Bhútán

BTN

Bhútán

Informace o zemi

Bhútán je vnitrozemský stát v jižní Asii. Leží na východním konci himálajských hor. Na jihu, východě a západě sousedí s Indií, na severu s Tibetskou autonomní oblastí. Od nedalekého Nepálu je Bhútán oddělen indickým státem Sikkim. Samotní Bhútánci nazývají svou zemi Druk Yul, což znamená - země hřmícího draka. Jazyk, kterým se zde mluví, se jmenuje dzongkha, tedy v překladu - řeč pevností, a je příbuzný tibetštině. Rovněž místní buddhismus je podobný tibetskému a v obou zemích uznávají prakticky stejné světce. Všichni Bhútánci chodí v národním kroji. Ženský oděv se nazývá kira, mužský je gho. 

Informovat o zájezdech do Bhútánu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 47 000 km²
Obyvatelstvo: 771 608 
Hlavní město: Thimpu
Jazyk: dzonkha (dialekt tibetštiny)
Měna: 1 ngultrum (BTN) = 100 chetrumů
Náboženství: buddhisté (70 %), hinduisté (25 %)
Národnostní složení: Bhutiové (54 %), Gurungové (31 %), Asámci (14 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 5 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 975, mobilní 00 97517
Důležitá telefonní čísla: telefonní čísla v Thimphu: první pomoc: (02) 22596, 22497, 112, policie: (02) 22470, 113, hasiči: (02) 22555, 110
V Bhútánu nemá Česká republika přímé zastoupení. Nejbližší zastupitelský úřad je ZÚ ČR v Dillí (viz kapitola Indie).

Objevte s námi Bhútán

Vybíráme z nabídky zájezdů
Bhútán - Nepál
238 Bhútán - Nepál

Festivalové veselí a poslední Šangri-la

1.4. - 17.4.2025
+ dalších 5 termínů
17 dní
Dárdžiling - Sikkim - Bhútán - Káthmandú
1.11. - 15.11.2025
+ další 1 termín
15 dní
Bhútán - Crazy Malý Snowman
275 Bhútán - Crazy Malý Snowman

Nejslavnější trek v zemi

19.4. - 5.5.2025
+ další 1 termín
17 dní
Bhútán - Jomolhari trek
11.4. - 22.4.2025
+ další 1 termín
12 dní
Bhútán s trekem
MK247 Bhútán s trekem

s Rudou Švaříčkem a Lili

1.5. - 16.5.2025
16 dní
Bhútán - Malý Snowman a Masagang trek
MK277 Bhútán - Malý Snowman a Masagang trek

Trekový Bhútán s Rudou Švaříčkem

10.10. - 27.10.2025
18 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas ČR s platností přesahující dobu pobytu v Bhútánu. Od cestujících přijíždějících do Bhútánu z endemických oblastí žluté zimnice (především z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz či jiné potvrzení o očkování proti této nákaze, provedeném nejpozději 6 dní před vstupem do Bhútánu.
Víza a režim vstupu: Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Tedy vše musí být zařizováno přes cestovní kancelář. Nezávislí cestovatelé nejsou do země vpuštěni. Každý návštěvník musí mít vízum. Vízum stojí 1 000 Kč. Minimálně 14 dní před odletem je nutné doložit: barevný scan datové stránky pasu (ve vysokém rozlišení). Na místě pak pas a schválení vstupu (approval letter).
Podmínky vstupu do země můžete ověřit u velvyslanectví Bhútánu na webových stránkách MZV Bhútánu: www.mfa.gov.bt/visa či oficiálních stránkách bhútánské vlády.
Nezávislí cestovatelé nejsou do země vpuštěni. Každý návštěvník musí mít vízum a udělení či neudělení víza závisí na tom, jak je dopředu v součinnosti s cestovní kanceláří připravena a zaplacena cesta. Částka za jeden den pobytu činí 230 - 250 USD podle turistické sezóny. Zastupitelské úřady Bhútánu žádosti o turistická víza nepřijímají.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 

Praktické informace na cestu

Elektřina: Elektřina: Napětí je 23-240 voltů, ale často kolísá, frekvence střídavého proudu 50 Hz. V některých venkovských a horských lokalitách elektřina není dosud zavedena. Vyplatí se mít s sebou kapesní svítilnu. Většina používaných zásuvek je britského typu.
Telefon: Telefonické a faxové spojení v Bhútánu je dostupné jen na hlavních turistických trasách. Mezinárodní spojení je možné uskutečnit pouze z těchto měst: Paro, Thimphu, Bumthang, Mongar a Tashigang. Mezinárodní telefonní kód Bhútánu je 975, městské kódy 2 pro oblast Thimphu a Paro, 3 pro oblasti Tongsa, Bumthang a Galeyphu a 4 pro oblasti Mongar, Tashigang a Samdrupjongkar.
Internet: Internet funguje ve větších městech.
Pošta: Poštovní spojení pokrývá většinu země. Zaslání zásilky poštou letecky do ČR trvá asi 3 týdny.
Očkování: Žádné očkování není povinné.
Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.
 

Stravování

Strava je celkem jednoduchá, důležitými ingrediencemi jsou chili (ema) a sýr (datse), které se vyskytují v každém vegetariánském i nevegetariánském jídle. Základní přílohou je rýže. Doporučuje se pít vodu z originálně uzavřených lahví. Bezpečný je i čaj a jiné převařené nápoje. Lze koupit i alkohol místní výroby.

Podnebí

Nejpříznivějšími měsíci k návštěvě Bhútánu jsou březen - červen a září - listopad. V letních měsících přichází monsun a v zimním období je zejména ve vyšších partiích až extrémní chlad. Na jihu země je podnebí subtropické, směrem na sever se mění na vysokohorské. Bhútán leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Čínou přesahují 7 000 metrů nad mořem. Povrch, členěný říčními údolími, se snižuje k jihu do nížiny řeky Brahmaputry. Podnebí je subtropické monzunové, ve velehorách extrémně chladné, vysokohorské. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října. Monzunové lesy přecházejí ve vyšších polohách v horské lesy a alpínské louky, nad sněžnou čarou je území s trvalým sněhovým a ledovcovým pokryvem. 

Bhútán - Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné fotografie.

Zažijte Bhútán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Bhútánu

Kam se vydat

Bumthang 

Bumthang je jedním z nejhezčích míst v Bhútánu. Malé městečko se nachází ve východní části země a je obklopeno nádhernými háji. Celá krajina se nádherně vlní a je porostlá mnoha ovocnými stromy a posázená četnými chrámy, např. Kuje Lhakhang pocházející z 8.století nebo Jampey Lhakhang, jež je spojen s duchovní postavou Rimpocheta, který přinesl tantrický buddhismus do Bhútánu a Tibetu. Jakar Dzong, který samotný láká turisty na jednonoční zastávku.

Punakha

Bývalé hlavní město Punakha leží v nížinné oblasti, obklopené množstvím chrámů, např. svatyně Machin Lhakhag, kde jsou uložené ostatky sjednotitele Bhutánu - Ngawanga Namgyala.

Thimphu 

Hlavní město Bhútánu je jedním z nejneobvyklejších hlavních měst světa. Žije zde 80 tisíc obyvatel a rozkládá se na západě země. Thimphu je moderním městem pouze co se doby týče. Nové budovy se stále zakládají na tradičním designu s důkladně vypracovanými okny ve tvaru trojlístku a dřevěnými rámy bez jediného hřebíku. Mezi největší pamětihodnosti se řadí Tashicho Dzong, což je 350 let stará budova, nyní sídlo vlády a hlavy mnišského řádu. Ve městě se nalézá buddhistický klášter Changgankha a ze 17. století pocházející Simtokha Dzong - pevnost, která byla změněna v univerzitu buddhistických studií. Za návštěvu stojí i Muzeum folklorního dědictví a vedle se nacházející Národní knihovna, která uchovává buddhistické texty, jakožto i Středisko řemesel, jehož součástí jsou obchůdky s ručně vyráběným zbožím.

Paro 

V údolí Paro najdete klášter Taktsang (Tygří hnízdo), kam podle legendy přiletěl na tygrovi Guru Rinpoche, aby v místních jeskyních meditoval po dobu tří měsíců. Paro je také hlavním bodem koncentrace turistů v Bhutánu a nabízí několik restaurací a hotelů, kde se podávají převážně vegetariánská jídla, přibarvená šafránem a obohacená o kravský sýr. Veškeré stavby v Bhútánu jsou postaveny v jednotném tradičním stylu, nesmí mít víc jak pět pater a jsou ručně pomalovány pestrými vzory a obrázky. Týká se to také letištních budov v Paro, což jej činí zřejmě nejhezčím letištěm na světě. 

Trekking do hor

Bhútán je zemí zaslíbenou pro milovníky trekingu. Snowman trek je jedním z nejkrásnějších a nejnáročnějších treků v celém Himálaji. Trek prochází údolími lemovanými vrcholy s výškou přes 7 000 metrů. Překračuje devět sedel s výškou přes 4 500 m. Vede skrze budhistické vesničky, nedotčené turistickým ruchem a proplétá se rododendronovými a piniovými lesy.  

Tygří hnízdo

Chrám Tygří hnízdo neboli Paro Taktsang, je významný buddhistický klášter. Tygří hnízdo je postaveno na útesu cca 3 120 m nad mořem. První chrám zde vznikl roku 1508 a v roce 1692 zde vyrostly další chrámy. Klášter se nachází v blízkosti proslulé meditační jeskyně Taktsang Senge Samdup, což je jedna ze 13 meditačních jeskyní na území Bhútánu a Tibetu. Celkem klášter Tygří hnízdo tvoří sedm aktivních buddhistických chrámů, které jsou vystavěny v tradiční bhútánské architektuře.

Takin

Takin, latinsky Budorcas taxicolor, se řadí do podčeledi koz a ovcí. Tato zvířata obývala v minulosti rozsáhlé oblasti zemí jako je Čína, Bhútán a severní Barma.  Na takiny můžeme ve volné přírodě narazit i dnes v nadmořských výškách mezi 2 200 - 4 300 metrů nad mořem. Například takin zlatý je dnes velice vzácný a je ohrožen vyhubením. Samice rodí zpravidla jedno mládě. Takini se zpravidla seskupují do malých stád čítajících přibližně 10 kusů.

Festivaly a slavnosti

Festivaly jsou významnou součástí bhútánské kultury. Nejdůležitějšími událostmi jsou slavnosti zvané tšeču konané každoročně v každém okresu obvykle v prostoru historického hradu. Mezi nejdůležitější tshechu patří Punakha Tshechu, Paro Tshechu a Thimphu Tsechu. Hlavní atrakcí těchto slavností jsou tance v maskách, které jsou ve skutečnosti baletními dramaty pojednávajícími o skutcích buddhistických světců nebo dramatickými reprezentacemi základů buddhistického učení. Poslední den slavnosti bývá obvykle také nejdůležitější, protože při něm bývá rozvinuto gigantické plátno (thongdrel) s vyobrzaením buddhistické světce, patrona slavnosti. Lidé pak přicházejí nechat se požehnat od nejvyššího lamy. Podobné slavnosti se odehrávají i v některých důležitých klášterech jako je Gangtey, Tharpaling, Jambay Lhakhang a další.

Související článek

Nepál, Tibet - Cesta za hranice všednosti

Nepál, Tibet - Cesta za hranice všednosti

Káthmándú, přátelský Thamel s oblíbeným hotelem Jampa otevírá svoji náruč. Opičí hora Swayambhunath aklimatizuje výstupem, první nákupy koření, čajů, trekových doplňků. První seznamování s členy zájezdu v proslulém baru Tom a Jerry. Drkotavá cesta atypickým Nepálem do Syabrubesi. Logistika věcí, vzhůru na trek Langtang, aklimatizační cesta před korou kolem Kailáse. Vzdálenost 60 km, převýšení 2500 metrů nahoru, mrazivý kontrast zemětřesením zničené osady Langtang z roku 2015 s barevností nových lodžií. Vrcholíme u klášteru Kyanjin Gompa. Škoda, že zde nemůžeme zůstat dvě noci. Druhý den zpáteční cesta 2500 metrů dolů do Syabrubesi. L...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)