Lhasa
Přezdívaná Město bohů. Staré město je nyní omezeno poutním okruhem Barkhor, zbytek zbourali za kulturní revoluce Číňané. Leží na pravém břehu řeky Kjičhu (Šťastná řeka). Mezi největší turistické atrakce patří palác Potala. Tato pevnost stojí na Červeném kopci pravděpodobně již od 7.století. Bývalé sídlo dalajlámů.
Palác Potala
Bývalé centrum pro tibetskou vládu a zimní sídlo dalajlámy na Červeném kopci, navždy spjaté s Tibetem. První sídlo si zde vystavěl Songtsen Gampo v polovině 7.století, palác se tehdy jmenoval Kukhar Potrang. Za jeho následovníka, vládce Mongsong Mangtsena, byl palác zbořen při vpádu čínských vojsk, přesto má dodnes Potala dva pokoje, které mají pocházet z těchto dob. Nynější budovy postavil 5. dalajláma, jeden z nejznámějších panovníků. V letech 1645-48 byl hotov Bílý palác. Další budovy, hlavně Rudý palác, se stavěl dalších 50. let. Ještě než byl palác dostavěn, dalajláma zemřel - správce země Denggie Gjamccho skrýval údajně dalajlámovu smrt před lidem po celých 16 let, ze strachu, aby nezanechali stavby. Všichni další dalajlámové zde v paláci měli zimní sídlo, v létě se stěhovali do Norbulinky.
Norbulinka
Tato mohutná stavba má 13 pater a takřka tisíc místností a dělí se na dvě části. Bílý palác zahrnuje obytné části dalajlamů, učebny a kanceláře. Červený palác sloužil k náboženským účelům, v jehož svatyních, síních a chodbách je nespočet plastik, obrazů a posvátných předmětů. Ve žluté stavbě mezi Bílým a Červeným palácem je uložena obrovská thangka, která se vyvěšuje na Nový rok. Norbulinka: Linka znamená tibetsky park, norbu drahokam, tj. Park drahokamů. Oficiálně se nyní nazývá Lidovým parkem. Nachází se asi 4 km západně od Potaly. Nejstarší část paláce byla založena 7. dalajlámou v roce 1755. Palác sloužil jako sídlo dalajlámů v teplých letních dnech, je ve skutečnosti velkým parkem, kde jsou rozptýleny palácové budovy a pavilony. Nejstarší část paláce byla založena 7. dalajlámou v roce 1755.
Chrám Jokhang
Je nejsvětějším chrámem země patřící k řádu Žlutých klobouků (Gelukpa). Chrám Jokhang je jednou z nejstarších budov v celém Tibetu a náboženským i geografickým centrem Lhasy. Chrám je nejlépe navštívit dopoledne. Ze střechy je pěkný výhled na Potalu. Průčelí chrámu je ověšeno modlitebními praporky a nádvoří je přeplněno poutníky, z nichž mnozí provádí prostraci (modlitbu). V chrámu je mnoho duplikátů - většina originálů bylo zničeno za kulturní revoluce. Byl postaven po r. 650 Songtsenem Gampo, aby měl kde uschovat vzácnou sochu Buddhy Akšóbiji, kterou mu přivezla jeho nepálská žena Trisun. V Jokhangu se nachází pověstná zlatá socha Buddhy Šákjamuniho a socha krále Songcen Gampa s manželkami. Kolem chrámu vede posvátný poutnický okruh Barkhor, kde můžete pozorovat procházející poutníky. Podél poutního okruhu naleznete obchůdky, čajovny a pouliční prodavače, kteří nabízejí různé zboží, včetně modlitebních praporků, svatých textů a tibetské obuvi.
Klášter Ganden
První klášter sekty Gelugpa, založen Tsongkapou, 40 km východně od Lhasy, 4 200 m.n.m. Vede k němu silnice údolím řeky Kyi, projíždí okolo kláštera Tselgungtang, založeného již roku 1175, ve 13. stol. významného jako sídlo řádu Tsel.
Klášter Drepung (Zhebangsi)
Leží asi 8 km západním směrem od Lhasy, největší z klášterů, ve své době patřil k nejbohatším klášterům v Tibetu. Rozsáhlý komplex byl rozdělen do sedmi škol, z nichž každá měla svou specializaci. V 60. letech minulého století zde sídlilo zhruba 7 000 mnichů. V období kulturní revoluce byly kláštery zbaveny svého vlivu a většina mnichů byla vypuzena.
Klášter Sera (Selasi)
Byl založen roku 1419 na severním okraji města na úpatí vysokých hor. V dobách jeho největší slávy ho obývalo přes 7 000 mnichů. Návštěva uvedeného klášteru patří mezi obvyklé prohlídky Lhasy.
Shigatse
Druhé největší město Tibetu ve výšce 3 900 metrů. Jako historické hlavní město střední oblasti Tsang soupeřilo se Lhasou o získání moci nad celou zemí. Klášter Tašilhunpo, sídlo pančenlámy, založené v roce 1447. Zde je také ve známé zlaté rakvi, zdobené drahokamy, pohřben čtvrtý pančenláma. Dominantou kláštera je ohromná socha budoucího Buddhy Maitréji na lotosovém trůnu. Na plastiku bylo použito 279 kg zlata a 150 000 kg mědi a mosazi. Z kláštera zpět do centra města vede Svatá cesta kolem stěny Velké thangky a trosek pevnosti, pozůstatku Malé Potaly, zničené roku 1961.
Rongphu
Rongphu, který leží pod severní stěnou Everestu, je nejvýše položený klášter na světě. Výlet terénním vozem do základního tábora pod Mt Everestem.
Posvátná hora Kailáš
Poutníci přijíždí do Darchenu za jediným cílem, vykonat pouť či alespoň spatřit nejposvátnější horu Asie, magický Kailáš (6 714 m, tibetsky Kangrinpočche), která je posvátná nejen pro buddhisty (lámaisty), ale i hinduisty, bonisty a džinisty. Součástí pouti je rituální obejití této hory - tzv. kora, dlouhá asi 52 km, během které se překonává sedlo ve výšce 5 630 m. Tibeťané ji vykonávají za jediný den, západním turistům a poutníkům z Indie to trvá 2-3 dny. Přes den se poutníkům otevírají nádherné pohledy na monumentální stěny Kailáše. Z Darchenu a okolí jsou též velmi pěkné výhledy na hlavní hřeben Himálají, kterému kraluje hora Nanda Devi (7 817 m, v dáli v Indii), Kamet (7 756 m, v dáli na hranici) a Gurla Mandata (7 728 m). Posledně jmenovaná rozložitá hora dominuje jižnímu obzoru, tyčí se nad nedalekými velkými jezery Rakshas Manasarovar. Pobyt v okolí Kailáše patří k nejintenzivnějším zážitkům.
Království Guge
Království Guge je nejvýše položené starověké království na střeše světa. Království Guge existovalo více než 700 let, od 9. do 17. století. Vzhledem k tomu, že se do dnešní doby dochovalo jen velmi málo písemných památek, které by dokladovaly vznik a zánik království, jsou jeho ruiny jediným viditelným svědectvím zaniklé slávy.
Jezero Rakas Tal
Rakas Tal je jezero na jihozápadě tibetské náhorní plošiny, ležící v nadmořské výšce 4541 metrů nad mořem, konkrétně v horské dolině mezi Velkým Himálajem a horou Kailáš.