Ciudad de México (Mexico City)
Je hlavním městem, leží ve vnitrozemí, vysoko v horách (2 000 m.) a je největším městem v zemi. V současnosti se odhad obyvatel pohybuje mezi 27 - 28 miliony obyvateli, a to jak v samém městě, tak ve velmi zalidněných příměstských oblastech. Ciudad de México patří mezi města s největšími sociálními rozdíly mezi obyvateli jednotlivých čtvrtí. Ve východní části města se lidé potýkají s chudobou, nezaměstnaností a nedostatkem jídla a pitné vody. Mezi největší chudinské čtvrtě patří například Nezahualcóyotl (1,5 miliónu obyvatel). Západní část je rájem boháčů, oplývající blahobytem. Široké bulváry lemují řady stromů. Centrem města je náměstí Zócalo a náměstí Tří kultur. Ciudad de México jako jedno z největších měst na světě trpí stejnými problémy jako jiná světová velkoměsta. Hlavním problémem je znečištění vzduchu a vody, nedostatek pitné vody, chudoba.
Katedrála Metropolitana na severní straně náměstí byla postavena Španěly v roce 1520 na místě aztéckého Tzompantli. Jen několik kroků východně od katedrály leží Templo Mayor, teprve nedávno odkrytý důležitý aztécký chrám a muzeum vystavující vzácné artefakty historie.
Alameda, dříve jedno z aztéckých tržišť je dnes krásným zelenavým parkem. V ulicích, které se linou v jeho okolí, najdete velké honosné koloniální domy, mrakodrapy, milé kavárny, restaurace, obchody a tržiště.
Tula
Leží nedaleko hlavního města, které bylo vystavěno na vysokém horském hřebenu. Nepřehlédnutelná je čtyřstupňová pyramida B, jak ji označili archeologové. Indiáni jí říkali Tlahuizcalpantecuhtli, což znamená Jitřenka nebo Venuše. Na vrcholu pyramidy stojí čtyři pětimetroví kamenní atlanti, představující toltécké válečníky. Nedaleko je také Hlavní pyramida, za návštěvu stojí i Sloupová chodba, palác Quemado nebo míčové hřiště.
Tenochtitlán
Byl údajně založen v roce 1325 aztéckými kočovníky ze severu a k jeho budování se váže legenda o putování Aztéků z pravlasti Aztlanu pod vedením boha Huitzilopochtliho. Město bylo vystavěno na ostrově uprostřed slaného jezera a s pevninou bylo spojeno náspem. Později spojovaly ostrov s pevninou další dlouhé hráze a akvadukty, které vedly z okolních hor pitnou vodu. Plocha města byla rozšiřována díky umělým ostrůvkům, které obyvatelé vytvářeli otepmi rákosí a navršené hlíny. Do takto vybudovaných miniostrůvků byly sázeny stromy, které svými kořeny prorůstaly na dno mělkého jezera a tak je kotvily. Jezero bylo díky usilovnému budování hrází a ostrůvků protkáno celou sítí spletitých kanálů, po nichž se na loďkách dopravovalo vše, lidé i náklad. Ve své době se jednalo o jedno z největších měst světa, v době příchodu prvních Evropanů byla odhadovaná populace jistě vyšší než 100 tisíc lidí. Uprostřed Tenochtitlánu byla dvojice pyramid s chrámy zasvěcenými bohům Tlalocovi a Huitzilopochtlimu a paláce panovníků. Město mělo čtyři čtvrtě zvané „calpulli" a každá měla svého božského patrona. Na základech Tenochtitlánu dnes najdete hlavní město státu Mexiko (Ciudad de México) a na základech hlavního chrámu byla ihned po dobytí města Španěly vystavěna katedrála.
Popocatépetl
Je sopka v centrální části Mexika, ležící zhruba 72 km severovýchodně od Ciudad de México. Je určitě nejznámějším a po Pico de Orizaba (5 610 m) druhým nejvyšším vrcholem, který Mexiko nabízí. V současné době bývá často aktivní. Jméno Popocatépetl pochází z původního indiánského jazyka Nahuatl, konkrétně ze spojení slov popōca (kouřit) a tepētl (hora), tedy kouřová hora. Popocatépetl je spojen 3 000 metrů vysokým sedlem Paso de Cortéz s druhým vulkánem Iztaccíhuatl (5 230 m).
Pico de Orizaba
Je s 5 636 metry nejvyšší horou Mexika a třetím nejvyšším vrcholem Severní Ameriky. Nachází se 120 km na západ od města Veracruz ve východní části země.
Mexiko má tři neustále zasněžené vrcholy - Citlaltépetlu je jeden z nich, ostatní jsou Popocatépetl a Iztaccíhuatl.
Cancún
Je pobřežní město na poloostrově Yucatan, je jedním z vyhledávaných turistických komplexů, kterými Mexiko láká turisty. Vynikající poloha, celoročně příznivé klima, nádherné bílé písečné pláže omývané Karibským mořem - místo ideální pro všechny druhy vodních sportů. V oblasti se nachází nejvýznamnější mayské archeologické lokality - Chichen Itza, Uxmal, Palenque a Coba.
Acapulco
Je město a důležitý přístav na pobřeží Tichého oceánu v mexickém státě Guerrero. Leží 300 km jihozápadně od Ciudad de Mexico. Město se rozkládá okolo velkého polokruhového zálivu. Acapulco je známo především jako turistické letovisko. V současnosti ve městě žije více jak 630 000 obyvatel. Je to jedno z nejnavštěvovanějších mexických měst. Pokud ale neberete Mexiko jen jako místo k odpočinku na pláži, pak rozhodně není ideálním místem pro zábavu. Na východ od Acapulca leží Monte Alban, velký komplex obřadních budov na stejnojmenné hoře. Je starý téměř tři tisíce let a archeologům dodnes motá hlavu. Velmi zvláštně postavené chrámy totiž nemají žádnou ze stran stejnou, stejně je tomu i s jednotlivými úhly. Stěny jsou navíc hustě popsané hieroglyfy, které se dodnes nepodařilo rozluštit.
San Cristóbal de las Casas
Je kouzelné koloniální město ležící v pohoří Chiapas v nadmořské výšce 2 100 m. Bývalé hlavní město státu Chiapas je charakteristické všudypřítomnými Indiány v dlouhých vlněných tunikách a slaměných kloboucích. V centru města se nachází jedno z nejbarvitějších tržišť v Mexiku, kde Indiáni nabízejí své typické výrobky.
Chichén Itzá
Zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.
Taxco
Je staré, koloniální mexické město ve státě Guerrero známé pro svou těžbu a zpracování stříbra. Město se nachází 200 km jihovýchodně od Ciudad de Mexico na staré cestě do Acapulca. Nadmořská výška města, které se nachází v pohoří Sierra Madre, je 1800 m. Již od koloniálních dob se v Taxcu těžilo stříbro. V dnešní době se však těžba komerčně nevyplácí a město je známé především díky výrobkům ze stříbra, které se ve městě prodávají v mnoha obchodech a stáncích. Město je postaveno na úpatí hory a strmé uličky s krásnými koloniálními domy jsou jednou z mnoha turistických atrakcí.
Palenque
Na úpatí hor poblíž pobřeží Mexického zálivu se skrývá pozoruhodný archeologický komplex Palenque, který byl centrem rozsáhlé Mayské říše v období 500 – 800 n.l.. Je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Palengue je mayská archeologická lokalita, nalézající se v blízkosti řeky Usumacinta v mexickém státě Chiapas. Dominantou je Chrám Nápisů, impozantní devítistupňová pyramida, která svým půvabem směle soupeří se skvosty starého Egypta. V jejích útrobách se nachází pohřební krypta vládce Pacala, který z Palenque v 7. století vládl mocné mayské říši. Dalšími významnými stavbami Palenque jsou Chrám slunce, Chrám kříže kříže (s nástěnnou malbou boha smrti v jaguáří kůži) a Chrám listového kříže. Ústřední stavbou je Palác s vyhlídkovou věží a komplexem dvorů, galerií a dalších prostor. Každý z nich má vlastní svatyni s hieroglyfy, maskami a sochami. Žádná z nich ovšem není tak impozantní, jako Chrám nápisů.
Uxmal
Pokud budete chtít nahlédnout do tajů mayského života, navštivte Uxmal (asi 80 km od Méridy). V oblasti se nachází několik staveb – pozůstatků klasického mayského období (7. – 10. století n. l.). Patří mezi ně Kouzelníkova pyramida, Guvernérský palác, Želví palác, Palác vládce nebo Klášter jeptišek.