Vietnam

VNM

Vietnam

Informace o zemi

Vietnam je zemí bývalé Indočíny, nabízející turistům nejen bohatou historii ovlivněnou mocnými kulturami jihovýchodní Asie a zároveň odedávna silným čínským vlivem. Mísí se zde francouzská tradice s doteky orientu a vlivy komunismu. Přes krvavou minulost se země rychle vzpamatovala a začala se otevírat turistům. Návštěvníky pohltí nejen nádhernými scenériemi a pestrou přírodou (rýžová políčka, pláže bílého písku, tyrkysové moře, horské hřbety s bujnou vegetací), ale také specifickou kulturou, zvyky a výbornou kuchyní. Pravou atmosféru dokreslují také zdejší rušná velkoměsta.

Informovat o zájezdech do Vietnamu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 329 560 km²
Obyvatelstvo: 87 milionů obyvatel
Hlavní město: Ha - noi
Jazyk: vietnamština
Měna: 1 dong (VND) = 10 hao
Náboženství: buddhisté (67 %), řím. katolíci (8 %)
Národnostní složení: Vietnamci (87 %), Thajci, Číňané
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 5 hodin v době letního času, +6 hodin v době zimního času
Mezinárodní předvolba: 00848, 00844, 0084, mobilní 0084168, 00849
Důležitá telefonní čísla: 24hodinová lékařská pohotovost v Avenues Clinic 251180/99, rychlá záchranná pomoc 994, hasiči 993, policie 995; Hanoj: záchranná služba 115

Objevte s námi Vietnam

Vybíráme z nabídky zájezdů
Vietnam - Kambodža
209 Vietnam - Kambodža

To nejlepší z obou zemí

10.4. - 24.4.2025
+ dalších 5 termínů
15 dní
Vietnam - Kambodža na Silvestra
209D Vietnam - Kambodža na Silvestra

To nejlepší z obou zemí

26.12. - 9.1.2026
+ další 1 termín
15 dní
Thajsko - Laos - Vietnam
210 Thajsko - Laos - Vietnam

Památky a bílé pláže

4.2. - 27.2.2026
24 dní
Vietnam ze severu na jih
212 Vietnam ze severu na jih

Zapomenutý klenot Asie

27.12. - 11.1.2026
+ další 1 termín
16 dní
Zážitkový Vietnam
222 Zážitkový Vietnam

Etnické skupiny, příroda i gurmánské zážitky

1.3. - 19.3.2025
+ další 2 termíny
19 dní
Vietnam - Rodinné poznávání
284 Vietnam - Rodinné poznávání

Země draků pro malé i velké dobrodruhy

28.6. - 11.7.2025
14 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: jediný nutný doklad pro cestu do VSR je platný cestovní pas obsahující vízum.  Vízum vydává Velvyslanectví VSR v Praze. Při příjezdu do země úřady vyžadují vyplnění dotazníku, které jsou k dispozici na místě.
Víza a režim vstupu: 
• cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po vstupu na vietnamské území
• 1 x vyplněný formulář 
• 1 x fotografie pasového formátu
• zvací dopis (pokud máte)
Orientační doba vyřízení víza:
• 2 týdny / standard
• 5 pracovních dnů / urgent
Poplatek ambasádě:
• standardní vyřízení – 2 000 Kč / 1 vstup na 1 měsíc
• standardní vyřízení – 2 600 Kč / 1 vstup na 3 měsíce
 
Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky
Plzeňská 214/2578
Praha 5 150 00
Telefon: 00420-257 211 540
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220-240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, ale v pokoji se vyskytuje několik odlišných typů. V každém pokoji se ale najde zásuvka, již vyhoví naše jednoduchá dvouvidlice.
Telefon: místní a mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty nebo i na předplacené karty pro mezinárodní hovory. Volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna. Mezinárodní roaming funguje bez potíží. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů. Je možné si zakoupit místní SIM-kartu.
Internet: internetové kavárny jsou ve městech v celém Vietnamu, obzvláště v okolí penzionů a hotelů. Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné. V kavárnách jsou ceny až směšně nízké, ve vesnických oblastech a hotelech ale zaplatíte obvykle mnohem víc, proto se vyplatí porozhlédnout se po okolí.
Pošta: Pošty jsou otevřené sedm dní v týdnu od 6 do 20 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Obyčejný dopis do Evropy dorazí zhruba za 7 dní. 
Očkování: Žádné očkování není povinné, některá se pouze doporučují. Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Vietnamská kuchyně patří mezi nejpestřejší na světě. Základem vietnamské kuchyně je vždy vařená rýže a ochucená zelenina. Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. Velice oblíbené jsou husté nudlové polévky, syrové nebo smažené jarní závitky a rýžové knedlíky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako jsou dračí oči, pomelo, jack fruit, durian atd. Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu. Na našich zájezdech je samozřejmostí, že průvodci stravování pro zájemce organizují a pomáhají s jeho výběrem. K pití nedoporučujeme používat vodu z kohoutků vodovodního řádu. Ve všech hotelech je k dispozici pitná minerální voda, stejně jako ve všech restauracích.

Podnebí

Sever Vietnamu leží v pásmu subtropickém, zatímco jih zasahuje do tropického pásma. Klimatické podmínky jsou různé - od mrazivých zim v nejseverněji položených horách až po rovníkové podnebí v deltě řeky Mekong na jihu. V nízkých nadmořských výškách dosahuje průměrná roční teplota na jihu 27 °C a na severu 21 °C. Podnebí ve Vietnamu se liší podle geografické polohy, není neobvyklá situace, kdy se teploty na severu v horách blíží k bodu mrazu a na jihu dosahují až 40°C. Vietnamské počasí ovlivňuje monzunové proudění. Zimní monzun přichází ze severovýchodu a působí od října do března - na sever země přináší studenou vlhkou zimu, na jihu je v té době sucho a teplo. Na tropickém jihu jsou dvě období: období dešťů (květen - listopad, nejdeštivějšími měsíci jsou červen až srpen) a období sucha (prosinec - duben). Největší horko a dusno bývá od konce února do května.

Vietnam - Fotogalerie

Zažijte Vietnam na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Vietnamu

Kam se vydat

Hanoj

Hlavní město Vietnamu, je zajímavou směsicí západního a východního světa s čínským po staletí trvajícím vlivem. V nynější době město prochází modernizací. Hanoj ztělesňuje historického ducha, výchozí bod tvoří Stará čtvrť, kde lze navštívit mnoho muzeí, chrámů, památníků či parků. V okolí Ho Chi Minhova mauzolea se nachází i mnoho dalších historických budov: jednopilířová pagoda či Ho Chi Minhův dům. Dále se nabízí i jiné zajímavé skvosty: např. Chrám literatury Van Mieu, Armádní muzeum, které např. uchovává letouny MiG-21 nebo tanky T-54, či Muzeum vzdušných sil, které nabízí k prohlédnutí stíhačky MiG, vrtulníky Mi-6 a mnohé jiné letouny. Hanoj stále zůstává jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších ukázek francouzské koloniální metropole. A oproti jiným asijským městům se vietnamská vláda nijak nesnaží tento výjimečný ráz a atmosféru města měnit. Stará čtvrť, Chrám písemnictví, Divadlo vodních loutek. Je to hlavní město Vietnamu, ač je mnohými mylně za hlavní město považováno Ho Či Minovo město.  Oproti Ho Či Minovu Městu je Hanoj klidnější a malebnější.  Chvíle relaxace či možnosti příjemné procházky poskytuje park Hoan Kiem Lake (Jezero navráceného meče) v centru města. Tamní zde ráno procvičují tai-chi. Podle legendy vlastnil král Le Loi kouzelný meč, kterým chtěl zahnat Číňany zpět na jejich území. Při plavbě po jezeře se však setkal s obrovskou želvou, která popadla meč a stáhla ho do hlubin. Obrovské želvy prý stále obývají vody jezera a naposledy byly spatřeny roku 1998. Dobrodružněji založení jedinci mohou vyrazit do okolí města a objevovat tamní půvabné vesničky, hory či údolí s úžasnou přírodní scenérií.

Nha Trang

Přímořské letovisko v centrální části Vietnamu nabízí krásné písečné pláže lemované palmami.

Hué

Bývalé císařské město patřící na seznam světového dědictví UNESCO. K vidění citadela, císařské hrobky a palác. Rušné tržiště či osmiboká pagoda Thien Mu.

Ho Chi Minh City

Známé také jako Saigon, je největším městem Vietnamu a dřívější hlavní město Vietnamské republiky. Tvoří srdce a duši Vietnamu. Pokud panuje vedro, v centru města poskytují stín a vodní osvěžení parky Saigonský vodní park a vodní park Dam Sen. Dům znovusjednocení, dřívější Prezidentský palác Jižního Vietnamu nabízí k návštěvě místnosti věnované válečné době, kde lze také zhlédnout propagandistický film vyprávějící o tom, jak Vietnamci sloužili a jak američtí imperialisti podlehli Ho Chi Minhovým nezdolatelným revolučním silám. Podobné tematice se věnuje i Válečné muzeum, které zpodobňuje krutosti během Vietnamské války. Znamenitý soubor obsahuje Muzeum vietnamské historie. Muzeum obklopuje Botanická zahrada. Ulice jsou lemovány nesčetnými obchody, krámky, tržišti, pouličními kavárnami a promenádami, které jsou centrem veškerého městského vietnamského dění. Žádný návštěvník nezůstane nedotknutý touto živou a radostnou atmosférou.

Pagoda Nefritového císaře 

Mezi nejvyhlášenější památky ve Vietnamu patří pagoda Nefritového císaře, která byla postavena Kantonským svazem roku 1909. Mezi čínskými chrámy je to skutečný klenot a jedna z nejpestřejších pagod Ho Či Minova Města, zaplněná sochami fantastických nadpřirozených bytostí a groteskních hrdinů.

Tunely Chu Cchi

Spleť podzemních chodeb nedaleko Saigonu, kde probíhaly obzvlášť těžké boje. Jiným známým vojenským pomníkem je osada My Lai, kompletně zmasakrovaná americkými vojáky, která leží nedaleko meěta Quang Ngai.

Danang 

Ti, kteří se zajímají o válku ve Vietnamu, by měli navštívit město Danang, které bylo v té době úplně zničené. Dnes tu uvidíte Hočimonovo vojenské muzeum, rozbité americké tanky, francouzskou katolickou katedrálu, buddhistické pagody... V okolí Danangu je krajina všude posetá stovkami tisíců hrobů. Jeden z nejrozsáhlejších vojenských hřbitovů na světě se jmenuje Truong Son. 

Čamské věže v Po Nagar

Věže Po Nagaru stojí na žulovém kopečku na levém břehu řeky Cai dva kilometry severně od Nha Trang. I tato památka je úzce spjata s historií. Věže byly postaveny mezi sedmým a dvanáctým stoletím na místě, které bylo pro hinduistické obřady používáno už ve 2. století. Dnes sem přicházejí položit oběti a modlit se buddhisté vietnamské národnosti i etničtí Číňané.

Hoi An

Hoi An je říční město 30 km jižně od Danangu. Obchodníkům ze Západu bylo v dřívějších stoletích známé jako Faifo a od 17. do 19. stol. bylo jedním z hlavních přístavů nejen celé země, ale i celé Jihovýchodní Asie. V dobách svého rozmachu bylo Hoi An, společně s Macau a Malakou důležitou zastávkou pro holandské, portugalské, čínské a japonské obchodní lodě. Vietnamští námořníci z Hoi An vyráželi do okolních zemí.

Sapa 

Sapa je nejnavštěvovanější lokalitou severozápadní části země. Město Sapa leží v překrásném údolí nedaleko čínských hranic, přičemž se krásná okolní krajina skládá z kaskádovitě uspořádaných rýžových políček, které se šplhají po svazích vysoko nad městem. Údolí a osady obklopující Sapu jsou domovem četných horských kmenů (jedno z hlavních lákadel pro turisty), jejichž příslušníci přicházejí do města za obchodem.

Ha Long

Ha Long je velice známá zátoka, nacházející se v Tonkinském zálivu. Ha Long je proslulá především díky svým vápencovým skalám, které náhodně vystupují z moře a na návštěvníky zátoky mohou mnohdy působit jako osamocené monumenty. Zátoka Ha Long byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a roku 2009 se dostala mezi 28 finalistů pro vyhlášení nových sedmi přírodních divů světa, aby byla roku 2012 do této úzké skupiny zařazena. Je to místo, kde z klidného průzračně čistého moře vystupuje tisíce ostrovů a ostrůvků jako kolmé pískovcové věže porostlé bujnou vegetací. Halong Bay je nekonečně bohatá škála ekosystémů od korálových útesů, sladkovodních jezírek, močálů, mangovníkových lesů až po písečné pláže a jeskyně s podzemními jezery. Kouzlo tohoto místa lze jen velmi těžko popsat slovy. Halong Bay se sestává z 3000 malých ostrůvků. Během plavby uvidíte nejkrásnější scénická místa – Yen Ngua, Noc Coc Mountains, navštívíte plovoucí rybářskou vesnici, posedíte na horní vyhlídkové palubě nebo si užijete masáž s výhledem na zátoku Halong. Pro zábavu jsou připravené kajaky, na kterých můžete prozkoumat okolí. Na lodi přespíte v luxusně zařízených kajutách s nádechem koloniální Indočíny. Plavba je úžasný zážitek, který je kontrastem proti živé a hlučné pevnině. Zpomalíte tempo a budete vstřebávat tajemnou a charismatickou atmosféru místa. Současně vám strávená noc na lodi umožní poznat ta nejkrásnější místa zátoky.

Mekong

Řeka, díky které má většina obyvatel postaráno o obživu, je jednou z největších řek na světě. Delta Mekongu byla a je formována usazeninami a je tak obrovská, že má za den dva přílivy a dva odlivy. Na jejím toku najdete mnoho zajímavých míst jako Plovoucí trhy Can Tho Chau Doc nebo blízký ostrov Phu Quoc. Ročně usazeniny Mekongu deltu zvětšují až o 79 metrů. Je významným zemědělským regionem, který zásobuje rýží celý Vietnam. Značná část rýže z delty jde také na export. Až ¾ exportní rýže z Vietnamu pochází právě z této oblasti. 
Protože cestování po deltě může být pro turisty zdlouhavé a nepřehledné, je lépe v tomto případě zvolit některý organizovaný zájezd. Úprava lodí má v deltě Mekongu (ale i na celém území Vietnamu) jednu zvláštnost. Na přídi jsou namalované velké oči. Vietnamci dříve věřili, že je ochrání před krokodýly, kteří se pohledem na zvláštní „potvoru“ s velkýma očima zaleknou a nechají ji proplout bez povšimnutí. Dnes, když krokodýli v řekách již nežijí, jim oči slouží k tomu, aby loď tzv. viděla na cestu a vždy je bezpečně dopravila zpátky domů. 
Mekong pramení vysoko v horách Tibetu a ústí do Jihočínského moře. Protéká Čínou, Myanmarem (Barmou), Laosem (takřka kopíruje hranice Laosu s Thajskem), Kambodžou a Vietnamem. Ve Vietnamu se řece přezdívá “Řeka devíti draků“. Název vychází ze skutečnosti, že se na území Vietnamu rozlévá do velkého množství ramen. Nejvíce vody řekou proteče v září. Obyvatelé, kteří mají postavené domy na jejích březích, trpí sezónními záplavami, při nichž často přichází o život. Většinou se totiž odmítají z místa vystěhovat. Proti zvyšující se hladině řeky se snaží bojovat tím, že si staví domy na bambusových kůlech. Povodně mají také katastrofický dopad na úrodu rýže a kávy. 

Plovoucí trhy Can Tho

Plovoucí trhy můžete navštívit poblíž největšího města celého regionu - Can Tho. Lodě a loďky se tady mezi sebou proplétají na široké řece od časného rána a nakoupit můžete čerstvé ovoce, zeleninu a květiny. A to za opravdu směšné ceny. Navíc záhy zjistíte, že třeba ananas zakoupený doma v supermarketu ani v tom nejmenším nemůže soupeřit s ananasem z plovoucího trhu (nebo z kteréhokoliv jiného trhu či stánku ve Vietnamu), a že jste vlastně do dnešního dne nevěděli, jak takový ananas doopravdy chutná. Trhy se pokuste navštívit v období od 6:00 do 9:00, kdy je zde daleko méně turistů než v pozdějších hodinách. 

Chau Doc

Chau Doc je zajímavé hlavně tím, že zde díky své poloze (město se nachází nedaleko hranic s Kambodžou) žije velké množství khmérských, čamských a čínských obyvatel. Všichni si ve městě postavili své chrámy, které se vyplatí navštívit a navzájem porovnat. Přijet sem můžete autobusem či autem, ale daleko nejlepší je připlout lodí po řece Mekong.

Ostrov Phu Quoc

Ostrov Phu Quoc leží necelých 160 km od přístavního městečka Rach Gia v deltě Mekongu a 15 km od pobřeží Kambodži. Ostrov je vhodný i pro potápěče. Místní obyvatelé se živí převážně rybolovem. Velkou většinu jídelního lístku v restauracích tedy tvoří čerstvé úlovky, upravené na všechny možné způsoby.  Na ostrově se také nachází továrna na vyhlášenou rybí omáčku nuoc mam. Do továrny se můžete jít bez problémů podívat. Na ostrov létá z Ho Či Minova Města ve vybrané dny v týdnu společnost Vietnam Airlines. Druhou možností je využití lodní dopravy z přístavu Rach Gia. Lodě plují na ostrov v průměru 8 - 9 hodin.

Související článek

Tanjia - maso pečené v peci vytápějící městské lázně

Tanjia - maso pečené v peci vytápějící městské lázně

Toto jídlo, které je specialitou města Marrákéš v Maroku má unikátní přípravu. Peče se až jedenáct hodin v temných podzemních místnostech, kde se nachází obrovské pece sloužící k vytápění hamámů,neboli lázní. Hliněné nádoby naplněné masem a kořením, které sem místní obyvatelé sami přinesou, se umístí k otvoru kotle do žhavého popela a nechají se dusit až neuvěřitelných jedenáct hodin. Poté si je majitelé vyzvednou a jídlo odnesou domů. Takže doslova městská “vývařovna", kam si přinesete uvařit svoje jídlo. Co skrývá hliněná nádoba? Základem je maso které se nakrájí na větší kusy a společně s česnekem, šafránem, máslem, citronem ...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)