Indie

IND

Indie

Informace o zemi

Indie je zemí velkých kontrastů! Nabízí historii jedné z nejstarších civilizací na Zemi, mnoho chrámů, památek i velehory Himaláje. Pohled na Indii je zvláště při prvním seznámení těžko uchopitelný a vstřebatelný. Indie totiž působí spíše jako kontinent než stát. Jméno Indie vyvolává představy mystiky a maharádžů, tygrů a slonů, Gándhího i někdejší koruny Britské říše. Indii budete zcela určitě milovat. Ale tím, že je tolik specifická, stihnete ji možná občas taky nenávidět. 

Informovat o zájezdech do Indie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 3 287 590 km²
Obyvatelstvo: 1 300 000 obyvatel
Hlavní město: New Delhi (Nové Dilí)
Jazyk: hindština, angličtina
Měna: 1 indická rupie (INR) = 100 paisa
Náboženství: hinduisté (80 %), muslimové (11 %), křesťané (3 %)
Národnostní složení: Indové (75 % - Hindustánci, Bengálci, Pandžábci a další), drávidské národnosti (20 % - Telugové, Tamilové)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 4,5 hodiny
Mezinárodní předvolba: 0091, mobilní 00919
Důležitá telefonní čísla: policie: 100, požárníci: 101, ambulance: 102

Objevte s námi Indii

Vybíráme z nabídky zájezdů
To nejlepší z Indie
228 To nejlepší z Indie

Letecky ze severu na jih

14.2. - 25.2.2025
+ dalších 7 termínů
12 dní
Nepál - Indie
231 Nepál - Indie

Posvátná místa pod Himálajem

11.4. - 25.4.2025
+ další 1 termín
15 dní
Dárdžiling - Sikkim - Bhútán - Káthmandú
1.11. - 15.11.2025
+ další 1 termín
15 dní
Jižní Indie
245 Jižní Indie

Hinduistické klenoty i pohoda pláží

15.11. - 1.12.2025
17 dní
Čína - Tibet - Nepál - Indie
246 Čína - Tibet - Nepál - Indie

Posvátná místa Himálaje

30.3. - 25.4.2025
+ další 1 termín
27 dní
Indie - barevný festival v Malém Tibetu
1.7. - 18.7.2025
18 dní
Severovýchodní Indie - oblast 7 Sester
299 Severovýchodní Indie - oblast 7 Sester

"Zakázané státy" na Silvestra

26.12. - 13.1.2026
19 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Indie je potřeba cestovní pas ČR opatřený platným indickým vízem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň 6 měsíců ode dne vstupu do Indie. Pokud s cestujícím cestuje i nezletilé dítě, které nemá vlastní pas a je zapsáno v pase cestujícího, je nutno, aby indické vízum obsahovalo poznámku, že platí i pro dítě. Cestující starší 6 měsíců, kteří v 6 dnech před vstupem na území Indie navštívili nebo jen jeli tranzitně přes Afriku, Jižní Ameriku nebo Papuu Novou Guineu, musí předložit platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu:
Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Indické vízum lze získat buď v klasické formě vízového štítku vylepovaného do cestovního dokladu příslušným zastupitelským úřadem Indie nebo za určitých podmínek formou elektronického turistického víza (tzv. eTV) obdrženého emailem. Vízum si musí občan ČR obstarat ještě před odjezdem do Indie, obdržet jej až při příjezdu na hraničním přechodu není možné.
 
Indické elektronické turistické vízum - eTV: Touto cestou lze žádat o jednovstupé a dvojvstupé vízum pro krátkodobou (do 60 dnů) turistickou nebo obchodní cestu do Indie.  Podmínkou je vstup do země přes jedno z uvedených letišť: Ahmedabad, Amritsar, Bagdogra, Bengaluru, Calicut, Chennai, Chandigarh,Cochin, Coimbatore, Delhi, Gaya, Goa, Guwahati, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mangalore, Mumbai, Nagpur, Pune, Tiruchirapalli, Trivandrum, Varanasi, Vishakhapatnam nebo přístav: Cochin, Goa, Mangalore,Mumbai, Chennai. E-VISA lze získat maximálně 2x v jednom kalendářním roce. Pokud žadatel nesplňuje některou z těchto podmínek, musí žádat o klasické vízum osobně přes konzulát.

Žádost o elektronické turistické vízum se vyplňuje prostřednictvím webové stránky https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html
 
K vyřízení je třeba:
- vyplněný on-line formulář v AJ,
- platný cestovní pas naskenovaný ve formátu PDF,
- 1x aktuální barevná fotografie formátu 5x5cm na bílém pozadí (nejedná se o fotografii pasového formátu!),
 
Cestující obdrží vyrozumění o udělení víz elektronicky emailem do 72 hodin.
Součástí žádosti je platba poplatku ve výši 50 + 1,25 USD. Poplatek se hradí přes internet výlučně debetní nebo kreditní platební kartou VISA nebo MASTERCARD.
 
Vyřízení klasického indického turistického víza přes ambasádu:
O vyřízení klasického indického víza je nutné žádat osobně na ambasádě v Praze, kde budou žadatelům o víza odebrány biometrické údaje (otisky prstů, fotografie). 
K vyřízení je třeba:
- platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od vstupu do země
- 1 x čitelná kopie datové stránky pasu (stránka s osobními údaji)
- 1 x vyplněný on-line formulář, který naleznete na https://indianvisaonline.gov.in/visa/ - záložka Regular visa application
- 1x fotografie 5x5cm na bílém pozadí (nejedná se o fotografii pasového formátu), ta samá fotografie se musí nahrát do vyplněného vízového formuláře
- Rezervace zpáteční letenky
- Výpis z bankovního účtu (stačí konečný zůstatek, min. 30 000,-Kč na každý započatý měsíc na osobu).
 
 Pro udělění dvouvstupého víza (oba vstupy musí být uskutečněny v rámci jedné cesty) navíc:
- itinerář cesty v angličtině
- rezervace přeletové letenky 
 
O další turistické vízum lze zažádat nejdříve 3 měsíce po návratu. Žádosti o vízum přijímá ambasáda nejdříve 30 dní před plánovaným datem odletu.
 
Vyřízení víz trvá 1 týden.
Poplatek ambasádě za vyřízení: 2 570 Kč.  
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
 
Kontaktní úřad Indie pro ČR:
Velvyslanectví Indické republiky
Milady Horákové 60/93
Praha 7 170 00
consular@india.cz
Telefon: 00420-257 533 490
po-pá 9:00-13:00 13:30-17:30

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí se pohybuje většinou v rozmezí 220-240 V. V každém pokoji se najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici.
Telefon: Místní telefon - v Indii lze nalézt mnoho soukromých telefonních budek s obsluhou. Bývají označené zkratkami PCO, STD nebo ISD. Mobilní telefon - T-mobile a O2 fungují bez problémů, síť Vodafone je o něco horší.
Internet: Internetové připojení je dostupné v každém městě. Ceny jsou mezi 30-60 Kč/hod. Ačkoli místní připojení opravdu nejsou příliš rychlá, internetových kaváren je zde celkem dostatek a jsou levné. Některé dokonce nabízejí volání po internetu. Můžete-li, vyhněte se business centrům v luxusních hotelech, ceny bývají přemrštěné a za rohem často seženete až desetkrát levnější připojení.
Pošta: Poštovní služby jsou velmi levné a spolehlivé. Otevřeno v pracovní dny od 10 do 16 hod. Pohledy se dají koupit pouze v turistických místech, známky ale seženete pouze na poštách. Do České republiky bývá zásilka doručena do 10 dnů.
Očkování: Cestování do Indie je spojeno s určitými zdravotními riziky, doporučuje se absolvovat některá očkování podle plánované délky pobytu a navštívených míst. Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Indická kuchyně je velice rozmanitá. Specifické je především použití koření. Nejvíce se zde používá kari,  kurkuma, chilli, koriandr, šafrán, kardamon a zázvor. Klasické indické jídlo se skládá z mnoha chodů, které se servírují naráz. Každý si pak jednotlivé složky míchá podle chuti. Indové jedí pravou rukou, kterou si průběžně umývají v nádobě s vodou. Turisté většinou mohou  použít lžíci.

Podnebí

Na většině území Indie panuje tropické podnebí. Na západě převládá suché pouštní podnebí. V Himálaji pak podnebí vysokohorské. Léto zde trvá od března do června. Teploty dosahují až 45°C. Počátkem června pak přichází období dešťů., které končí v září. Časté jsou prudké a vydatné deště a nízké teploty. Vysoký počet srážek způsobuje v některých oblastech povodně. Monzunové proudy přicházejí převážně z jihozápadu. V říjnu nastává pomonzunové období, které je vhodné pro návštěvu Indie. Teploty jsou příjemné, ovzduší pročištěné a osvěžující.

Indie - Fotogalerie

Zažijte Indii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Indie

Kam se vydat

Dillí

Dillí je hlavní město Indie, třetí největší indické město a jedno z průmyslových center země. Staré Dillí bylo hlavním městem Muslimské Indie mezi 17. a 19. stoletím. Ve Starém Dillí je možné vidět mnoho mešit, památníků a pevností z té doby. Nové Dillí bylo vybudováno Brity, jako správní centrum Britské Indie a prohlášeno hlavním městem roku 1931.
Mešita Jama je posledním architektonickým výstřelkem šáha Jahana. Byla budována mezi lety 1644-1658. Má tři velké brány, čtyři rohové věže a dva čtyřicetimetrové minarety postavené z kombinace červeného pískovce a bílého mramoru. Je to největší mešita, kterou Indie má, a která může ve svém vnitřním prostoru pojmout 25 000 lidí.

Varanasí

Stejně jako je snem každého muslima podniknout pouť do Mekky, tak i každý hinduista touží po návštěvě Varanasí a koupeli v Ganze, která má dle hinduistické víry moc osvobozovat od hříchů, očisťovat a léčit. Na schodech (ghátech) podél řeky se denně konají obřady staré stovky let. Ghátů je celkem 21. Někde slouží k praní prádla či ke koupeli, jinde ke spalování zesnulých. Pro hinduisty smrt nepředstavuje konec, nýbrž začátek nového života.

Radžastán

Patří mezi nejdůležitější místa západní Indie. Barevný Radžastán je protkaný stezkami obchodních velbloudích karavan a domy bohatých maharadžů. Když se řekne Radžastán každému z nás se vybaví Růžové město Jaipur, modré město Jodhpur, pohádkový Jaisalmer…. Exotická koření, bazary, velbloudi i tancující kobry. Místa s nádechem života pouště i přepychu a bohatství - i taková dokáže být Indie.

Jaipur

Hlavní město Radžastánu, růžové město - Maharaja Ram Singh nechal celé město nabarvit na růžovo kvůli návštěvě Prince of Wales (později král Edward VII). Nejznámější Maharaja Jai Singh II zde postavil nádherný palác a astronomickou observatoř... Zastávka zde patří mezi nejvyhledávanější během poznávacích okruhů do Indie.

Jaisalmer

Pouštní město je nazývané také Golden City, kvůli typické barvě zdí. Strategické místo, kde dříve putovaly karavany z Evropy do Indie.

Agra 

Agra je město na břehu řeky Jamuny v severní části indického státu Uttarpradéš. První zmínku o existenci města můžeme naleznout již v eposu Mahábhárata, kde mělo město pojmenování Agrevana. Město si navzdory stoletím uchovalo svoji jedinečnou krásu a i něco z ducha někdejšího hlavního města Mughalské říše. Důkazem velké historické hodnoty jsou rovnou tři památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Největší turistické lákadlo dnešní doby při návštěvě Agry je bezesporu Tádž Mahal.

Fatehpur Sikrí

Fatehpur Sikrí je indické městečko ve státě Uttarpradéš. Postavit jej nechal tehdejší panovník Mughalské říše Akbar Veliký, jenž z něj toužil udělat místo, ze kterého by vládnul své říši. Architektonické památky nacházející se na území Fatehpur Sikrí jsou dnes unikátním dokladem mughalské architektury. Pro svoji historickou hodnotu bylo město v roce 1986 zapsáno na seznam památek UNESCO. 

Ladákh

Odlehlý a nedostupný region Ladákh se nachází vysoko nad mořem v obklopený pohořími Karákoram a Himálaje a jeho území je protkáno drsnými hřbety hor a nedostupnými vrcholy. Tento region na území Indie je mimo dosah monzunů, proto zde málo sněží a dokonce zde skoro vůbec neprší. Obyvatelé musejí velmi usilovně obdělávat půdu, aby se vůbec dočkali nějaké úrody. Země je osm měsíců v roce zmrzlá a po zbylé čtyři měsíce ji spaluje nemilosrdné slunce. Ladákh či La-Dags, země vysokohorských průsmyků, bývá někdy označován jako Malý Tibet a je jednou z posledních enkláv mahájánového buddhismu, který je v této oblasti Indie skoro tisíc let nejrozšířenějším náboženstvím.

Léh

Stal se hlavním městem tohoto regionu Indie až v sedmnáctém století, kdy sem Sengge Namgjal přesunul svůj dvůr ze Šeje. Chtěl se přiblížit k průsmyku Khardung La, kudy vede přístupová cesta do Číny. Tento přesun se vyplatil. O generaci později město vykvetlo v nejrušnější středisko na Hedvábné stezce. Léh prosperoval především díky muslimským obchodníkům, jejichž potomci dodnes obývají starou čtvrť. Tato éra skončila v padesátých letech s uzavřením hranice s Čínou. Nejradikálnější změny tato oblast zažívá od roku 1974, kdy indická vláda povolila přístup cizím návštěvníkům do Indie. Mezi pozoruhodnosti ve městě patří palác a klášter Namgjal tsemo gompa, posazený mezi provazci modlitebních praporků vysoko nad úzkými prašnými uličkami staré čtvrti.
Některé chrámy v okolí Léhu:

Tikse

Architektonicky nejpůsobivější na území Indie je gompa v Tikce , která leží asi 19 km jihovýchodně od Léhu. Byla založena v 15.století. Nad hlavním nádvoří leží malý chrám Maitréja. V roce 1980 proběhlo za přítomnosti dalajlamy jeho slavnostní otevření.

Hemis

Tento klášter je jednou z nejmocnějších institucí v Ladákhu. Trvale zde pobývá jen hrstka mnichů a noviců. Hemis se krčí na úpatí křivolakého skalnatého srázu, v listnaté oáze mezi topoly a vrbami. Díky oslavám svátku Hemis Tsechu - jenž je jedním z mála, které se slaví v létě, se klášter stal nejslavnější gompou v Ladakhu a ročně láká do Indie další a další turisty.

Spitok

Malebný klášter na území Indie z patnáctého století, který sídlí na strmém vrcholu s přilehlými venkovskými domky a dobře zavlažovanými políčky. Hlavní klášterní komplex tvoří typická směsice zaprášených, spoře osvětlených modliteben a živých zářivých moderních komnat.

Lamajuru

Klášter býval výrazným mezníkem na hedvábné stezce a patří mezi 108 klášterů, které původně založil v desátém století duchovní vůdce Rinčhen Zangpo. Nyní zde přebývá pouhých dvacet lamů linie Digung-kagju školy Kagjupa, což je rozdíl oproti čtyřem stům lamů, kteří na tomto území Indie žili před více než sto lety.

Zanskar

Další naprostá rarita a pyšní se jí právě Indie. Kolem dokola horami obklopený Zanskar, doslovně Země z bílé mědi, zůstává jedním z nejzajímavějších a nejodlehlejších koutů Ladákhu, kam se dá ještě dostat po silnici. Jádro celé oblasti tvoří soubor ledovcových údolí v tvaru písmene ypsilon, jež lemují pohoří Zanskaru a Velké Himaláje a z nichž vodu odvádí tři hlavní řeky. Řeka Stod (nebo Doda) vyvěrá u Pensi La a teče východně na trojhelníkovitou planinu v Padumu, kde sídlí místní úřady a kde se spojuje s Tsarapem (nebo Lingitem), aby společně utvořily řeku Zanskar. Tato divoká pěnící se modravá bystřina si razí cestu horskými průrvami a valí se na severovýchod, kde se pojí v Nimmu s Indem. Zanskar, který leží na závětrné straně himalájského předělu, si užije mnohem více sněhu než centrální Ladákh. Chystáte-li se na cestu do Indie, byla by škoda si tyhle krásné scenérie nechat ujít.

Trekking v Ladákhu a Zanskaru

Opravdová perla Indie. Starodávné stezky, které křižovaly Ladákhem a Zanskarem, představují dnes jedny z nejzajímavějších vysokohorských turistických tras v Himaláji. Spojují odlehlé buddhistické osady a kláštery, které jsou v zimě odstřižené od okolního světa vysokými průsmyky, na jejich skalnatých vršcích se třepotají buddhistické modlitební praporky.

Související článek

Nepál, Tibet - Cesta za hranice všednosti

Nepál, Tibet - Cesta za hranice všednosti

Káthmándú, přátelský Thamel s oblíbeným hotelem Jampa otevírá svoji náruč. Opičí hora Swayambhunath aklimatizuje výstupem, první nákupy koření, čajů, trekových doplňků. První seznamování s členy zájezdu v proslulém baru Tom a Jerry. Drkotavá cesta atypickým Nepálem do Syabrubesi. Logistika věcí, vzhůru na trek Langtang, aklimatizační cesta před korou kolem Kailáse. Vzdálenost 60 km, převýšení 2500 metrů nahoru, mrazivý kontrast zemětřesením zničené osady Langtang z roku 2015 s barevností nových lodžií. Vrcholíme u klášteru Kyanjin Gompa. Škoda, že zde nemůžeme zůstat dvě noci. Druhý den zpáteční cesta 2500 metrů dolů do Syabrubesi. L...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)