1. - 2. den
Přes Indii letecky do BHÚTÁNU. Nejkrásnější panorama osmitisícovek Šiša Pangma, Čo Oju, Lhotse, Makalu i velkolepý Everest. Vítá nejposvátnější hora Jomolhari. Přílet do Paro z Dillí. Zelené údolí Paro 2 280 m servíruje prvotní vjemy. Malované domy s falickým symbolem a šance na národní sport lukostřelbu. Skvost architektury Paro Dzong, kde šikmé stěny tvoří monolit. Režisér Bertolucci zde točil film Malý Buddha. Kila Gompa, klášter 30 mnišek v rozjímání s duchovní praxí. Nejstarší ze 7 mnišských komunit už od 9. století jako meditační místo. V chrámu starobylé sochy Čenrezig a Rinpočhe. Autem na průsmyk Chele La 3 800 m s božími výhledy posvátné hory Jomolhari i údolí Haa. Přidáme Gung Karpo La 4 300 m? Osmitisícová Kančendžanga je třetí nejvyšší horou světa. Sjedeme do idylky Haa bez turistů. Skvělé venkovské scenérie. Svatyně Lhakhang Karpo a Lhakhang Nagpo. Nocleh v Haa 2 980 m.
3. den
Atraktivní let do Yonphula přes Gelephu. Tašigang Dzong postavený v roce 1667 Mingyurem Tebpou na ostrohu s výhledem na soutok řek. Od 17. do 20. století zde vládli východnímu Bhútánu. Autem 1,5 h do Duksum nad Khe Tshang, poté 2 h trek do Gongza Ney. Posvátné místo Gongri Chu spojené s Guru Rinpočhe. Popil zde čaj, když zdolal démona. Zkamenělá truhla s pokladem, bota Rinpočheho, ďáblovo vejce a další relikvie. Mnohá posvátná místa jsou v létě pod vodou, poutníci sem putují na jaře. Působivé skály dodávají fluidum. Zpět 2 h pěšky k autu, pak jízda do Taši Yangtse.
4. den
Jízda 1,5 h do vsi Toetsho. Trek 2,5 h do Omba Ney. Klesáme k říčce, poté stoupáme na Omba Ney. Zásadní ze 3 svatých míst guru Rimpočheho. Magické OM na skalní stěně. Přejezd do Taši Yangtse 1 890 m a zde nocleh. Věci nepotřebné na trek nám auto odveze až do cílového Autsho.
Alternativní program místo Choki Dorji treku
5. - 8. den
1. den Středně náročná čtyřhodinová procházka z vesnice Pangngarteng do Bechen Naktshang, starobylého sídla vznešených lidí, kteří údajně pocházeli z velmi vysoké třídy a mocného rodu. Cestou navštívíte chrám Dho-Ngag Choling, Pod vesnicí Naktshangem uvidíte obrovský skalní falus. Přenocování v Tashi Yangtse.
2. den Ráno autem asi 2,5 hodiny do Trashigangu, srdce východního Bhútánu, nad nímž se tyčí pevnost (dzong) postavená v 17. století. Krátký přesun do městečka Rangjung s klášterem Rangjung Woesel Choling. Přenocování v Tashigangu.
3. den Pětihodinová jízda oblastí Mongar s nejlepšími bhútánskými textiliemi až do Lhuntse, rodného sídla bhútánské královské rodiny. Přenocování na místním statku v Khoma.
4.den Prozkoumáme osobité vzory některých tkalcovských domů ve vesnici Khoma. V nedaleké vesnici Gangzuru se pokusíme najít poslední keramiky. Cesta do Tangmachu s obrovskou sochou Guru Rinpočheho sedící vysoko na hřebeni Takile. Uvnitř se nachází třípatrový chrám a z hřebene je krásný výhled na hory a údolí. Návrat do Autsho a setkání se zbytkem skupiny.
Čtyřdenní CHOKI DORJI trek
5. den
Gangkhar - Sheri Dzong. Zrána jízda 1,5 h do Gangkhar. Od svatyně stoupáme modrým borovicovým pralesem a horskými bambusy k Sheri Dzong. Náročnější procházka k Mondha Sheri Dzong, hlavnímu z 8 posvátných dzongů Rinpočheho na hranici Trashi Yangtse a Mongar. Stěna, ze které tryská Thri Chu evokuje vázu Bumpa. Skála, na kterou dopadá, jako zrcadlo symbolizuje rituál Lhasang Thrisel k očiště negativních sil. Nocleh v Sheri Dzong. 10 km, 7 h chůze - start 1 920 m, nejvyšší bod 3 300 m, cíl 3 250 m.
6. den
Sheri Dzong - Aja Ney. Pralesem borovic, rododendronů a bambusů 4 h k vrcholu Aja, pak sestup do slavného Aja Ney v Sherimuhung Gewog, 100 otisků posvátné slabiky „A“ na skalní jeskyni od Guru Rinpočhe a duchovní místa. Léčivý pramen vyléčí 18 nemocí. (Pouť ke všem posvátným místům trvá tři dny. Omba Ney v Trashiyangtse, Aja Ney v Mongaru a Hungrel Dzong v Paro tvoří 3 klíčové lokace, názvy „Om“, „Ah“ a „Hung“ dotváří mantru „Om Ah Hung“). 12 km, 6 h chůze - start 3 250 m, nejvyšší bod 3 500 m, cíl 2 700 m.
7. den
Aja Ney - Dramthang Gompa přes Phuning La.
Stoupáme pralesem do Phuning La 3 900 m, poté sestup a nocleh v Dramthang Gompa. 16 km, 7 h chůze - start 2700 m, nejvyšší bod 3 900 m, cíl 2 900 m.
8. den
Dramthang Gompa - Domkhar. Jednoduše klesáme po hřebeni až do vsi Domkhar, kde čeká auto s odvozem do Autsho. 8 km, 3 h chůze.
Vyhlášená Khoma tkalcovských stavů. Největší socha Padmasambawy na světě, z lotosu zrozený hledí do hor. Uvnitř třípatrový chrám. Lhuentse má co nabídnout... Nocleh v Autso. Start 2900 m, cíl 1 500 m.
Setkání obou skupin v Autso.
9. den
Přesun z Autsho do Bumthangu (7 hodin jízdy). Cestou navštívíme vesnici Ura, která se nachází v nejvyšším z údolí Bumthang ve výšce 3 100 m a věří se, že je domovem prvních obyvatel Bhútánu. Středověká atmosféra asi 40 domů těsně posazených podél dlážděných ulic okouzlí. Večer v Bumtangu. Zde vychutnánáme Jamba Lhakhang a Kurjey Lhakhang. Jakar v 2 500 m a hlavní atrakce „bhútánského Švýcarska“. Živé lidové bary. Sýrárna skvělých produktů z jaků. Pivovárek, kde se líhne Red Panda, slavné kvasnicové pivo. Atrakce pohodové lokace. Rituál „hot stone“, koupel ve „středověké“ kádi s horkými kameny.
10. den
Zajímavý průsmyk Yotong La 3 425 m. Brána centra země Trongsa 2 180 m. Monumentální Trongsa Dzong je domovem předků královské rodiny. Muzeum Ta Dzong ve strážní věži dynastie Wangchuk. Příběhy údolí, osobní věci králů. Nejdelší stavba nad řekou. Vodopády Wiling se stylovým „vodním“ pohoštěním? Obří stúpa Chendebdji s modlitební zídkou mani. Průsmyk Pele La 3 390 m. Impozantní Punakha Dzong, „Palác velkého štěstí“ z roku 1637 na soutoku mužské řeky Po Chu a ženské Mo Chu. Spočívá tu zakladatel Žabdrung. Subtropická vegetace potěší. Malebná stúpa má uvnitř příběh.
11. den
Sopsokha s Chrámem plodnosti Chimi Lhakhang z 15. stol., co postavil ‚Božský šílenec‘, legendární Drukpa Kunley. Žehnání posvátným penisem, historický luk, malby falů a draků na domech. Ženám chtějícím potomka se plní přání zde.
Průsmyk Dochu La 3 116 m má 108 svatyní. Horské capuccino s myriádami lungt. Výhledy na Himálaj a nejvyšší vrchol Gangkar Pensum 7 541 m. Timphu je jediné hlavní město bez semaforů. Pestrá tržnice a Muzeum textilu. Přidáme si Galerie VAST a umělecké uskupení 69, park plný umění. Národní knihovna s největší knihou světa. Institut tibetské medicíny. Changakha lhakhang a Zhilukha nunnery? Možné netradiční masáže.
12. den
Do idylky Haa bez turistů autem přes sedlo Chele La ve výšce 3 800 m s božími výhledy posvátné hory Jomolhari i údolí Haa. Skvělé venkovské scenérie. Kila Gompa, ženský klášter obývaný asi 30 jeptiškami, jeden ze 7 nejstarších v zemi. Dále pěšky lesem jedlovců a rhododendronů do Gung Karpo La (4 100m), odměnou budou ještě úchvatnější výhledy na zasněžené hory včetně hory Jomolhari a dalších dalších vrcholů, jako je Kanchenjunga. Zpět do Chele La, kde nás bude čekat auto. (4,5 km, 3,5 hod. chůze) Nocleh v Haa 2 980 m.
13. den
Nová stezka Haa Panorama božích výhledů na velehory. Po romantické osadě Yangthang vystoupáme ke chrámu. Horským pralesem do průsmyku s modlitebními praporky. Sestup do Katsho Gompa a k poustevně Juneydrak na útesu. Záhadný otisk nohy Machen Labdrom (1055 -1132), tibetské tantrické cvičitelky. Za půl hodinky dojdeme k autu a vyjedeme na Chele La 3 800 m jiných panoramat. (11 km, 5 hod. chůze) Návrat do Paro.
14. den
Brzy ráno Chrám dračího vejce. Malebné Paro s šancí na lukostřelbu. Posvátný klášter Taksang na skalní stěně 900 m nad údolím. Tygří hnízdo, kde přistál Guru Rinpočhe na tygřici a 3 měsíce meditoval. Posvátná místa přitahují buddhisty okolních zemí. Drugyel Dzong je místo historického vítězství Bhútánu nad Tibetem. Rustikální stavba přestavěna v bělostnou budovu. Velehory rámují velkorysou kulisu. Unikátní Kicu Lhakhang ze 7. století je nejposvátnější svatyně Bhútánu. Finální párty a nocleh v Paro.
15. den
Loučení se zemí štěstí. Famózní galerie a nejkrásnější letiště světa. Letecký návrat domů přes indické Dillí.
16. den
Letecký návrat domů.