Gruzie

GEO

Gruzie

Informace o zemi

Gruzie je krásný stát situovaný v jihozápadní Asii. Dle některých názorů na vedení evropské hranice zasahuje značná část gruzínského území i do Evropy. Gruzie sousedí s Ruskem, Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem. Gruzie leží v Zakavkazsku u východního okraje Černého moře. Součástí Gruzie jsou autonomní republiky Adžárie, Abcházie a Jižní Osetie; dvě posledně jmenované ovšem usilují o nezávislost a gruzínská vláda nemá jejich území pod kontrolou. Gruzie láká cestovatele na svoji krásnou divokou přírodu, ale také na památky, kulturní bohatství a v neposlední řadě obyvatelstvo, které umí být až neskutečně přátelské.

Informovat o zájezdech do Gruzie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 69 700 km2
Obyvatelstvo: 4 900 000obyvatel
Hlavní město: Tbilisi
Jazyk: gruzínština, abchazština (úřední)
Měna: gruzínské lari (GEL)
Náboženství: pravoslaví, islám
Nejvyšší bod: Mont Shkara 5201 m
Mezinárodní předvolba: + 995

Objevte s námi Gruzii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Gruzie
243 Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

5.5. - 16.5.2025
+ další 1 termín
12 dní
Gruzie všemi smysly
252 Gruzie všemi smysly

Výprava za gurmánskými zážitky a vínem

18.5. - 25.5.2025
+ další 2 termíny
8 dní
Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

1.5. - 16.5.2025
+ další 1 termín
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup občanů České republiky se vyžaduje platný cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu v Gruzii.
Víza a režim vstupu: Od 8. června 2015 mohou občané ČR vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok.
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky však doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u gruzínských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky přicestování nezměnily.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Gruzii se používají běžné elektrické zásuvky, které známe z naší země. Napětí je 220 V. 
Internet: Využívání internetu je dostatečně rozšířené. Není problém využívat internet v mobilu, pro cestovatele je to asi nejspolehlivější varianta. Hostely a moderní hotely nabídnou wifi, stejně jako některé kavárny ve velkých městech.
Telefon: Na území země jsou tři celoplošné mobilní sítě systému GSM (frekvence 900 a 1 800 MHz), takže běžný mobil bude fungovat. Ceny roamingu mohou být překvapivě vysoké, proto stojí za zvážení nákup místní SIM karty. Pokrytí je poměrně dobré.
Čas: rozdíl oproti našemu času jsou dvě hodiny. V zemi se nezavádí letní čas.

Stravování

Gruzínská kuchyně patří do skupiny vzájemně si podobných tzv. kavkazských kuchyní. Bylo by nedostačující říci, že Gruzínci si na stolování potrpí. Je v něm mnohem více, než pouhá oslava jídla. Společná hostina u jídla demonstruje soudržnost a přispívá k posílení národní identity a sociální prestiže přítomných osob. Jídlo je zde obřadem vedeným podle starobylého rituálu, který má pevně daný řád.Na tradiční gruzínskou kuchyni měla vliv samozřejmě historie země a dostupnost surovin z místních zdrojů. Nejčastějšími surovinami jsou ořechy, aromatické bylinky, česnek, ocet, červená paprika, granátová jablka a bylinky, které v kombinaci se zdejším kulinářským uměním dosahují v pokrmech neobvyklých chutí a vůní. V hojné míře zde narazíte na různé druhy masa, ryby, rostlinné předkrmy, sýry, nakládanou zeleninu a pestrou škálu voňavých druhů koření. Většina pokrmů je připravována ze skopového masa, které bychom v našich poměrech mohli nahradit masem vepřovým, popřípadě tučným hovězím.Místní polévky svojí hustotou často připomínají spíše omáčku a chuťově jsou výtečné. Jejich milovníky jistě potěší pálivá polévka z hovězího nebo skopového masa s rýží zvaná charčo nebo chutná slepičí polévka nazývaná čichirtma s vajíčky rozmíchanými ve vinném octě a vloženými do průhledného masového vývaru, který je nakonec ochucen česnekem, petrželkou a fenyklem.Typická gruzínská hostina ve většině případů začíná nabídnutím zlatohnědé národní speciality chačapuri, což jsou usmažené placky z máslového těsta, které se plní slaným ovčím sýrem a usmaženými vejci. Poté následuje chutný fazolový pokrm lobio, který se téměř v každé rodině připravuje podle vlastního specifického receptu. Po něm následuje dušené kuře nejčastěji v česnekové omáčce a malá říční ryba, která se vaří ještě zaživa. Dalším chodem bývá sumec velký dušený ve vinném octě, podávaný s jemně nasekaným fenyklem či šunkou lori. Dále následuje mužuži - gruzínský studený ovar, či spíše huspenina uvařená z prasečích nožek, kolínek a ocásků, které jsou následně máčeny a vařeny ve vinném octě. Poté na stůl přichází solený sýr sulguni, který se podává opečený na másle v pánvi. V Gruzii je například naprosto běžné servírovat celé pečené sele nebo grilované hovězí a kuřecí maso, a to vždy ve vynikající omáčce. Jako všude na Kavkaze je i v Gruzii velice populární šašlik.

Podnebí

Gruzínské podnebí je silně ovlivněno složitým geomorfologickým členěním krajiny. V údolích panuje teplé subtropické podnebí s vysokým podílem srážek. Ty mohou dosahovat od 1 000 do 2 500 mm. Toto teplé podnebí umožňuje pěstování celé řady teplomilných plodin, jako jsou citrusy nebo čajovník. Směrem na východ země podíl srážek klesá, zdejší oblasti jsou sušší a začíná zde převládat kontinentální podnebí. V povodí řek Rioni a Kury jsou typické mrazivé zimy a horká léta. V Tbilisi je průměrná teplota cca 1 °C v lednu a cca 24 °C v červenci.

Gruzie - Fotogalerie

Zažijte Gruzii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Gruzie

Kam se vydat

Tbilisi

Tbilisi je hlavním městem a zároveň také nejvýznamnějším ekonomickým a kulturním centrem celé Gruzie. Dalo by se říct, že město je multikulturní, multietnické a multicírkevní – naleznete zde téměř na jednom místě gruzínský pravoslavný, arménský gregoriánský či římsko-katolický kostel, synagogy či mešity. Tbilisi bylo založeno v 5. století našeho letopočtu a cestovatelé jej stále navštěvují právě pro jeho úchvatné historické monumenty a překrásnou architekturu. Největší koncentrace památek je k vidění v tzv. Starém městě, kde můžete navštívit např. katedrálu Sioni či pevnost Narikhala. Kulturně založení návštěvníci mohou navštívit některou z místních divadelních scén. Tři nejznámější se nacházejí na Rustaveli Avenue spolu s Operním domem Paliashvili, který byl založen roku 1851.

Batumi

Batumi je exoticky vyhlížející subtropické město ležící na pobřeží Černého moře. Charakter karibské vesničky dotvářejí a umocňují palmy, oleandry, cypřiše a krásně kvetoucí citroníky a pomerančovníky. Město prosperuje průmyslově i obchodně. Batumi nabízí svým návštěvníkům velké množství zábavných zařízení a atrakcí. Místní obyvatelé jsou právem pyšní na městské delfinárium a krásnou botanickou zahradu. Město Batumi se nachází na jihozápadě země a představuje jakýsi přechod do sousedního Turecka.

Mtscheta

Mtscheta je jedno z nejstarších měst na území Gruzie. Nachází se nedaleko Tbilisi v místě, kde stékají řeka Aragvi s řekou Kura. Ve starověku bylo město Mtscheta hlavním městem Gruzie. Překrásné historické památky v čele s tamější Katedrálou Scveti-Cchoveli, byly roku 1994 přijaty na Seznam světového dědictví UNESCO.

Kolchida

Kolchida je antický řecký název této historické oblasti na území Gruzie. V rámci řecké mytologie byla Kolchida domovem krále Aiéta a jeho dcery Médeiy. V proslulém mýtu o Argonautech a Iásonovi se stala cílem výpravy pro Zlaté rouno, proslulé z příběhu Frixa a Hellé.

Sataplia

Sataplia je světově proslulá krasová jeskyně na území Gruzie ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Kromě úchvatné krápníkové výzdoby se proslavila především nálezy stop dinosaurů. Jeskyně se nachází přibližně 6 km od města Tsqaltubo. Jeskyně je 300 m dlouhá, 10 m vysoká a 12 m široká

Vardzia

Vardzia je pojmenování skalního kláštera, nacházejícího se v malebném údolí nad řekou Mtkvari, která obtéká velkou část Gruzie a na níž leží města Mtscheta a Tbilisi. Řeka si v tomto místě vytvořila divoké skalnaté údolí táhnoucí se několik desítek kilometrů. Přestože hlavním lákadlem do těchto končin je proslavený skalní klášter, v samotném údolí je možno najít mnoho překvapujících atrakcí.

Gori

Ve městě Gori - Stalinově rodišti – nacházejícím se severozápadně od hlavního města Gruzie – Tbilisi - dodnes funguje muzeum tohoto diktátora, který je však dodnes moha Gruzínci uctíván jako národní hrdina, který kdysi ovládal šestinu světa. Nedaleko odtud naleznete také baziliku Urbnisi, pocházející z 6. století.

Kutaisi

Khuathaisi je bývalé královské město dávné Západogruzínské říše, které se nachází nad řekou Rioni v místech, kde západní Gruzie hraničí s Abcházií. Vidět zde můžete zbytky hradu z 5. století, který byl v 17. století zničen Turky a také ruiny Bagratové katedrály z 10. století.

Horní Svanetie

Horní Svanetie je součástí historické provincie Svanetie, která se nachází v severozápadní části Gruzie. Horní Svanetie leží v povodí řeky Inguri a jejím hlavním městem je Mestia. Celá provincie leží v poměrně vysoké nadmořské výšce a zde se také nachází nejvyšší gruzínská hora Šchara. Po celé provincii jsou roztroušeny pozůstatky středověkých vesnic s typickými věžovými domy, díky čemuž byla v roce 1960 Svanetie začleněna ke světovému dědictví UNESCO.

Signagi 

Signagi je město v nejvýchodnějším regionu Gruzie - Kakheti a je správním centrem okresu Signagi. Jedná se o jedno z nejmenších měst v zemi s populací čítající přibližně 3 000 lidí. Ekonomika města stojí na výrobě vína, tradičních kobercích a tradičním gruzínském jídle Mcvadi. Signagi a jeho okolí jsou rovněž známé pro své krajinné a historické památky. Nedávno prošlo město významným rekonstrukčním programem a stalo se významným centrem cestovního ruchu Gruzie. Území dnešního města bylo osídleno již v období paleolitu. Sighnagi, což doslovně znamená „přístav“, bylo jako osada poprvé zaznamenáno na počátku 18. století. V roce 1762 byla ze sponzorského daru krále Heraclia II. postavena pevnost na obranu území před loupeživými domorodci Dagestánu. Město se nachází v nadmořské výšce 790 metrů nad mořem, přibližně 113 km jihovýchodně od Tbilisi.

Kazbegi

Kazbegi je malá horská vesnice na území severní Gruzie, ležící nedaleko hranic s Ruskem. Přímo nad vesnicí se se svými 5 033 metry tyčí hora Kazbek. Atraktivní poloha vesnice pod hřebenem Velkého Kavkazu láká ročně nespočet sportovních nadšenců a turistů. Kazbegi je snadno dostupné přímo z hlavního města Tbilisi.

Klášter Cminda Sameba

Cminda Sameba nebo rovněž Kostel Nejsvětější Trojice v Gergeti je komplex gruzínsko-pravoslavných kostelů poblíž městečka Stepancminda. Název Gergeti vznikl ze zaniklé vesnice Gergeti, nacházející se při pravém břehu řeky Těreg naproti městečka Stepancminda. Klášter do dnešního dne nese jméno vesnice, přestože ta již dávno zanikla. Kostel vznikl ve 14. století jako jediný s kopulí s křížem v provincii Chevi. Klášter se díky své izolované poloze na vrcholu vysoké hory obklopené divokou přírodou stal symbolem Gruzie.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)