1. - 2. den
Přes Indii letecky do Bhútánu. Nejkrásnější panorama osmitisícovek Šiša Pangma, Čo Oju, Lhotse, Makalu i velkolepý Everest. Vítá nás nejposvátnější hora Jomolhari. Zelené údolí Paro servíruje prvotní vjemy. Malované domy s falickým symbolem a šance na národní sport lukostřelby. Skvost architektury Paro Dzong, kde šikmé stěny tvoří monolit. Režisér Bertoluci zde točil film Malý Buddha. Působivé Národní muzeum.
3. den
Chrám historického významu Kyichu Lhakhang ze 7. století. Dzong Dra nye je posvátné místo Rinpočheho. Ve 14. století zde objevil lovec pokladů Gonpo Dorji křišťálovou stúpu a relikvii Buddhy. Posvátný klášter Taktsang na skalní stěně 900m nad údolím. Tygří hnízdo, kde přistál Guru Rinpočhe na tygřici a 3 měsíce meditoval. Posvátná místa přitahují buddhisty okolních zemí. Drugyel Dzong je místo historického vítězství Bhútánu nad Tibetem. Rustikální stavba nově přestavěna v bělostnou budovu. Velehory rámují velkorysou kulisu.
4. den
Klášter 30 mnišek Kila je nejstarší ze 7 ženských klášterů. Meditační místo z 9. století. Od gompy na Kung Karpo La (4 300 m) a úchvatné výhledy nejposvátnější hory Jomolhari. Osmitisícová Kančendžanga je třetí nejvyšší hora světa. Z průsmyku Chele La (3 800 m) autem do Thimphu. Chrám dračího vejce. Národní čhörten tepající životem různých etnik a barevných kmenů. Nápoje dračí firmy z dračí země. Noční život místních specifik. Zdejší Big Ben atrakce metropole.
5. den
Thimphu je jediné hlavní město bez semaforů. Pestrá tržnice a Muzeum textilu. Přidáme si Changangkha Lhakhang a Zilukha Nunnery?
Obrovská socha Buddha Dordenma s poučným interiérem. Průsmyk Dochu La (3 116 m) má 108 svatyní. Horské capuccino s myriádami lungt. Výhledy na Himálaj a nejvyšší vrchol Gangkhar Puensum (7 541 m). Oběd v krajině „božských ňader“. Impozantní Punakha Dzong, „Palác velkého štěstí“ z roku 1637 na soutoku mužské řeky Po Chu a ženské Mo Chu. Spočívá tu zakladatel Žabdrung. Subtropická vegetace potěší. Malebná stúpa má uvnitř příběh.
6. den
Sopsokha s Chrámem plodnosti Chimi Lhakhang z 15. století, co postavil ‚‚Božský šílenec", legendární Drukpa Kunley. Žehnání posvátným penisem, historický luk, malby falů a draků na domech. Ženám chtějícím potomka se plní přání zde. 3 hodiny cesty do Gangtey. Výhled na obrovské odlehlé údolí Phobjikha. Nejstarší Gompa Gangtey. Procházka od kláštera údolím Phobjikha. Spatříme posvátné jeřáby černokrké? Symbol Himálaje létá až z Tibetu.
7. den
Průsmyk Pele La (3 390 m). Obří stúpa Chendebdji s modlitební zídkou mani. Vodopády Wiling se stylovým „vodním“ obědem? Brána centra Bhútánu Trongsa (2 180 m). Monumentální Trongsa Dzong je domov předků královské rodiny. Muzeum Ta Dzong, ve strážní věži dynastie Wangchuk. Příběhy údolí, osobní věci králů. Nejdelší stavba nad řekou. Přes sedlo Ytong La (3 425 m) do příjemného Bumthang. Jakar v (2 500 m) a hlavní atrakce „bhútánského Švýcarska“. Rituál „hot stone“, koupel ve „středověké“ kádi s horkými kameny. Živé lidové bary. Sýrárna skvělých produktů z jaků. Pivovárek, kde se líhne Red Panda, slavné kvasnicové pivo. Atrakce pohodové lokace.
8. den
Vysokohorské údolí Ura v 3 200 m. Nejvyšší silniční průsmyk Thrumseng La (3 554 m). Panorama největších neslezených hor světa. Modlitební lungty i vertikální praporce dar. Netradiční Mongar Dzong. Parádní výhledy sedmitisícovek. Putování na sever do Lhuentse. Největší socha světa Padmasambhava, z lotosu zrozený hledí do hor. Uvnitř třípatrový chrám. Penzion v Autsho.
9. den
Choki Dorji trek unikátní oblastí. Krajina s políčky a malebnými vesničkami odlišných vegetačních pásem. Kláštery barevných mnichů, tábořiště honáků i parádní prales, pěnišníky, jehličnany i bambusy. Šance na čhamové rituály. Domkhar zahájí trek. Stoupáme pralesem do Phuning La (3 900 m, 6 hod.,8 km).
10. den
Stoupání k průsmyku přes bambusy do poutní Aja Ney (3 500 m). Relikvie 100 otisků posvátné slabiky „Aa“ v jeskyni. Velectěný Guru Rinpočhe tu zanechal hojivý pramen, co léčí 18 nemocí. Bazén Awa Chhu (8 km, 5 hod.).
11. den
Trek do Monkha Sherig Dzong (3 700 m), požehnaném Guru Rinpočhem a dalšími mistry v jeho stopách. (6 km, 5 hod.).
12. den
Z kopce modrými borovicemi a bambusy do Gangkhar. Ve finále národní park Bomdeling. Cílové Trashi Yangtse. Klášter plný historie. Obrovská bělostná stupa Chorten Kora evokuje Boudhanath. Fluidum dávnověku a barevní poutníci. Tradiční umělecká škola Zoring Chosum 13 umění a řemesel nechá nahlédnout do historie i zručné současnosti. Chrámový komplex Gom Kora a všudypřítomný Padmasambhava. (7 km, 5 hod.)
13. den
Putování do stylové osady Merak. Slavnostní welcome dance, tance jaků. „Chobotnice“ na hlavách domorodců z jačích chlupů mají 5 cípů. Zajímavé zvyky, tradice a rituály unikátního etnika. Zasvěcení léčitele. Pozvání na čaj i něco ostřejšího. Ochutnáme sýr čurki. Nomádské rodiny zde žijí v zimě, na léto odcházejí na pastviny jaků. Nocleh v Merak.
14. den
Volitelný Trek Merak - Sakteng 25 km, 9hod. krásnými horami. NP Snowman má jako jediný park světa v názvu yetti. Pestré kmeny Merak a Sakteng s výraznými kostýmy. Průsmyk Nagchung La (4 100 m) za 4 hodiny je nejvyšší. Spatříme pandu červenou či jiný unikát? Domorodci popisují 2 odlišné tajemné sněžné muže – yetti a migui. Unese naši nej krásku či spolu popijeme? Východ země nosí hučky z jačích chlupů a vesty a „leginy“ z kůže. Exotika „divokého východu" citlivé hranice Indie. Chýše mají pod střechou dřevěné penisy. Pohostinné dívky s dřevěnými nádobami čangu i pálenkou raksi. Jačí tanec má proměny. Svérázné svatyně animismu. Sestup do Sakteng, kde v zajímavé osadě nocujeme. Výroba huček z jačích chlupů. Někteří trek objedou autem, které pro nás do cíle stejně oklikou jede…
15. den
Fresky kláštera Rudi, bubínky nga z lidských lebek a trumpetky kanglin z holeních kostí. Přejezd do Tashigang v srdci východního Bhútánu. Tashigang Dzong z roku 1 667 postavený Mingyurem Tebpou s výhledem na soutok. Centrum obchodu s Tibetem a kontrolní středobod od 17. století.
16. den
Let do Paro z letiště Yonphula. I hlavní město Thimpu má zajímavé kláštery. Centrum folklóru, královský palác a parlament. Místní masáže jsou jiné…
17. - 18. den
Paro. Loučení se zemí štěstí. Letecký návrat domů přes indické Dillí.