všem kolonizátorům, včetně Španělů. Z nejznámějších národních parků a chráněných území jmenujme zejména Torres del Paine, Siete Lagos, Puyehue, Altiplano, poušť Atacama, Laguna de Laja, Parque Nacinal Lauca a ledovec San Rafael. Pokud zatoužíte po civilizaci, určitě Vás nezklame město Valparíso  a hlavně kosmopolitní metropole Santiago de Chile. Chile patří mezi nejrozvinutější země Jižní Ameriky, přesto tu život plyne poněkud poklidnějším tempem nejen než v Evropě, ale i než třeba v sousední Argentině, přesto ale vše funguje bezproblémově a Chile je také velmi bezpečnou zemí.

Informovat o zájezdech do Chile?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 756 950 km²
Obyvatelstvo: 17 milionů obyvatel
Hlavní město: Santiago de Chile
Jazyk: španělština
Měna: 1 chilské peso (CLP) = 100 centavů
Náboženství: řím. katolíci (77 %), protestanti (13 %)
Národnostní složení: Chilané (90 % - běloši), Indiáni (9 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je -5 hodin , (-4 hodiny = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 0056, mobilní 00568, 00569
Důležitá telefonní čísla: Uniformovaná státní policie (Carabineros de Chile): 133, záchranná služba: 131, hasiči (Bomberos): 132, velvyslanectví ČR: 2321066, 2311910, fax: 2320707

Objevte s námi Chile

Vybíráme z nabídky zájezdů
Peru - Bolívie - Chile
310 Peru - Bolívie - Chile

Z Machu Picchu až do pouště Atacama

2.8. - 23.8.2025
+ další 1 termín
22 dní
Chilská mozaika
328 Chilská mozaika

Země sopek a tajemný Velikonoční ostrov

5.3. - 19.3.2025
+ další 3 termíny
15 dní
Pohádková Patagonie
344 Pohádková Patagonie

Přírodní krásy jihu Argentiny a Chile

1.11. - 23.11.2025
+ další 1 termín
23 dní
Patagonie - Argentina a Chile
347 Patagonie - Argentina a Chile

Za přírodními krásami pohodlně

22.2. - 9.3.2025
+ další 2 termíny
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR. Imigrační služba vyžaduje bezvadný stav cestovních dokladů!
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země.
Při vstupu země (buď na hraničním přechodu, nebo na palubě letadla) obdrží každý turista tzv. migrační kartu, jejíž dvě části je nutno vyplnit. Úředník pasové kontroly obě části orazítkuje a druhou kopii vrátí cestovateli, který tuto odevzdá při výjezdu ze země, doklad dobře uschovejte, za ztrátu hrozí pokuta a průtahy! Vrácení kopie imigrační karty je vyžadováno i v případě pouze krátkého a dočasného opuštění chilského území - např. při pěších výstupech na nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu, která se nachází na argentinské straně hranice, nebo při cestách do nejjižněji položených oblastí Chile, které jsou pozemní cestou přístupné pouze přes Argentinu (NP Torres del Paine, Punta Arenas, Puerto Natales, apod.)
Chile striktně zakazuje a přísně kontroluje dovoz jakýchkoliv živočišných a rostlinných produktů. Při vstupu na území Chile povinně každý cestující vyplní také formulář chilské Zemědělské a veterinární služby (SAG), v němž deklaruje, že do země nedováží žádné rostliny, čerstvé ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky a další potraviny. Je nutné počítat s poměrně důkladnými prohlídkami zavazadel jak po příletu na mezinárodní letiště, tak i na pozemních hraničních přechodech. Restrikce na dovoz potravin nedoporučujeme v žádném případě podceňovat!
Povinná směna valut v Chile neexistuje.
Adresa konzulátu:
Velvyslanectví Chilské republiky
U Vorlíků 4/623
Praha 6 – Bubeneč 160 00
Telefon: 00420-224 315 064
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
Pokud cestujete s pasem jiného státu než ČR, je nutné si před cestou vízovou povinnost do navštívené země samostatně ověřit!

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220 V, 50 Hz. Zásuvky mají 2-3 kulaté kolíky a pro naše ploché vidlice není třeba.
Telefon: Prakticky všude jsou tzv. locutorios, kde vám požadované telefonní číslo vytočí, a poté zaplatíte skutečnou délku hovoru. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Cille fungovat (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil). Přestože všichni čeští operátoři mají v Chile smluvního partnera, může být problémem s hustotou pokrytí signálu, která je zejména v horách sporadická nebo žádná.
Internet: Internetové kavárny jsou v Chile naprosto všude, i v těch nejmenších osadách. Na většině hotelů je wi-fi připojení.
Pošta: Kvalitních pohlednic je slušný výběr, ale problémem bývá koupě známky, kterou lze získat výhradně na poště. Pohledy tak můžete poslat rovnou z pošty (otvírací doba 9.00 - 18.00, v sobotu 9.00/10.00 - 12.00). Do ČR jde pošta z Chile asi 10 dní.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Kořeny současné chilské kuchyně sahají až do poloviny 16. století, kdy se Chile stalo součástí španělského místokrálovství Peru. Španělé, Indiáni a kreolové žili tu pak vedle sebe a jejich kuchyně se navzájem ovlivňovaly. Pro kreolskou, tj. venkovskou kuchyni je charakteristické větší množství luštěnin a zeleniny na úkor masa. Tak vznikly mnohé chilské národní pokrmy, jako například fazolová polévka, bezmasé kukuřičné placičky (humitas), kukuřičný hrnec (zapečená kukuřičná kaše s mletým masem) nebo čarkikán (směs fazolí a různé zeleniny s masem). Chilští kovbojové a ledkoví dělníci si brali do práce těstové placky plněné ostrou masovou směsí empanadas. Obyvatelé sychravých patagonských končin přispěli hovězím a jehněčím, hustými masovými i zeleninovými polévkami nebo hliněným kotlíkem plným hovězího a rybího masa, mušlí, klobás a brambor zvaným curanto. Ve fjordech studených jižních moří a v prudkých řekách chilských And se loví množství mořských i sladkovodních ryb. Jejich králem je losos, který se podává syrový v marinádě jako ceviche nebo jako carpaccio. Před jídlem málokdo odolá pálence z vylisovaných hroznových slupek pisko, o jejíž původ a název se pře Chile se sousedním Peru, smíchané s citrónem a trochou cukru. Vyhlášené je chilské víno, obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a je chloubou chilského zemědělství. Zvláště proslulá je odrůda Cabernet Sauvignon, pro jejíž pěstování jsou v Chile snad nejlepší podmínky na světě. Vinná réva se v Chile začala pěstovat již v 16. století, dvěstě let předtím, než se objevila v Kalifornii. Od sedmdesátých let minulého století se v Chile začíná více uplatňovat také pivo. Od českého piva se však poněkud liší, neboť obsahuje více alkoholu a méně sladu. Asi nejprodávanější je pivo značky Cristal, podobné českému desetistupňovému pivu. 

Podnebí

Podnebí severního pobřeží Chile je vlivem studeného Peruánského vzduchu velmi suché, tropické, pouštní. V Americe průměrná teplota nejteplejšího měsíce února je 22 °C, nejstudenějšího srpna 16 °C a průměrný roční úhrn srážek je 0,8 mm, což vyplývá, že Arica je jedno z nejsušších měst na světě. Podnebí na jihu přecházející v subtropické, mírné a subarktické, je pod vlivem oceánu s bohatými srážkami. Průměrná lednová teplota v Santiagu je 21 °C, červencová 14 °C, průměrný roční úhrn srážek je 460 mm. V Puerto Aisénu a v Puerto Monttu je průměrná lednová teplota mezi 14 a 15 °C, červencová 4,5 °C v Puerto Aisénu, 8 °C v Puerto Montt. Průměrný roční úhrn srážek je 3000 mm v Puerto Aisénu, 2050 mm v Puerto Montt.

Chile - Fotogalerie

Zažijte Chile na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Chile

Kam se vydat

Santiago de Chile

Hlavní město Chile má okolo 6 milionu obyvatel. Patří mezi největší města Latinské Ameriky. Nachází se v nadmořské výšce 520 m. Santiago bylo založeno Pedrem de Valdivia 12.2.1541. Valdivia zvolil polohu města kvůli mírnému podnebí a poloze, aby mohlo být město lehce bráněno. 

Poušť Atacama 

Táhne se na 1 000 km okolo Pacifiku od jižní hranice Peru až do severních oblastí Chile. Místy zasahuje až 100 km do vnitrozemí až na úpatí Západních Kordiller a dosahuje nadmořské výšky 5000 m. Je tvořena směsí soli, písku a částeček lávy pocházející z And. Je to nejsušší místo na celém světě. Poušť je dokonale chráněna před jakoukoliv vlhkostí, neboť je ze všech stran obklopena pohořím. Atacama je typická náhlými teplotními výkyvy, které se v letním období pohybují od 0 °C v noci až po 50 °C přes den. Velký teplotní gradient urychluje intenzivní erozní činnost hornin. Nachází se zde velké množství mědi a jiných minerálů. Atacama je velmi řídce obydlena. Skrz poušť vede Pan-Americká dálnice. Uprostřed pouště se nachází oáza s názvem San Pedro de Atacama, národní rezervace Los Flamencos, Valle de la Luna či gejzír El Tito, který je nejvýše položeným gejzírem na světě. V poušti se nachází Evropská jižní observatoř (ESO), protože tato oblast se těší největšímu počtu bezoblačných dní a je daleko od lidských sídel, takže nic neruší pozorování noční oblohy. Sopky jsou v Chile velice běžnou záležitostí. Je jich zde velké množství. Díky těmto sopkám je možno velmi často narazit v Chile na gejzíry a horké prameny.  Sopka Licancabur se nachází v severní části Chile. Sopka se nalézá 30km východně od vesnice San Pedro de Atacama. Sopka je velmi vyhledávaná horolezci a různými výpravami. Blízko města Arica se nachází jedinečná krajina Altiplano, na které jsou rozsáhlé vulkány, slané močály i jezera v nadmořské výšce až 3 800 m, kde žijí indiáni Aymara. Můžete tu vidět lamy a alpaky.

San Pedro de Atacama

Městečko San Pedro de Atacama, které se nachází v nadmořské výšce 2 440 m.n.m., si jistě získá srdce nejednoho návštěvníka. Jeho nádherné okolí by neměl minout žádný cestovatel, který míří na sever Chile, za výlet stojí ale i město samotné. San Pedro si zachovává svou osobitou tvář, jeho poklidný život narušují jen přívaly turistů. Jejich počet častokrát převyšuje počet domorodců (žije zde 6 000 obyvatel). Prosté domky a prašné ulice jsou neomylnou známkou toho, že jsme na severu země, v chudší oblasti sousedící s Bolívií. Městem vládne přátelská atmosféra, najdete tady útulné hospůdky, hostely, malé krámky i cestovní agentury, které nabízejí výlety do okolní krajiny. Vždyť právě kvůli ní sem míří tolik návštěvníků. San Pedro je vlastně oázou v poušti – leží uprostřed nejsušší pouště světa Atacamy. To přináší velký problém s vodou, což byste při jeho návštěvě měli mít na paměti a vodou co nejvíce šetřit. 

Patagonie

Je to označení pro rozsáhlé území na jihu Jižní Ameriky. Na severozápadě ji ohraničují Andy, na severu řeka Río Colorado. Většina Patagonie náleží Argentině, zbytek Chile. Patagonie byla vždy vytouženým cílem horolezců a vyznavačů prvovýstupů. Odlehlost a nepřístupnost mnoha míst se k tomu přímo nabízí. Úchvatná příroda ještě málo dotčená civilizací a čistá krása okolní přírody okouzlí jistě i vás.

Ohňová země (Tierra del Fuego)

Je ostrov u jižního cípu Jižní Ameriky. Nachází se mezi Magalhãesovým průlivem (ten ji odděluje od pevniny) a Drakeovým průlivem. Ohňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech. Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile.

Torres del Paine

Je chilský národní park, který byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. Nachází se v nejjižnějším chilském kraji XII Región de Magallanes y de la Antártica Chilena, asi 130 km severně od města Puerto Natales. Z hlavního města Santiago de Chile je vzdálen asi 2 500 km vzdušnou čarou. Park je otevřený celoročně, každý rok jej navštíví skoro 100 000 turistů. S rozlohou 242 000 ha se jedná o jeden z největších národních parků Chile, a také údajně o jeden z nejhezčích. Na mnoha desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů můžete vidět pštrosy nandu, lamy guanako či majestátní kondory. 17. února 2005 v parku způsobil český turista Jiří Šmiták svou neopatrností a souhrou nešťastných náhod při manipulaci s plynovým vařičem rozsáhlý požár a událost byla značně medializována. Zasaženo bylo skoro 6 % chráněného území, muselo být evakuováno přibližně 100 osob. Na obnově požárem zničené části parku se podílí i Česká republika.

Puntas Arenas

Punta Arenas je nejvýznačnějším městem na pobřeží Magalhãesova průlivu a hlavním městem chilské provincie Magallanes y la Antártica Chilena Region. Punta Arenas je třetí největší město v celé Patagonii, po Neuquénu a Comodoro Rivadavia. V roce 2002 mělo 120 000 obyvatel. Prvním Evropanem v okolí Punta Arenas byl Fernao de Magalhães, který v roce 1520 proplul okolo při své cestě kolem světa. V červenci je průměrná teplota 1,7 °C, zatímco v lednu 10,8 °C. Roční průměr je 6,3 °C. Za rok spadne 397 mm srážek, přičemž v nejdeštivějším měsíci, květnu, je to 43 mm. Město bičují ostré větry, dosahující rychlosti až 130 km/h.

Puerto Montt

Je přístavní město na jihu Chile. Leží v provincii Llanquihue a v jezerním regionu Los Lagos. Město bylo založeno roku 1853. Puerto Montt vzniklo díky financím z Německa jako nové město pro německé imigranty. Magalhãesův průliv (podle španělského tvaru jména objevitele též Magellanův průliv) se nachází na jižním výběžku Jižní Ameriky a spojující Atlantský oceán a Tichý oceán. Průliv odděluje pevninskou část jihoamerického kontinentu od Ohňové země. Je významnou námořní cestou, spojující oba oceány.

Kanál Beagle

Beagle je průliv na jihu Jižní Ameriky. Leží mezi pobřežím Ohňové země a ostrovy Navarino a Hoste. Je pojmenován po anglickém výzkumném trojstěžníku HMS Beagle, který jako první proplul touto spojnicí mezi Atlantským a Tichým oceánem. Lodi tehdy velel známý mořeplavec a hydrograf Robert FitzRoy. Na palubě byl i britský přírodovědec Charles Darwin, který v letech 1831 až 1836 při své cestě kolem světa sbíral materiál pro svou evoluční teorii. Největšími přístavy v průlivu jsou Ushuaia (Argentina) a Puerto Williams (Chile).

Villarrica

Je jezero v regionu La Araucanía ve středním Chile. Nachází se u západního úpatí And u severozápadních svahů stejnojmenné sopky v národním parku Los Paraguas. Má rozlohu 172 km². Leží v nadmořské výšce 230 m.

Velikonoční ostrov 

V domorodém jazyce Rapa Nui) je ostrov ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu spravovaný Chile (region Valparaíso). Nachází se 3 600 km západně od pobřeží Jižní Ameriky a 2 075 km východně od ostrova Pitcairn. Má rozlohu 163 km² a obývá jej 15 000 obyvatel. Velikonoční ostrov je zhruba trojúhelníkového tvaru a má plochu 163 km². Délka ostrova je 24 km. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol sopky Maunga Terevaka ve výšce 507 m n. m., která je zároveň 12. nejizolovanější horou světa. V okolí ostrova se nachází několik menších ostrůvků. U jihozápadního výběžku ostrova jsou to ostrůvky Motu Iti, Matu Kau Kau a Motu Nui. Západně od ostrova se nalézá ostrůvek Motu Tautara a v blízkosti poloostrova Poike pak ostrůvek Motu Marotiri. Podnebí na ostrově je teplé, subtropické. Roční období jsou jen málo výrazná. Na ostrově vanou silné pasátové větry. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 21 °C. Nejstudenější měsíce jsou červenec a srpen s průměrnou teplotou 19 °C, nejteplejší jsou leden až březen s průměrnými teplotami 23 °C. Roční dešťové srážky jsou v průměru 1150 mm. Duben a květen jsou měsíce nejbohatší na srážky s průměrnými měsíčními hodnotami okolo 130 mm. Díky sochám moai je ostrov světoznámý. Víme, kde sochy vznikly. V lomu na úpatí kráteru Rano Raraku dokonce ještě jedna nedokončená a od skály ne zcela odtesaná moai leží. Celkem jich Rapanujci vztyčili asi 300. Daleko víc jich zůstalo v lomu nebo na cestě na své kamenné plošiny ahu, z nichž měly shlížet do vnitrozemí ostrova. Dnes stojící moai byly znovu vztyčeny během 20. století. Většina moai je asi 3,5 m vysoká, najdou se však i takové, co měří až 12 m a váží až 90 tun.
Kromě neobvyklého tvaru – nemají nohy, tělo je jen naznačeno a nejpropracovanější je hlava – na některých moai zaujme klobouk pukao z červené horniny. Podle nejvíce přijímané teorie nejde o klobouk, ale styl účesu, který se na Rapa Nui nosil v dobách vzniku posledních soch. Moai patřily kdysi mezi světové záhady. Dnes je ale jasné, že jsou úzce spřízněné s podobnými tradicemi kultu předků rozšířených v Polynésii. Americký archeolog Kirch píše: „Ideologie je daleko vlivnější, když je možno ji konkrétně projevit prostřednictvím symbolicky nabité architektury a objektů. Velká většina monumentální architektury společností Oceánie byla vystavěna přesně pro tento účel. Tonžské hrobky langi, sochové chrámy Velikonočního ostrova, havajské svatyně heiau a pohřební ostrůvky Nan Madol - všechny připomínají mocnou roli ideologie v legitimizaci sociopolitické struktury.“ 
Problematikou historie Velikonočního ostrova a sochami Moai se velice úspěšně zabýval český vědec Pavel Pavel, který objasnil záhadu, jak mohli obyvatelé ostrova tak těžké sochy zvednout, a do dneška je za to světově velice uznáván.
Mýty a realita, které se na tomto ostrově mísí, daly původ výjimečné kulturní památce, která byla organizací UNESCO prohlášena v roce 1995 světovým dědictvím. Velkou část pobřeží ostrova tvoří příkré a vysoké útesy, přístup k oceánu a koupání jsou možné jen na několika málo místech. Velikonoční ostrov má jedinou větší pláží s názvem Anakena na severním pobřeží ostrova. Tato půvabná pláž v zátoce s bílým pískem a palmovým hájem je velmi oblíbeným místem pro trávení odpoledne, slunění a koupání. Prastaré legendy vypráví, že první náčelník domorodých lidí Hotu Matua se vylodil právě tady. Velikonoční ostrov se proslavil především svými gigantickými sochami Moai, které jsou dědictvím po Polynésanech a s tajuplným úsměvem skrývají svá tajemství. Sochy jsou největší atrakcí i záhadou ostrova. Jsou vysoké 4 až 10 metrů, jejich hmotnost se pohybuje většinou kolem 20 tun, největší sochy však váží i 90 tun. Neví se, k jakému účelu byly vytvořeny. Měly představovat zemřelé předky, být vlastně náhrobkem chránícím jejich ostatky nebo měly znázorňovat bohy, ke kterým se domorodí obyvatelé modlili? Velikonoční ostrov má i další záhadu. Jsou to piktografické záznamy na destičkách rongo-rongo, které se vědcům dosud nepodařilo rozluštit. Velikonoční ostrov okouzlí návštěvníky krátery, jeskyněmi, plážemi, panenskou přírodou a tajemným duchem celého ostrova. Za návštěvu rozhodně stojí i někdejší obřadní vesnice Orongo, která se nachází na kráteru vulkánu Rano Kau, tyčícího se přímo nad oceánem na jihu ostrova. Je odtud nádherný pohled nejen na Velikonoční ostrov, ale i na sytě modrý oceán, ale též směrem dolů do kráteru na jezero s plovoucí totorou. Kromě jednoduchých kamenných obydlí se zbytky kreseb na stěnách jsou archeologickým unikátem v Orongu především petroglyfy vytesané do kamenů, převážně s motivy Ptačího muže.

Záhadné sochy Moai

Víme jen kde sochy vznikly - v lomu na úpatí kráteru Rano Raraku, tady dokonce ještě jedna nedokončená a od skály úplně neodtesaná moai leží. Celkem jich rapanujci vztyčili asi 300. Daleko víc jich zůstalo v lomu nebo na cestě na svá kamenné plošiny ahu, z nichž měly zhlížet do vnitrozemí ostrova. Dnes stojící moai byly znovu vztyčeny během 20. století. Kromě neobvyklého tvaru - nemají nohy, tělo je jen naznačeno a nejpropracovanější je hlava - na některých moai zaujme klobouk (pukao) z červené horniny. Podle nejvíce přijímané teorie nejde o klobouk, ale styl účesu, který se na Rapa Nui nosil v dobách vzniku posledních soch.

Související článek

Chile - Patagonie

Chile - Patagonie

Schovaná daleko na samé špičce jihoamerického kontinentu se rozprostírá Patagonie, dodnes turisticky opomíjená. V širé krajině se skrývají nádherná modrá jezera i bíle zasněžené štíty hor. Vstupní branou je argentinské městečko El Calafate u jezera Lago Argentino. Všude ve výlohách cestovních kanceláří jsou barevné plakáty lákající k návštěvě pohoří Fitz Roy. Ostré skalní štíty dostaly své pojmenování po slavném námořním důstojníkovi lodi Beagle. Turisté obvykle míří přímo pod proslulou horu, kde se z vyhlídkového místa nabízejí krásné fotografie i s jezírkem v popředí. Jednodenní patnáctikilometrová tůra se za pěkného slunného počasí nav...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)