Havaj

HAV

Havaj

Informace o zemi

Perlu pacifiku, jak se Havajským ostrovům často přezdívá, objevil již před více než 200 lety mořeplavec James Cook. Soustroví Havajských ostrovů leží uprostřed Tichého oceánu a je známé nejen skvělými surfařskými podmínkami, ale i mořem, potápěním a zpěvákem Israelem Kamakawiwoʻolem a jeho hitem Somewhere over the rainbow. Krása těchto ostrovů je patrná právě z této pohodové hudby.

Informovat o zájezdech na Havaj?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 16 637 km2
Počet obyvatel: 1,5 milionu
Úřední jazyk: angličtina, havajština
Obyvatelstvo: 39% Asiaté, 25% bílí, 24% míšenci, 10% Havajané, 2% černoši
Náboženství: 51% bez vyznání, 29% křesťané, 10% jiné, 9% budhisté
Hlavní město: Honolulu (400 000)
Největší města: Pearl City (50 000), Hilo (45 000), Kailua (40 000)
Hlavní ostrovy: Hawaii (10 433 km2), Maui (1 883 km2), Lanai (364 km2), Kahoolawe (116 km2), Molokai (673 km2), Oahu (1 545 km2), Kauai (1 431 km2), Niihau (180 km2)
Časové pásmo: Havaj: - 10 hodin (letní čas =  - 9 hodin)
Mezinárodní předvolba: 001
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba, hasiči, policie: 911 (na celém území USA)
Informace o telefonních číslech v USA: 1+888+555-1212 nebo 411

Objevte s námi Havaj

Vybíráme z nabídky zájezdů
Aljaška - Havaj
331 Aljaška - Havaj

Medvědi a tropický ráj

12.8. - 30.8.2025
19 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: platný cestovní pas. Doba platnosti cestovního pasu musí přesahovat povolenou dobu pobytu o 6 měsíců.
Víza a režim vstupu: Cestující, kteří chtějí vstoupit na území Spojených států za účelem obchodní cesty nebo turistiky na méně než 90 dní, mohou cestovat do Spojených států bez víz v rámci bezvízového programu. Podmínkou v takovém případě je, aby cestující vlastnil biometrický pas a měl odsouhlasenou elektronickou cestovní registraci ESTA před tím, než nastoupí do dopravního prostředku (letadlem nebo lodí) k cestě do Spojených států.
Platnost autorizace ESTA je 2 roky ode dne vydání, v případě dřívějšího vypršení platnosti biometrického pasu je nutné o autorizaci zažádat znovu.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí a frekvence je 120V, 60Hz. Při cestě do USA je třeba adaptér.
Telefon: při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi. Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo.
Internet: Internet je v USA naprosto běžný. Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách - Public Library. Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Stačí se optat knihovnice, pak se bezplatně zaregistrovat a sednout si k počítači s internetem. Přes víkend jsou knihovny zpravidla zavřeny a v pátek mají jen krátkou otevírací dobu.
Pošta: Poštovní úřady USA - Post Office - jsou ve všední dny otevřeny od 9 do 17 hodin. V sobotu zavírají v pravé poledne. Ceny poštovních známek: pohlednice a dopis v rámci USA $0.34, do Evropy - pohlednice $0.70, dopis $0.80.
Očkování: Žádné povinné očkování při cestě do USA není. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

V podstatě je dnešní americká kuchyně unikátní kombinací starých tradic, nových internacionálních vlivů a přirozeným sklonem Američanů k bezpracně a nekomplikovaně připravovanému jídlu. Snad právě proto, že dnešní americká kuchyně má tak mnohostranný původ, zdomácněla v ní jídla ze všech koutů světa. Mezi nejoblíbenější dnes v USA patří pizza, taccos, cibulová polévka (Francie), suši, tvarohový koláč (Belgie)... a mimochodem i ten neodmyslitelný americký sendvič je původně vynálezem Angličana, sira Sandwiche.

Podnebí

Počasí na Havajských ostrovech je v průběhu celého roku vhodné k návštěvě. Stejně tak jako teploty vzduchu i teploty oceánu jsou zde po celý rok vhodné ke koupání. Hlavní sezóna na Havaji? Téměř celý rok. V zimním období na severní polokouli je zde příjemná teplota a díky tomu, že se při opalování nespálíte, je to skvělé na cestování po ostrovech.

Havaj - Fotogalerie

Zažijte Havaj na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Havaj

Kam se vydat

Hawai

Je řetěz sopečných ostrovů ve středu Pacifického Oceánu, vzdálený asi 3 700 km od západního pobřeží USA. Je to tropický ráj se skoro dokonalým celoročním počasím, fantastickými plážemi a okázalými scenériemi. Je to místo kam se mnoho párů uchyluje trávit líbánky. Je ideálním cílem pro plavání, opalování, surfování, plavbu na lodi, rybaření, golf a tropický výzkum. Hawai je 50. spolkový stát USA a metropolí státu je Honolulu. Havajské ostrovy obydleli někdy v prvním tisíciletí našeho letopočtu Polynésané, pro Evropany objevil souostroví v roce 1778 James Cook. S evropskou pomocí následně všechny ostrovy král Kamehameha I. sjednotil do království, které převzalo havajský název největšího ostrova. Roku 1893 byl za účasti amerických sil proveden převrat a vznikla Havajská republika, jejíž území o pět let později Spojené státy anektovaly. Ty zde zřídily havajské teritorium, které existovalo více jak 60 let. Havaj se 21. srpna 1959 stala posledním, 50. státem USA. Hlavní město Havaje se nachází na ostrově Oahu. Pro převážnou část turistů se jedná o vstupní bránu na ostrovy, současně je i strategickou vojenskou základnou. Hlavní město Havaje nese název Honolulu a je tím nejzápadnějším a současně i nejjižnějším hlavním městem Spojených států amerických. Význam názvu Honolulu je skrytý přístav nebo klidný přístav. Statut hlavního města má již od roku 1845 a do všeobecného povědomí široké veřejnosti z celého světa se dostalo až od útoku na Pearl Harbor v roce 1941. S moderní leteckou přepravou nastal na Havajských ostrovech turistický boom – ročně navštíví ostrovy přes 8 milionu turistů. Naleznete zde mnoho výškových luxusních budov – převážně hotelů, kancelářských budov či obchodních center. Waikiki je pokládáno za hlavní turistické centrum celých ostrovů. Downtown je finančním centrem, kde sídlí vláda Havaje. Nachází se zde i nejvyšší budova Havaje – Aloha věž (134 m).  Městská část downtown/Chinatown na západní části města je nazývána The Arts District. Zde je domov mnoha úmělců a kulturních institucí. Waikiki je turistická oblast Honolulu, nalézá se mezi Ala Wai Canal a Pacific Ocean vedle Diamantové hlavy. Destíky hotelů, obchodů a nočních podniků se nachází právě zde, především mezi ulicemi Kalakaua a Kuhio. Tato část ročně přiláká miliony návštěvníků. Převážná část hotelové kapacity na Oahu je právě v této oblasti.

Ostrov Hawaii

Hawaii je ostrov plný kontrastů – mohutné vulkány Mauna Loa a Kilauea, vznešená, sněhem pokrytá sopka Mauna Kea, kde se svahů padají nádherné vodopády, poušť Kau bez života, prales Puna Fern a pestrobarevné orchideje v Hilo. Ostrov Hawaii je v souostroví největším (větší než zbývajících sedm hlavních ostrovů dohromady), nejmladším (jeden milión let) a také nejřidčeji osídleným. Vznikl tektonickou činností pěti vulkánů, z nichž tři – Mauna Loa, Kilauea a Hualalai – se považují dodnes za aktivní; nacházejí se v Hawaii Volcanoes NP. Mezi hlavní zajímavosti ostrova patří nejvyšší hora státu Hawaii – sopka Mauna Kea (4 205 m). V zimním období se zde dá lyžovat; na vrcholu je observatoř, kterou postavilo společně deset zemí. Dalším místem k návštěvě je Waipio Valley, zvané údolím králů, protože v historii bývalo místem relaxace panovníků. Dnes v deset kilometrů dlouhém údolí žije několik rodin a divocí koně; na vysokých útesech lemujících údolí jsou jedny z největších havajských vodopádů, padajících do hloubky až 400 metrů. Mezi historická a posvátná místa patří Pu‘uhonua o Honaunau a zátoka Kealakekua Bay s monumentem připomínajícím místo, kde byl v únoru 1779 zabit mořeplavec a objevitel souostroví James Cook. V zátoce Punalu‘u Black Sand Beach na východním pobřeží lze spatřit mořské želvy; Puukohola Heiau je poslední chrám, který byl vystavěn za vlády Kamehameha I.; pobřeží Kona-Kohala je pak unikátní díky lávovým polím táhnoucím se od hory Mauka až k oceánu. To vše podtrhují nádherné pláže.

Ostrov Oahu

Tři milióny let starý ostrov, kterému se také přezdívá Shromažďovací Ostrov, je ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem celého státu a žije zde téměř 75% všech obyvatel Havaje. Hlavním městem ostrova je Honolulu se známou a oblíbenou pláží Waikiki, situovanou k jihozápadu a lemovanou hotely. Se západem slunce se podél pláže rozhoří louče, jež navozují nádhernou romantickou atmosféru. Na pláž volně navazuje svah sopečného kráteru Diamond Head s kótou 232 m, ze kterého je nádherný výhled na město. Jen několik kilometrů od rušného Honolulu lze nalézt klid a pohodu panenské přírody – nedaleko od University of Hawaii začínají stezky vedoucí bambusovým lesem ke kaskádovitým vodopádům, které vytvářejí u svých úpatí tůňky, kde se dá koupat. Mezi zajímavosti ostrova patří Polynesian Cultural Center; památník USS Arizona Memorial v Pearl Harbor, kde začala válka mezi USA a Japonskem v prosinci 1941, a pouze sto metrů odtud kotví Mighty Mo – loď, na níž byla podpisem mírové smlouvy válka ukončena. Na jihovýchodním pobřeží ostrova je zátoka Hanauma Bay, kde jsou výborné podmínky pro šnorchlování; severní pobřeží ostrova, kde jsou největší vlny, je zase oblíbené zejména mezi surfaři.

Ostrov Maui

Maui nese jméno poloboha, jenž podle legendy chytil Slunce a vyžádal si od něj slib dlouhých slunečných dní pro obyvatele a návštěvníky ostrova. Díky nádherným písčitým plážím s křišťálově průzračnou vodou je ostrov ideálním místem pro koupání, opalování, šnorchlování a odpočinek. Zároveň nabízí řadu možností nakupování i stravování a vyhlášená golfová hřiště. Ostrov, kterému se také říká Údolní Ostrov, vznikl spojením dvou sopečných ostrovů a údolní oblast mezi původními vulkány je dnes nejvíce osídlena a zemědělsky využívána; nejvíce se pěstuje cukrový rákos a ananas. K největším atrakcím ostrova patří Hana Coastal Highway, která vede podél východního pobřeží a je na ní 51 úzkých mostů a 667 ostrých zatáček. Na západním pobřeží je Iao Valley State Park s Hawaii Nature Center, nebo městečko Lahaina s největším banánovníkem v USA a s mnoha kuriózními krámky a galeriemi všeho druhu. Na východním pobřeží ostrova se nedoporučuje koupání pro častý výskyt žraloků a nebezpečných mořských proudů.

Ostrov Kauai

Ostrov Kauai je nejstarším (šest milionů let) ostrovem z celého souostroví. Vznikl sopečnou činností stejně jako ostatní ostrovy, ale nejdéle si udržel nezávislost – k Havajskému království se připojil až v roce 1810. Díky bohaté tropické vegetaci se mu přezdívá Zahradní Ostrov. K jeho největším atrakcím patří oblast útesů na severozápadě ostrova Na Pali Coast a Waimea Canyon. Severně od kaňonu se rozprostírá Koke‘e State Park a bažiny Alaka‘i Swamp s nejčetnějšími dešťovými srážkami na světě. Hodně navštěvované je také městečko Waimea na jihozápadním pobřeží se svým Captain Cook Landing, místem přistání prvního Evropana. Nedaleko jsou základové zdi bývalé pevnosti Russian Fort z doby, kdy se ostrovy snažili získat Rusové. Úrodný jih ostrova pokrývají kávové a cukrové plantáže, které je možné navštívit. Kauai má jako jediný z havajských ostrovů splavné řeky, na kajaku se dá sjet třeba řeka Wailua. Ostrov je oblíbený a vyhledávaný nejen turisty, ale i filmaři, natáčel se zde např. film Jurassic Park. A samozřejmostí jsou i tady nádherné pláže.

Související článek

Galapágy – ráj zvířat

Galapágy – ráj zvířat

Galapágy jsou lákavé především kvůli tomu, že se staly jednou z klíčových pozorovacích lokalit přírodovědce Charlese Darwina, který díky tamních druhům živočichů definoval evoluční teorii o přírodním výběru druhů. Turisté, kteří míří na ostrovy, chtějí na vlastní oči vidět obří želvy, leguány, žraloky, rejnoky, různé druhy ptáků a exotickou květenu. Souostroví Galapágy se nachází ve východní části Tichého oceánu po obou stranách rovníků, asi tisíc kilometrů od Ekvádoru v Jižní Americe, ke kterému oficiálně patří. Souostroví tvoří 13 sopečných ostrovů, některé sopky jsou aktivní i dnes. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, S...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)