Nový Zéland

NZL

Nový Zéland

Informace o zemi

Zasněžené horské štíty, činné vulkanické oblasti, ledovce, jezera, pláže...  Jednoduše ráj milovníků přírody. Jedinečný geologický vývoj Nového Zélandu je příčinou výskytu unikátních druhů živočichů i rostlin. Nádherná krajina Nového Zélandu se v posledních letech proslavila především díky natáčení Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Zajímavé je i setkání s maorskou kulturou. Nový Zéland je také Mekkou milovníků adrenalinových sportů: rafting, jízda na kajaku, bungee jumping, potápění, jachting.

Informovat o zájezdech na Nový Zéland?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 268 680 km²
Obyvatelstvo: 4 miliony obyvatel
Hlavní město: Wellington
Jazyk: angličtina, maorština
Měna: 1 novozélandský dolar (NZD) = 100 centů
Náboženství: anglikáni (20 %), řím. katolíci (15 %), presbyteriáni (15 %)
Národnostní složení: Evropané (74 %), Maoři (10 %), Polynésané, Číňané
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): +11 hodin, (+12 hodin = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 0064, 00642
Důležitá telefonní čísla: policie - tísňové volání: 111 bez poplatku, záchranná služba: 111 bez poplatku, požárníci  111 bez poplatku

Objevte s námi Nový Zéland

Vybíráme z nabídky zájezdů
Austrálie - Nový Zéland
407 Austrálie - Nový Zéland

Výběr toho NEJ z obou zemí

16.2. - 12.3.2025
+ další 3 termíny
25 dní
Nový Zéland
418 Nový Zéland

Přírodní krásy země Maorů

9.3. - 30.3.2025
+ další 3 termíny
22 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: K cestě na Nový Zéland je třeba cestovní pas ČR, s platností o 3 měsíce delší než je doba pobytu na Novém Zélandu. Doklady pro motoristy: Za účelem řízení motorového vozidla na území Nového Zélandu platí při turistickém pobytu mezinárodní řidičský průkaz. Uznáván je i platný australský řidičský průkaz.
Víza a režim vstupu: Držitelé platných cestovních pasů České republiky mohou cestovat na Nový Zéland bez víz na dobu maximálně 3 měsíců pobytu. Od 1.10.2019 bude při vstupu na nový Zéland nutná elektronická registrace tzv. ETA za 12 NZD. Společně s poplatkem za ETA se bude vybírat "turistická daň" ve výši 35NZD. Celkem 47 NZD. Elektronická registrace ETA

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí v síti je 230 V a zásuvky vyžadují tři kolíky. Budete potřebovat adaptér.
Telefon: Telefonní automaty jsou ve všech větších městech. Mobilní telefony na Novém Zélandu fungují spolehlivě.
Internet: Internet je dostupný ve všech velkých městech a ve většině malých. Pro podrobnosti se informujte v návštěvnických centrech. V poslední době mnoho institucí nabízí i WIFI připojení.
Pošta: spolehlivá a dostupná.
Očkování: Žádné očkování není povinné. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Na Novém Zélandu vznikla poměrně nedávno tzv. moderní novozélandská kuchyně, která převzala některé australské a kalifornské prvky, což znamená, že tradičními jídly se zde staly steaky, lososi a raci. Voda z kohoutku je na Novém Zélandu pitná a čistá. Pokud chcete pít vodu z jezer a řek v buši, měli byste ji před použitím převařit, přefiltrovat, nebo chemicky ošetřit.

Podnebí

Nový Zéland se rozprostírá od subtropů přes mírný pás až k subarktické oblasti. Rozdíly mezi zimou a létem jsou malé. Zima je deštivá a větrná a není pro návštěvu nejvhodnější. Ani na subtropickém severu nedosahuje teplota v létě 30 °C. V zimě teploty jen výjimečně klesají k bodu mrazu. Sníh se v nízkých polohách objevuje jen zřídka, ve vyšších polohách se ale drží i v létě. Srážky se hodně liší v různých oblastech, od 400 mm ve střední části Jižního ostrova, do 1200 mm v Jižních Alpách. Počasí je nejstálejší v období od prosince do března. Na severu Nového Zélandu je horko a deštivo. Na jihu země a ve větších výškách je chladněji.

Nový Zéland - Fotogalerie

Zažijte Nový Zéland na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Nový Zéland

Kam se vydat

Ledovce, fjordy, gejzíry, nádherné hory a příjemná města - tím vším se vyznačuje Nový Zéland. V zemi je 14 národních parků, 20 lesních parků a asi 3500 rezervací - celkem je chráněno více než 80 000 km2 území.

Auckland

Auckland je největším městem na Novém Zélandu. Žije zde více jak 1,2 milionu obyvatel, což pro Nový Zéland představuje přibližně čtvrtinu. Demografické ukazatele pro Nový Zéland říkají, že zalidněnost města bude dále stoupat rychleji než jiná místa na Novém Zélandu. V Aucklandu žije největší Polynéská populace v jednom městě na celém světě. Město leží na Severním ostrově, mezi zálivem Hauraki a pohořím Hunua. Ve městě se náchází Aucklandské civilní divadlo, Válečné muzeum, náměstí Aotea, Britomartské dopravní centrum, Eden park, Harbour bridge (symbol Aucklandu), podvodní svět Kelly Tarlton, MOTAT (Aucklandské muzeum dopravy a technologií), věž Sky tower (vysoká 328 m, nejvyšší volně stojící struktura na jižní polokouli) a mnoho dalších budova a památek.

Rotorua

Rotorua je oblíbené místo a nemělo by rozhodně chybět při plánování vaší cesty na Nový Zéland. Leží na severu Nového Zélandu poblíž jezera Rotorua. Toto jméno pochází z maorského jazyka a znamená Druhé jezero. Dnes má toto město 70 000 obyvatel. Oblast geotermální aktivity, která je největší v parku Kuirau na západě města. Nachází se zde mnoho gejzírů, jezírek bublajícího horkého bahna, termálních pramenů a jezer. Rotorua je také ráj milovníků vodních sportů. Provozuje se zde hlavně rybaření, plavání a vodní lyžování. Místní hory jsou ideální pro horskou cyklistiku.

Taupo

Taupo je názvem jezera a města, ležícího na jeho břehu. Nový Zéland nenabízí větší jezero, než je právě jezero Tlupo, které vzniklo teprve před pouhými dvěma tisíci lety. Tehdy ohromná sopka vychrlila do ovzduší 24 kubických kilometrů (!) skal, kamenů a popelu. Erupce byla tak ohromná, že znečištění, které se dostalo do atmosféry, obletělo celý svět a zatemnilo oblohu, na což ve svých zápiscích upozornili jak Římané, tak i Číňané roku 181. Z propadlého kráteru sopky se tak stalo veliké jezero.

Huka Falls

Huka Falls najdete na řece Waikato v blízkosti města Taupo. Zde také můžete vyzkoušet bungee jumping. Huka Falls jsou i cílem dobrodruhů na kajacích, které lákají tyto mohutné vodopády a snaží se je na kajacích zdolat.

Národní park Tongariro

Nádherný vysokohorský park, 3 aktivní sopky - hory Ruapehu, Tongariro a Ngauruhoe. Toky lávy, aktivní krátery, termální jezírka, stráně, les a vysokohorské byliny. Chráněná oblast světového dědictví. Celoroční turistika, zimní lyžování, horolezectví, zdolávání ledovců. Nový Zéland je plný krásných parků, ale Tongariro se stal prvním národním parkem této země. Se svými stále aktivními sopkami patří také mezi to nejzajímavější, co Nový Zéland nabízí. NP Tongario je nejstarším NP, který Nový Zéland má a je zároveň čtvrtým nejstarším NP na světě.

Národní park Abela Tasmana

Malý pobřežní park se snadným přístupem z Nelsonu. Nedotknuté zlaté pláže, bohatství lesů osvěží v kterémkoli ročním období. Park pro všechny věkové kategorie s pobřežní turistikou a kempováním, možností rybolovu, jachtingu, kanoisticky a výletů do vnitrozemí, jeskyně pro zkušené jeskyňáře.

Jižní Alpy

Nový Zéland má také svoje Alpy. Je to pohoří, které se rozkládá na západní straně Jižního ostrova Nového Zélandu. V tomto pohoří také leží nejvyšší vrcholek Nového Zélandu - Mount Cook, který se nachází v nadmořské výšce 3 754 m. Některé části pohoří jsou chráněné jako národní parky. Např. - Westlandský národní park, Mount Aspiring national park, národní park Mount Cook. V pohoří se také vyskytuje 360 ledovců. Největší z nich, Tasmánský ledovec, má délku 29 km.

Wellington

Welington je hlavním městem Nového Zélandu. Je to druhé největší město v zemi (po Aucklandu) a nejlidnatějším hlavním městem v celé Oceánii. Město leží v jižní části Severního ostrova, poblíž geografického středu země. Wellington je hlavním politickém centrem v zemi. Nový Zéland zde má svůj parlament, vládu a většinu velvyslanectví zahraničních zemí. Město je také hlavním centrem zábavy a umění v zemi, je zde spousta kaváren a je zde rušný noční život. Město je také hlavním centrem novozélandského filmu a divadla. Ve městě sídlí Papa Tongarewa (museum Nového Zélandu), novozélandský symfonický orchestr, Královský novozélandský balet a mnoho dalších. Wellington je na 12 místě žebříčku měst, s nejvyšší životní úrovní.

Aoraki/Národní park Mt. Cook

Vysokohorský park, v jehož hranicích se nachází nejvyšší vrchol Nového Zélandu a také nejdelší ledovec. Chráněná oblast je místem světového dědictví. Zaměření na horolezectví, skialpinismus, ale i krátké rodinné procházky a vyhlídkové lety s nádhernými výhledy.
Západnímu pobřeží Severního ostrova dominuje řeka Wanganui, nejdelší řeka krajiny, po které se dá plavit lodí. Turisté se po ní můžou loďkou dostat do srdce Národního parku Wanganui (světové dědictví UNESCO). Město Taranaki je známé svými parky a zahradami, ale také vzácnými druhy jarních květů (např. rododendrony a azalky).

Queenstown

Nový Zéland je také velmi bohatý na adrenalinové zážitky. Například v Queenstownu a jeho okolí můžete vyzkoušet bungee jumping, projížďku tryskovou lodí jetboat, výlet off-roadem. Nový Zéland je také vyhlášeným cílem milovníků raftingu, canyoningu, jízdy na kajaku a dalších.

Christchurch

Christchurch je největší město na Jižním ostrově a zároveň se uvádí, že je také nejangličtější město Nového Zélandu. Ve městě žije 400 000 obyvatel. Můžete navštívit muzeum, galerii umění, letecké muzeum. Blízko města se můžete vykoupat na pěkných plážích a vyzkoušet nabídku vodních sportů. Necelé dvě hodiny cesty z města jsou lyžařská střediska.

Te Anau

Te Anau druhé největší jezero a zároveň nejhlubší na Novém Zélandu. Tato oblast je považována za hlavní bránu do země Pána Prstenů.

Dart and Rees trek

Nový Zéland je protkán množstvím treků, ale tento patří k těm nejpůsobivějším a nabízí bezkonkurenční zážitek. Tato trasa je v provozu pouze v letní sezoně, kdy nehrozí lavinové nebezpečí. Právě v této nádherné přírodě se také natáčel velkofilm Pán Prstenů

Waitomo Caves

Waitomo Caves se nalézají jižně od Hamiltonu a jsou známé výskytem svítících červů. Jeskyni si můžete projet loďkou s průvodcem. Velmi atraktivní je také tzv. černý - jeskynní rafting

Milford Sound

Nový Zéland má i své legendy a jedna z nich vypráví i o vzniku fjordů na západním pobřeží Jižního ostrova. Legenda praví, že fjordy vysekal do pobřeží sekyrou z nefritu jeden z maorských bohů. Výsledkem je jeden ze scenerických divů světa, sedmnáct kilometrů dlouhý hluboce zaříznutý fjord, u jehož konce se stýkají další tři údolí. Místo leží na zlomu dvou kontinentálních desek - pacifické a australské, které se pohybují proti sobě. Okolní štíty se tedy vyzdvihly protisměrným tlakem těchto dvou desek a dosud "rostou" o jeden centimetr ročně. Fjord vznikl zaplavením ledovcového údolí a dosahuje největší hloubky tři sta metrů.

Ben Lemond

Půldenní až celodenní výlet/výstup na 1 747 metrů vysokou horu Ben Lomond (5 - 8 hodin chůze tam a zpět, převýšení 1 400 metrů). Namáhavý výstup se odmění nezapomenutelným výhledem na celé panoráma kolem jezera Wakatipu a hor.

Poloostrov Coromandel

Coromandel je obklopen nádhernými plážemi s jemným pískem, čím dále na sever, tím více opuštěnými. V blízkosti městečka Whitianga se nalézá několik pěkných míst. Záliv Mercury Bay, pestré skalnaté pobřeží kolem Cathedral Cove nebo třeba pláž Hot Water Beach. Nový Zéland je vyhlášený svými termálními prameny a na této pláži najdete jeden z nejznámějších. Za odlivu proto lidé lopatkami vykopou díru v písku pod skálou, ta se naplní horkou vodou a stačí v ní už jen lenošit do té doby, dokud příliv vaše hnízdečko nezničí.

Související článek

Nový Zéland - Cesty endemickým rájem

Nový Zéland - Cesty endemickým rájem

Na novozélandském Severním ostrově se nachází horké písečné duny a jen několik stovek kilometrů jižněji, v národním parku Mount Cook, už po staletí hloubí ostrá údolí majestátní ledovce. Tři hlavní ostrovy Nového Zélandu – Severní, Jižní a Stewartův – jsou domovem podivných tvorů živočišné říše. Absence přirozených predátorů evolučně připoutala mnohé ptáky k zemi – křídla prostě nepotřebují. Příkladem za všechny je nelétavý a téměř slepý pták kivi (Apteryx), který se stal národním symbolem a zároveň jakýmsi synonymem slova „Novozélanďan“. Je však nutné smutně konstatovat, že žádný ráj netrvá věčně. Zavlečení predátoři, kterými jsou hlav...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)